07 липня 2025 року м. Рівне №640/16317/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді О.Р. Греська, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління ДПС у Закарпатській області
визнання протиправними та скасування рішень,
Позивач звернувся з позовом про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення - рішення від 30.06.2016 №4566-1301 та податкової вимоги від 07.10.2016 №14414-17.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані рішення відповідача є незаконними через відсутність їх вручення, завищення розміру орендної плати порівняно з умовами договору оренди землі (2% від нормативної грошової оцінки), а також порушення процедурних норм.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду від 20.07.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому останній просив відмовити в задоволенні позову, зазначивши, що ГУ ДПС у Закарпатській області діяв у межах своїх повноважень, а саме нараховував орендну плату відповідно до ухвали суду, враховував нормативну грошову оцінку, проведену на законних підставах, дотримувався вимог Податкового кодексу України щодо мінімального розміру орендної плати. Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними, у зв'язку із чим просив суд відмовити у їх задоволенні.
Законом України №2825-IX від 13.12.2022, що набрав чинності 15.12.2022, ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.
Згідно з розділом II “Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону, адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
На виконання вказаного положення Державна судова адміністрація України наказом №399 від 16.09.2024 затвердила Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва.
Відповідно до цього Порядку, 08.11.2024 здійснено пакетний автоматизований розподіл судових справ, за яким Рівненському окружному адміністративному суду, з урахуванням навантаження та за принципом випадковості, визначено до передачі 460 справ.
Наказом в.о. керівника апарату Київського окружного адміністративного суду №45-0д/ка від 31.12.2024, затверджено графік передачі справ, відповідно до якого справи передані Рівненському окружному адміністративному суду 14.02.2025.
На виконання рішення зборів суддів Рівненського окружного адміністративного суду (протокол №3 від 21.11.2024 та №4 від 13.12.2024), комісією прийнято справи, а Відділом документального забезпечення проведено їх реєстрацію та автоматизований розподіл.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями для розгляду справи №640/16317/20 визначено суддю Греська О.Р.
Ухвалою від 12.03.2025 прийнято до провадження адміністративну справу №640/16317/20 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Закарпатській області (вул. Волошина, 52, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ43143165) про визнання протиправними та скасування рішень.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність та достатність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
12.06.2007 між Усть-Чорнянською селищною радою та ОСОБА_1 укладено договір оренди земельних ділянок несільськогосподарського призначення площею 0.8355 га., які знаходяться по вул. Лісній 14, 16, 24, в смт. Усть-Чорна.
Відповідно до пункту 8 Договору оренди убачається, що орендна плата вноситься орендарем ( ОСОБА_1 ) у грошовій формі у розмірі 2 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 5370,59 грн на рік.
Рішенням селищної ради № 344 від 20.03.2014 п.п. 5, 8, 9 договору викладено у наступній редакції: «Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 1042119,10 грн. Орендна плата за користування вказаною в договорі земельною ділянкою сплачується виключно у грошовій формі і становить 3 % від нормативно грошової оцінки, що становить 31263,57 грн.».
Рішенням Усть-Чорнянської селищної ради № 408 від 23.03.2015, у рішенні № 344 внесено зміни і п. 8 викладено у наступній редакції: «Орендна плата за користування вказаною в договорі земельною ділянкою сплачується виключно у грошовій формі і становить 5 (п'ять) % від нормативної оцінки.». Пунктом 2 цього рішення ОСОБА_1 зобов'язано укласти з Усть-Чорнянською селищною радою додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки.
Рішенням Тячівського районного суду Закарпатської області від 28.09.2015 у справі № 307/1449/15-ц, вирішено внести зміни до пункту 8 договору оренди земельної ділянки від 12.06.2007 р., укладеного між Усть-Чорнянською селищною радою та ОСОБА_1 , площею 0.8355 га., який 12.06.2007 р., зареєстрований у Тячівському відділі ЗРФ ДП «Центр ДЗК» за № 2124456500-0407070900002, та викласти його у такій редакції: «орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 13426,49 грн в рік».
30.06.2016 Головним управлінням ДПС у Закарпатській області прийнято податкове повідомлення-рішення №4566-1301, якими визначила суму податкових зобов'язань з орендної плати за землю за 2016 рік в розмірі 109458,86 грн.
07.10.2016 відповідачем було сформовано та направлено відповідачу податкову вимогу форми "Ф" №14414-17 на суму 109240,67 грн.
Не погоджуючись вказаними вище рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема щодо визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх прав та обов'язків, компетенції контролюючих органів, повноважень і обов'язків їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальності за порушення податкового законодавства врегульовані ПК України.
