Справа № 560/7602/25
іменем України
07 липня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу містобудування та архітектури обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся в суд з позовом до Відділу містобудування та архітектури обласної державної адміністрації, в якому просить:
- визнати протиправними дії Відділу містобудування та архітектури обласної державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_1 у видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, оформленої повідомленням про відмову в наданні будівельного паспорту від 27.02.2025 р. № НОМЕР_1 (реєстраційний номер в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва ВР01-0751-9355-5006-4416);
- зобов'язати відділ містобудування та архітектури виконавчого комітету Нетішинської міської ради розглянути звернення ОСОБА_1 щодо видачі будівельного паспорту на забудову земельної ділянки площею 0,25 га., кадастровий номер 6823989200:01:005:0062, яка розташована по АДРЕСА_1 , з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскільки земельна ділянка площею 0,25 га., кадастровий номер 6823989200:01:005:0062, яка перебуває у власності позивача, має цільове призначення - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, остання може бути використана для будівництва житлового будинку, а отже позивач має право здійснювати забудову цієї земельної ділянки у відповідності до її цільового призначення.
Ухвалою суду від 08 травня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що наміри позивача суперечать положенням чинної містобудівної документації, а Відділ зобов'язаний був відмовити у підтвердженні документа, що не відповідає цим вимогам. Врахування містобудівної документації є обов'язком органу владних повноважень дотримуватись положень Законів України "Про регулювання містобудівної діяльності", "Про основи містобудування". Таким чином, відмова була обґрунтованою і обов'язковою для органу державної влади, який діяв у межах закону. Відтак, позовні вимоги є необгрунтованими та такими, що суперечать: чинному генеральному плану та плану зонування території с. Цвітоха, який має обов'язкову юридичну силу. Неврахування положень містобудівної документації суперечить вимогам публічного інтересу та законодавства; принципам містобудівної політики, закріпленим у законодавстві України; вимоги позивача суперечать нормам законодавства у сфері містобудування.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
Позивачу на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 0,25 га., кадастровий номер 6823989200:01:005:0062, із цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована по АДРЕСА_1 .
Право власності позивача на означену вище земельну ділянку підтверджується договором купівлі продажу земельної ділянки від 21.01.2019 р., посвідченого Сапожнік Т.В, приватним нотаріусом Славутського районного нотаріального округу Хмельницької області, зареєстрованого в реєстрі за №46, та витягом з Державного реєстру речових прав №15326461 від 21.10.2019 р.
Маючи намір здійснити забудову належної позивачеві вище вказаної земельної ділянки, останній 18.02.2025 р. звернувся до відповідача із заявою щодо видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки загальною площею 0,25 га., кадастровий номер 6823989200:01:005:0062.
За результатами розгляду вище вказаної заяви позивача, відповідач відмовив позивачу в надані будівельного паспорту, що оформлено повідомленням про відмову в наданні будівельного паспорту від 27.02.2025 р. №А3570751935550064414 (реєстраційний номер в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва ВР01-0751-9355-5006-4416).
Відмова у видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки здійснена на підставі п. 2.4. Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 103 від 05.07.2011 р. (далі по тексту - Порядок), а саме: невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам. Вказана вище підстава для відмови відповідачем обґрунтована тим, що порушено планування обмежень чинної містобудівної документації - генеральний план та план зонування території с.Цвітоха затвердженого рішенням Улашанівської сільської ради від 24.12.2025 № 9-45/2024. Даний об'єкт будівництва потрапляє в охорону зону лісу.
Позивач вважає повідомленням про відмову в наданні будівельного паспорту від 27.02.2025 р. протиправним, а тому звернувся до суду із позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно з положеннями ст. 5, 78, 91, 154 Земельного кодексу України земельне законодавство базується на принципах невтручання держави в здійснення громадянами, юридичними особами та територіальними громадами своїх прав щодо володіння, користування і розпорядження землею, крім випадків, передбачених законом; забезпечення гарантій прав на землю, тощо.
Право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.
Власники земельних ділянок зобов'язані забезпечувати використання їх за цільовим призначенням.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування без рішення суду не мають права втручатись у здійснення власником повноважень щодо володіння, користування і розпорядження належною йому земельною ділянкою або встановлювати непередбачені законодавчими актами додаткові обов'язки чи обмеження.
Згідно з положенням ст. 373, ч. 1 ст. 375 Цивільного кодексу України власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення.
Власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди, створювати закриті водойми, здійснювати перебудову, а також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам ч. 1 ст. 375 (ЦК України).
Аналізуючи наведене можна дійти висновку, що обов'язковою умовою користування земельною ділянкою є її використання за цільовим призначенням, а втручання, в тому числі, органів місцевого самоврядування в таке користування, забороняється.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів установлено Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 № 3038-VI (далі - Закон № 3038-VI).
Положеннями статті 8 Закону № 3038-VI передбачено, що Планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку.
