ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
"08" липня 2025 р. Справа № 300/362/25
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Микитин Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача про стягнення судових витрат та ухвалення судового рішення у адміністративній справі № 300/362/25 за позовом Комунального підприємства Івано-Франківської обласної ради “Централізована закупівельна організація Івано-Франківської обласної ради», треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Івано-Франківський спортивний ліцей Івано-Франківської обласної ради, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області, про визнання протиправним та скасування висновку про результати моніторингу державної закупівлі, -
Кузь Андрій Петрович (надалі, також - представник позивача) в інтересах Комунального підприємства Івано-Франківської обласної ради “Централізована закупівельна організація Івано-Франківської обласної ради» (надалі, також - позивач, КП ІФОР “ЦЗО ІФОР») 17.01.2025 звернувся в суд з позовною заявою до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області (надалі, також - відповідач, УЗО Держаудитслужби в Івано-Франківській області), в якій просить визнати протиправним і скасувати висновок Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області від 03.01.2025 про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2024-11-28-005611-a.
Івано-Франківським окружним адміністративним судом 23.06.2025 за наслідком розгляду адміністративної справи №300/362/25 ухвалено рішення, яким позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано висновок Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області від 03.01.2025 про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2024-11-28-005611-a.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 40913619) на користь Комунального підприємства Івано-Франківської обласної ради “Централізована закупівельна організація Івано-Франківської обласної ради» (код ЄДРПОУ - 43749377) сплачену суму судового збору в розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні) гривні 40 копійок.
27.06.2025 до суду від представника позивача надійшла сформована в системі "Електронний суд" заява від 26.06.2025 про ухвалення додаткового рішення суду. Відповідно до змісту заяви, останній просить ухвалити додаткове рішення у справі №300/362/25, яким стягнути з Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області судові витрати позивача на професійну правничу допомогу в розмірі 14988,60 грн.
Заява про ухвалення додаткового рішення суду отримана Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області в електронному кабінеті 26.06.2025, однак правом на подання заперечень щодо такої заяви останнє не скористалося.
Згідно із пунктом 3 частини 1 статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також КАС України) суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Відповідно до частини 3 статті 252 КАС України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Дослідивши заяву про ухвалення додаткового рішення та докази, якими вказана заява обґрунтована, суд дійшов висновку про можливість ухвалення додаткового судового рішення в письмовому провадженні, без виклику (повідомлення) учасників справи.
Частиною 1 статті 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною 7 статті 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Суд зазначає, що позивачем зазначено в позовній заяві необхідність розподілу судових витрат та дотримано строк щодо подання заяви та доказів для вирішення питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.
Стаття 132 Кодексу адміністративного судочинства України визначає види судових витрат, відповідно до частини 1 якої, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Відповідно до частини 3 статті 132 КАС України до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно з частиною 1 статті 134 КАС України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
Відповідно до частини 2 цієї ж статті, за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Згідно з пунктом 1 частини 3 зазначеної статті КАС України для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Частиною 4 статті 134 КАС України встановлено, що для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
На підтвердження надання адвокатом Кузь Андрєм Петровичем правничої допомоги та понесення позивачем витрат надано:
- ордер на надання правничої допомоги №1090503 від 16.01.2025;
- договір про надання правничої допомоги №2-01/25 від 14.01.2025, укладений між адвокатом Кузь Андрєм Петровичем та клієнтом Комунальним підприємством Івано-Франківської обласної ради “Централізована закупівельна організація Івано-Франківської обласної ради»;
- акт до договору про надання послуг з адвокатської діяльності №2-01/25 від 14.01.2025, відповідно до умов якого сторони погодили, що виконавець надав замовнику юридичні послуги відповідно до Договору про надання юридичних послуг №2-01/25 від 14.01.2025, а замовник прийняв надані послуги; вартість послуг становить 14988,60 грн;
- рахунок-фактура №26.06.25 від 26.06.2025 на суму 14988,60 грн.
Відтак, позивачем надані належні документи про понесення останнім витрат на правничу допомогу в розмірі 14988,60 грн, що дає підстави для вирішення судом питання необхідності відшкодування таких витрат.
Відповідно до частини 5 статті 134 КАС України, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, про що, зокрема, зазначено у рішеннях від 26.02.2015 у справі Баришевський проти України, від 10.12.2009 у справі Гімайдуліна і інших проти України, від 12.10.2006 у справі Двойних проти України, від 30.03.2004 у справі Меріт проти України, від 28.11.2002 у справі Лавентс проти Латвії заявник має право на відшкодування судових та інших витрат лише у разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, їх розмір є розумним та обґрунтованим.
