Рішення від 07.07.2025 по справі 440/5295/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/5295/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костенко Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "П. РІТЕЙЛ" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "П.РІТЕЙЛ" через систему "Електронний суд" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій просить: визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №272 від 16.04.2025 про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №04640314202400155 терміном дії з 20.09.2024 року до 20.09.2029 року, видану ТОВ "П.РІТЕЙЛ" на АЗС за адресою: місто Дніпро, вулиця Журналістів 16..

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що рішенням Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №275 від 16.04.2025р про припинено дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №04640314202400155 є протиправним та підлягає скасуванню.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 21.04.2025 зупинено дію рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 16.04.2025 №275 щодо припинення дії ліцензії №04640314202400155 на право роздрібної торгівлі пальним, терміном дії з 20.09.2024 до 20.09.2029, виданої ТОВ "П.РІТЕЙЛ" на АЗС за адресою: місто Дніпро, вулиця Журналістів 16, до набрання законної сили рішенням суду.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у цій справі, а її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

21.05.2025 через "Електронний суд" надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, посилаючись на правомірність його винесення.

Дослідивши повно і всебічно письмові докази, які містяться в матеріалах справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява та відзив на позовну заяву, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Товариство з обмеженою відповідальністю "П. РІТЕЙЛ" створене та зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб 15.06.2022 року, номер запису 1000681020000063404.

Основним видом здійснення Товариством господарської діяльності згідно КВЕД є: роздрібна торгівля пальним (основний) (47.30), а також іншими супутніми товарами.

Господарська діяльність ТОВ «П. РІТЕЙЛ» здійснюється на автозаправних станціях, що знаходиться в користуванні товариства на підставі договорів оренди, зокрема на АЗС, що знаходиться за адресою: місто Дніпро, вулиця Журналістів 16.

Працівниками Головного управління ДПС у Дніпропетровській області була проведена фактична перевірка ТОВ "П. РІТЕЙЛ" з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним.

За результатами перевірки складено відповідний акт фактичної перевірки від 31.03.2025 №1407/04-36-09-02/44796056, в якому встановлені порушення ТОВ «П.РІТЕЙЛ» (код ЄДРПОУ 44796056) на АЗС за адресою: місто Дніпро, вулиця Журналістів 16, зареєстровано акцизний склад з уніфікованим номером 1021967.

Відповідно до довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри (Додаток 1) на акцизному складі з уніфікованим номером 1021967 введено в експлуатацію 7 резервуарів, а саме: резервуар РГС, серійний №1, загальним об'ємом 16,0 м.куб.; резервуар РГС, серійний №2, загальним об'ємом 10,0 м.куб.; резервуар РГС, серійний №3, загальним об'ємом 10,0 м.куб.; резервуар РГС, серійний №4, загальним об'ємом 16,0 м.куб.; резервуар РГС, серійний №5, загальним об'ємом 27,0 м.куб.; резервуар РГС, серійний №6, загальним об'ємом 27,0 м.куб.; резервуар АГЗП, серійний №1025, загальним об'ємом 9,96 м. куб.;

В ході фактичної перевірки перевіряючими здійснено зняття залишків пального станом на початок перевірки, та встановлено наступні залишки пального: Резервуар № 1 - Бензин автомобільний А-95-Євро5-Е об'ємом 12121,0 л.; Резервуар № 2 - Бензин автомобільний А-95-Євро5-Е об'ємом 3849,0 л.; Резервуар № 3 - 0,0 л.; Резервуар № 4 - Паливо дизельне ДП-3-Євро-ВО об'ємом 2027,0 л.; Резервуар № 5 - Паливо дизельне ДП-3-Євро-ВО об'ємом 6697,0 л.; Резервуар № 6 - 0,0 л.; Резервуар № 7 - Газ нафтовий скраплений об'ємом 3583,0 л.

Згідно наданого ТОВ «П.РІТЕЙЛ» дозволу Державної служби з питань праці від 30.07.2024 №ДЗ-3272/ПНС/1-24 на АЗС за адресою: м. Дніпро, Індустріальний район, вулиця Журналістів , будинок 16, дозволено експлуатувати: резервуар горизонтальний сталевий, РГС-10, V=10 м.куб.; резервуар горизонтальний сталевий, РГС-10, V=10 м.куб.; резервуар горизонтальний сталевий, РГС-16, V=16 м.куб.; резервуар горизонтальний сталевий, РГС-16, V=16 м.куб.; резервуар горизонтальний сталевий, РГС-26, V=26 м.куб.; резервуар горизонтальний сталевий, РГС-26, V=26 м.куб.; посудина, що працює під тиском понад 0,05 МПа (ЗВГ), V=9,96 м.куб.

