04.07.2025 Справа №607/12773/25 Провадження №3/607/5133/2025
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Ромазан В.В., при розгляді матеріалів адміністративної справи стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , за статтею 173 Кодексу України про адміністративне правопорушення,
До Тернопільського міськрайонного суду від Відділення поліції №1 (м.Тернопіль) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності гр.. ОСОБА_1 , яку згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.06.2025 передано судді Ромазан В.В..
Вивчивши матеріали даної адміністративної справи, доходжу до наступних висновків.
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №734341 від 16.06.2025, 07.06.2025 об 03 год. 30 хв. гр.. ОСОБА_1 , 1976 р.н., перебуваючи в салоні автобуса «Setra» д.н.з. НОМЕР_1 , як один із водіїв, надаючи послуги з перевезення неповнолітніх осіб екскурсійної поїздки в супроводі відповідальної особи ОСОБА_2 за маршрутом Тернопіль-Дрезден-Париж-Тернопіль, що рухався трасою М-02Львів-Тернопіль, поблизу с.Довжанка Тернопіль 120 км., вів себе агресивно, вмикав в салоні автобуса пісні на мові агресора, що обурювало пасажирів, безпричинно голосно висловлювався нецензурною лайкою до неповнолітніх пасажирів та ОСОБА_2 , погрожував їм розправою, штовхав неповнолітніх дітей, наніс декілька ударів рукою по сідницях неповнолітньої ОСОБА_3 , яка у цей час спала, на зауваження не реагував, чим вчинив дії, що порушували громадський порядок та спокій громадян. У графі потерпілі зазначеного протоколу вказані: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до ст.269 КУпАП, потерпілим є особа, якій адміністративним правопорушенням заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду. Потерпілий має право знайомитись із матеріалами справи, заявляти клопотання, при розгляді справи користуватися правовою допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, оскаржувати постанову по справі про адміністративне правопорушення.
Згідно із ч.1 ст.270 КУпАП, інтереси особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, і потерпілого, які є неповнолітніми або особами, що через свої фізичні або психічні вади не можуть самі здійснювати свої права у справах про адміністративні правопорушення, мають право представляти їх законні представники (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники).
Частиною першою статті 242 ЦК України, батьки (усиновлювачі) є законними представниками своїх малолітніх та неповнолітніх дітей.
Питання про направлення адміністративної справи з одного суду до іншого, КУпАП не містить спеціальних норм, які б це регламентували.
Виходячи із системного аналізу законодавства України та усталеної практики ЄСПЛ, необхідно у даній справі застосувати аналогію закону, тобто застосувати у межах своєї компетенції до КУпАП положення КПК України, які регламентують подібні відносини.
Так, відповідно до частини першої статті 21 КПК України кожному гарантується право на справедливий розгляд та вирішення справи в розумні строки незалежним і неупередженим судом, створеним на підставі закону.
Згідно зі ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
У п.12 Висновку № 1 (2001) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету міністрів Ради Європи про стандарти незалежності судової влади та незмінюваності суддів передбачено, що незалежність судової влади означає повну неупередженість із боку суддів. При винесенні судових рішень щодо сторін у судовому розгляді судді повинні бути безсторонніми, вільними від будь-яких зв'язків, прихильності чи упередження, що впливає або може сприйматися як таке, що впливає, на здатність судді приймати незалежні рішення.
У цьому випадку незалежність судової влади є втіленням загального принципу: «Ніхто не може бути суддею у власній справі». Значення цього принципу виходить далеко за конкретні інтереси певної сторони у будь-якій суперечці. Судова влада повинна користуватися довірою не тільки з боку сторін у конкретній справі, але й з боку суспільства в цілому. Суддя повинен не тільки бути реально вільним від будь-якого невідповідного упередження або впливу, але він або вона повинні бути вільними від цього й в очах розумного спостерігача. В іншому випадку довіра до незалежності судової влади буде підірвана.
Із змісту п.1 ч.3 та ч. 2 ст. 34 КПК України вбачається, що кримінальне провадження передається на розгляд іншого суду, якщо потерпілий працює або працював у суді, до підсудності якого належить здійснення кримінального провадження. Питання про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого в межах юрисдикції одного суду апеляційної інстанції вирішується колегією суддів відповідного суду апеляційної інстанції за поданням місцевого суду або за клопотанням сторін чи потерпілого не пізніше п'яти днів з дня внесення такого подання чи клопотання, про що постановляється вмотивована ухвала.
Враховуючи вищенаведене, зокрема те, що законний представник неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка є потерпілою у даній адміністративній справі є її батько - ОСОБА_4 , який на даний час працює на посаді судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області та може здійснювати реалізацію її прав у справі, вважаю за необхідне звернутися до голови Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області для вирішення питання про внесення подання до Тернопільського апеляційного суду про передачу даної адміністративної справи №607/12773/25 стосовно ОСОБА_1 за ст.173 КУпАП на розгляд до іншого суду.
При цьому, наведені вище обставини можуть створювати в особи, яка притягується до адміністративної відповідальності у даній справі враження щодо існування сформованої позиції відносно ключових питань, які підлягають вирішенню у ній та впливають на прийняття рішення, тобто викликати сумніви в об'єктивності розгляду даної справи.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 32,34 КПК України, суддя
Звернутися до голови Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області для вирішення питання про внесення подання до Тернопільського апеляційного суду про передачу адміністративної справи №607/12773/25 (провадження №3/607/5133/2025) стосовно ОСОБА_1 за статтею 173 Кодексу України про адміністративне правопорушення на розгляд до іншого суду.
СуддяВ. В. Ромазан