Рішення від 07.07.2025 по справі 560/2447/25

Справа № 560/2447/25

РІШЕННЯ

іменем України

07 липня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом cільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «ТЕРСОК» до Головного управління ДПС у Хмельницькій області , Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідачів, в якому просить:

1. Визнати протиправним та скасувати Рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12260343/43391840 від 25.12.2024 року про відмову сільськогосподарському обслуговуючому кооперативу «ТЕРСОК» у реєстрації податкової накладної №1 від 25.11.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

2. Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №1 від 25.11.2024 року, подану сільськогосподарським обслуговуючим кооперативом «ТЕРСОК».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішення №12260343/43391840 від 25.12.2024 року про відмову у реєстрації податкової накладної є безпідставним та прийнятим з порушенням вимог закону, оскільки не містить чіткого визначення підстав та мотивів для його прийняття, так само як і мотивів прийняття чи відхилення наданих позивачем пояснень та документів, а тому не є законним і обґрунтованим та підлягає скасуванню.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження.

Представник відповідачів подав до суду відзив на позовну заяву, у якому відповідачі проти задоволення позовних вимог заперечують. Зазначає, що у квитанції чітко вказано критерій ризиковості здійснення операцій, розрахований показник за кожним критерієм, якому відповідає платник податку та пропозицію надати платнику податку пояснення та копії документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації. Отже, у квитанції вказано всю необхідну інформацію передбачену вимогами пункту 11 Порядку № 1165. Щодо обставин прийняття оскаржуваного рішення №12260343/43391840 від 25.12.2024 року про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 25.11.2024 року зазначає, що пакет наданих документів не був достатнім для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної через надання копій документів, складених із порушенням законодавства. На підставі викладеного просить у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.

Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «ТЕРСОК» (позивач) створений 6 грудня 2019 року. Видами діяльності підприємства відповідно до КВЕД є: 01.62 Допоміжна діяльність у тваринництві (основний); 01.50 Змішане сільське господарство; 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві; 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур; 01.13 Вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів; 01.19 Вирощування інших однорічних і дворічних культур; 20.14 Виробництво інших основних органічних хімічних речовин; 20.15 Виробництво добрив і азотних сполук; 43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у.; 46.17 Діяльність посередників у торгівлі продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; 46.38 Оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками; 46.39 Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 46.41 Оптова торгівля текстильними товарами; 52.10 Складське господарство; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 77.11 Надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів; 77.32 Надання в оренду будівельних машин і устатковання; 77.39 Надання в оренду інших машин, устатковання та товарів, н.в.і.у.; 82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг, н.в.і.у. Головою кооперативу є Заремблюк Микола Миколайович.

Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «ТЕРСОК» зареєстрований платником ПДВ.

Одним із контрагентів сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «ТЕРСОК» є товариством з обмеженою відповідальністю «АГРОПІДПРИЄМСТВО РАНОК», між якими було укладено Договір про надання послуг №2024/04/3 від 04.03.2024 року, відповідно до якого Виконавець зобов'язується надати послуги, а саме - Допоміжна діяльність у рослинництві, Замовнику у порядку та на умовах, визначених цим Договором.

На виконання умов Договору сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «ТЕРСОК» надав послуги: Допоміжна діяльність у рослинництві на загальну суму 368616,00 грн., у тому числі ПДВ 61436,00 грн.

У зв'язку із здійсненням цієї господарської операції із виконання робіт, на виконання вимог пункту 201.1. статті 201 Податкового кодексу України, була подана на реєстрацію податкова накладна №1 від 25.11.2024 року, реєстраційний номер документу 9373241292 та документ J1201016 на загальну суму на загальну суму 368616,00 грн (триста шістдесят вісім тисяч шістсот шістнадцять гривень 00 копійок), у тому числі ПДВ 61436,00 грн (шістдесят одна тисяча чотириста тридцять шість гривень 00 копійок).