ТОВ «П.РІТЕЙЛ» (код ЄДРПОУ 44796056) подано заперечення від 14.04.2025 №11/04-2025/03 до акта фактичної перевірки від 31.03.2025 № 1407/04-36-09-02/44796056. В ході розгляду заперечень вирішено висновки акта від 31.03.2025 № 1407/04-36-09-02/44796056 - залишити без змін, а заперечення - залишити без задоволення.

ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийнято Розпорядження від 16.04.2025 №272 про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №04640314202400155.

Не погоджуючись з оскарженими розпорядженнями, позивач звернувся з означеною позовною заявою до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, тютюновою сировиною, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, а також посилення боротьби з їх незаконним виробництвом та обігом на території України визначено Законом України №3817-ІХ, що набрав законної сили 27.07.2024 року.

Відповідно до п.77 ст.1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №3817-ІХ від 18.06.2024р. (далі Закон №3817-ІХ): роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшої реалізації або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з місць роздрібної торгівлі пальним через паливороздавальні колонки, газороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, а також реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів, а також заправлення з бункерувальника у водному просторі морських та річкових суден.

Припинення дії ліцензії - позбавлення суб'єкта господарювання права на провадження відповідного виду (видів) господарської діяльності, на який (які) йому надано ліцензію, у порядку, визначеному цим Законом.

Враховуючи п. 5 ч. 2 статті 46 Закону України №3817-ІХ та норми статті 56 Податкового кодексу, якими передбачено порядок набуття рішеннями податкового органу законної сили, зокрема, що рішення, прийняте податковим органом протягом його адміністративного та/або судового оскарження є неузгодженим, а отже таким, що не набрало законної сили.

Таким чином, висновки податкового органу про виявлення начебто невідповідності відомостей Єдиного реєстру ліцензіатів та/або відомостей Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального та/або документів, доданих до заяви про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, що містяться у таких реєстрах фактичним даним, виявленим контролюючим органом у ході перевірки та зафіксованим в акті такої перевірки, є такими, що не набрали законної сили та неузгодженими до закінчення строків адміністративного та/або судового оскарження.

Нормами частини 4 статті 46 Закону України №3817-ІХ визначено, що рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності приймається:

1) протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання податковим органом відповідних документів (у тому числі рішення суду) та/або виявлення даних/відомостей, що є підставою для припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності згідно з частиною другою цієї статті;

2) у разі припинення дії ліцензії за результатами перевірки податкового органу - не раніше одинадцятого робочого дня за днем направлення суб'єкту господарювання акта такої перевірки;

3) у разі припинення дії ліцензії за заявою суб'єкта господарювання - не пізніше 20 робочих днів з дня, наступного за днем отримання такої заяви органом ліцензування.

Акт фактичної перевірки від 31.03.2025 року ТОВ «П.РІТЕЙЛ» за адресою здійснення господарської діяльності: місто Дніпро, вулиця Журналістів 16 фактично направлено на адресу Товариства 02.04.2025 року, що підтверджується копією поштового конверта та роздруківкою поштового трекінга.

Отже, одинадцятим робочим днем за днем направлення акта перевірки ТОВ «П.РІТЕЙЛ» та строком відліку для прийняття рішення про припинення дії ліцензії є 17.04.2025 року, що вкотре свідчить про очевидну протиправність Рішення № 272 від 16.04.2025 року.

Згідно до пункту 44.6 статті 44 Податкового кодексу України якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає в порядку пункту 86.7 статті 86 цього Кодексу документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки, такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення.

Відповідно до п. 86.7. статті 86 Податкового кодексу України статті у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки (крім документальної позапланової перевірки, проведеної у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу), вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки).

Матеріали перевірки це, зокрема акт (довідка) перевірки з інформативними додатками, які є його невід'ємною частиною.

З наведених положень вбачається про доручення до акту перевірки, як документу, який відображає результати такої перевірки, інформативних додатків.

