1 УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИСправа № 335/4210/25 1-кс/335/1821/2025
25 червня 2025 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжі клопотання старший слідчий в ОВС СУ ГУНП в Запорізькій області, майор поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу захисту інтересів дітей та протидії домашньому насильству Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 42025082030000001 від 07.01.2025,
Слідчий звернулася до слідчого судді Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів, в обґрунтування якого зазначив наступне.
Слідчим управлінням ГУНП в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 149, ч. 2 ст. 169 КК України, відомості про які внесені до ЄРДР 07.01.2025 за № 42025082030000001.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 25.05.2018 № 253/16 надано статус дитини позбавленої батьківського піклування. Остання є підопічною комунальної установи « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Запорізької обласної ради.
За результатами клінічного обстеження дитини в ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 діагностовано множинні вади розвитку головного мозку, агенезії грижі, недорозвинення поперекового відділу хребта, нижньої кінцівки(ок) з порушенням функції тазових органів, згинальних контрактур колінних суглобів. Стан дитини вимагав багатоетапного хірургічного втручання на нижніх кінцівках. Інститутом повідомлено також, що заклад не забезпечений усім необхідним для проведення планових оперативних втручань.
Згідно висновку про стан здоров'я, фізичний та розумовий розвиток дитини КУ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ОСОБА_5 встановлено діагноз Q79.8 інші вродженні вади розвитку кістяково-м'язової системи, G82.0 млява параплегія та інше. Дитина самостійно не переміщується, для переміщення використовуються спеціальні засоби.
08.07.2020 до комунальної установи « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Запорізької обласної ради через благодійну організацію « ОСОБА_6 » звернулася громадянка Франції (резидентка Швейцарії) ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , паспорт тип Р номер CZ10656 від 05.12.2013 з пропозицією лікування ОСОБА_5 в ІНФОРМАЦІЯ_7 , розташованій за адресою: АДРЕСА_1 та фінансування останньою лікування і перебування дитини на цей період.
До вказаного листа ОСОБА_7 надано довідку ІНФОРМАЦІЯ_8 складену атестованим заступником лікаря завідувачем відділення дитячої ортопедії та травматології Університетської клініки Женеви лікарем ОСОБА_8 від 09.06.2020 про можливість лікування ОСОБА_5 у зазначеній клініці за рахунок сім'ї Девід.
Аналізом діючого законодавства України встановлено, що лікування за межами України громадян України здійснюється відповідно до Порядку направлення громадян України для лікування за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 1079, а саме направленню для лікування за кордон з метою отримання медичної допомоги підлягають громадяни України за умови неможливості надання такої медичної допомоги закладами охорони здоров'я України, що підтверджується висновком групи експертів ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Направлення громадян для лікування за кордон ініціюється спеціалізованими багатопрофільними або однопрофільними закладами охорони здоров'я, про що складається клопотання про необхідність направлення громадянина для лікування за кордон у довільній формі. Клопотання надсилаються відповідними закладами охорони здоров'я до ІНФОРМАЦІЯ_9 , зокрема, структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, ІНФОРМАЦІЯ_10 та Севастопольської міських держадміністрацій, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади.
ІНФОРМАЦІЯ_9 , зокрема, структурні підрозділи з питань охорони здоров'я обласних, ІНФОРМАЦІЯ_10 та Севастопольської міських держадміністрацій, міністерства та інші центральні органи виконавчої влади на підставі клопотання протягом 10 робочих днів забезпечують підготовку та подають до ІНФОРМАЦІЯ_11 в електронній формі за допомогою системи електронної взаємодії органів виконавчої влади : 1) лист-направлення з переліком поданих документів від ІНФОРМАЦІЯ_9 ; 2) заяву громадянина, який потребує направлення для лікування за кордон, або його законного представника з обов'язковим наданням однозначної згоди на обробку персональних даних, що стосуються медичної інформації, за встановленою формою; 3) виписку з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого за формою, затвердженою МОЗ ; 4) згоду на обробку та передачу персональних даних іноземним закладам охорони здоров'я відповідно до законодавства у довільній формі; 5) зобов'язання громадянина або його законного представника, зокрема, подати до МОЗ письмову інформацію (звіт) відповідно до епікризу (або іншого медичного документа, який відповідає епікризу) від іноземного закладу охорони здоров'я або у разі неможливості отримання пацієнтом від зазначеного закладу інформації - письмову відмову, надану іноземним закладом охорони здоров'я.
Натомість, за результатами розгляду звернень ОСОБА_7 та БО « ІНФОРМАЦІЯ_12 », у порушення діючого законодавства України, комісією медико-соціальної реабілітації будинку дитини « ІНФОРМАЦІЯ_3 » було прийнято позитивне рішення щодо можливості та доцільності лікування ОСОБА_5 за кордоном за рахунок громадянки Франції ОСОБА_7 .
У подальшому, не зважаючи на недотримання норма діючого законодавства, 27.08.2020 ІНФОРМАЦІЯ_2 надано погодження виїзду за кордон ОСОБА_5 для лікування.
