Ухвала від 07.07.2025 по справі 140/14217/20

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення

07 липня 2025 року ЛуцькСправа № 140/14217/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

розглянувши в порядку письмового провадження звіт Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 19.02.2021 у даній справі позов задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язано Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації провести з 05 березня 2020 року нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги відповідно до статті 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року; у задоволенні решти вимог відмовлено.

15.05.2025 до суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання відповідача подати у встановлений судом термін звіт про виконання рішення суду, яке набрало законної сили. Заява обґрунтована тим, що на момент подачі вказаної заяви судове рішення у даній справі залишається невиконаним.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.06.2025 заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду задоволено, зобов'язано відповідача (боржника) Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації в строк тридцять днів з дня отримання цієї ухвали подати до Волинського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19.02.2021 у справі №140/14217/20 разом з доказами надіслання копії звіту позивачу.

12.06.2025 Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації подало до суду звіт про виконання рішення суду.

Відповідно до частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Розгляд звіту про виконання судового рішення здійснено судом в порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для відмови у прийнятті звіту з огляду на таке.

Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Частиною другою статті 381-1 КАС України передбачено, що суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

Як установлено частиною першою статті 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно із частиною першою статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Відповідно до частини другої статті 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

За приписами частин третьої, четвертої статті 382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.

Частиною п'ятою статті 382-3 КАС України передбачено, що суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними. Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Відповідно до частини десятої статті 382-3 КАС України у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

Отже, з вказаних законодавчих положень вбачається, що суд може застосувати заходи реагування у порядку судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подання звіту та накладення штрафу на особу, відповідальну за виконання рішення суду (керівника суб'єкта владних повноважень).

У звіті від 10.06.2025 про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19.02.2021 у справі №140/14217/20 управління повідомило, що вказане рішення буде виконано в обов'язковому порядку при наявному бюджетному фінансуванні на зазначені цілі. Управління наразі проходить нарахування різних видів соціальних допомог, на усі нарахування розроблене програмне забезпечення, ні судом ні жодним законодавчим актом управління на визначено механізм проведення нарахування та виплати цього виду допомоги. Це ж стосується і ведення реєстру отримувачів цієї Допомоги згідно рішень суду.

Також управління повідомляє про те, що ним неодноразово подавались запити до Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації про виконання судових рішень по питанню надання громадянам роз'яснень нарахування та виплати щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на які отримано відповідь про подачу запитів до Міністерства соціальної політики України. У Камінь-Каширському районі нікому не проводилась виплата щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Проте доказів направлення запитів чи виділення додаткового фінансування з метою виконання судового рішення суду не подано. Також відповідач не надав доказів ведення реєстру отримувачів допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування та перебування у ньому позивачки.

Отже, наведені у звіті обставини не підтверджені належними та допустимими доказами, а тому відсутні правові та фактичні підстави для прийняття звіту управління про виконання судового рішення.

З огляду на викладене суд відмовляє у прийнятті звіту.

При цьому суд враховує, що виконання судового рішення залежить від фінансування відповідача розпорядником бюджетних коштів вищого рівня, а тому недостатнє фінансування не може бути підставою для накладення на керівника штрафу у цьому разі. Натомість суд дійшов висновку про необхідність встановлення відповідачу (боржнику) нового строку для надання звіту про виконання рішення суду від 19.02.2021 у справі №140/14217/20 у справі - два місяці з дня отримання цієї ухвали суду.

Керуючись статтями 248, 382-2, 382-3 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У прийнятті звіту Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації про виконання судового рішення відмовити.

Встановити Управлінню соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації новий строк для подання до суду звіту про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2021 року у справі №140/14217/20.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації в строк два місяці з дня отримання зазначеної ухвали подати до Волинського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2021 року у справі №140/14217/20.

Роз'яснити, що звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має відповідати вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України.

Зобов'язати відповідача Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації у разі невиконання рішення суду у цій справі або неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, надати суду відомості про керівника (особу, відповідальну за виконання рішення суду): прізвище, ім'я, по батькові, посада, реєстраційний номер облікової картки платника податків.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з моменту її підписання.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій