25 червня 2025 року Справа № 160/6104/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Дєєва М.В., при секретарі судового засідання - Сергієнко В.Ю., за участю представника відповідача - Торяник Т.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до
ІНФОРМАЦІЯ_1
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
24.02.2025 року через систему «Електронний суд» до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та скасувати перебування в розшуку у вкладці «Призовник, військовозобов'язаний, резервіст» громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ), яке здійснено на підставі звернення 04.12.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 позивача було безпідставно оголошено у розшук за порушення правил мобілізації, оскільки позивачу повістка не вручалась, про розгляду будь-якої адміністративної справи відносно особи позивача - не повідомлялось, протокол про притягнення до адміністративної відповідальності та постанова про притягнення до адміністративної відповідальності не виносились, а про фактичне притягнення до адміністративної відповідальності позивачу стало відомо лише після надання відповіді правоохоронним органом та відповідачем.
28.02.2025 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду залишено позов без руху, через невідповідність вимогам ст. ст. 160, 161 КАС України та встановлено позивачу строк для усунення недоліків.
На виконання вимог ухвали від 03.03.2025 року позивач усунув недоліки позовної заяви у встановлений судом строк.
11.03.2025 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення сторін.
17.03.2025 року від відповідача надійшов два ідентичні відзиви на позов, в яких просить відмовити у задоволенні позову, оскільки до повноважень районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки не входить оголошення військовозобов'язаних в розшук. Станом на 13.03.2025 року на позивача протокол про адміністративне правопорушення не складався, постанова про накладення стягнення не виносилась. При цьому, позивач підлягає доставці працівниками органів Національної поліції до органу військового управління для притягнення до адміністративної відповідальності на підставі пункту 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (зі змінами) та пункту 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (зі змінами), у зв'язку з неприбуттям 07.11.2024 року позивача до ІНФОРМАЦІЯ_4 за повісткою № 877682, яка була направлена засобами поштового зв'язку.
04.04.2025 року від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що відповідачем не зазначено, які саме правила військового обліку порушується позивачем, зокрема, йому не вручалась повістка про необхідність проходження військово-лікарської комісії.
24.04.2025 року від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на доводи, викладені в позовній заяві.
15.05.2025 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 19.06.2025 року та витребувано у відповідача додаткові докази.
19.06.2025 року у підготовчому судовому засіданні закрито підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті на 25.06.2025 року.
25.06.2025 року від відповідача надійшли письмові пояснення щодо предмету спору.
25.06.2025 року у судовому засіданні на стадії розгляду справи по суті представник відповідача надав докази направлення до органів Національної поліції звернення №Е563873 від 04.12.2024 року, яке здійснено шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС для доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення та просив відмовити у задоволенні позову, від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання якого зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 .
29.10.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_6 за адресою: АДРЕСА_2 на ім'я позивача рекомендованим листом з описом вкладення направлена повістка № 877682 згідно з якою належало з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_1 07.11.2024 року о 09:00 год. для уточнення даних, що підтверджується копією повістки №877682 та описом АТ «Укрпошта» вкладення поштового відправлення № 0610201321690 від 29.10.2024 року .
04.12.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_6 до Національної поліції сформовано звернення НОМЕР_3 на доставку військовозобов'язаного ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 для складення протоколу про адміністративні правопорушення, оскільки військовозобов'язаний не прибув за повісткою № 877682 до органу військового управління, де перебуває на військовому обліку, з огляду на що, військовозобов'язаний ОСОБА_1 перебуває у розшуку.
Згідно відповіді ІНФОРМАЦІЯ_1 від 31.12.2024 року №78/6/14847, на запит адвоката позивача, згідно відомостями Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів військовозобов'язаний ОСОБА_1 не прибув за викликом до ТЦК та СП у строк та місце зазначені в повістці, внаслідок чого підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за частиною третьою статті 210-1 КУпАП. Відомості про неприбуття за повісткою до органу військового управління формуються в автоматичному режимі в результаті взаємодії реєстрів.
У витязі з АС «Резерв+» відносно позивача зазначено, що останній є військовозобов'язаним, перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 , дата уточнення даних - відсутня та зазначено про порушення правил військового обліку.
Позивач вважає протиправним наявність інформації відносно нього про перебування в розшуку у вкладці «Призовник, військовозобов'язаний, резервіст», яке здійснено на підставі звернення 04.12.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_1 , що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України (ст. 65 Конституції України).
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України Про введення воєнного стану в Україні №64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (із подальшим продовженням такого строку).
Окрім того, Указом Президента України Про загальну мобілізацію №65/2022 від 24.02.2022 року (з наступними змінами) оголошено загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України Про військовий обов'язок і військову службу, ч. 1 ст. 1 якого передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (ч. 3 ст. 1 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу).
Згідно частини 1 статті 27 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі.
Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.
11 квітня 2024 року Верховна Рада України прийняла Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" (далі - Закон № 3633-ІХ), який набрав чинності 18 травня 2024 року.
Підпунктом 1 пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3633-ІХ установлено, що під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року № 2105-IX, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Згідно ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися:
військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях;
резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин;
військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;
військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів;
особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Як встановлено під час розгляду справи, позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 та є військовозобов'язаним, згідно АС «Резерв+» дата уточнення даних - відсутня.
Відповідно до п.34 Порядку проведення призову громадянина військову службу під час мобілізації, на особливий період затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.
У разі неуточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання.
Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ надсилається адресату протягом 48 годин після підпису повістки відповідним керівником. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов'язаного з населеного пункту, що є адміністративним центром області, визначається протягом семи діб, а з інших населених пунктів - протягом десяти діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення.
Так, на адресу зареєстрованого місця проживання позивача засобами поштового зв'язку 29.10.2024 року рекомендованим поштовим відправленням була надіслана повістка №877682 від 29.10.2024 року, в якій було зазначено про необхідність з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_1 07.11.2024 року об 09:00 год., що підтверджується копією повістки №877682 та описом АТ «Укрпошта» вкладення поштового відправлення № 0610201321690 від 29.10.2024 року.
Таким чином, повістку позивачу, місце проживання якого зареєстровано в м.Дніпро надіслано протягом 48 годин після підпису повістки відповідним керівником, при цьому день явки за викликом з населеного пункту, що є адміністративним центром області, визначено протягом семи діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення, що свідчить про дотримання відповідачем норм вищевказаного порядку.
Згідно ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
Також, вказаною нормою визначено, що у разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Суд зазначає, що докази прибуття за повісткою, або повідомлення позивачем орган ТЦК та СП про наявність поважних причин неприбуття у строк, визначений у повістці, в матеріалах справи - відсутні.
Статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Відповідно до п.79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку.
Таким чином, суд зазначає, що п.79 Порядку №1487, визначено, що центри комплектування звертаються до органів Національної поліції для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, саме з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п.56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 Національна поліція за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/ зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ.
У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20).
Судом встановлено, що у зв'язку із неявкою позивача за викликом у дату та місце зазначені в повістці та неповідомлення про причини неможливості неявки у установленому порядку було направлено до органів Національної поліції звернення №Е563873 від 04.12.2024 року, в якому зазначена причина: «Не прибув вчасно за повісткою до ТЦК та СП (ст.22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію»), шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС для доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про правомірність дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо направлення звернення №Е563873 від 04.12.2024 року до органів Національної поліції.
На підставі вищевикладеного, у суду відсутні підстави для визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 та скасування перебування в розшуку у вкладці « ІНФОРМАЦІЯ_7 » громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ), яке здійснено на підставі звернення 04.12.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що відповідачем доведено правомірність своїх дій, а тому, підстави для задоволення позову - відсутні.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 08.07.2025 року.
Суддя М.В. Дєєв