Ухвала від 08.07.2025 по справі 380/12963/24

УХВАЛА

08 липня 2025 року

м. Київ

справа №380/12963/24

адміністративне провадження № К/990/27745/25

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (далі - Суд):

судді-доповідача - Радишевської О.Р.,

суддів - Кашпур О.В., Смоковича М.І.,

перевіривши касаційну скаргу Головного управління Національної поліції у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2024 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2025 року у справі №380/12963/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції у Львівській області, в якому просив:

- визнати бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області протиправною щодо письмової відмови стосовно зарахування до поточної календарної вислуги років та стажу служби в поліції ОСОБА_1 час виконання ним обов'язків (проходження служби) в міжнародній операції ООН з підтримання миру і безпеки в Республіці Південний Судан за період з 28 жовтня 2017 року по 01 серпня 2020 року у розрахунку один місяць за три місяці відповідно до положень частини третьої статті 8 Закону № 613-XIV;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Львівській області здійснити перерахунок часу виконання ОСОБА_1 обов'язків (проходження служби) в міжнародній операції ООН з підтримання миру і безпеки в Республіці Південний Судан за період з 28 жовтня 2017 року по 01 серпня 2020 року у розрахунку один місяць за три місяці відповідно до положень частини третьої статті 8 Закону № 613-XIV та донарахувати до поточної календарної вислуги років та стажу служби в поліції ОСОБА_1 66 календарних місяців (5 повних календарних років та 06 повних календарних місяців), шляхом видання наказу по особовому складу згідно Порядку № 1235;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області встановити ОСОБА_1 відповідний розмір надбавки, передбачений постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року за стаж служби в поліції.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2024 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2025 року, позов задоволено частково:

- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо письмовій відмови стосовно зарахування до поточної календарної вислуги років та стажу служби в поліції ОСОБА_1 час виконання ним обов'язків (проходження служби) в міжнародній операції ООН з підтримання миру і безпеки в Республіці Південний Судан за період з 28 жовтня 2017 року по 01 серпня 2020 року у розрахунку один місяць за три місяці;

- зобов'язано Головне управління Національної поліції в Львівській області здійснити перерахунок часу виконання ОСОБА_1 обов'язків (проходження служби) в міжнародній операції ООН з підтримання миру і безпеки в Республіці Південний Судан за період з 28 жовтня 2017 року по 01 серпня 2020 року у розрахунку один місяць за три місяці;

- задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 18 червня 2025 року виправлено допущену помилку в рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2024 року, а саме:

- в описовій частині (сторінка 39 абзац 30) «Таким чином строк служби позивача в складі національного персоналу в міжнародній операції ООН з підтримання миру та безпеки в Республіці Південний Судан повинен обчислюватися з розрахунку один місяць за три місяці») вказавши правильно «стаж служби в поліції та календарна вислуга років », заміть помилкового - термін «строк служби»;

- в описовій частині (сторінка 39 абзац 31) «Проте, за результатами розгляду рапорту ОСОБА_1 від 06 травня 2024 року, відповідач протиправно відмовив у зарахуванні до стажу служби в поліції періоду виконання позивачем обов'язків у складі національного персоналу в міжнародній операції ООН з підтримання миру і безпеки в Республіці Південний Судан з 28 жовтня 2017 року по 01 серпня 2020 року з розрахунку один місяць за три місяці» вказавши вірно термін «до стажу служби в поліції та календарної вислуги» замість помилкового- «до стажу служби в поліції »;

- в описовій частині (сторінка 39 абзац 32) «Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність відповідача, яка виразилась у відмові позивачу зарахувати до стажу служби в поліції часу виконання ним обов'язків (проходження служби) в міжнародній операції ООН з підтримання миру і безпеки в Республіці Південний Судан у період з 28 жовтня 2017 року по 01 серпня 2020 року з розрахунку один місяць за три місяці, а належним та достатнім способом захисту прав позивача є зобов'язання Головного управління Національної поліції у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції час виконання ним обов'язків у складі національного персоналу в міжнародній операції ООН з підтримання миру і безпеки в Республіці Південний Судан з 28 жовтня 2017 року по 01 серпня 2020 року з розрахунку один місяць за три місяці» вказавши правильно термін «до стажу служби в поліції та календарної вислуги » замість помилкового «до стажу служби в поліції»;

