Справа № 713/1953/25
Провадження №3/713/880/25
іменем України
03.07.2025 м. Вижниця
Вижницький районний суд Чернівецької області в складі: головуючий суддя Кибич І.А., за участю секретаря судових засідань Матейчук-Степан Л.Ю., з участю прокурора Сегедій В.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли з Чернівецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та жителя АДРЕСА_1 , солдата оператора відділення призову ІНФОРМАЦІЯ_2 , раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, за ст.ст.172-15 ч.2 КУпАП,-
ОСОБА_1 , наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 призваний на військову службу за призовом під час мобілізації та призначено на посаду оператора відділення призову ІНФОРМАЦІЯ_2 та наказом №113 від 11.02.2025 року уповноважено на складання протоколів про адміністративні правопорушення у випадку доставки працівниками Національної поліції України громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за ст.ст. 210, 210-1 КУпАП.
На солдата ОСОБА_1 , під час виконання обов'язків оператора відділення призову ІНФОРМАЦІЯ_2 , покладаються організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, а отже, в розумінні положення примітки до ст.172-13 КУпАП та ст. 425 КК України він являвся військовою службовою собою.
Солдат ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, перебуваючи на посаді оператора відділення призову ІНФОРМАЦІЯ_2 ігноруючи вимоги вищевказаних законів та своїх функціональних обов'язків, у порушення вимог ст.11, 16 Статуту Збройних Сил України, недбало поставився до військової служби (виконання службових обов'язків за посадою).
Посадовими особами органів Національної поліції, в порядку ст.259 КУпАП та абз.2 п.56, абз.15 п.79 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» №1487 від 30.12.2022 (додаток №20 до Постанови) - забезпечено доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за ст.ст.210, 210-1 КУпАП, до ІНФОРМАЦІЯ_2 для складення протоколів про вчинення адміністративних правопорушень.
У відповідності до вимог ст.254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженою на те посадовою особою. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше 24 годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
27.03.2025 року близько 09:00 год., після доставлення органами Національної поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_2 громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який допустив порушення правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, встановлено, що останній вчинив правопорушення і єдиною законною метою їх доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_2 було проведення мобілізаційних заходів та складання протоколів про адміністративні правопорушення за фактами ухилення від мобілізації.
Згідно повідомлення начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №4053 від 23.06.2025 року встановлено, що після доставлення органами Національної поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 громадянина України ОСОБА_2 , заходи адміністративного реагування щодо правопорушника оператором відділення призову ІНФОРМАЦІЯ_2 солдатом ОСОБА_1 вжито не було, а протоколи про адміністративні правопорушення за ст.ст.210, 210-1 КУпАП не складалися, що прямо суперечить наведеним вимогам законодавства.
Крім цього, 03.03.2025 року близько 10:00 год., після доставлення органами Національної поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_2 громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який допустив порушення правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, встановлено, що останній вчинив правопорушення і єдиною законною метою їх доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_2 було проведення мобілізаційних заходів та складання протоколів про адміністративні правопорушення за фактами ухилення від мобілізації.
Згідно повідомлення начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №4053 від 23.06.2025 встановлено, що після доставлення органами Національної поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , заходи адміністративного реагування щодо правопорушника оператором відділення призову ІНФОРМАЦІЯ_2 солдатом ОСОБА_1 вжито не було, а протоколи про адміністративні правопорушення за ст.ст.210, 210-1 КУпАП не складалися, що прямо суперечить наведеним вимогам законодавства.
Крім цього, 03.03.2025 року близько 12:00 год., після доставлення органами Національної поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_2 громадянина України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який допустив порушення правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, встановлено, що останній вчинив правопорушення і єдиною законною метою їх доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_2 було проведення мобілізаційних заходів та складання протоколів про адміністративні правопорушення за фактами ухилення від мобілізації.
Згідно повідомлення начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №4053 від 23.06.2025 встановлено, що після доставлення органами Національної поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 громадянина України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , заходи адміністративного реагування щодо правопорушника оператором відділення призову ІНФОРМАЦІЯ_2 солдатом ОСОБА_1 вжито не було, а протоколи про адміністративні правопорушення за ст.ст.210, 210-1 КУпАП не складалися, що прямо суперечить наведеним вимогам законодавства.
Крім цього, 17.04.2025 року близько 11:00 год., після доставлення органами Національної поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_2 громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , який допустив порушення правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, встановлено, що останній вчинив правопорушення і єдиною законною метою їх доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_2 було проведення мобілізаційних заходів та складання протоколів про адміністративні правопорушення за фактами ухилення від мобілізації.
Згідно повідомлення начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №4053 від 23.06.2025 встановлено, що після доставлення органами Національної поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , заходи адміністративного реагування щодо правопорушника оператором відділення призову ІНФОРМАЦІЯ_2 солдатом ОСОБА_1 вжито не було, а протоколи про адміністративні правопорушення за ст.ст. 210, 210-1 КУпАП не складалися, що прямо суперечить наведеним вимогам законодавства.
