Ухвала від 07.07.2025 по справі 140/4626/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення

07 липня 2025 року ЛуцькСправа № 140/4626/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

розглянувши в порядку письмового провадження звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій, бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28.09.2021 у даній справі позов задоволено частково.

Суд визнав протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення в період з 01.01.2014 по 10.08.2016 зі встановленням базового місяця - січень 2008 року;

зобов'язав Військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення в період з 01.01.2014 по 10.08.2016 зі встановленням базового місяця - січень 2008 року, з урахуванням виплачених сум;

визнав протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення в період з 12.08.2016 по 07.11.2017 зі встановленням базового місяця - січень 2008 року;

зобов'язав Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення в період з 12.08.2016 по 07.11.2017 зі встановленням базового місяця - січень 2008 року;

визнав протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за всі невикористані дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій за 2015 - 2017 роки;

зобов'язав Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за всі невикористані дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій за 2015 - 2017 роки виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби;

визнав протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо недотримання встановленого законом строку надання відповіді, надання неповної інформації на запит ОСОБА_1 від 18.03.2021;

зобов'язав Військову частину НОМЕР_1 надати ОСОБА_1 відповідь на поставлені в пункті 3, 4 , 5, 6, 8, 9, 10 запиту від 18.03.2021 питання в повному обсязі відповідно до норм Закону України «Про доступ до публічної інформації»;

визнав протиправною бездіяльность Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової допомоги для оздоровлення за 2017 рік, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2016-2017 роки;

зобов'язав Військову частину НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 грошової допомоги для оздоровлення за 2017 рік, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2016-2017 роки;

визнав протиправною бездіяльность Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, передбаченої статтею 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»;

зобов'язав Військову частину НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, передбаченої статтею 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»;

в задоволенні решти позовних вимог відмовив (т.1, а.с.140-148).

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07.12.2021 у цій справі апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.09.2021 в адміністративній справі №140/4626/21 скасовано в частині відмови у задоволенні позовних вимог та в цій частині прийнято нову постанову, якою заявлені ОСОБА_1 позовні вимоги задоволено частково;

визнано протиправними дії Військової частини НОМЕР_2 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2014, 2015 роки не в розмірі місячного грошового забезпечення, без врахування щомісячної додаткової грошової винагороди та індексації грошового забезпечення;

зобов'язано Військову частину НОМЕР_2 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2014, 2015 роки із врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди та індексації грошового забезпечення, з вирахуванням виплачених сум; визнано протиправними дії Військової частини НОМЕР_2 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 грошової допомоги для оздоровлення за 2014, 2015, 2016 роки не в розмірі місячного грошового забезпечення, без врахування щомісячної додаткової грошової винагороди та без індексації грошового забезпечення;

зобов'язано Військову частину НОМЕР_2 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошової допомоги для оздоровлення за 2014, 2015, 2016 роки з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди та індексації грошового забезпечення, з вирахуванням виплачених сум;

визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2015 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день виключення зі списків особового складу частини 10.08.2016;

зобов'язано Військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2015 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день виключення зі списків особового складу частини 10.08.2016;

у задоволенні решти позовних вимог відмовлено за безпідставністю (т.2, а.с.12-29).

19.03.2024 судом постановлено ухвалу про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, якою зобов'язано відповідача (боржника) Військову частину НОМЕР_1 в строк тридцять днів з дня отримання цієї ухвали подати до Волинського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2021 року у справі №140/4626/21, а також, у разі невиконання рішення суду, - відомості про керівника, відповідального за виконання рішення суду (прізвище, ім'я, по батькові, посада, РНОКПП), разом з доказами надіслання копії звіту іншим учасникам справи (т.2, а.с.86-87).

Вимоги зазначеної ухвали Військова частина НОМЕР_1 не виконала.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 10.09.2024 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 в строк тридцять днів з дня отримання копії цієї ухвали подати до Волинського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2021 року у справі №140/4626/21 в частині виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби в сумі 67724,13 грн (т.2, а.с.225-227).

