07 липня 2025 року Справа 160/18987/25
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Калугіна Н.Є.. розглянувши матеріали позову Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Дніпровської міської ради про звернення стягнення податкового боргу,-
Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- звернути стягнення податкового боргу Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційне підприємство№47» Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ 32495237) у розмірі 82 973,00 грн на кошти Дніпропетровської міської ради (ЄДРПОУ 04338836).
Відповідно до ч. ч. 1. 2 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність: має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 160, 161, 172 цього Кодексу: належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк. установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для вивчання причин пропуску строку звернення до суду поважними): немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі. встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі встановлено, що позов подано без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 КАС України.
Згідно з пунктами 4, 5 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначається: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод. інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Вимоги позовної заяви повинні бути викладені чітко і зрозуміло, з урахуванням правил, встановлених процесуальним законодавством, і узгоджуватись з наданими суду повноваженнями за наслідками розгляду справи, та мають бути спрямовані на захист конкретних прав, свобод та інтересів позивача з зазначенням способу їх захисту, який не допускає неоднозначного, довільного тлумачення змісту позовних вимог і дозволить суду максимально якісно здійснити правосуддя.
Відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача (п. 9 ч. 1 ст. 4 КАС України).
У позовній заяві зазначено відповідачем Дніпровську міську раду, однак позовні вимоги звернено до Дніпропетровської міської ради, та у змісті позовних вимог зазначено код ЄДРПОУ 04338836, який належить Піщанській сільській раді.
Крім того, як у змісті позовних вимог, так і в їх обґрунтуванні позивач зазначає відомості про Комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційне підприємство №47» Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ 32495237), тоді як згідно з матеріалами справи та відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, правильним є найменування Комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційне підприємство №47» Дніпропетровської міської ради.
Отже, позивачу необхідно подати до суду позовну заяву з належним визначенням суб'єктного складу справи та із зазначенням змісту позовних вимог до відповідача (кожного з відповідачів) і найменування третьої особи, та обґрунтування позовних вимог відповідно до вимог ч. 1 ст. 5, п.п. 4, 5 ч. 5 ст. 160 КАС України.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного та керуючись ст. 169, ст. 248, ст.256, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву - залишити без руху.
Надати позивачеві термін - десять календарних днів з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання:
- позовної заяви з належним визначенням суб'єктного складу справи та із зазначенням змісту позовних вимог до відповідача (кожного з відповідачів) і найменування третьої особи, та обґрунтуванням позовних вимог відповідно до вимог ч. 1 ст. 5, п.п. 4, 5 ч. 5 ст. 160 КАС України.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачеві.
Роз'яснити позивачеві, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява підлягає поверненню.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та в самостійному порядку оскарженню не підлягає.
Суддя Н.Є. Калугіна