При цьому, частинами 1 і 2 ст.30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Вказані форми відрізняються порядком обчислення - при зазначенні фіксованого розміру для виплати адвокатського гонорару не обчислюється фактична кількість часу, витраченого адвокатом при наданні послуг клієнту, і навпаки - підставою для виплати гонорару, який визначений у формі погодинної оплати, є кількість витрачених на надання послуги годин помножена на вартість такої (однієї) години того чи іншого адвоката в залежності від його кваліфікації, досвіду, складності справи та інших критеріїв (п.131 постанови Великої Палати Верховного Суду від 16.11.2022 в справі № 922/1964/21 (провадження № 12-14гс22)).
Із урахуванням конкретних обставин, суд може обмежити даний розмір з огляду на розумну необхідність судових витрат для даної справи. У визначенні розумно необхідного розміру сум, які підлягають сплаті за послуги адвоката, можуть братися до уваги, зокрема: час, який міг би витратити на підготовку матеріалів кваліфікований фахівець; вартість оплати відповідних послуг адвокатів, яка склалася в країні або в регіоні; тривалість розгляду і складність справи тощо.
Перевіривши обґрунтованість заявлених позивачем до відшкодування витрат у розрізі видів наданих адвокатом послуг, проаналізувавши надані представником позивача документи, фактичний об'єм та якість виконаної адвокатом роботи, складність юридичних питань, які були предметом дослідження в суді, суд вважає заявлений до відшкодування розмір правової допомоги не є розумно обґрунтованим за всіма визначеними у акті наданих послуг складовими професійних правничих послуг.
Суд враховує, що позивач вільний у виборі представника та у визначенні розміру його гонорару за домовленістю сторін, проте цей вибір не повинен бути надмірно обтяжливим для іншої сторони процесу при вирішенні судом питання про розподіл судових витрат.
Суд зазначає, що опрацювання наданих документів, подання позовної заяви, підготовка формування матеріалів та подання на виконання повідомлення є невід'ємною частиною роботи щодо складання позовної заяви.
При цьому, визначаючи співмірність заявлених до відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу, суд враховує, що дана справа є справою, яка не потребує значного часу на опрацювання нормативно-правових актів; справа містить незначний обсяг обставин, які відносяться до предмета доказування; позовна заява є необ'ємною; розгляд справи відбувався у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Так, беручи до уваги зміст виконаних робіт (наданих послуг), суд вважає, що витрати на правничу допомогу за послуги є неспівмірними та завищеними, вочевидь, не відповідають складності та змістовності поданого процесуального документа.
Щодо покликання представника позивача на співвідношення судових витрат до ціни Договору про закупівлю, то суд вказує, на те, що таке покликання є некоректним, оскільки ціни позовна заява не містить, а судовий збір було сплачено за подання позову немайногово характеру.
Крім того, суд бере до уваги відсутність відповіді на відзив, тому витрати щодо оцінювання відзиву є необгрунтованими.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, конкретні обставини справи, приписи ч.5 ст.134 і п.2 ч.9 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, характер та обсяг виконаної адвокатом роботи, а також виходячи з критерію розумності, пропорційності та співмірності розподілу витрат на правничу допомогу, суд вважає, що заявлені позивачем витрати є неспівмірними та завищеними.
За вказаних обставин, заяву представника позивача від 26.06.2025 належить задовольнити частково: стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 5000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу.
На підставі наведеного керуючись статями 132, 134, 139, 252, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву представника позивача від 26.06.2025 про ухвалення додаткового рішення у справі № 300/362/25 задовольнити.
Ухвалити додаткове судове рішення в адміністративній справі № 300/362/25.
Стягнути на користь Комунального підприємства Івано-Франківської обласної ради “Централізована закупівельна організація Івано-Франківської обласної ради» (код ЄДРПОУ - 43749377) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 40913619) витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 5000 (п'ять тисяч) гривень 00 копійок.
Додаткове рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Додаткове рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач - Комунальне підприємство Івано-Франківської обласної ради “Централізована закупівельна організація Івано-Франківської обласної ради», адреса: вул. Василіянок, буд. 62-А, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 43749377;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Івано-Франківський спортивний ліцей Івано-Франківської обласної ради, адреса: вул. Юності, буд. 13, с. Микитинці, Івано-Франківський р-н, Івано-Франківська обл., 76492, код ЄДРПОУ - 30475109;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ;
відповідач - Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області, адреса: вул. Василіянок, буд. 48, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 40913619.
Суддя Микитин Н.М.