Ухвала від 07.07.2025 по справі 140/8090/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

з питання про прийняття звіту про виконання рішення суду

07 липня 2025 року ЛуцькСправа № 140/8090/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Лозовського О.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 11.09.2024, яке набрало законної сили 06.11.2024, у цій справі позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22в, код ЄДРПОУ 13358826) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, задоволено: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо проведення виплати пенсії ОСОБА_1 із застосуванням обмеження її максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 20.03.2024 перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум.

26.05.2025 до суду надійшла заява представника позивача Кравчука О.А. про встановлення судового контролю за виконання рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду у цій справі.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області подати звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 у справі №140/8090/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, та встановити відповідачу строк для подання звіту - 30 днів з дня отримання цієї ухвали.

02.07.2025 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області надійшов звіт про результати виконання рішення суду від 11.09.2024 у справі №140/8090/24, в якому представник відповідача зазначає, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 у справі №140/8090/24 відповідачем згідно рішення про перерахунок пенсії від 30.05.2025 №907510122987 проведено перерахунок пенсії позивача з 01.03.2025 без обмеження її максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність. Перерахований розмір пенсії з 01.03.2025 становить 35203,83 грн. З урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» розмір пенсії ОСОБА_1 до виплати становить 28032,55 грн та виплачується з 01.07.2025.

Щодо обчислення розміру пенсії з 20.03.2024 на виконання рішення суду у даній справі відповідач повідомляє, що призначення, перерахунки та виплата пенсій в Україні здійснюється виключно за допомогою інформаційних технологій у формі електронних даних. Електронна пенсійна справа - сукупність інформації, яка обробляється на базі централізованих інформаційних технологій у формі електронних даних, формується та ведеться відповідно до вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг», “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та “Про захист персональних даних», включаючи обов'язкову інформацію про паспортні дані пенсіонера та його місце проживання; копії документів, на підставі яких призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання, допомогу на поховання тощо) та проводиться її виплата; іншу інформацію, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати з часу її призначення до закриття пенсійної справи (Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затверджене постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 №13-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 18.08.2015 за №991/27436). Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій (Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846). Програмно-технологічний комплекс з призначення пенсій розроблено відповідно до чинного законодавства.

Відповідач вказує, що вчинення дій з метою виконання зобов'язань, визначених судовим рішенням у справі №140/8090/24, виходить за межі розробленого програмного забезпечення, а тому потребує втручання в електронну пенсійну справу в індивідуальному порядку на рівні Пенсійного фонду України. З цією метою Головним управлінням надіслано запит до Пенсійного фонду України від 10.12.2024 за вих. №0300-0306-5/73624 щодо здійснення перерахунку пенсії за рішенням суду в макетному режимі.

02.06.2025 за вих. №0300-0306-5/36639 надіслано повторний запит до Пенсійного фонду України про надання дозволу на опрацювання електронної пенсійної справи ОСОБА_1 в макетному режимі.

Відтак, на думку відповідача, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області здійснено всі залежні від нього дії для забезпечення виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 по справі №140/8090/24. Перерахований на виконання судового рішення розмір пенсії виплачується Позивачу. Після отримання з Пенсійного фонду України дозволу на опрацювання електронної пенсійної справи позивача відповідачем буде здійснено обчислення розміру пенсії з урахуванням рішення суду у даній справі за період з 20.03.2024 по 28.02.2025.

Тож із наданих представником відповідача письмових пояснень суд встановив факт неповного виконання рішення суду, оскільки виплату пенсії на користь позивача досі не здійснено.

Позивач у поданих до суду запереченнях просить відмовити у прийнятті звіту ГУ ПФУ про виконання судового рішення у цій справі, так як Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області рішення суду на даний час не виконано та у звіті не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, а наведені заходи, які вживалися для виконання судового рішення, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Зокрема зазначає, що у звіті відсутня наступна інформація, а саме: про фактичне виконання судового рішення; про розмір сум перерахунку пенсії з 20.03.2024. по 28.02.2025; про розмір доплати до пенсії після перерахунку, з урахуванням виплачених сум з 20.03.2024 по 28.02.2025; не проведено виплату пенсії після перерахунку, з урахуванням виплачених сум, з 20.03.2024 по даний час; з дати набрання рішенням суду законної сили 06.11.2024 позивачем отримано фактично в липні 2025 року 28 032.55 грн, що лише на 4422,55 грн більше за призначену пенсію після перерахунку; вказана виплата за липень 2025 року в сумі 28032,55 грн не відповідає розрахунку від 30.05.2025, поданому до суду відповідачем, де зазначено, що розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 призначено довічно становить 35203,83 грн; у звіті відсутні орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення.

Відповідач зазначає, що з метою виконання рішення ним подано запит 10.12.2025 до Пенсійного фонду України та повторно 02.06.2025. Однак, відповідачем не подано доказів про те, які він вживав заходи з 10.12.2024 по 02.06.2025 для усунення обставин, що ускладнюють виконання судового рішення. Крім того, відповідачем також не надано доказів про те, які він вживав заходи протягом 30 днів для усунення обставин, що ускладнюють виконання рішення, з дати подання повторного запиту 02.06.2025 до Пенсійного фонду України по дату подання звіту до суду. Відповідачем не надано доказів у звіті, чому до суду із звітом подано розрахунки пенсії ОСОБА_1 саме з березня 2025 року, у той час як рішення суду набрало законної сили 06.11.2024, а виконавче провадження відкрито 11.02.2025.

З наведених підстав просить відмовити у прийнятті звіту.

Вирішуючи питання про прийняття звіту суд зазначає наступне.

Згідно із частиною першою статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (в редакції Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 № 4094-IX) суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до частини першої статті 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення (частина друга статті 382-3 КАС України).

Застосовуючи вищевикладені положення процесуального закону до обставин цієї справи, суд зазначає наступне.

Зміст звіту свідчить про те, що відповідачем ще не здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 за відсутності дозволу на такий перерахунок з боку Пенсійного фонду України. Після надходження дозволу користувачем центрального рівня (Пенсійний фонд України) у підсистемі «Призначення та виплати пенсій на базі електронної пенсійної справи» має бути ініційований перерахунок «Макетна обробка» для надання можливості подальшого опрацювання ЕПС користувачем регіонального рівня. Вказані обставини не залежать від волі Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, як територіального органу нижчого рівня, оскільки відсутня технічна можливість працювати в електронній пенсійній справі.

З огляду на з'ясовані обставини суд констатує, що на день розгляду даного звіту відповідачем наведено обґрунтовані мотиви, які доводять існування обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, а також факт вжиття з боку боржника належних заходів для реального виконання рішення суду, які мали б забезпечити своєчасне і повне його виконання. Однак відсутність технічної можливості за відсутності дозволу на роботу в електронній пенсійній справі не залежить від волі Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, що й зумовлює несвоєчасне виконання рішення суду.

Згідно з частиною одинадцятою статті 382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

За таких обставин суд приймає звіт з одночасним встановленням нового строку на подання звіту протягом трьох місяців з дня отримання боржником повідомлення про цю ухвалу.

Керуючись статтями 248, 256, 382-3823 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 у справі №140/8090/24.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Волинській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 у справі №140/8090/24 протягом трьох місяців з дня отримання копії цієї ухвали.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з моменту її підписання.

Суддя О.А. Лозовський