15.01.08р.
Справа № А10/582-07
За позовом Дніпропетровської обласної організації Фізкультурно - спортивного товариства "Україна" ( м. Дніпропетровськ)
до Комунального підприємства Дніпропетровське Міжміське бюро технічної інвентаризації Дніпропетровської обласної ради ( м. Дніпропетровськ)
про визнання права власності
Суддя Кощеєв І.М.
Представники сторін:
від позивача: Кириченко К.Ю. ( дов. від 22.10.2007 р.)
від відповідача: Попов О.Ю. ( дов. від 21.11.2007 р. №13771)
Позивач звернувся з позовом до Відповідача та просить суд зобов'язати КП «Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації» зареєструвати за Позивачем право власності на належний Дніпропетровській обласній організації Фізкультурно-спортивного товариства "Україна" об»єкт нерухомості, розташований за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Комсомольська, 52-Г.
Підстави з якими Позивач пов»зує свої позовні вимоги : Відповідачем безпідставно відмовлено у реєстрації за позивачем права власності, оскільки рішенням господарського суду визнано право власності і таке рішення є підставою для реєстрації відповідного права за позивачем. Так, рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 31.10.2007 за справою № 39/683-07 за Дніпропетровською обласною організацією Фізкультурно-спортивного товариства «Україна» було визнано право власності на спортивну споруду, розташовану за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Комсомольська, 52-Г, що складається з: літ. А-2 спортивна споруда «Спартак», літ. А1-1, літ. А11-1 загальною площею 675,1 кв.м.; літ. аI ґанок; а, аII вхід у підвал; літ.аIII сходи; літ. а4, літ. а5 приямки; №1ч3 споруди; I, II мостіння; літ.Б-1 гараж загальною площею 31,2 кв. м. Комунальне підприємство «Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації»відмовило Позивачеві в реєстрації права власності на вказане нерухоме майно, посилаючись на постанови Верховної Ради України № 2268-12 від 10.04.1992 року та № 3943-12 від 04.02.1994 року.
Позивач вважає відмову Відповідача неправомірною та необґрунтованою, оскільки відповідно до Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно - рішення судів про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна, про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності є правовстановлюючими документами, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна.
У зв'язку з відмовою у реєстрації права власності КП «МБТІ», Позивач вказує на обмеження його майнових прав, хоча статтею 13 Конституції України та статтею 321 Цивільного кодексу України містять положення, відповідно до яких право власності є непорушним.
Відповідач проти задоволення позовних вимог Позивача заперечує з тих підстав, що позивачем не було надано дозволу Верховної Ради України та рішення Фонду Державного майна України на заміну права власності з державної на колективну, відповідно до постанов Верховної Ради України від 10.04.1992 р. № 2268-ХІІ та від 04.02.1994 р. № 3943-ХІІ.
У судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 31.10.2007 р. у справі № 39/683-07, господарський суд визнав за Дніпропетровською обласною організацією Фізкультурно-спортивного товариства «Україна» право власності на спортивну споруду, розташовану за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Комсомольська, 52-Г, яка складається з : літ. А-2 спортивна споруда «Спартак», літ. А1-1, літ. А11-1 загальною площею 675,1 кв.м.; літ. аІ ґанок; літ. а, аІІ вхід у підвал; літ. аІІІ сходи; літ. а4, літ. а5 приямки; № 1ч3 споруди; І, ІІ мостіння; літ. Б-1 гараж загальною площею 31,2 кв. м. Вказане рішення вступило в законну силу.
06.12.2007 року за №12043/07 Дніпропетровська обласна організація Фізкультурно-спортивного товариства «Україна»звернулася до Комунального підприємства «Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації» Дніпропетровської обласної ради стосовно державної реєстрації права власності на будівлі і споруди за адресою м. Дніпропетровськ вул. Комсомольська, 52-Г на підставі рішення господарського суду Дніпропетровської області від 31.10.2007 р. по справі № 39/683-07.
11.12.2007 року за № 14665 комунальне підприємство «Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації»на адресу Дніпропетровської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Україна»направило лист, в якому повідомлялось про неможливість реєстрації права власності посилаючись на постанови Верховної Ради України № 2268-12 від 10.04.1992 року та № 3943-12 від 04.02.1994 року.
Ст. 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 4 ст. 182 ЦК України, порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.
03.08.2004 р. набрав чинності Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», який регулює відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості ( ч. 1 ст. 1 Закону ).
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» ( далі Закон ), підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, зокрема є: рішення суду про право власності на об'єкт незавершенного будівництва; рішення суду стосовно речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, що набрали законної сили.
У ч. 1 ст. 24 зазначеного Закону наведений вичерпний перелік підстав у відмові державної реєстрації права, до якого наведена Відповідачем підстава не віднесена. За ч. 3 ст. 24 Закону, відмова у державній реєстрації прав з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону -до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.
Окрім того, згідно з п. 10 Додатку № 1 до Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 р. ( зі змінами і доповненнями ), рішення суду про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна є правовстановлювальним документом, на підставі якого здійснюється реєстрація права власності.
Таким чином, відмова Відповідача у реєстрації права власності Позивача, визнаного на підставі рішення суду - не ґрунтується на законі.
Відмова у державній реєстрації права на нерухомість може бути оскаржена до суду ( ч. 3 ст. 182 ЦК України).
Компетенція адміністративних судів, згідно із п.1 ч. 1 ст. 17 КАС України поширюється на спори юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, господарський суд дійшов висновку, що суб'єкт владних повноважень ( Відповідач ) діяв по відношенню до Позивача ( відмова в реєстрації права власності ) -не на підставі та не у межах повноважень та спосібу, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень і зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Враховуючи наведене, господарський суд вважає позовні вимоги Позивача -обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно вищезазначеного, керуючись ст. ст. 49, 71, 87, 94, 98, 158, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, господарський суд, -
Адміністративний позов Позивача -задовольнити.
Зобов'язати Комунальне підприємство «Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації» Дніпропетровської обласної ради зареєструвати за Дніпропетровською обасною організацією Фіскультурно-спортивного товариства «Україна» право власності на об»єкт нерухомості, розташований за адресою : м. Дніпропетровськ, вул. Комсомольська, 52-Г.
Стягнути з місцевого бюджету на користь Дніпропетровської обасної організації Фіскультурно-спортивного товариства «Україна» -3 грн. 40 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
І.М. Кощеєв
Дата підписання постанови, оформленої у відповідності до ст.163 КАС України -16.01.2008 р.