08 липня 2025 рокуСправа №160/9457/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турлакової Н.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить суд (з урахуванням уточненого позову):
- визнати дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення відомостей до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 з військового обліку протиправними.
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 внести відомості до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 з військового обліку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до довідки замість військового квитка № НОМЕР_2 ОСОБА_1 медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі п.5а Наказу МОУ №402-2008. Натомість відповідно до Витягу №504271-21062024 з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів - ОСОБА_1 перебуває в якості військовозобов'язаного у ІНФОРМАЦІЯ_4 ( ОСОБА_2 ). Позивач звернувся до відповідача із заявою про внесення інформації до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо внесення даних про його виключення із військового обліку. У відповідь на адвокатський запит представника позивача, відповідачем було повідомлено про надання неповного пакету документів для виключення з військового обліку, зокрема відсутній висновок ВЛК затверджений 20 РВЛК. Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо невнесення відомостей щодо виключення його з військового обліку військовозобов'язаних протиправною, що і стало підставою звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.04.2025 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.06.2025 року витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 : належним чином оформлений відзив на позовну заяву ОСОБА_1 разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача; відомості із документальним підтвердженням розгляду адвокатського запиту представника позивача від 26.03.2025 року (направленого поштою 27.03.2025). Зупинено провадження в адміністративній справі №160/9457/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії до отримання від відповідача витребуваних доказів.
Від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що в ході перевірки підстав для виключення військовозобов'язаного ОСОБА_1 з військового обліку з'ясувалось, що у ІНФОРМАЦІЯ_5 такі відсутні. Позивачем також не було надано законної підстави, згідно виключного переліку передбаченого ст.37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу". Саме тому, в телефонній розмові позивачу було доведено про необхідність пройти військово-лікарську комісію. В разі визнання позивача не придатним до військової служби дана постанова має бути затверджена 20 Регіональною ВЛК, відповідно до наказу №402 від 14.08.2008.
Від представника позивача надійшло клопотання про долучення додаткових доказів.
Від представника позивача надійшла відповідь на відзив.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.07.2025 року поновлено провадження у справі №160/9457/25.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд встановив наступне.
Згідно копії Довідки військового квитка №2/161, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , був визнаний непридатним з виключенням з військової служби 17.12.2018 року.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів від 21.06.2024, ОСОБА_1 перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 в якості військовозобов'язаного.
20.01.2025 року ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку направив на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву від 16.01.2025р., в якій просив внести відповідні зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо його виключення з військового обліку.
19.02.2025 року представником позивача було направлено на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 адвокатський запит, в якому просив надати інформацію щодо стану розгляду заяви ОСОБА_1 , а також інформації чи були внесені відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку.
Листом від 22.03.2025 року №2091 ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянув запит представника позивача та повідомив, що звернення ОСОБА_1 було розглянуто, про що в телефонній розмові йому було повідомлено про подання ним не повного пакету документів для виключення з військового обліку, зокрема відсутній висновок ВЛК затверджений 20-ю Регіональною військово-лікарською комісією Міністерства оборони України. Інформація про виключення з військового обліку ОСОБА_1 в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відсутня.
27.03.2025 року представником позивача засобами поштового зв'язку було направлено на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 адвокатський запит від 26.03.2025, в якому просив надати копію особової картки військовозобов'язаного ОСОБА_1 ; відомості про обставини, яка стали підставою здійснення 17.12.2018 року запису у довідку №2/161 про виключення з військового обліку згідно ст.37 ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу"; повний витяг відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 ; відомості про дату і підстави взяття на обліку або про відновлення на військовому обліку ОСОБА_1 .
Листом від 15.04.2025 року №2553 ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянув запит представника позивача від 26.03.2025 та повідомило зокрема, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 згідно інформації з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів був взятий на військовий облік військовозобов'язаних 05.02.1996 у зв'язку з досягненням ним сімнадцятирічного віку. Стосовно рішення ВЛК від 17.12.2018 року якою військовозобов'язаний ОСОБА_1 був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку інформація відсутня. Для з'ясування обставин та уточнення даних стосовно визнання непридатним військовозобов'язаного ОСОБА_1 запропоновано з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_1
Не погоджуючись із діями відповідача щодо не внесення відомостей до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою, другою статті 17 Конституції України встановлено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
Згідно статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Указом Президента України від 24.02.2022 за № 64/2022 "Про введення воєнного стану у зв'язку з військовою агресією російської федерації в Україні" введений воєнний стан. У подальшому воєнний стан було неодноразово продовжено. На час розгляду справи воєнний стан триває.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ).