Згідно з квитанцією від 09.12.2024 року, яка була направлена Державною податковою службою України через «Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України, версія 2.4.0.7» на адресу Сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «ТЕРСОК» документ було прийнято, але реєстрація зупинена у зв'язку із тим, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 25.11.2024 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 01.61, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено: показник "D"=0.0000%, "P"=0, та запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Сільськогосподарським обслуговуючим кооперативом «ТЕРСОК» було подано пояснення №01 від 20.12.2024 року для підтвердження факту відповідності наданих послуг в частині зупинення реєстрації податкової накладної №1 від 25.11.2024 року, реєстраційний номер документу 9387921334 від 20.12.2024 року, та було надано наступні підтверджуючі документи:

- щодо наявності достатніх трудових ресурсів: штатний розпис Сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «ТЕРСОК» на 2024 рік;

- щодо наявності достатньої матеріально-технічної бази: Договір оренди нерухомого майна №78 від 11.04.2023 року, Договір оренди нерухомого майна №75 від 03.05.2023 року;

- щодо підтвердження відповідності наданих послуг згідно податкової накладної №1 від 25.11.2024 року: Договір про надання послуг №2024/04/3 від 04.03.2024 року та специфікацію до такого договору; Акт надання послуг №1 від 25.11.2024 року; Платіжну інструкцію №933 від 11.12.2024 року; Акт звірки взаємних розрахунків за період 01.03.2024 року - 12.12.2024 року між ТОВ «Агропідприємство Ранок» і СОК «ТЕРСОК».

Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних регіонального рівня прийнято рішення №12260343/43391840 від 25.12.2024 року про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 25.12.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку із наданням платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства: «Відсутні підтверджуючі документи щодо механізмів якими надавались послуги та інформація про їх технічний стан, паливно-мастильні матеріали, тех. обслуговування (передбачені п.2.1 та п. 3.1.2 Договору №2024/04/3 від 04.03.2024 р.); заявка замовника (п.2.3 Договору). Крім того платником не подано 4 ДФ за 1-3 квартал 2024 р. відповідно не можливо встановити осіб, які надавали послуги згідно договору».

Після цього сільськогосподарським обслуговуючим кооперативом «ТЕРСОК» було подано скаргу від 07.01.2025 року на рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12260343/43391840 від 25.12.2024 року, реєстраційний номер документу 9000550234, та було надано наступні підтверджуючі документи:

- щодо наявності достатніх трудових ресурсів: штатний розпис Сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «ТЕРСОК» на 2024 рік;

- щодо наявності достатньої матеріально-технічної бази: Договір оренди нерухомого майна №78 від 11.04.2023 року, Договір оренди нерухомого майна №75 від 03.05.2023 року;

- щодо підтвердження відповідності наданих послуг згідно податкової накладної №1 від 25.11.2024 року: Договір про надання послуг №2024/04/3 від 04.03.2024 року та специфікацію до такого договору; Акт надання послуг №1 від 25.11.2024 року;

- платіжну інструкцію №933 від 11.12.2024 року; Акт звірки взаємних розрахунків за період 01.03.2024 року - 12.12.2024 року між ТОВ «Агропідприємство Ранок» і СОК «ТЕРСОК».

Крім того, додатково було повідомлено, що сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «ТЕРСОК» має у користуванні мультикоптер DJI AGRAS Т30, який орендується у ФОП ОСОБА_1 , та який був залучений до надання послуг згідно податкової накладної №1 від 25.11.2024 року та надано підтверджуючі документи.

Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, прийнято рішення №2434/43391840/2 від 13.01.2025 року про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 25.11.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін, у зв'язку із ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання/ придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «ТЕРСОК» вважає, що рішення №12260343/43391840 від 25.12.2024 року про відмову у реєстрації податкової накладної є безпідставним та прийнятим з порушенням вимог закону, а податкова накладна №1 від 25.11.2024 року підлягає реєстрації в ЄРПН, тому звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

За приписами частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умов щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до вимог п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 року №1165 (набрання чинності відбулось 01.02.2020 року), якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).

Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

Відповідно до вимог пункту 6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі, коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до п. 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (пункт 11 Порядку №1165).