Акт перевірки не є самостійним предметом оскарження, в тому числі адміністративного, він є одним із доказів при оскарженні рішення податкового органу, прийнятого за наслідками проведення перевірки на підставі такого акту. Текст акту перевірки повинен деталізовано відображати зміст та суть встановлених контролюючим органом порушень та відповідати встановленим висновкам про вчинене платником податків порушення. Описова частина акту перевірки повинна бути сформульована таким чином, щоб платник податків міг зрозуміти в чому, на думку податкового органу, полягає склад вчиненого правопорушення та, заперечуючи проти встановлених у висновках акта перевірки порушень, на підставі яких прийнято податкове повідомлення-рішення, мав змогу подати заперечення проти акта перевірки чи звернутися із скаргою/позовом про оскарження прийнятого за наслідком перевірки податкового повідомлення-рішення.

ТОВ «П.РІТЕЙЛ» у строки передбачені ст. 86 Податкового кодексу України подано заперечення на висновки Акта фактичної перевірки, які покладено в основу Рішення про припинення дії ліцензії та надано документи та спростування висновків контролюючого органу про начебто виявлення необлікованого пального з метою його реалізації, а саме документи, що підтверджують облік пального, що знаходилось на АЗС в момент перевірки, у відповідності до вимог законодавства.

Проте, навіть до закінчення строку на надання заперечень на акт фактичної перевірки, а саме до 18.04.2025 року, ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийнято рішення про припинення дії ліцензії. При цьому, розгляд заперечень та доданих до них документів, які обов'язково мають враховуватись, призначено на 28.04.2025 року, що також свідчить про очевидну протиправність рішення про припинення дії ліцензії. А отже, у податкового органу відсутні підстави для припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №04640314202400155 терміном дії з 20.09.2024 року до 20.09.2029 року, видану ТОВ «П.РІТЕЙЛ» на АЗС за адресою: місто Дніпро, вулиця Журналістів 16.

Враховуючи наведене, Рішення Головного управління ДПС У Дніпропетровській області №272 від 16.04.2025 року про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №04640314202400155 терміном дії з 20.09.2024 року до 20.09.2029 року, видану ТОВ «П.РІТЕЙЛ» на АЗС за адресою: місто Дніпро, вулиця Журналістів 16 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Господарська діяльність ТОВ «П.РІТЕЙЛ» з роздрібної торгівлі пальним здійснюється на АЗС за адресою: місто Дніпро, вулиця Журналістів 16 на підставі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним від 08.10.2024 року №04640314202400155, отриманої в порядку, передбаченому Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №481/95-ВР (надалі Закон №481/95-ВР).

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального на території України, в тому числі з питань отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним на момент отримання ліцензії, регулювались Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №481/95-ВР.

Відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №481/95-ВР (надалі також Закон №481) ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ, що засвідчує право суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Місце роздрібної торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для роздрібної торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування. Роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів.

Відповідно до змін, внесених Законом № 2628 до ст. 15 Закону № 481, роздрібна торгівля пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Річна плата за ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним становить 2 000 гривень.

Суб'єкти господарювання отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб'єкта господарювання терміном на п'ять років.

Ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.

У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб'єкт господарювання має намір одержати ліцензію (зокрема, роздрібна торгівля пальним).

Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:

документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення; акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального; дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

У разі якщо зазначені документи видані (оформлені) іншій особі, ніж заявник, такий заявник додатково подає документи, що підтверджують його право на використання відповідного об'єкта.

Вимагати представлення інших документів, крім зазначених у цьому Законі, забороняється. Зазначені в цьому Законі документи (крім документів, які подаються заявником для отримання ліцензії на право виробництва пального, оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального) подаються в одному примірнику в копіях, засвідчених нотаріально або органом, який видав оригінал документа або посадовою особою органу ліцензування. Заява про видачу ліцензії та визначені цим Законом документи подаються уповноваженою особою заявника або надсилаються рекомендованим листом.

ТОВ «П.РІТЕЙЛ» на виконання та у відповідності до вимог податкового законодавства, а також Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №481 подано документи для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним на АЗС за адресою: місто Дніпро, вулиця Журналістів 16, в тому числі Дозвіл на експлуатацію машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки.

Подані документи відповідали вимогам законодавства та переліку документів, необхідним для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, встановленого Законом №481 для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, що підтверджується також і тим, що ТОВ «П.РІТЕЙЛ» було отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на АЗС за адресою: місто Дніпро, вулиця Журналістів 16 за №04640314202400155 терміном дії з 20.09.2024 року по 20.09.2029 року.