Частиною 1 статті 16 указаного Закону закріплено, що планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження комплексних планів просторового розвитку територій територіальних громад, генеральних планів населених пунктів і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням відомостей Державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі у цифровій формі в державній системі координат у формі електронних документів, що містять базові і тематичні геопросторові дані.
Містобудівна документація на місцевому рівні може бути оновлена за рішенням місцевих рад.
Обмеження у використанні земель (територій), визначені комплексним планом просторового розвитку території територіальної громади, генеральним планом населеного пункту, детальним планом території, підлягають внесенню до містобудівного кадастру, а також Державного земельного кадастру в порядку, встановленому Законом України "Про Державний земельний кадастр".
Зміна функціонального призначення територій не тягне за собою припинення обмежень у використанні земель, а також припинення права власності або права користування земельними ділянками, які були передані (надані) у власність чи користування до встановлення нового функціонального призначення територій, а також не тягне за собою обов'язковості зміни виду цільового призначення земельної ділянки незалежно від того, чи належить цей вид до переліку видів цільового призначення, встановлення яких є можливим у межах такої зони.
Забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства. (ч. 2 ст. 24 Закону № 3038-VI).
Таким чином, норми Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" також передбачають обов'язковість використання земельної ділянки за її цільовим призначенням навіть в разі встановлення нового функціонального призначення, якщо це відбулося вже після набуття права власності на землю.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 21 лютого 2022 року по справі 826/1732/18.
Відповідно до змісту ст. 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" підставою для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є, в тому числі, невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Як убачається з відмови від 27.02.2025 р. №А3570751935550064414 (реєстраційний номер в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва ВР01-0751-9355-5006-4416) у наданні дозволу (будівельного паспорту) на забудову земельної ділянки для будівництва позивачу відмовлено, оскільки порушено планування обмежень чинної містобудівної документації - генеральний план та план зонування території с. Цвітоха затвердженого рішенням Улашанівської сільської ради від 24.12.2025 № 9-45/2024. Даний об'єкт будівництва потрапляє в охорону зону лісу.
Верховний Суд у постанові від 02.12.2021 у справі №640/23893/19 вже звертав увагу на той факт, що "цільове призначення земельної ділянки (категорія земель та певний вид використання земельної ділянки в межах відповідної категорії земель)" та "функціональне призначення території" не є тотожними і однорідними поняттями в регулюванні земельних правовідносин.
Так, стаття 1 Закону України від 22 травня 2003 року № 858-IV "Про землеустрій" (далі - Закон № 858-IV) містить визначення поняття "цільове призначення земельної ділянки", згідно з яким це є її використання за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Таким чином, цільове призначення конкретної земельної ділянки фіксується у рішенні уповноваженого органу про передачу її у власність або надання у користування та в документі, що посвідчує право на земельну ділянку.
Як встановлено судом та підтверджується витягом з Державного земельного кадастру, цільове призначення належної позивачі на праві власності земельної ділянки - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
При цьому суд зауважує, що положення Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Цивільного кодексу України, відповідно до яких забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства, а власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення, мають вищу юридичну силу, ніж рішення Улашанівської сільської ради від 24.12.2025 № 9-45/2024.
Відповідно до частини 3 статті 7 КАС України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Таким чином, вирішуючи цей спір, належить застосовувати положення Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Цивільного кодексу України, як акти вищої юридичної сили.
Аналогічна правова позиція висловлювалась Верховним Судом у постановах від 23.11.2021 у справі №815/1373/18, від 21 лютого 2022 року по справі 826/1732/18.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відмова у видачі позивачу будівельного паспорта перешкоджає реалізації позивачу права власності на використання належної йому земельної ділянки за її цільовим призначенням. Отже, така відмова є протиправною.
Відповідно до частини першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Вирішуючи питання про обрання способу захисту порушеного права позивача, суд виходить із наступного.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Так, згідно з приписами частини 4 статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Тому, належним способом захисту у спірних правовідносинах суд вважає зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання будівельного паспорту на забудову земельної ділянки площею 0,25 га., кадастровий номер 6823989200:01:005:0062, яка розташована по АДРЕСА_1 , з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Таким чином, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправними дії Відділу містобудування та архітектури обласної державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_1 у видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, оформленої повідомленням про відмову в наданні будівельного паспорту від 27.02.2025 р. №А3570751935550064414 (реєстраційний номер в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва ВР01-0751-9355-5006-4416).
Зобов'язати Відділ містобудування та архітектури обласної державної адміністрації розглянути звернення ОСОБА_1 щодо видачі будівельного паспорту на забудову земельної ділянки площею 0,25 га., кадастровий номер 6823989200:01:005:0062, яка розташована по АДРЕСА_1 , з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Відділу містобудування та архітектури обласної державної адміністрації.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Відділ містобудування та архітектури обласної державної адміністрації (вул. Грушевського, 87, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29001 , код ЄДРПОУ - 38714803)
Головуючий суддя П.І. Салюк