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (абзац 2 пункту 25 Порядку №1165).

Так, суд встановив, що підставою для зупинення реєстрації спірних податкових накладних слугувало те, що вони відповідають вимогам пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

На момент формування квитанцій, якими зупинено реєстрацію розрахунку коригування кількісних і вартісних показників, Критерії ризиковості здійснення операцій визначені додатком 3 до Порядку №1165.

Пункт 1 додатку 3 до Порядку №1165 відносить до критеріїв ризиковості здійснення операцій наступне: обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01.01.2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих 01.01.2017 року у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.

Таким чином, аналіз пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій свідчить про те, що для того, аби встановити наявність у господарської операції такої ознаки мають бути наявні визначені цим пунктом передумови, а також для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, чого вимагає пункт 11 Порядку №1165.

Так, у квитанції від 09.12.2024 не зазначено, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація податкових накладних стала можливою, що також свідчить про невідповідність сформованих квитанцій вимогам до таких, що визначені пунктом 11 Порядку №1165.

В той же час, механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року №520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №520).

Пунктом 2 Порядку №520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Разом із тим, пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та "Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами", затвердженого в установленому порядку (пункти 6, 7 Порядку №520).

Згідно з вимогами пунктів 9, 10 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Підставами для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладні/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.

Суд встановив, що з метою реєстрації податкової накладної №1 від 25.11.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних позивачем надіслано пояснення та необхідні документи, що стосуються відповідної господарської операції.

Разом з тим, до своїх письмових пояснень, позивач додав копії наявних у нього первинних документів на підтвердження правомірності складення податкової накладної, реєстрацію якої було зупинено.

Водночас як вбачається зі змісту оскаржуваних рішень, підставою для його прийняття стало надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства: «Відсутні підтверджуючі документи щодо механізмів якими надавались послуги та інформація про їх технічний стан, паливно-мастильні матеріали, тех. обслуговування (передбачені п.2.1 та п. 3.1.2 Договору №2024/04/3 від 04.03.2024 р.); заявка замовника (п.2.3 Договору). Крім того платником не подано 4 ДФ за 1-3 квартал 2024 р. відповідно не можливо встановити осіб які надавали послуги згідно договору».

Суд встановив, що у зв'язку із зупиненням реєстрації податкової накладної №1 від 25.11.2024 сільськогосподарським обслуговуючим кооперативом «ТЕРСОК» 20.12.2024 року було подано засобами електронного зв'язку контролюючому органу пояснення та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, також до повідомлення було додано копії документів, якими підтверджується реальність операцій із виконання робіт, у вигляді окремих додатків у форматі PDF у кількості 7 додатків.

Також сільськогосподарським обслуговуючим кооперативом «ТЕРСОК» 20.12.2024 року при поданні скарги від 07.01.2025 року на рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12260343/43391840 від 25.12.2024 року контролюючому органу було надано інформацію та підтверджуючі документи щодо механізмів, якими надавались послуги та інформація про їх технічний стан, паливно-мастильні матеріали, тех. обслуговування (передбачені п.2.1 та п. 3.1.2 Договору №2024/04/3 від 04.03.2024 р.); заявку замовника (п.2.3 Договору), а саме:

1) щодо механізмів/обладнання, яке було залучено до надання послуг було повідомлено, що сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «ТЕРСОК» має у користуванні мультикоптер DJI AGRAS Т30, який орендується у ФОП ОСОБА_1 , та який був залучений до надання послуг згідно податкової накладної №1 від 25.11.2024 року, на підтвердження чого було надано:

- Заявку до Договору №2024/04/3 від 04.03.2024 року;

- Оборотно-сальдові відомості по рахунку 112 від 31.12.2024 року, по рахунку 106 від 31.12.2024 року;

- Акти списання пального №1 від 29.03.2024 року, №2 від 30.04.2024 року, №3 від 28.06.2024 року, №4 від 31.07.2024 року, №5 від 30.08.2024 року, №6 від 30.09.2024 року, №7 від 31.10.2024 року, №8 від 29.11.2024 року;

