Ухвала від 08.07.2025 по справі 300/167/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

"08" липня 2025 р. справа № 300/167/21

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Григорук О.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) звіт про виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області про стягнення заборгованості бюджету із відшкодування податку на додану вартість та пені

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.03.2024 у справі № 300/167/21, яке набрало законної сили за результатом перегляду судом апеляційної інстанції, вирішено: позов задовольнити частково. Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованість бюджету із відшкодування податку на додану вартість в розмірі 279 050,00 грн. та пеню в розмірі 39 844,24 грн., нараховану на суму такої заборгованості за період з 01.10.2019 по 05.01.2021. В задоволенні решти позову відмовлено (т.1 а.с. 122-129).

На виконання рішення суду ввід 29.03.2024 у справі № 300/167/21 Івано-Франківським окружним адміністративним судом 01.10.2024 видано виконавчий лист № 300/167/21.

Ухвалою суду від 07.11.2024 відмовлено у задоволенні заяви Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області про зміну способу виконання рішення суду від 29.03.2024. Ухвалено виправити помилку, допущену у виконавчому листі № 300/167/21 від 01.10.2024, шляхом зазначення боржником - Державний бюджет України, замість Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області (т.1 а.с. 244-246).

24.03.2025 представник позивача звернувся до суду через систему "Електронний суд" із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду відповідно до змісту якої просив суд зобов'язати Державну казначейську службу України та Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області у 10- денний строк з моменту винесення про це ухвали, подати звіт про виконання судового рішення по справі № 300/167/21 та у випадку невиконання судового рішення, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі сорок розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (т. 2 а.с. 98-102).

Ухвалою суду від 05.06.2025 задоволено частково заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 29.03.2024 по справі №300/167/21. Зобов'язано Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області, Державну казначейську службу України подати Івано-Франківському окружному адміністративному суду у тридцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.03.2024 по справі № 300/167/21 (т. 2 а.с. 124-128).

Ухвалою суду від 03.07.2025, з врахуванням ухвали суду про виправлення описки від 04.07.2025 прийнято звіт Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області від 30.06.2025 про виконання рішення суду від 29.03.2024 у справі № 300/167/21 (пункт 1). Встановлено Головному управлінню Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 29.03.2024 у справі № 300/167/21, а саме до 15 серпня 2025 року (пункт 2). Зобов'язано Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області подати у строк до 15 серпня 2025 року до Івано-Франківського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 29.03.2024 у справі № 300/167/21 (пункт 3) (т. 2 а.с. 147-152).

На виконання ухвали суду від 05.06.2025 (т. 2 а.с. 124-128) Державна казначейська служба України 03.07.2025 подала до суду звіт від 01.07.2025 вих. № 5-10-10/14412 щодо виконання судового рішення від 19.07.2023 у справі № 300/167/21. Відповідно до звіту зазначено, що на виконанні у Казначействі з 18.03.2025 обліковується виконавчий лист по справі № 300/167/21, виданий 01.10.2024, про стягнення заборгованості бюджету із відшкодування податку на додану вартість та пені на користь позивача.

Згідно Протоколу від 03.07.2025, на виконання вимог підпункту 2.3.39.10 та підпункту 2.3.41 пункту 2.3. Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 11.11.2024 № 39 та абзацу третього пункту 2.10 розділу ІІ Засад використання автоматизованої системи документообігу суду, затверджених Рішенням зборів суддів Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.03.2025 № 08 проведено повторний автоматизований розподіл судової справи. Визначено суддю Григорук О.Б.

Звіт Державної казначейської служби України від 01.07.2025 вих. № 5-10-10/14412 мотивовано тим, що в межах наданих повноважень Казначейство вжило та вживає всіх передбачених законодавством заходів, необхідних для виконання рішення суду у справі № 300/167/21. Питання виконання виконавчого листа може бути розглянуте з урахуванням фінансових можливостей держави. Казначейство не наділене повноваженнями щодо зміни черговості виконання судових рішень, оскільки відповідно до абзацу другого підпункту 1 пункту 9 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України та пунктами 3 та 23 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється Казначейством за черговістю надходження таких рішень до Казначейства. Також, пунктом 10 Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.2021 № 590 встановлено, що в особливому режимі бюджетне відшкодування податку на додану вартість здійснюється Казначейством та головними управліннями Казначейства з урахуванням ресурсної забезпеченості єдиного казначейського рахунка після проведення видатків, визначених підпунктами 1 і 2 пункту 19 цього Порядку. Крім того, на виконання мораторію згідно постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2022 № 187 Казначейство звернулось до відповідних органів з відповідними листами. Після надходження відповідей на листи Казначейства, у випадку якщо позивач не належить до осіб, до яких застосовуються обмеження відповідно до Постанови № 187, то рішення від 29.03.2024 буде виконуватись в порядку черговості та з урахуванням фінансових можливостей.

Згідно зі статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Частиною 3 статі 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом.

Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Згідно до частин 1, 2 статті 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

У відповідності до частини 1 статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

У відповідності до частини 1 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Відповідно до частини 2 статті 6 Закону України "Про виконавче провадження" № 1404-VIII рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, рішення про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення визначає Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Згідно пункту 3 Порядку № 845 стягувач, на користь якого прийняті судові рішення про бюджетне відшкодування податку на додану вартість та/або пені, нарахованої на заборгованість державного бюджету з відшкодування такого податку, подає документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку, до органу Казначейства за місцем реєстрації стягувача в органі державної фіскальної служби.

Орган Казначейства надсилає після надходження зазначених документів до органу державної фіскальної служби запит щодо визначення розміру залишку невідшкодованих з державного бюджету сум податку на додану вартість та/або пені, нарахованої на заборгованість бюджету з відшкодування такого податку.

У разі коли на дату надходження виконавчого документа або у процесі його виконання розмір такого залишку зменшився, орган державної фіскальної служби узгоджує протягом п'яти робочих днів зазначений розмір із стягувачем, про що повідомляє органу Казначейства за встановленою формою.

Після закінчення строку узгодження розміру зазначеного залишку орган Казначейства передає виконавчий документ та інші документи, необхідні для його виконання, до Казначейства.

Казначейство здійснює в порядку черговості надходження виконавчих документів безспірне списання коштів державного бюджету в розмірі, встановленому судом або узгодженому органом державної фіскальної служби із стягувачем, та перераховує такі кошти на рахунок стягувача, зазначений у виконавчому документі або його заяві про виконання рішення про стягнення коштів.

Враховуючи наведене, приписи Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845, дослідивши поданий звіт та наведені у ньому дії вчинені Казначейством з метою виконання судового рішення суд дійшов до висновку, що звіт є обґрунтованим, тому слід прийняти звіт Державної казначейської служби України від 01.07.2025 вих. № 5-10-10/14412.

Враховуючи наведене, керуючись статтями 243, 248, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Державної казначейської служби України від 01.07.2025 вих. № 5-10-10/14412 щодо виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.03.2024 у справі № 300/167/21.

Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Апеляційні скарги подаються учасниками справи безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Григорук О.Б.