08 липня 2025 року Справа № 580/6261/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про залучення третьої особи в адміністративній справі за позовом адвокатки Трохименко Н.О. від імені ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання рішення протиправним і його скасування, зобов'язання вчинити певні дії,
03.06.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов адвокатки Трохименко Н.О. ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) від імені ОСОБА_1 АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) (далі - позивачка) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м.Житомир, вул.О.Ольжича, буд.7; код ЄДРПОУ 13559341) (далі - відповідач) про:
визнання протиправним і скасування рішення від 21.05.2025 №971150122104;
зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату основної пенсії позивачці за період з 20.11.2024 відповідно до рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р(ІІ)/2021, відповідно до ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України “Про внесення змін і доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №230/96-ВР у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Обґрунтовуючи зазначила, що відповідач неправильно обчислює її пенсію.
Ухвалою суду від 09.06.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження.
10 червня 2025 року ухвалою суд виправив описку, допущену в описовій частині вказаної вище ухвали в цій справі, вказавши вірними в дужках після найменування позивачки її дані після слів « ОСОБА_1 »: «( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 )».
19.06.2025 від відповідача на адресу суду надійшло клопотання, в якому просив залучити до участі у справі Міністерство соціальної політики України (01601, м.Київ, вул.Еспланадна, 8/10; код ЄДРПОУ 37567866) в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача (далі - Клопотання). Обґрунтовуючи зазначив, що розробником проєкту постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» є вказаний державний орган. Згідно з пояснювальною запискою до нього метою її прийняття є забезпечення реалізації норм Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», спрямованих на оптимізацію видатків на виплату пенсій, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Проєкт постанови №1 розроблений Мінсоцполітики відповідно до ст.46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» з урахуванням складної макрофінансової ситуації, яка є наслідком збройної агресії Російської Федерації проти України, пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Вважає, що рішення у цій справі впливатиме на інтереси Мінсоцполітики та вразі незалучення до участі у справі позбавить його можливості реалізувати права учасника справи.
Ознайомившись із матеріалами позову, оцінивши доводи Клопотання, суд дійшов висновку про відсутність підстав для його задоволення з огляду на таке.
Згідно з положеннями ч.2 ст.49 Кодексу про адміністративне судочинство України (далі - КАС України) якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Згідно з п.1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 423 (далі - Положення), Міністерство соціальної політики України (Мінсоцполітики) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, усиновлення та захисту прав дітей, внутрішньо переміщених осіб, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, торгівлі людьми, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, надання соціальних послуг та проведення соціальної роботи, соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби, ветеранів праці, ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалих учасників Революції Гідності, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України в частині організації виплати їм до Дня Незалежності України разової грошової виплати, ветеранів військової служби, жертв нацистських переслідувань, дітей війни та жертв політичних репресій, пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки (державна допомога, пільги, житлові субсидії та інші виплати, що проводяться за рахунок державного бюджету, соціальні послуги) та за дотриманням прав дітей, а також забезпечує формування та реалізує державну політику щодо здійснення державного нагляду у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в частині забезпечення відповідності законодавству рішень уповноваженого органу управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку (далі - уповноважений орган управління), державного регулювання та нагляду за дотриманням норм Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій у солідарній системі, у сфері гуманітарної допомоги.
Мінсоцполітики є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, надання гуманітарної допомоги.
Відповідно до п.2 Положення Мінсоцполітики у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Основі завдання Мінсоцполітики визначені у п.3 Положення.
Видавником постанови від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», щодо застосування якої виник спір, є Кабінет Міністрів України.
Оскільки позовні вимоги стосуються питання перерахунку та виплати основної пенсії
позивачці за період з 20.11.2024 відповідно до рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р(ІІ)/2021, відповідно до ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України “Про внесення змін і доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №230/96-ВР у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум, яке безпосередньо вирішує відповідач, розроблення Міністерством соціальної політики України проєкту вказаної вище постанови Кабінету Міністрів України, не створює безпосередньо правовий інтерес до результату вирішення цієї справи судом. Винесення судового рішення у вказаній справі не матиме безпосереднього впливу на виникнення у Міністерства соціальної політики України прав та обов'язків щодо нарахування та виплату позивачу пенсії. Крім того відсутні докази наявності правового інтересу Міністерства соціальної політики України, який би відповідав правовій позиції відповідача у справі. Отже, не доведено, що судове рішення може безпосередньо вплинути на його права та обов'язки.
Тому відсутні підстави для залучення вказаного державного органу до участі у справі.
Керуючись ст. ст.2-20, 44-49, 72-80, 259-263, 295 КАС України, суд
1. Відмовити повністю у задоволенні клопотання вх. від 19.06.2025 Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про залучення до участі у справі №580/6261/25 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Міністерства соціальної політики України.
2. Копії ухвали направити учасникам спору.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Анжеліка БАБИЧ