2) щодо підтвердження наявності у користуванні мультикоптера DJI AGRAS Т30:

- Договір оренди №21/02/2024 від 21.02.2024 року;

- Акт приймання-передачі від 21.02.2024 року;

- Акти надання послуг №СОК-1 від 29.03.2024 року, №СОК-2 від 30.04.2024 року, №СОК-3 від 31.05.2024 року, №СОК-4 від 28.06.2024 року, №СОК-5 від 31.07.2024 року, №СОК-6 від 30.08.2024 року, №СОК-7 від 30.08.2024 року, №СОК-8 від 31.10.2024 року, №СОК-9 від 29.11.2024 року;

- Акт звірки взаємних розрахунків з ФОП ОСОБА_1 за 2024 рік;

- Оборотно-сальдову відомість по рахунку 631 по контрагенту ФОП ОСОБА_1 за 31.12.2024 року.

Додатково повідомлялось, що мультикоптер DJI AGRAS Т30 працює на основі літієвих батарей, які заряджалися електроенергією в польових умовах від роботи генератора, що є в наявності сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «ТЕРСОК».

Суд звертає увагу, що відповідачами не спростовано те, що позивач скористався правом на надання пояснень та документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, та надав податковому органу письмові документи.

Відтак, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції між позивачем та його контрагентом, а також враховуючи те, що відповідні пояснення та документи були надані контролюючому органу, суд дійшов висновку, що в контролюючого органу не було достатніх підстав для відмови у проведенні реєстрації податкової накладної №1 від 25.11.2024 року.

У цьому контексті суд також зазначає, що факт зупинення реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних не спростовує факту здійснення платником податків господарської операції, що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна.

Одночасно, в межах цієї спірної ситуації суд звертає особливу увагу на той факт, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операції позивача на предмет її реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України.

При реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результати розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарської операції за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.

Аналогічного правового висновку дійшов Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові від 29.08.2022 року по справі №560/19377/21, у постанові від 13.09.2022 року по справі №560/13841/21, у постанові від 14.10.2022 року по справі №560/9541/21, у постанові від 07.11.2022 року по справі №120/3309/22, у постанові від 19.04.2023 року по справі №240/17822/22, у постанові від 02.10.2023 року по справі №560/1344/23.

З огляду на вищевикладене, зважаючи на наявність достатніх документів для спростування сумнівів щодо ризиковості платника податку, та на те, що наданих контролюючому органу документів та письмових пояснень було достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної.

В цьому випадку, під час розгляду справи відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, не надали суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навели обґрунтованих мотивів прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної позивача в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість та наявність підстав для задоволення позовних вимог у частині визнання протиправним та скасування рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Хмельницькій області №12260343/43391840 від 25.12.2024 року про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Щодо позовної вимоги в частині зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.

В той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної механізм її подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим.

При цьому, згідно з нормами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування.

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.

Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, надані позивачем документи складені з дотриманням вимог законодавства були достатніми для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.

Відповідно частини 3 статті 245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Державної податкової служби України вчинити необхідні дії шляхом реєстрації податкової накладної позивача №1 від 25.11.2024 року.

Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.

Згідно частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «ТЕРСОК» задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12260343/43391840 від 25.12.2024 року про відмову сільськогосподарському обслуговуючому кооперативу «ТЕРСОК» у реєстрації податкової накладної №1 від 25.11.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №1 від 25.11.2024 року, подану сільськогосподарським обслуговуючим кооперативом «ТЕРСОК».

Стягнути на користь сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «ТЕРСОК» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «ТЕРСОК» (вул. Центральна, буд.30А,с. Тернавка,Шепетівський р-н, Хмельницька обл.,30372 , код ЄДРПОУ - 43391840)

Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29001 , код ЄДРПОУ - 44070171) Державна податкова служба України (пл. Львівська, 8,м. Київ,04053 , код ЄДРПОУ - 43005393)

Головуючий суддя В.К. Блонський