Справа 682/1715/25
Провадження № 3/682/649/2025
08 липня 2025 року
Суддя Славутського міськрайонного суду
Хмельницької області Мотонок Т.Я.,
за участі секретаря судових засідань Мелашенко О.В.,
прокурора Мацюка О.Ю.,
особи, яка притягується
до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Хмельницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , голови Берездівської сільської ради, протягом року до адміністративної відповідальності не притягувався,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , являючись головою Берездівської сільської ради, будучи відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб?єктом відповідальності за правопорушення пов?язані з корупцією та особою, яка обіймає посаду з високим та підвищеним ступенем корупційних ризиків, в порушення вимог ч. 4 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», не повідомив у 10-денний термін з моменту придбання майна про суттєву зміну у майновому стані, а саме придбання 08.05.2024 т/з Citroen Berlingo, вартістю 160 000 гривень, чим вчинив адміністративне правопорушення пов?язане з корупцією, передбачене ч. 2 ст. 172-6 КУпАП.
Розгляд справи було призначено на 08.07.2025 о 08 год. 45 хв.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою винуватість у вчиненні адміністративного правопорушення визнав.
Прокурор Мацюк О.Ю. в судовому засіданні зазначив, що зібрані по справі матеріали свідчать про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення за ч. 2 ст. 172-6 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, прокурора, суд приходить до висновку по винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-6 КУпАП.
Так, відповідно до ст. 68 Конституції України: кожен зобов?язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов?язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони, та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну та/або цивільно-правову відповідальність. Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Частина 2 ст. 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента або про суттєві зміни у майновому стані.
Відповідно до абз.2 примітки до вказаної статті суб?єктами правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані є суб?єкти декларування, які є службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а також суб?єкти декларування, які займають посади, пов?язані з високим рівнем корупційних ризиків, відповідно до статті 51-3 Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно ч.4 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», у разі суттєвої зміни у майновому стані суб?єкта декларування, а саме отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб?єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку зобов?язаний повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.
Відповідно до наказу НАЗК № 249/23 від 06.11.2023 «Про затвердження Переліку посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків, посади сільського голови відноситься до суб?єктів декларування з високим та підвищеним ступенем корупційних ризиків.
Згідно Рішення № 01 першої сесії VIII скликання Берездівської сільської ради Хмельницької області від 27.11.2020 розпочато повноваження голови Берездівської сільської ради ОСОБА_1 .
Згідно п. 4 Порядку інформування Національного агентства з питань запобігання корупції про сугтєві зміни у майновому стані суб?єкта декларування, затвердженого наказом НАЗК № 450/21 від 23.07.2021 інформування Національного агентства про суттєві зміни у майновому стані суб?єкт декларування здійснює особисто шляхом заповнення відповідної електронної форми повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб?єкта декларування після автентифікації у персональному електронному кабінеті Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У відповідності до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», сільські голови є суб?єктами, на яких поширюється дія цього Закону, а відтак ОСОБА_1 , будучи головою Берездівської сільської ради Хмельницької області є суб?єктом відповідальності за правопорушення, пов?язані з корупцією.
08.05.2024 укладено договір купівлі-продажу № 6845/2024/4551257, згідно з яким ОСОБА_1 набуває у власність транспортний засіб Citroen Berlingo 2006 р.в. Згідно п.1 розділу 3 Договору, ціна вказаного т/з становить 160 000 гривень.
08.05.2024 на підставі заяви № 2408706264, автомобіль Citroen Berlingo територіальним сервісним центром МВС 6845 зареєстровано на ОСОБА_1 .
Згідно ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2024 рік» встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб, який станом на 01.01.2024 становив 1762 грн., тобто 50 прожиткових мінімумів у період виникнення у ОСОБА_1 обов?язку повідомити НАЗК про суттєві зміни у майновому стані складало 151 400 гривень.