- у пункті 3 резолютивної частини рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі № 380/12963/24 від 29 жовтня 2024 року термін «часу виконання» виправити на термін «стажу служби в поліції та календарної вислуги років за час виконання», та викладено в такій редакції: «Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Львівській області здійснити перерахунок стажу служби в поліції та календарної вислуги років за час виконання ОСОБА_1 обов'язків (проходження служби) в міжнародній операції ООН з підтримання миру і безпеки в Республіці Південний Судан за період з 28 жовтня 2017 року по 01 серпня 2020 року у розрахунку один місяць за три місяці».

27 червня 2025 року через підсистему «Електронний суд» до Суду надійшла касаційна скарга Головного управління Національної поліції у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2024 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2025 року у справі №380/12963/24.

За правилами частини першої статті 334 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.

Проаналізувавши доводи касаційної скарги та додані до неї матеріали, Суд дійшов висновку про необхідність відмови у відкритті касаційного провадження з таких підстав.

Пункт 8 частини другої статті 129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках на касаційне оскарження судового рішення.

Наведеним конституційним положенням кореспондує стаття 14 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02 червня 2016 року №1402-VIII.

Частиною першою статті 13 КАС України передбачено, що учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Відповідно до частини першої статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.

Аналіз указаних положень дає підстави для висновку, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються з ухваленими судовими рішеннями після їх перегляду в апеляційному порядку, можуть скористатися правом їх оскарження у касаційному порядку лише у визначених законом випадках.

Водночас пунктом 2 частини п'ятої цієї ж норми процесуального закону обумовлено, що не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо:

а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;

б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;

в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;

г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Відповідно до пункту 1 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є, зокрема, справи щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які, у розумінні Закону України «Про запобігання корупції», займають відповідальне та особливо відповідальне становище.

Зі змісту рішень судів першої та апеляційної інстанцій убачається, що ОСОБА_1 проходить службу на посаді начальника сектору мобілізаційної роботи, територіальної оборони та цивільного захисту Управління організаційно-аналітичного забезпечення та оперативного реагування Головного управління Національної поліції у Львівській області.

Відомостей про те, що позивач є службовою особою, яка займає відповідальне та особливо відповідальне становище, відповідно до пункту 1 частини шостої статті 12 КАС України, у системному зв'язку з положеннями примітки до статті 51-3 Закону України "Про запобігання корупції" (у редакції, чинній на момент звернення позивача до суду), суду касаційної інстанції не надано і у судових рішеннях така інформація відсутня.

За таких обставин і правового регулювання публічно-правовий спір у цій справі відноситься до справ незначної складності.

У касаційній скарзі відсутнє будь-яке посилання скаржника на передбачені пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України випадки для відкриття касаційного провадження у справі незначної складності. Мотиви, наведені у касаційній скарзі, зводяться лише до переоцінки доказів у справі та незгоди з висновками судів попередніх інстанцій щодо застосування норм чинного законодавства.

Водночас, оскаржуючи судові рішення у справі незначної складності, скаржник не обґрунтував випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.

З огляду на зазначене та враховуючи, що скаржник, оскаржуючи судові рішення у цій справі, не вказав випадків для відкриття касаційного провадження, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України, підстави перевірки інших доводів касаційної скарги відсутні.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.

За такого правового регулювання та обставин справи у відкритті провадження необхідно відмовити.

З огляду на зазначене, клопотання скаржника про зупинення виконання судового рішення Судом не вирішується.

Керуючись статтями 12, 13, 248, 328, 333, 359 КАС України, Суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Національної поліції у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2024 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2025 року у справі №380/12963/24.

Копію цієї ухвали разом із касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити особі, яка її подала.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною та не може бути оскаржена.

Суддя-доповідач: Судді:О.Р. Радишевська О.В. Кашпур М.І. Смокович