Рішення від 07.07.2025 по справі 560/8920/25

Справа № 560/8920/25

РІШЕННЯ

іменем України

07 липня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення адміністративно-господарської санкції та пені,

ВСТАНОВИВ:

Хмельницьке обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю звернулось до суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідача на користь Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю заборгованість в сумі 8921,15 грн, з яких адміністративно-господарські санкції у розмірі 8765,63 грн та пеня за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 155,52 грн.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що відповідач в порушення вимог, визначених статтями 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", не сплатив за 2024 рік адміністративно-господарські санкції у сумі 8765,63 грн та пеню у розмірі 155,52 грн - за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування осіб з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що відповідно до податкового розрахунку ФОП ОСОБА_1 за формою №1ДФ (об'єднана ЄСВ+ПДФО) поданою 10.02.2024 року (копія додається) за звітний період: 2024 рік 4 квартал, у відповідача рахувалася наступна штатна чисельність працівників: - за 1 місяць 4 кварталу (жовтень): 0 працівників; - за 2 місяць 4 кварталу (листопад): 7 працівників; - за 3 місяць 4 кварталу (грудень): 8 працівників.

Вказує, що Фондом не було дотримано вимог даної Інструкції, було не коректно розраховано фактичну середню кількість штатних працівників ФОП Фуртеля та не наведено жодного підтвердження вказаного ними штатного розрахунку.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив.

На відповідача покладено обов'язок щорічно подавати до відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю відомості про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю.

Відповідачем норматив щодо працевлаштування осіб з інвалідністю у 2024 році не виконано у кількості 1 особа з інвалідністю, у зв'язку з чим позивач розрахував суму адміністративно-господарських санкцій в розмірі 8765,63 грн, яку відповідачу необхідно самостійно сплатити до Державного бюджету України до 15.04.2025.

У зв'язку із несплатою нарахованої суми адміністративно-господарських санкцій в розмірі 8765,63 грн., позивач нарахував відповідачу пеню в розмірі 155,52 грн.

Вважаючи, що відповідач не виконав зазначений обов'язок, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.

Згідно з частиною першою статті 17 Закону України від 21.03.1991 №875-XII "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" (надалі Закон №875-XII у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), з метою реалізації творчих і виробничих здібностей осіб з інвалідністю та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.

Частинами першою, другою, шостою, одинадцятою та дванадцятою статті 19 Закону №875-XII встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті та з урахуванням вимог статті 18 цього Закону, і здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативу робочих місць. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Пенсійний фонд України у порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, надає Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформацію:

- про працевлаштованих осіб з інвалідністю;

- про створення підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю;

- необхідну для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті.

Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності здійснює визначення підприємств, установ та організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць, визначеного згідно з частиною першою цієї статті, та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, обчислених відповідно до статті 20 цього Закону.

Розрахунок надсилається у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України у формі та порядку, визначених Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю спільно з Пенсійним фондом України.

Суд встановив, що відповідно до податкового розрахунку ФОП ОСОБА_1 за формою №1ДФ (об'єднана ЄСВ+ПДФО) поданою 10.02.2024 року за звітний період: 2024 рік 4 квартал, у відповідача рахувалася наступна штатна чисельність працівників: - за 1 місяць 4 кварталу (жовтень): 0 працівників; - за 2 місяць 4 кварталу (листопад): 7 працівників; - за 3 місяць 4 кварталу (грудень): 8 працівників.

Позивач при поданні позову зазначив, що розраховуючи середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу за 2024 р., керувався п. 3.3 Інструкції зі статистики чисельності працівників (затверджена наказом Державного комітету статистики від 28.09.2005 р. № 286).

Відповідно до п. 3.2.5 вказаної Інструкції, середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року (у тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно, та ділення одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді, тобто відповідно на 2, 3, 4, ... 12.

Згідно із п. 3.2.6. Інструкції, підприємство, що працювало неповний рік (сезонний характер виробництва або створення після січня, за винятком тих підприємств, які вимушено зупиняли виробництво з ініціативи адміністрації), середньооблікову кількість штатних працівників за рік визначає також шляхом підсумовування зазначеної кількості працівників за всі місяці роботи підприємства і ділення одержаної суми на 12.

Суд зазначає, що відповідач є фізичною особою-підприємцем, що надає послуги за наступними КВЕДами: 52.29 - інша допоміжна діяльність у сфері транспорту (основний); 49.41 - Вантажний автомобільний транспорт; 68.20 - Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

27.08.2024 року Кам'янець-Подільською ДПІ ГУ ДПС у Хмельницькій області внесено дані про взяття відповідача на облік як платника податків та як платника єдиного внеску.

Як встановлено судом, що фактично відповідач розпочав свою підприємницьку діяльність лише у 4 кварталі 2024 року, що додатково підтверджується Додатком 4 ДФ та Додатком 5 до податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (копія додається). Відповідно до інформації, наявної у Розділі І, станом на другий місяць 4 кварталу (листопад), у ФОП ОСОБА_1 обліковувалося 7 працівників, дата прийняття на роботу яких: 15.11.2024 року.

Додатком 5 підтверджується, що вищевказані 7 працівників були найняті відповідачем 15 листопада 2024 року Наказом № 1 від 14.11.2024 року. Восьмий працівник був прийнятий на роботу Наказом № 2 від 22.11.2024 року, фактично розпочавши свої трудові обов'язки лише 01.12.2024 року.

А тому, суд вважає, що Таким чином, відповідач обґрунтовано вважає, що позивач здійснив помилку при розрахуванні середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за 2024 рік. Отже, середньооблікова чисельність штатних працівників ФОП ОСОБА_1 за 1 квартал 2024 року склала - 0 осіб; за 2 квартал 2024 року склала - 0 осіб; за 3 квартал 2024 року склала - 0 осіб; за 4 квартал 2024 року склала - 5 осіб.

Отже, керуючись п. 3.3 та п. 3.2.5 вказаної Інструкції, середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року обчислена шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства становить - 5 осіб, а за весь обчислюваний період (за який позивачем нараховані штрафні санкції), тобто за увесь 2024 рік, становить - 1,25 осіб, у зв'язку із чим, суд вважає, що відповідачем не порушено вказаних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, позовні вимоги Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Враховуючи приписи статті 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Хмельницьке обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (вул. Грушевського, 87,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29001 , код ЄДРПОУ - 14149591)

Відповідач:Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Головуючий суддя О.П. Шевчук