Таким чином, відповідно до ч. 4 ст.52 ЗУ «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 був зобов?язаний повідомити НАЗК про суттєві зміни у майновому стані протягом 10 днів з моменту придбання майна, тобто до 17.05.2024 включно, однак в порушення вимог Закону ОСОБА_1 вказане повідомлення не подано.
Таким чином, з огляду на вищевикладене винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 2 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується:
рішенням двадцять восьмої сесії Берездівської сільської ради VI скликання від 28.112.2012 № 3 про присвоєння Берездівському сільському голові чергового рангу посадової особи місцевого самоврядування;
рішенням першого пленарного засідання першої сесії сільської ради VIIІ скликання № 01 від 27.11.2020 про початок повноважень Берездівського сільського голови - ОСОБА_1 ;
постановою № 26 від 22.11.2020 про реєстрацію голови Берездівської сільської ради в єдиному одномандатному виборчому окрузі;
попередженням про обмеження, пов'язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та проходження служби, підписане ОСОБА_1 ;
табелем обліку робочого часу за травень 2024, червень 2024 років;
заявою № 2408706264 від 08.05.2024 ОСОБА_1 до ТСЦ 6845 про реєстрацію т/з на нового власника т/з Cіtroen Berlingo;
договором купівлі-продажу 6845/2024/4551257 від 08.05.2024 автомобіля Citroen Berlingo 2006 р.в., укладеним між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ;
довіреністю ОСОБА_2 від 03.05.2023, виданою на ім'я ОСОБА_3 та ОСОБА_1 щодо представництва під час продажу автомобіля Cіtroen Berlingo, 2006 р.в., д.н.з. НОМЕР_1 ;
скрін-шотом із веб-сайту НАЗК щодо відсутності декларації ОСОБА_1 .
Щодо строків притягнення до адміністративної відповідальності суддя звертає увагу на таке.
Згідно ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Датою та часом вчинення вказаного адміністративного правопорушення є 18.05.2024 р. 00:00 год. (11 день після суттєвої зміни).
Таким чином, враховуючи вищенаведене, на переконання суду, надані докази на підтвердження винуватості ОСОБА_1 є належними, допустимими і достовірними, оскільки отримані з передбачених законом джерел, у передбачений законом спосіб, зафіксовані у належній процесуальній формі, узгоджуються між собою.
Досліджені та перевірені судом обставини поза розумним сумнівом свідчать про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-6 КУпАП.
Жодних належних та допустимих доказів, які б спростовували винуватість ОСОБА_1 у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення, суду не надано.
Таким чином, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-6 КУпАП, доведена у повному обсязі.
Відповідно до положень ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно зі ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , який до адміністративної відповідальності не притягувався, ступінь його вини, майновий стан, суд вважає доцільним застосувати адміністративне стягнення відносно нього у виді штрафу, передбаченому санкцією ч. 2 ст. 172-6 КУпАП.
Окрім того, згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Окрім того, суддя вважає за необхідне роз'яснити особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, що в разі несплати штрафу у строк, встановлений статтею 307 КУпАП (штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу), штраф підлягає стягненню в примусовому порядку у подвійному розмірі, відповідно до ст. 308 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 40-1, ч. 2 ст. 172-6, 250, 268, 283- 285, 307, 308 КУпАП, суддя
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-6 КУпАП.
Застосувати відносно ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції ч. 2 ст. 172-6 КУпАП у вигляді адміністративного штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 грн. Отримувач коштів: ГУК у Хмел. Обл./Берездів.стг/ 21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): - 37971775, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA338999980313040106000022679, Код класифікації доходів бюджету: 21081100).
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн. на (р/р UA908999980313111256000026001, ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, (код за ЄДРПОУ) 37993783, Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету 22030106).
В разі несплати штрафу у строк, встановлений статтею 307 КУпАП, штраф підлягає стягненню із правопорушника у примусовому порядку у подвійному розмірі, відповідно до ст. 308 КУпАП.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 цього Кодексу, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга може бути подана до Хмельницького апеляційного суду через Славутський міськрайонний суд.
Суддя Мотонок Т. Я.