про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
08 липня 2025 року справа № 580/7612/25
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаврилюк В.О., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) подав позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - ГУ ПФУ в Черкаській області, відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду і України в Черкаській області щодо обмеження виплати пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром та обмеження пенсії понижуючими коефіцієнтами, запровадженими постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 01.07.2025 перерахунок та виплату ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром та без обмеження суми пенсії понижуючими коефіцієнтами, передбаченими постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням фактично виплачених сум пенсії.
Позивач зазначає, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 23.01.2025 із урахуванням змін, внесених постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 03.04.2025 у справі № 580/11685/24, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 року без обмеження максимального розміру пенсії та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за відповідний період.
08.04.2025 представник позивача звернувся до відповідача із запитом та позивач із заявою, крім іншого, щодо перерахунку та виплати пенсії позивача починаючи з 01.03.2024 без обмеження нарахованого підсумки пенсії максимальним (граничним) розміром та починаючи з 01.01.2025 без застосування коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03 січня 2025 року “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану». Відповідач листом від 22.04.2025 № 2300-0203-8/33055 зазначив, що пенсію позивачу обчислено згідно із законодавством та документами пенсійної справи. Повідомлено, що перерахунок пенсії на виконання зазначеного рішення суду проведено та розмір пенсії із 01.03.2024 становить 50677,93 грн. А також зазначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03 січня 2025 року “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» встановлено коефіцієнт до відповідних сум підвищення і тому розмір пенсії позивача із 01.01.2025 становить 31510,99 грн.
Позивач вважає, що відповідачем з 01.01.2025 протиправно виплачено пенсію, призначену на підставі Закону № 2262-ХІІ, із обмеженням максимальним розміром шляхом застосування коефіцієнтів пониження суми пенсії згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03 січня 2025 року “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», у зв'язку із чим з 01.01.2025 позивачу замість нарахованого підсумку пенсії (з надбавками) у розмірі 50677,93 грн підлягає до виплати підсумок пенсії у зменшеному розмірі 31510,99 грн.
Під час вирішення питання про відкриття провадження у справі, суддя виходить з такого.
Згідно з частиною 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя з'ясував, що ухвалою від 19 червня 2025 року суддя Черкаського окружного адміністративного суду відкрила провадження у адміністративній справі № 580/6851/25 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
У адміністративному позові у справі № 580/6851/25 позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду і України в Черкаській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 шляхом застосування до її обрахунку та виплати положень Закону України від 19.11.2024 № 4059-ІХ “Про державний бюджет України на 2025 рік», а також понижуючих коефіцієнтів згідно постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» та виплати пенсії з 01.01.2025 у зменшеному розмірі;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 01.01.2025 виплату ОСОБА_1 пенсії без застосування ст. 46 Закону України від 19.11.2024 № 4059-ІХ “Про Державний бюджет України на 2025 рік» та без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», у фактичному розмірі нарахування без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.
Підстави та покликання на нормативно-правові акти адміністративних позовів у справах № 580/6851/25 та № 580/7612/25 аналогічні, а тому суддя вважає, що у провадженні Черкаського окружного адміністративного суду вже перебуває на розгляді справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав. Суддя зауважує, що деякі відмінності у формулюванні позовних вимог у справах № 580/6851/25 та № 580/7612/25 не свідчать про те, що предмет спору у цих справах різний.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 170 цього Кодексу суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо у провадженні цього або іншого суду є справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Згідно частини 2 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України про відмову у відкритті провадження у справі суддя постановляє ухвалу не пізніше п'яти днів з дня надходження позовної заяви.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 4, 19, 170, 241, 243, 248, 256, 257, 294, Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
ухвалив:
Відмовити у відкритті провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, однак може бути оскаржена в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала складена в повному обсязі та підписана 08.07.2025.
СуддяВасиль ГАВРИЛЮК