За спливом встановленого судом строку в/ч НОМЕР_1 звіт про виконання рішення суду не подала.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 29.11.2024 про встановлення нового строку подання звіту про виконання рішення суду встановлено Військовій частині НОМЕР_1 новий строк на подання звіту про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2021 року у справі №140/4626/21 - тридцять днів з дня отримання копії цієї ухвали та зобов'язано військову частину НОМЕР_1 подати до Волинського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2021 року у справі №140/4626/21 в частині виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби в сумі 67724,13 грн (т.3, а.с.13-15).

На виконання вимог даної ухвали Військова частина НОМЕР_1 23.12.2024 подала заяву (т.3, а.с.20-24).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 27.12.2024 у прийнятті звіту Військової частини НОМЕР_1 про виконання судового рішення відмовлено, встановлено Військовій частині НОМЕР_1 новий строк для подання до суду звіту про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.09.2021 у справі №140/4626/21; зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 в місячний строк з дня отримання зазначеної ухвали подати до Волинського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2021 року у справі №140/4626/21 в частині виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби в сумі 67724,13 грн; витребувано у Військової частини НОМЕР_1 докази виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.09.2021 у справі №140/4626/21 в частині виплати позивачу одноразової грошової допомоги в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби в сумі - 67724,13 грн (т.3, а.с.53-55).

У встановлений ухвалою суду строк Військова частина НОМЕР_1 звіт про виконання рішення суду не подала.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 22.04.2025 встановлено Військовій частині НОМЕР_1 новий строк для подання до суду звіту про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.09.2021 у справі №140/4626/21; зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 в строк 60 днів з дня отримання зазначеної ухвали подати до Волинського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2021 року у справі №140/4626/21 в частині виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби в сумі 67724,13 грн; витребувано у Військової частини НОМЕР_1 докази виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.09.2021 у справі №140/4626/21 в частині виплати позивачу одноразової грошової допомоги в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби в сумі - 67724,13 грн; накладено на керівника Військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 , штраф за несвоєчасне подання звіту про виконання рішення суду у розмірі 0,3 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 908 (дев'ятсот вісім) гривень 40 копійок.

23.06.2025 Військова частина НОМЕР_1 подала до суду звіт про виконання рішення суду, в якому зазначає, що посадовими особами військової частини виконано всі можливі заходи стосовно виконання судового рішення суду у справі №140/4626/21.

23.06.2025 на поштову адресу суду надійшло клопотання ОСОБА_1 , в якому просив відмовити у прийнятті звіту військової частини, оскільки на думку позивача, відповідач судове рішення у справі №140/4626/21 не виконав свідомо, не збирається виконувати, та має намір ухилитися від обов'язку з виконання судового рішення, яке набрало законної сили.

Крім того, на запит від 01.05.2025 отримано лист командування Сухопутних військ від 23.05.2025 №116/14/231/вих.ЗПІ, з якого слідує, що для в/ч НОМЕР_1 за період з 01.01.2025 по 30.04.2025 виділили кошти для виконання судових рішень в розмірі - 847903,00, однак, на думку ОСОБА_1 , судове рішення відповідач не виконав свідомо.

Відповідно до частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Розгляд звіту про виконання судового рішення здійснено судом в порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для відмови у прийнятті звіту з огляду на наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Європейський суд з прав людини у своїй сталій практиці зазначає, що виконання судових рішень є невід'ємною частиною судового процесу, оскільки без цієї стадії судового процесу сам факт прийняття будь якого рішення суду втрачає сенс. Саме на цій стадії судового процесу завершується відновлення порушених прав особи.

Наведене означає, що учасник справи, якому належить виконати судовий акт, повинен здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.

З матеріалів справи слідує, що рішення Волинського окружного адміністративного суду Волинського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2021 року у справі №140/4626/21 в частині виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби в сумі 67724,13 грн не виконано.

У своєму звіті про виконання судового рішення військова частина НОМЕР_1 зазначає, що на даний час позбавлене можливості повного виконання судового рішення у зв'язку з відсутністю фінансування та неможливістю отримання коштів з інших джерел, окрім державного бюджету.

