1Справа № 335/6610/25 2-о/335/245/2025
про залишення заяви без руху
07 липня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя Рибалко Н.І., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Олександрівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, -
В провадженні Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя перебуває цивільна справа за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Олександрівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території.
Перевіривши матеріали заяви, суддя приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Вивчивши заяву з доданими до неї матеріалами, доходжу висновку, що заява не відповідає вимогам ст. 175 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України). Загальні правила цієї статті застосовуються і до заяв, поданих в порядку окремого провадження, зокрема, заяв про встановлення факту.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (у редакції Закону№ 2217-IX від 21.04.2022) будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Разом із тим, до заяви заявницею не долучено докази, щодо підтвердження факту місця смерті ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території, зокрема, виданих на тимчасово окупованій території свідоцтва про смерть, медичної довідки (лікарського свідоцтва) про причину смерті, тощо.
Зазначаючи про обставини смерті ОСОБА_1 , заявниця посилається на те, що ОСОБА_2 перебував у місті Волноваха, Волновацького району Донецької області до моменту смерті. Однак, доказів, що підтверджують ці обставини, у заяві не зазначено та до заяви не долучено.
Фактично, єдиним долученим до заяви доказом факту смерті є долучена до заяви «справка о причине смерти (к форме №106/у № 166, выдается для захоронения)», однак, у ній не зазначено місце смерті.
Відсутність вказаних доказів унеможливлює невідкладний розгляд заяви. У той же час, відсутність доказів щодо місця смерті може свідчити про наявність підстав для розгляду цієї заяви у іншому порядку, а саме шляхом оголошення особи померлою відповідно до положень п. 3 ч. 2 ст. 293, 305, 306 ЦПК України, ст. 46 ЦК України.
Відповідно до частин першої та другої статті 185 ЦПК України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали.
За таких обставин, приходжу до висновку про необхідність залишення даної заяви без руху із наданням заявниці строку для усунення недоліків шляхом надання доказів щодо підтвердження факту місця смерті ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 175, 176, 177, 185 ЦПК України, суддя
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Олександрівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території - залишити без руху.
Надати заявнику строк для усунення недоліків заяви, який становить десять днів з дня отримання копії даної ухвали.
Роз'яснити заявнику, що у разі усунення недоліків у вказаний строк, заява буде вважатись поданою в день первісного її подання до суду.
У разі невиконання ухвали суду у зазначений строк, заяву буде визнано неподаною та повернуто заявнику зі всіма доданими документами.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Н.І. Рибалко