Відповідно до частини 1, 3 статті 33 Закону №2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Згідно з частиною 5 цієї статті Закону №2232-ХІІ, військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (частина 1 статті 34 Закону №2232-ХІІ).
Пунктом 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 (далі - Порядок №1487) визначено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством та проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього.
Відповідно до частини 6 статті 37 Закон №2232-XII виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: 1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; 2) припинили громадянство України; 3) визнані непридатними до військової служби; 4) досягли граничного віку перебування в запасі.
Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, визначені Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» № 1951-VIII від 16.03.2017 (далі за текстом - Закон № 1951-VIII).
Відповідно до статті 1 Закону № 1951-VIII єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - це інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основними завданнями Реєстру є: ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (стаття 2 Закону № 1951-VIII).
Згідно зі статтею 3 Закону № 1951-VIII, основними засадами ведення Реєстру є:
1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.
Частиною 5 статті 5 Закону №1951-VIII передбачено, що органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частини 8, 9 статті 5 Закону № 1951-VIII).
За змістом статті 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною (частина 3 статті 14 Закону № 1951-VIII).
Тотожні за змістом вказівки містяться у пункті 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154, згідно яких районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.
Також, відповідно до частини першої статті 34 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", персонально-якісний облік призовників і військовозобов'язаних передбачає облік відомостей (біографічні дані, стан здоров'я, результати співбесід тощо) щодо призовників і військовозобов'язаних, які узагальнюються в особових справах призовників або в облікових картках військовозобов'язаних та реєструються в Єдиному державному реєстрі військовозобов'язаних. Ведення персонально-якісного обліку покладається на районні (міські) військові комісаріати.
З урахуванням зазначеного, суд зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та здійснює функції із забезпечення актуалізації його бази даних.
Згідно запису у довідці військового квитка №2/161 виданого ОСОБА_1 , останній 17.12.2018 є непридатним з виключенням з військової служби на підставі ст.5а НМО України № 402 від 14.08.2008.
Разом з тим, у матеріалах справи відсутні докази (відповідний протокол комісії, висновок, довідка, постанова військово-лікарської комісії), згідно яких суд міг би встановити, що позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Згідно листа ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15.04.2025 року №2553 рішення ВЛК від 17.12.2018 року яким військовозобов'язаний ОСОБА_1 був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку відсутнє.
Будь-яких документів, що б свідчили про прийняття відносно позивача рішення про визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку матеріали справи не містять.
При цьому, в позовній заяві позивачем зазначену єдину підставу для внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення позивача з військового обліку, а саме те, що до його довідки військового квитка внесено запис про звільнення його від військового обов'язку через непридатність до військової служби та виключення з військового обліку.
Разом з тим, суд не приймає зазначені доводи позивача до уваги, оскільки записи до військового квитка вносяться на підставі первинних даних військового обліку. Будь-яких первинних документів щодо визнання позивача непридатним до військової служби у воєнний час з виключенням з військового обліку матеріали справи не містять, тому відповідні записи у військовому квитку позивача, на переконання суду, самостійного правового значення не мають.
Інших альтернативних відомостей, з яких суд міг отримати достовірну інформацію щодо військово-облікових даних стосовно позивача, а саме щодо визнання його непридатним до військової служби з виключенням його з військового обліку, матеріали справи не містять, тому підстави для відображення в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей саме про виключення позивача з військового обліку відсутні.
Також суд звертає увагу, що позивач не позбавлений можливості особисто з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_1 із наданням всіх необхідних документів, які підтверджують його право на визнання непридатним із виключенням з військового обліку. Всі питання, які виникають в процесі мобілізаційних питань, не можуть проводитись дистанційно, про що і було повідомлено позивача та запропоновано прийти до ІНФОРМАЦІЯ_1 для вирішення всіх питань.
За таких обставин, суд не вбачає протиправної бездіяльності (дій) відповідача, а відтак і підстав зобов'язувати його вносити дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання позивача непридатним до проходження військової служби з виключенням з військового обліку.
Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27.02.2023 у справі №600/3900/21-а від 12 червня 2018 року у справі №826/4406/16.
Суд також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів позивача), сформовану у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).
Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Так, усі інші аргументи сторін вивчені судом, однак є такими, що не потребують детального аналізу в судовому рішенні, оскільки вищенаведених висновків суду не спростовують.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Так, позивачем не надано до суду належних доказів щодо вчинення відповідачем протиправної бездіяльності або щодо наявності порушеного права позивача. Судом таких обставин також не встановлено.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
Щодо судового збору суд зазначає, що відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати не підлягають стягненню.
Керуючись ст. 241-246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.В. Турлакова