Відповідно до частини першої статті 124 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - ЗК України), передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Згідно підпункту 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 ПК України, плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів, яка в силу вимог підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу є податком і справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до пункту 269.1 статті 269 ПК України, платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. Останні ж, як визначає зміст підпункту 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу, це особи, яким, зокрема, на умовах оренди надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності. Отже, ПК визначив обов'язок й орендаря сплачувати земельний податок у формі орендної плати.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п.п.14.1.136 пункту14.1 статті 14 ПК України).
Згідно підпункту 14.1.147 пункту14.1 статті 14 Податкового кодексу України, плата за землю - це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до пункту 285.1 статті 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
У статті 271 Податкового кодексу України зазначено: « 271.1.Базою оподаткування є: 271.1.1. нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; 271.1.2. площа земельної ділянки, нормативну грошову оцінку якої не проведено. База оподаткування по земельних частках (паях) визначається згідно із даними земельних ділянок, на які фізичні особи мають право як власники земельних часток (паїв), з урахуванням підпунктів 271.1.1 та 271.1.2 цього пункту. …».
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (пункт 288.1 статті 288 ПК України).
Відповідно до статті 288 Податкового кодексу України: « 288.1.Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. … 288.4. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами). 288.5.Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: 288.5.1. не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області; 288.5.2. не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки. 288.5.3. може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах. …».
У статті 289 Податкового кодексу України зазначено: « 289.1.Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. 289.2.Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок. 289.3.Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оренду землі», оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
За змістом частини 1 статті 6 Закону України «Про оренду землі», орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених ЗК України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст.14 Закону України «Про оренду землі»).
Згідно матеріалів справи 12 червня 2007 року між Усть-Чорнянською селищною радою та ОСОБА_1 , укладено договір оренди земельних ділянок несільськогосподарського призначення площею 0.8355 га., які знаходяться по вул. Лісній 14, 16, 24, в смт. Усть-Чорна.
З пункту 8 договору оренди убачається, що орендна плата вноситься орендарем ( ОСОБА_1 ) у грошовій формі у розмірі 2 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 5370,59 грн. на рік.
Рішенням селищної ради № 344 від 20.03.2014 п.п. 5, 8, 9 договору викладено у наступній редакції: «Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 1042119,10 грн. Орендна плата за користування вказаною в договорі земельною ділянкою сплачується виключно у грошовій формі і становить 3 % від нормативно грошової оцінки, що становить 31263,57 грн.». Рішенням цієї ж селищної ради, № 408 від 23.03.2015, у рішення № 344 було внесено зміни і п. 8 викладено у наступній редакції: «Орендна плата за користування вказаною в договорі земельною ділянкою сплачується виключно у грошовій формі і становить 5 (п'ять) % від нормативної оцінки.». Пунктом 2 цього рішення ОСОБА_1 зобов'язано укласти з Усть-Чорнянською селищною радою додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки.
Рішенням Тячівського районного суду Закарпатської області від 28.09.2015 у справі № 307/1449/15-ц, вирішено внести зміни до пункту 8 договору оренди земельної ділянки від 12.06.2007, укладеного між Усть-Чорнянською селищною радою та ОСОБА_1 , площею 0.8355 га., який 12.06.2007, зареєстрований у Тячівському відділі ЗРФ ДП «Центр ДЗК» за № 2124456500-0407070900002, та викласти його у такій редакції: «орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 13426,49 грн. в рік».
Згідно з Витягу технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Управління Держгеокадастру у Тячівському районі Закарпатської області від 16.02.2016 №127/86-16, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, загальною площею 8355 м.кв., що перебуває у користуванні ОСОБА_1 , складає 2189177,10грн., з врахуванням коефіцієнт індексації 2459759,39 грн.
Отже, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, яку і було проведено.
Таким чином, податковим органом розраховано за період 2016 року суму податкового зобов'язання з орендної плати в розмірі 109458,80 грн., виходячи з розміру в 5% від нормативно-грошової оцінки.
Суд зазначає, що посилання позивача на орендна плату в розмірі 2% від нормативно-грошової оцінки не відповідає умовам договору, з урахуванням змін.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем доведено правомірність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
Беручи до уваги зазначені норми, враховуючи викладені вище висновки, суд дійшов висновку про обґрунтованість оскаржуваних рішень ГУ ДПС у Закарпатській області.
Таким чином, враховуючи вищевикладене у сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову у повному обсязі, оскільки, як встановлено судом, оскаржувані рішення є законними та обґрунтованими.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати не підлягають стягненню, оскільки у задоволенні позову відмовлено.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Закарпатській області про визнання протиправними та скасування рішень відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління ДПС у Закарпатській області (вул.Волошина, 52,Ужгород,Закарпатська область,88000. ЄДРПОУ/РНОКПП 43143165)
Повний текст рішення складений 07.07.2025.
Суддя Олег ГРЕСЬКО