Пунктом 13 Порядку направлення громадян України для лікування за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 1079 встановлено, що оформлення документів для виїзду на лікування за кордон здійснюється в установленому законодавством порядку. У разі потреби громадянинові або його законному представникові МОЗ може надати відповідно до законодавства документи, що підтверджують необхідність оформлення виїзду громадянина для лікування за кордон.
Згідно підпункту 1 пункту 6 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (редакція від 29.01.2020), виїзд з України дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які не досягли 16-річного віку, які проживають (перебувають) у закладах охорони здоров'я, навчальному або іншому дитячому закладі, здійснюється у разі пред'явлення нотаріально посвідченої згоди керівника цього закладу та у супроводі уповноваженої ним особи.
Відповідно до пункту 19 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866, у разі тимчасового виїзду дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування за межі України з метою лікування, навчання, участі у фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинку дитини за кордоном, у тому числі у складі організованої групи дітей, та перебування її за межами України строком до 90 днів опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі та інші законні представники дитини зобов'язані повідомити про це службу у справах дітей за місцем первинного обліку. У разі тимчасового виїзду дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, за межі України строком більш як на 90 днів опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі та інші законні представники дитини зобов'язані повідомити про це службу у справах дітей за місцем первинного обліку та поставити дитину на консульський облік за місцем її фактичного перебування.
Також, відповідно до пункту 39 Порядку 866, особи, в сім'ї яких влаштовуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, зобов'язані пройти за направленням служб у справах дітей курс навчання з проблем виховання таких дітей (за винятком осіб, які бажають усиновити дитину) в центрі соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді.
Відповідно до статті 66 Цивільного Кодексу України ,, у разі якщо над фізичною особою, яка перебуває у навчальному закладі, закладі охорони здоров'я або закладі соціального захисту населення, не встановлено опіку чи піклування або не призначено опікуна чи піклувальника, опіку або піклування над нею здійснює цей заклад.
При цьому, згідно з статтею 245 Сімейного Кодексу України передбачено, що функції опікуна та піклувальника над дитиною покладаються на адміністрацію закладів охорони здоров'я, навчальних або інших дитячих закладів, в яких вона постійно проживає.
Також, пунктом 3.1.12. Типового положення про будинок дитини, затвердженого наказом ІНФОРМАЦІЯ_13 від 18.05.98 № 123, визначено, що адміністрація будинку дитини виконує обов'язки опікуна по відношенню до дітей, яким органами опіки опікуни (усиновителі) не призначені.
Водночас, у Положенні 123 відсутні норми про передачу дітей іноземним громадянам для організації їх лікування як закордоном так і на території України, так як законним представником дітей є представник адміністрації закладу.
У ст. 18 Конвенції про права дитини передбачено, що батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
Відповідно до статті 249 СК України, опікун, піклувальник зобов'язаний виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, психічний, духовний розвиток, забезпечити одержання дитиною повної загальної середньої освіти. У статті 55 ЦК України передбачено, що завданням опіки та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки. Опікун зобов'язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням. Опікун вчиняє правочини від імені та в інтересах підопічного (ч. 1, 3 ст. 67 ЦК України).
Натомість, 02.10.2020 головним лікарем КУ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Запорізької обласної ради ОСОБА_9 надано нотаріально завірену згоду № 2139, видану приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Запорізької обласні ОСОБА_10 на тимчасовий виїзд за кордон до Швейцарії ОСОБА_5 для лікування строком до 9 місяців у супроводі ОСОБА_9 , як онікуна або у супроводі ОСОБА_11 , яким надано повноваження під час поїздки вирішувати усі питання що пов'язані із інтересами дитини, постановки її на консульський облік у закордонній дипломатичній установі України у Швейцарській Конфедерації, нести відповідальність за здоров'я та безпеку дитини.
Крім того, 02.10.2020 головним лікарем КУ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Запорізької обласної ради ОСОБА_9 надано нотаріально завірену згоду № 2140, видану приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Запорізької обласні ОСОБА_10 на тимчасовий виїзд за кордон до Швейцарії ОСОБА_5 для лікування строком до 9 місяців у супроводі громадянки Франції ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , паспорт тип Р номер НОМЕР_1 від 05.12.2013, якій надано повноваження під час поїздки вирішувати усі питання що пов'язані із інтересами дитини, постановки її на консульський облік у закордонній дипломатичній установі України у Швейцарській Конфедерації, нести відповідальність за здоров'я та безпеку дитини.
У подальшому, 20.10.2020, малолітня ОСОБА_5 , законним опікуном, керівником комунальної установи « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Запорізької обласної ради ОСОБА_9 у м. Києві, за присутності представника (директора) БО « ІНФОРМАЦІЯ_12 » ОСОБА_12 , фактично передана ОСОБА_7 під супровід та догляд під час виїзду за кордон і протягом перебування дитини у Швейцарії, про що складено не передбачений діючим законодавством відповідний акт.
На підставі вказаних документів, 20.10.2020 малолітня ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закордонний паспорт НОМЕР_2 разом із ОСОБА_7 без супроводу законного опікуна комунальної установи « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Запорізької обласної ради перетнула державний кордон через пункт пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_14 ».
Станом на сьогодні виникла необхідність у перевірці зазначених вище обставин, мотивів вивезення ОСОБА_5 на лікування за кордон, встановлення обставин її перебування у Сполученому Королівстві Великої Британії і Північної Ірландії, отримання наказу сімейного відділу Верховного суду про її усиновлення у родині ОСОБА_7 , а також отримання, пов'язаних із цим пільг чи переваг для іноземних громадян за кордоном.
Враховуючи те, що нотаріальні заяви № 2139 та 2140, щодо надання згод на тимчасовий виїзд за кордон до Швейцарії ОСОБА_5 для лікування строком до 9 місяців, та реєстри для реєстрації нотаріальних дій мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, з метою перевірки дійсності вчинених нотаріальних дій, у органу досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до оригіналів заяв, які містяться в матеріалах нотаріальної справи, справжність підпису яких, засвідчено приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Запорізької області ОСОБА_10 , а також у здійсненні тимчасового доступу та долучення до матеріалів кримінального провадження належним чином завірених копій аркушів реєстру для реєстрації нотаріальних дій приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу ОСОБА_10 .
Вищезазначені документи перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_15 , який розташований за адресою: АДРЕСА_2 .
Слідчий в судове засідання не з'явилася, подавши заяву про розгляд клопотання за її відсутності, клопотання просила задовольнити.
Уповноважений представник ІНФОРМАЦІЯ_15 в судове засідання не з'явився, заперечень на клопотання слідчого про тимчасовий доступ до речей та документів не подав.
У відповідності до ч. 4 ст. 107 КПК України, розгляд клопотання слідчого проведено без фіксування технічними засобами.
Вивчивши клопотання, дослідивши додані до нього матеріали, слідчий суддя доходить наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Одним з заходів забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів.
Статтею 132 КПК України визначені загальні правила застосування заходів забезпечення кримінального провадження та передбачені обставини, за яких не допускається застосування заходів кримінального провадження. Обов'язок доведення того, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора, покладається на сторону обвинувачення.
Згідно ч. 4 ст. 132 КПК України, для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Частиною 1 ст. 159 КПК України передбачено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Частиною 5 ст. 132 КПК України передбачено, що під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, сторони кримінального провадження повинні подати суду докази обставин, на які вони посилаються.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім вищезазначених обставин доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів (абз. 1 ч. 6 ст. 163 КПК України).
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій.
З урахуванням викладеного, виходячи з потреб та мети досудового розслідування, слідчий суддя доходить висновку, що слідчим у відповідності до п. 6 ч. 2 ст. 160 КПК України, доведено можливість використання як доказів відомостей, що можуть міститися в зазначених у клопотанні документах, а також неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.
З огляду на викладене, слідчий доходить висновку, що клопотання слідчого є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 159-163, 369, 372 КПК України, слідчий суддя
Клопотання слідчого про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.
Надати старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Запорізькій області, майору поліції ОСОБА_13 , прокуророві відділу захисту інтересів дітей та протидії домашньому насильству Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_4 тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю та перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_15 , який розташований за адресою: АДРЕСА_2 , а саме до:
- нотаріальної справи (заяви) № 2139 від 02 жовтня 2020 щодо надання згоди, нотаріально завіреної приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Запорізької області ОСОБА_10 на тимчасовий виїзд за кордон до Швейцарії ОСОБА_5 для лікування строком до 9 місяців у супроводі ОСОБА_9 , як опікуна або у супроводі ОСОБА_11 , яким надано повноваження під час поїздки вирішувати усі питання що пов'язані із інтересами дитини, постановки її на консульський облік у закордонній дипломатичній установі України у Швейцарській Конфедерації, нести відповідальність за здоров'я та безпеку дитини, яка була передана на зберігання;
нотаріальної справи (заяви) № 2140 від 02 жовтня 2020 року щодо надання згоди, нотаріально завіреної приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Запорізької області ОСОБА_10 на тимчасовий виїзд за кордон до Швейцарії ОСОБА_5 для лікування строком до 9 місяців у супроводі громадянки Франції ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , паспорт тип Р номер НОМЕР_1 від 05.12.2013, якій надано повноваження під час поїздки вирішувати усі питання що пов'язані із інтересами дитини, постановки її на консульський облік у закордонній дипломатичній установі України у Швейцарській Конфедерації, нести відповідальність за здоров'я та безпеку дитини, яка була передана на зберігання, з можливістю вилучення оригіналів зазначених документів.
Надати старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Запорізькій області, майору поліції ОСОБА_13 , прокуророві відділу захисту інтересів дітей та протидії домашньому насильству Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_4 тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю та перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_15 , який розташований за адресою: АДРЕСА_2 , а саме до аркушів реєстру для реєстрації нотаріальних дій приватного нотаріусу Запорізького міського нотаріального округу Запорізької області ОСОБА_10 за 02 жовтня 2020 року, з можливістю ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити (здійснити виїмку) копії зазначених документів
Встановити строк дії даної ухвали до 25 серпня2025 включно.
Відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями Кримінального процесуального кодексу України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
У випадку вилучення речей і документів, за відсутністю яких юридична особа позбавляється можливості здійснювати свою діяльність ухвала може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1