Постанова від 07.07.2025 по справі 320/6017/20

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 320/6017/20 Суддя (судді) першої інстанції: Горобцова Я.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2025 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Епель О.В., Файдюка В.В., розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2024 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру МВС в Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Рух справи.

15.07.2020 ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Регіонального центру МВС у Київській області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Регіонального центру МВС у Київській області щодо неприйняття рішення за заявою позивача від 14.04.2020 про заміну тимчасового реєстраційного талану на свідоцтво про реєстрацію з внесенням до цього свідоцтва запису «Розшукується Інтерполом. Перереєстрацію або зняття з обліку дозволено»;

- зобов'язати Регіональний центр МВС у Київській області замість тимчасового реєстраційного талону видати позивачу свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу: BMW, 2011 року випуску, номер шасі (кузов, рама) VIN НОМЕР_1 , державний номерний знак НОМЕР_2 , зареєстрований у Броварському РЕВ ДАІ при УДАІ ГУМВС України у Київській області 15.04.2011, з внесенням до цього свідоцтва запису «Розшукується Інтерполом. Перереєстрацію або зняття з обліку дозволено».

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 01.09.2018 він звернувся до відповідача для зняття з обліку вказано транспортного засобу, проте під час відповідної перевірки було виявлено, що вказаний автомобіль позивача знаходиться у розшуку за Інтерполом. За фактом знаходження вказаного автомобіля в розшуку за Інтерполом Броварським ВП ГУ НП в Київській області було проведено перевірку, за результатами якої 25.09.2018 складено висновок про відсутність ознак вчинення кримінального правопорушення. У зв'язку з цим 14.04.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про заміну тимчасового реєстраційного талону на свідоцтво про реєстрацію з внесенням до нього запису «Розшукується Інтерполом. Перереєстрацію або зняття з обліку дозволено». Однак, відповідач ніякого рішення за заявою не прийняв, відповіді за зверненням не надав.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 11.11.2024 р. у задоволені позовних вимог відмовлено.

Приймаючі рішення суд першої інстанції зазначив, що позивачем не доведено належним та достатніми доказами протиправна бездіяльність відповідача.

Позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати судове рішення як таке, що прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги аналогічні доводам позовної заяви.

Крім того, апелянтом зазначено, що за фактом знаходження автомобіля у розшуку за Інтерполом посадовими особами ВКП Броварського ВП ГУНП у Київській області було проведено перевірку та складено висновок 25.08.2028 про відсутність ознак вчинення кримінального правопорушення, внаслідок чого апелянт вважає, що відповідач зобов'язаний був у відповідності до абзацу 4 пункту 40 Порядку державної реєстрації, знаття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 № 1388 (надалі - Порядок № 1388, в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин 01.09.2018), видати йому замість тимчасового реєстраційного талану свідоцтво про реєстрацію з внесенням до цього свідоцтва запису «Розшукується Інтерполом. Перереєстрацію або зняття з обліку дозволено».

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.12.2024 відкрито апеляційне провадження та витребувано справу зі суду першої інстанції.

Після надходження справи до суду апеляційної інстанції ухвалою суду від 30.05.2025 відкрито провадження та слухання справи призначено у порядку письмового провадження без виклику сторін.

Відповідачем відзиву на апеляційну скаргу не подано.

Крім того, представником Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Київській області подано клопотання про прийняття до уваги при прийнятті рішення у справі обставин того, що Регіональний сервісний центр МВС в Київській області (ЄДРПОУ 40112060) припинено як юридичну особу, а Регіональний сервісний центр Головного сервісного центру МВС у Київській області (ЄДРПОУ 43611818) знаходиться на стадії припинення.

З урахуванням того, що суд апеляційної інстанції переглядає справу щодо правильності висновків суду першої інстанції на день постановлення рішення, питання щодо заміни сторони-відповідача може вирішуватися на стадії виконання судового рішення в суді першої інстанції.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з оглядку на таке.

Обставини, встановлені судом першої та апеляційної інстанцій.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 разом з позивачем 01.09.2018 звернулись до відповідача із заявою для зняття з обліку транспортного засобу BMW, 2011 року випуску, номер шасі (кузов, рама) VIN НОМЕР_1 , державний номерний знак НОМЕР_2 , яке згідно тимчасового реєстраційного талону НОМЕР_3 видано на ОСОБА_3 (а.с.11).

25.09.2018 оперуповноваженим Броварського ВП ГУ НП в Київській області було проведено перевірку та складено висновок, в якому вказане наступне: « 24.03.2017 до Броварського ВП ГУ НП в Київській області надійшло повідомлення з сервісного центру № 3243 щодо виявлення автомобіля «БМВ Х5» VIN НОМЕР_1 , державний номерний знак НОМЕР_2 знаходиться у розшуку правоохоронними органами Інтерполу та з метою проведення повної та всебічної перевірки та прийняття остаточного рішення Броварським ВП ГУ НП в Київській області, з метою отримання інформації, щодо підстав розшуку автомобіля марки «BMW Х5» VIN НОМЕР_1 , державний номерний знак НОМЕР_2 , 2011 роки випуску, зроблені відповідні запити» (а.с.8).

Зазначеним висновком зафіксовано, що після отримання відповідей на запити буде відновлено перевірку для можливості кваліфікувати дії осіб за ознаками певного кримінального правопорушення та подальшого внесення відповідних відомостей до ЄРДР та початку досудового розслідування (а.с.10).

14.04.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про заміну тимчасового реєстраційного талону на автомобіль марки «BMW Х5» VIN НОМЕР_1 , державний номерний знак НОМЕР_2 , 2011 рік випуску, на свідоцтво про реєстрацію цього транспортного засобу з відміткою «Розшукується Інтерполом. Перереєстрацію або зняття з обліку дозволено» (а.с.4).

Вказана заява надсилалась позивачем поштою, що підтверджено квитанцією «Укрпошта» поштове відправлення №4160701091053.

16.05.2020 зазначене звернення було отримано відповідачем.

Вказані обставини підтверджені належними та допустимими доказами, і не є спірними.

Нормативно-правове обґрунтування.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявності у ній і додатково поданими доказами, і перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно до ч.1,2, 3 статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Частиною 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 № 1388 (Порядок № 1388) затверджено порядок, яким встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.

Відповідно до п.2 Порядку № 1388 цей Порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.

Згідно з п. 3 Порядку № 1388 державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.

Державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів (крім транспортних засобів, визначених абзацом другим пункту 12 цього Порядку) сервісними центрами МВС може проводитися через центри надання адміністративних послуг, утворені відповідно до Закону України "Про адміністративні послуги" ( 5203-17 ), на основі рішень, узгоджених між сервісними центрами МВС та органами, які прийняли рішення про утворення центрів надання адміністративних послуг.

Центри надання адміністративних послуг підключаються до електронних баз даних (реєстрів), необхідних для проведення державної реєстрації (перереєстрації) та зняття з обліку транспортних засобів, з метою прийняття, перевірки та передачі документів, видачі оформлених результатів.

Згідно п. 8 Порядку № 1388 державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України "Про дорожній рух").

Зняття з обліку транспортних засобів передбачено пунктом 40 Порядку № 1388, відповідно до якого зняття з обліку транспортних засобів проводиться після їх огляду в сервісному центрі МВС або в центрі надання адміністративних послуг на підставі заяви власника, документа, що посвідчує особу, виконавчого напису нотаріуса, постанови державного або приватного виконавця або рішення суду.

Дозволяється проводити огляд транспортних засобів, які знімаються з обліку, за їх місцезнаходженням з дотриманням вимог пункту 15 цього Порядку. Такий огляд оформляється фахівцем експертної служби МВС відповідним актом, засвідчується його підписом та скріплюється печаткою адміністратора сервісного центру МВС.

У разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до органів доходів і зборів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.

Якщо під час проведення перевірки ідентифікаційних номерів складових частин за автоматизованою базою даних про розшукувані транспортні засоби або банком даних Генерального секретаріату Інтерполу буде встановлено, що раніше зареєстрований на території України транспортний засіб розшукується правоохоронними органами інших держав, сервісний центр МВС вилучає свідоцтво про реєстрацію (технічний паспорт), оформляє відповідні документи про цей факт і передає їх до відповідного органу досудового розслідування. Сервісні центри МВС видають власникам тимчасові реєстраційні талони строком на один рік, у графу "Особливі відмітки" яких вноситься запис: "Розшукується Інтерполом. Перереєстрацію або зняття з обліку заборонено до закінчення перевірки". Заміна тимчасових реєстраційних талонів на свідоцтва про реєстрацію з внесенням до них запису "Розшукується Інтерполом. Перереєстрацію або зняття з обліку дозволено" здійснюється в установленому МВС порядку (з обов'язковим інформуванням ініціатора розшуку) після набрання законної сили виправдувальним вироком за відповідним фактом або винесення постанови (ухвали) про закриття кримінального провадження, крім випадків, коли провадження було закрито за нереабілітуючими обставинами.

Висновки суду.

З матеріалів справи вбачається, що 14.08.2020 регіональним сервісним центром МВС в Київській області (ТСЦ МВС № 3243) було надіслано запит № 253 до Сектору Укрбюро Інтерполу ГУНП з Київській області про підтвердження наявності чи відсутності відомостей про розшук транспортного засобу ВМW Х5, VIN НОМЕР_1 , державний номерний знак НОМЕР_2 , 2011 рік випуску, на який було отримано відповідь за №541/108/19/01-20 від 11.09.2020, що транспортний засіб ВМW Х5, 2011 року випуску, номер шасі (кузов, рама) НОМЕР_4 , розшукується на міжнародному рівні правоохоронними органами Російської Федерації від 04.07.2014.

За таких обставин, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що у відповідача відсутні були підстави для задоволення заяви позивача від 14.08.2020р. щодо заміни тимчасового реєстраційного талону на свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу з відміткою «Розшукується Інтерполом. Зняття з обліку дозволено», як то передбачено пунктом 40 Порядку № 1388,.

Внаслідок цього доводи апелянта про протиправну бездіяльність відповідача не заслуговують уваги.

Як наслідок щодо інших позовних вимог про зобов'язання вчинити певні дії, то ці вимоги не підлягають задоволенню через те, що вони є похідними позовними вимогами від основних.

Щодо всіх інших доводів апелянта, колегія суддів враховує рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, в якому суд зазначив, що «…хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід…».

Згідно зі ст. 6 КАС України та ст. 17 Закон України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 316 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Судові витрати позивача в силу ст.139 КАС України відшкодуванню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 243, 244, 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2024 р. - залишити без задоволення.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2024 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру МВС в Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Колегія суддів: О.В. Карпушова

О.В. Епель

В.В. Файдюк