У поданому звіті в/ч НОМЕР_1 зазначила, що подала відповідні основні заявки-розрахунки, розрахунок потреби в коштах для виплати ОСОБА_1 відповідних коштів за рішеннями судів.

З наведених підстав відповідач (боржник) просить прийняти звіт про виконання судового рішення.

Згідно з частиною першою статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Частиною другою статті 382-3 КАС України передбачено, що суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Аналізуючи долучені до звіту про виконання судового рішення докази, суд зазначає, що згідно з довідкою-розрахунком від 02.04.2024 позивачу нарахована грошова допомога у разі звільнення в сумі 67724,13 грн, яка є предметом розгляду заяви позивача, та зазначена сума включена в розрахунок потреби в коштах для військовослужбовців, виконання рішень судів та інших видатків станом на березень-червень 2025 року.

Отже, при розгляді звіту судом встановлено, що в/ч НОМЕР_1 не виконала рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.09.2021 в частині виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби в сумі 67724,13 грн, доказів протилежного відповідач суду не надав.

Суд наголошує, що відсутність фінансування жодним чином не впливає на право позивача отримати одноразову грошову допомогу в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби в сумі 67724,13 грн.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відмову у прийнятті звіту.

За правилами, наведеними у частинах третій - п'ятій статті 382-3 КАС України, у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.

Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Отже, наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання судового рішення є накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штрафу, а також можливість встановлення нового строку для подання звіту про виконання судового рішення чи зміна способу і порядку його виконання.

При вирішенні питання накладення штрафу, суд враховує наступне.

Суд встановив, що відповідно до наказу Військової частини НОМЕР_1 від 06.06.2025 №163 підполковник ОСОБА_3 відповідно до наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 05.06.859 приступив до постійного виконання обов'язків за посадою командира Військової частини НОМЕР_1 .

Отже, до 06.06.2025 ОСОБА_3 не виконував обов'язки голови командира Військової частини НОМЕР_1 та не може нести відповідальність за невиконання рішення суду з часу набрання ним законної сили до вказаної дати.

Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду в ухвалі від 04 жовтня 2022 року у справі №200/3958/19-а, якою відмовив у задоволенні клопотання про накладення штрафу та зазначив, що: «...Посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції визнається заходом забезпечення конституційного права громадян на судовий захист. Специфіка застосування штрафної санкції, полягає у тому, що вона накладається на керівника суб'єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює.

Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про наявність вини, тобто умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях посадової особи суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення саме цією посадовою особою від виконання рішення суду.

При розгляді звіту судом не встановлено обставин, які свідчать про наявність вини, тобто умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях ОСОБА_3 , як посадової особи суб'єкта владних повноважень у певний період часу, які свідчать про ухилення ним від виконання рішення суду.

З урахуванням наведених вище обставин, щодо часу перебування ОСОБА_3 на посаді командира Військової частини НОМЕР_1 , суд наголошує, що накладання штрафу на ОСОБА_3 , у даному випадку, не вплине на виконання судового рішення, ухваленого на користь позивача, та, відповідно, не відновить його право на отримання належним сум.

Беручи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штрафу та водночас про необхідність встановлення нового строку для подання звіту.

Керуючись статтями 248, 382-3 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У прийнятті звіту Військової частини НОМЕР_1 від 23 червня 2025 року про виконання судового рішення відмовити.

Встановити Військовій частині НОМЕР_1 новий строк для подання до суду звіту про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2021 року у справі №140/4626/21.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 в строк два місяці з дня отримання зазначеної ухвали подати до Волинського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2021 року у справі №140/4626/21.

Роз'яснити, що звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має відповідати вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України.

Зобов'язати відповідача Військову частину НОМЕР_1 у разі невиконання рішення суду у цій справі або неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, надати суду відомості про керівника (особу, відповідальну за виконання рішення суду): прізвище, ім'я, по батькові, посада, реєстраційний номер облікової картки платника податків.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з моменту її підписання.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій