Справа № 500/2076/25
08 липня 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання протиправними та скасування рішення, що оформлене протоколом, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (надалі, позивач) звернувся до суду з позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій (надалі, відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати оформлене протоколом від 04.11.2024 №31 рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій в частині повернення документів ОСОБА_1 щодо надання йому статусу учасника бойових дій на доопрацювання за зверненням ГУ ДСНС у Тернопільській області від 04.12.2023, зобов'язати Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій повторно розглянути матеріали звернення ГУ ДСНС у Тернопільській області від 04.12.2023 у спосіб прийняття рішення про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.
Позов обґрунтований тим, що позивач вважає рішення ДСНС України щодо повернення таких документів протиправним, адже в ДСНС України були підстави для надання позивачу статусу учасника бойових дій. Просить врахувати, що фактично відповідач не надав відповіді щодо підстав повернення документів щодо надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 до ГУ ДСНС у Тернопільській області.
Ухвалою суду від 14.04.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Заперечуючи проти позовних вимог, представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову повністю. Зокрема, вважає, що «участь у забезпеченні здійснення заходів» із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, Законом передбачена як підстава для надання статусу учасника бойових дій лише у випадку, якщо така діяльність здійснювалася в межах Донецької та Луганської областей та в період проведення відповідних заходів. Вказує, що ДСНС проаналізувала долучені Головним управлінням ДСНС України у Тернопільській області документи до Довідки від 01.12.2023 № 22-ДВ/64, зокрема наказ від 30.09.2022 № 305, та накази ГУ ДСНС України у Харківській області від 06.10.2022 № 448, від 07.10.2022 № 451, від 08.10.2022 № 454, від 09.10.2022 № 459, від 10.10.2022 № 462, від 11.10.2022 № 468, від 12.10.2022 № 472, від 13.10.2022 № 475, з яких вбачається, що відповідні списки містять відомості про осіб та підрозділи, які були залучені до забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Харківській області. На думку представника відповідача, формулювання «забезпечення здійснення заходів» не є тотожним формулюванню «безпосередня участь у заходах», що має принципове значення для вирішення питання про надання статусу учасника бойових дій. Також, вважає, що підтвердження саме безпосередньої участі у відповідних заходах вимагається також Порядком КМУ № 413, зазначаючи, що відповідно до підпункту 4 пункту 4 зазначеного Порядку, для осіб, які підпадають під дію пункту 19 частини першої статті 6 Закону, підтвердженням безпосередньої участі є довідка за формою згідно з додатком 6. Крім цього. просить врахувати, що позовна вимога щодо зобов'язання Комісії ДСНС повторно розглянути матеріали звернення ГУ ДСНС у Тернопільській області від 04.12.2023 у спосіб прийняття рішення про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій» - є формою втручання в дискреційні повноваження ДСНС та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій підтримав позовні вимоги, просить позов задовольнити повністю.
Судом встановлено, що є позивач є начальником управління реагування на надзвичайні ситуації Головного управління ДСНС у Тернопільській області.
Відповідно до Довідки про безпосередню участь особи у заходах для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України №22-ДВ/64 від 01.12.2023, ОСОБА_1 "дійсно в період з 05.10.2022 по 12.10.2022 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в місті Ізюм Харківської області. Підстава: накази (з основної діяльності) Головного управління ДСНС України Харківській області від 06.10.2022 №448, від 07.10.2022 №451, від 08.10.2022 №454, від 09.10.2022 №459, від 10.10.2022, №462, від 11.10.2022 №468, від 12.10.2022 №472, від 13.10.2022 № 475. Наказ (з основної діяльності) Головного управління ДСНС України у Тернопільській області від 30.09.2022 № HC-305/64".
Відповідно до Наказу Головнокомандувача Збройних Сил України №282 від 01.11.2022 "Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій" Харківська область з 01.10.2022 по 31.10.2022 була визнана районом ведення воєнних (бойових) дій.
Державною службою України з надзвичайних ситуацій винесено Окреме доручення "Про утворення комісій з питань попереднього розгляду документів щодо встановлення статусу учасника бойових дій" №В-741 від 13.09.2023 з метою належного та ефективного опрацювання документів щодо встановлення статусу учасника бойових дій доручено керівникам підрозділів ДСНС на підставі рішень Комісій забезпечити подання до ДСНС довідок про безпосередню участь особи у заходах необхідних для забезпечення оборони України захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України відповідно до вимог Порядку.
На виконання вищевказаного доручення ГУ ДСНС України в Тернопільській області своїм листом №64 001-6077/64 16 від 04.12.2023 відправила до ДСНС пакет документів для прийняття рішення про надання своїм службовцям статусу учасника бойових дій.
Згідно із Протоколом №31 від 04.11.2024 Комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій повернула документи ОСОБА_1 щодо надання йому статусу "ветеран війни - учасник бойових дій» на доопрацювання у зв'язку з тим, що в матеріалах відповідно до яких видано Довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, недостатньо підстав для встановлення статусу “ветеран війни - учасник бойових дій» ОСОБА_1 (згідно з витягом із Протоколу №31 від 04.11.2024).
У відповідь на запит представника позивача, ДСНС України листом №282-699/281-2 від 09.01.2025 повідомлено про те, що причини повернення документів ОСОБА_1 до Головного управління ДСНС України у Тернопільській області зазначені в пункті 2 витягу із протоколу №31 засідання комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій від 4 листопада 2024 року. Повний перелік документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій визначено Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. №413».
Вирішуючи спір по суті, суд вважає, що до відносин, які склались на підставі встановлених обставин спору, підлягають застосуванню наступні норми права.
У частині другій ст.19 Конституції України згадано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суспільні відносини з приводу набуття громадянином правового статусу учасника бойових дій регламентовані, зокрема, приписами Закону України від 22.10.1993р. №3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі за текстом Закон №3551-ХІІ).
Згідно із ст.5 Закону №3551-ХІІ учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Відповідно до п.19 ч.1 ст.6 Закону №3551-ХІІ до кола учасників бойових дій належать військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Отже, на думку суду, кваліфікуючими умовами для набуття згаданою у п.19 ч.1 ст.6 Закону №3551-ХІІ особою правового статусу учасника бойових дій є одночасна сукупність таких обставин як: 1) безпосередня участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України; 2) особисте знаходження особи під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Поряд з цим, статтею 6 Закону №3551-ХІІ визначено, що порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, а також райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України. Райони здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації визначаються відповідно до Закону України "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях". Порядок позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, зазначених в абзаці першому цього пункту, визначає Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 затверджено Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (далі за текстом - Порядок №413).
Пунктом 2 Порядку №413 визначено, що статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Згідно з п.21 Порядку №413 статус учасника бойових дій надається особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, в разі залучення їх до проведення антитерористичної операції на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення.
Пунктом 4 Порядку №413 закріплено, що підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення: витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.
Отже, згідно з п.4 Порядку №413 обов'язковою кваліфікуючою умовою для набуття згаданою у п.19 ч.1 ст.6 Закону №3551-ХІІ особою правового статусу учасника бойових дій (окрім одночасної сукупності таких обставин як: 1) безпосередня участь особи в антитерористичній операцій; 2) особисте знаходження особи під час безпосередньої участі в антитерористичній операцій в районах проведення антитерористичної операції у період її проведення) є обставина безпосереднього та особистого виконання особою завдань саме антитерористичної операції.
Разом із тим, згідно з ст.61 Закону №3551-ХІІ у період дії воєнного стану під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, особам, зазначеним в абзаці першому пункту 19 частини першої статті 6 цього Закону (крім військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних) Служби безпеки України та осіб, які входять до складу розвідувальних органів України), які брали участь у виконанні бойових (службових, спеціальних) завдань у районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях, статус учасника бойових дій надається незалежно від тривалості виконання таких завдань на підставі відомостей, що підтверджують виконання особою таких завдань (далі - Відомості), у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та з урахуванням положень цієї статті.
На подальшу реалізацію положень ст.61 Закону №3551-ХІІ Урядом України було видано постанову КМУ від 12.07.2024р. №837, якою була внесена низка змін до Порядку №413.
Так, згідно з п.8 Порядку №413 для надання статусу учасника бойових дій заявникам з числа осіб, зазначених у пункті 19 частини першої статті 6 Закону, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій протягом 30 календарних днів з дня участі осіб у виконанні бойових (службових) завдань, у проведенні розвідувальних заходів, отримання травм (поранень, контузій, каліцтв) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу заявники, довідки за формою згідно з додатком 6 або додатком 7.
Також, Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22.12.2018 №1048 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 17.01.2019р. за №55/33026) було затверджено Положення про комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій (далі за текстом Положення №1048).
Згідно з п.1 Розділу ІІ Положення №1048, основними завданнями Комісії є вивчення документів та прийняття рішення щодо надання та позбавлення статусу учасника бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Оскільки Комісія створюється наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій, діє при Державній службі України з надзвичайних ситуацій, наділена законодавцем похідними повноваженнями від Державної служби України з надзвичайних ситуацій, то суд вважає, що згідно з п.7 ч.1 ст.4 КАС України відповідачем за вимогами до Комісії у порядку адміністративного судочинства України є саме Державна служба України з надзвичайних ситуацій.
Відповідно до п.п.1 п.5 Положення №413 для надання статусу учасника бойових дій документи подаються: командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації стосовно заявників, зазначених в пунктах 19 і 20 частини першої статті 6 Закону, або самостійно заявником з їх числа у разі неподання документів командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації.
Згідно з п.11 Порядку №413 для надання статусу учасника бойових дій заявник подає комісії (міжвідомчій комісії) заяву.
Відповідно до п.14 Порядку №413 до заяви в електронній формі додаються за наявності електронні копії оригіналів паперових документів, визначених підпунктами 1-4 пункту 4 цього Порядку, шляхом їх завантаження заявником для подальшого опрацювання комісією.
У разі відсутності документів, передбачених підпунктами 1-4 пункту 4 цього Порядку, вони витребовуються комісіями у порядку, передбаченому пунктом 22 цього Порядку.
Пунктом 19 Порядку №413 визначено, що рішення про надання (відмову у наданні) статусу учасника бойових дій приймається: комісіями - стосовно заявників з числа осіб, зазначених у пунктах 19 і 20 частини першої статті 6 Закону; міжвідомчою комісією - у разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання, та стосовно заявників з числа осіб, зазначених у пунктах 21 і 25 частини першої статті 6 Закону.
Згідно з п.22 Порядку №413 у разі відсутності оригіналів або електронних копій оригіналів паперових документів, зазначених у підпунктах 1-4 пункту 4 цього Порядку, вони витребовуються комісіями, утвореними міністерствами, центральними органами виконавчої влади чи іншими державними органами, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу заявники, в командира (начальника) військової частини (органу, підрозділу) або іншого керівника підприємства, установи та організації не пізніше ніж через п'ять календарних днів з дати надходження заяви (звернення).
Командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій зобов'язані надати комісії запитувані документи (відомості) або повідомити обґрунтовану причину їх відсутності не пізніше ніж через 15 календарних днів з дати надходження такого запиту.
Відповідно до п.23 Положення №413 Комісія не пізніше ніж через 10 календарних днів після отримання відповіді на запит приймає рішення про надання (відмову у наданні) статусу учасника бойових дій.
За приписами п.24 Положення №413 Комісія або міжвідомча комісія відмовляє заявнику в наданні статусу учасника бойових дій у разі: 1) відсутності правових підстав для надання статусу учасника бойових дій; 2) відсутності необхідних документів, визначених пунктом 4 цього Порядку; 3) подання недостовірної інформації; 4) наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення заявником умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину під час участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Згідно з п.6 Розділу ІІ Положення №1048 Комісія відмовляє в наданні статусу учасника бойових дій у разі: відсутності правових підстав для надання статусу учасника бойових дій; відсутності документів, що містять достатні підтвердні докази і є підставою для надання статусу учасника бойових дій; надання недостовірних даних про осіб, зазначених у пункті 2 розділу I цього Положення; виявлення факту подання недостовірної інформації.
Разом з тим, за наведеного вище правового регулювання суд вважає, що у спірному випадку Комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій повинна була прийняти рішення про надання або про відмову у наданні статусу учасника бойових дій.
Вирішуючи спір по суті, суд також вважає, що під час розгляду і вивчення документів та прийняття рішення щодо надання ОСОБА_1 , Комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій повинна була взяти до уваги надану ГУ ДСНС у Тернопільській області Довідку про безпосередню участь ОСОБА_1 №22-ДВ/64 від 01.12.2023, що у цьому випадку Комісією відповідача зроблено не було.
Як встановлено судом, згідно з Протоколом №31 від 04.11.2024 Комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій, повернула позивачу документи на доопрацювання у зв'язку із тим, що в матеріалах, відповідно до яких видано Довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, недостатньо підстав для встановлення "ветеран-війни-учасник бойових дій": ОСОБА_1 .
Доказів витребування оригіналів або електронних копій оригіналів паперових документів, зазначених у підпунктах 1-4 пункту 4 Порядку №413 в установі, у складі якої проходив службу заявник, для підтвердження обставин надання / відмови у наданні статусу учасника бойових дій, судом не здобуто та учасниками справи суду не подано.
Отож, перевіряючи спірне рішення відповідача, що оформлене протоколом, на відповідність вимогам частини другої ст. 2 КАС України, суд вважає, що таке рішення є протиправним та підлягає до скасування.
Належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій повторно розглянути матеріали звернення Головного управління ДСНС у Тернопільській області від 04.12.2023, прийнявши відповідне рішення про надання або про відмову у наданні ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.
Залишаючи без оцінки окремі аргументи учасників справи, суд виходить з того, що такі обставини лише опосередковано стосуються суті і природи спору, а їх оцінка не має вирішального значення для його правильного вирішення.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За змістом положень частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено правомірності своїх дій (рішення) у спірних правовідносинах. Враховуючи викладене, на підставі наданих доказів у їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій, що оформлене протоколом від 04.11.2024 №31 в частині повернення документів ОСОБА_1 щодо надання йому статусу учасника бойових дій на доопрацювання за зверненням Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області від 04.12.2023.
Зобов'язати Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій повторно розглянути матеріали звернення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області від 04.12.2023, прийнявши відповідне рішення про надання або про відмову у наданні ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.
У решті позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено та підписано 08 липня 2025 року.
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Реквізити учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ),
відповідач - Державна служба України з надзвичайних ситуацій (місцезнаходження: вул. Гончара Олеся, 55А, м. Київ,01601 код ЄДРПОУ:38516849).
Головуюча суддя Дерех Н.В.