Крім цього, 26.03.2025 року близько 10:00 год., після доставлення органами Національної поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_2 громадянина України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , який допустив порушення правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, встановлено, що останній вчинив правопорушення і єдиною законною метою їх доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_2 було проведення мобілізаційних заходів та складання протоколів про адміністративні правопорушення за фактами ухилення від мобілізації.
Згідно повідомлення начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №4053 від 23.06.2025 встановлено, що після доставлення органами Національної поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 громадянина України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , заходи адміністративного реагування щодо правопорушника оператором відділення призову ІНФОРМАЦІЯ_2 солдатом ОСОБА_1 вжито не було, а протоколи про адміністративні правопорушення за ст.ст. 210, 210-1 КУпАП не складалися, що прямо суперечить наведеним вимогам законодавства.
Такі дії оператора відділення призову ІНФОРМАЦІЯ_2 солдата ОСОБА_1 призвели до невиконання ним службових обов'язків, що передбачені функціональними обов'язками, Статутом внутрішньої служби ЗСУ та неналежною організацію несення ним служби, порушення військової дисципліни, Наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №113 від 11.02.2025, Постанови КМУ №1487 від 30.12.2022, вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення, що мало наслідком не притягнення до адміністративної відповідальності громадянин України ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 в діях яких є ознаки адміністративних правопорушень, передбачених ст.210 КУпАП (Порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку) та ст. 210-1 КУпАП (Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію) відносно доставлених вищезазначених осіб.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення передбачене ст.172-15 ч.2 КУпАП, а саме, недбале ставлення військової службової особи до військової служби, в умовах особливого періоду.
Постановою слідчого П'ятого слідчого відділу (з дислокацією у м. Чернівцях) Територіального управління ДБР, розташованого у місті Хмельницькому від 25.06.2025 року кримінальне провадження №42025261220000025 від 07.04.2025 за фактом не складання посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 адміністративних протоколів відносно осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені ст. ст. 210, 210-1 КУпАП - закрито за відсутності в діянні складу кримінального правопорушення.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав.
Суд, заслухавши ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи вважає, що в діях ОСОБА_1 є подія та склад адміністративних правопорушень, передбачених ст.172-15 ч.2 КУпАП, в зв'язку з чим за скоєне він повинен нести відповідальність.
Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення №26 від 26.06.2025 року, протоколом про адміністративне правопорушення №27 від 26.06.2025 року, протоколом про адміністративне правопорушення №28 від 26.06.2025 року, протоколом про адміністративне правопорушення №29 від 26.06.2025 року, протоколом про адміністративне правопорушення №30 від 26.06.2025 року, рапортами, витягом з наказу №345 від 16.12.2024 року, витягом з наказу №113 від 11.02.2025 року, копією військового квитка, постановою слідчого П'ятого слідчого відділу (з дислокацією у м. Чернівцях) Територіального управління ДБР, розташованого у місті Хмельницькому від 25.06.2025 року.
Відповідно до ст.23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно вимог ст.33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ст.172-15 ч.2 КУпАП, під час розгляду справи не встановлено.
Також необхідно зазначити, що за положенням ч.8 ст.38 КУпАП, у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
Відповідно, саме з дати винесення даної постанови про закриття кримінального провадження, зважаючи на вищенаведені положення ст. 38 КУпАП, повинен початись відлік, трьох місячний строк накладення адміністративного стягнення, а саме, до 25.09.2025 року.
Статтею 36 ч.2 КУпАП встановлено, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Таким чином, вина правопорушника у вчиненні правопорушень передбачених ст.ст.172-15 ч.2 КУпАП доведена, стягнення необхідно накласти в межах санкції передбаченої ст.172-15 ч.2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
При призначенні стягнення Суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, його майновий стан, ступінь вини, пом'якшуючі та обтяжуючі його відповідальність обставини. Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушниці, суд приходить до висновку, що відносно ОСОБА_1 необхідно застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу, що на думку суду буде відповідати завданням КУпАП та достатнє для виконання його мети: виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню нових адміністративних правопорушень.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Тому, з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір в сумі 605,60 грн. до спеціального фонду Державного бюджету України.
На підставі та керуючись ст.ст.36, 40-1, 172-15 ч.2, 221,283,284,285,287-289, 307-308 КУпАП, Суд,-
Визнати ОСОБА_1 винуватим у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст.172-15 ч.2 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 17000,00 (сімнадцять тисяч) гривень в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок до спеціального фонду Державного бюджету України.
Стягувач в частині стягнення судового збору: Державна судова адміністрація України (місцезнаходження: вулиця Липська 18/5, місто Київ, 01021, Україна, код ЄДРПОУ 26255795).
Роз'яснити ОСОБА_1 , що згідно зі ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення адміністративного стягнення, а в разі оскарження такої постанови не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про накладення адміністративного стягнення буде надіслана для примусового виконання до органу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна. У разі сплати штрафу у строки, передбачені ст.307 КУпАП, платіжний документ необхідно подати до Вижницького районного суду Чернівецької області.
З урахуванням ч.2 ст.308 КУпАП у разі несплати штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, при примусовому виконанні цієї постанови органами державної виконавчої служби з правопорушника стягнути подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Вижницький районний суд Чернівецької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Іван КИБИЧ