Під час подання повного переліку документів, необхідних для отримання ліцензії, жодних підстав для відмови в її видачі ГУ ДПС у Дніпропетровській області не було встановлено, а подані документи були за формою, змістом та переліком достатніми для прийняття ГУ ДПС у Дніпропетровській області рішення про видачу ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.

Після отримання заяви з доданими до них документами, ТОВ «П.РІТЕЙЛ» було видано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, що свідчить про те, що контролюючим органом було перевірено надані суб'єктом господарювання документи та визнано їх достатніми для видачі ліцензії, а ТОВ «П.РІТЕЙЛ» в свою чергу дотримано приписи Закону №481/95-ВР.

В Акті перевірки зазначено, що на АЗС за адресою: м. Дніпро, Індустріальний район, вулиця Журналістів, будинок 16, зареєстровано акцизний склад з уніфікованим номером 1021967. Відповідно до довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри на акцизному складі з уніфікованим номером 1021967 введено в експлуатацію 7 резервуарів, а саме: резервуар РГС, серійний №1, загальним об'ємом 16,0 м.куб.; резервуар РГС, серійний №2, загальним об'ємом 10,0 м.куб.; резервуар РГС, серійний №3, загальним об'ємом 10,0 м.куб.; резервуар РГС, серійний №4, загальним об'ємом 16,0 м.куб.; резервуар РГС, серійний №5, загальним об'ємом 27,0 м.куб.; резервуар РГС, серійний №6, загальним об'ємом 27,0 м.куб.; резервуар АГЗП, серійний №1025, загальним об'ємом 9,96 м. куб.

Згідно наданого ТОВ «П.РІТЕЙЛ» (код ЄДРПОУ 44796056) дозволу Державної служби з питань праці від 30.07.2024 №Д3-3272/ПНС/1-24 на АЗС за адресою: м. Дніпро, Індустріальний район, вулиця Журналістів, будинок 16, дозволено експлуатувати: резервуар горизонтальний сталевий, РГС-10, V=10 м.куб.; резервуар горизонтальний сталевий, РГС-10, V=10 м.куб.; резервуар горизонтальний сталевий, РГС-16, V=16 м.куб.; резервуар горизонтальний сталевий, РГС-16, V=16 м.куб.; резервуар горизонтальний сталевий, РГС-26, V=26 м.куб.; резервуар горизонтальний сталевий, РГС-26, V=26 м.куб.; посудина, що працює під тиском понад 0,05 МПа (ЗВГ), V=9,96 м. куб.

Враховуючи вищенаведене ТОВ «П.РІТЕЙЛ» (код ЄДРПОУ 44796056) при отримані ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №04640314202400155, на думку контролюючого органу, подано недостовірні дані в частині об'єму резервуарів, які експлуатуються на АЗС за адресою: м. Дніпро, Індустріальний район, вулиця Журналістів, будинок 16.

Відповідно до затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №1107 від 26.10.2011 року «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» форми та змісту дозволу на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки в останньому вказується найменування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, їх тип або марка (за наявності), у разі потреби місце їх експлуатації (застосування).

Вказаний дозвіл видається на підставі висновку експертизи щодо стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання під час експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Тобто, нормативними актами, що регулюють порядок видачі дозволів Держпраці на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, не передбачено взагалі зазначення в таких дозволах об'єму такого устаткування як резервуар для палива.

В зв'язку з чим є безпідставним та таким, що не ґрунтується на вимогах законодавства посилання контролюючого органу на інформацію в дозволі Держпраці, яка не передбачена законодавством як обов'язкова. Відповідно до «Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів», затвердженого постановою КМУ №891 від 22.11.2017 року: резервуар - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки у вигляді стаціонарної споруди або ємності, який призначений для здійснення операцій з обігу пального та його зберігання та для якого встановлена залежність його місткості від абсолютної висоти рівня пального в резервуарі, що оформлено у вигляді градуювальної таблиці.

Реєстр - електронна база даних, яка містить податкову інформацію про розпорядників акцизних складів, наявні у них акцизні склади, розташовані на акцизних складах резервуари, витратоміри та рівнеміри, їх серійні (ідентифікаційні) номери, а також дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про фактичний обсяг обігу пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТЗЕД, акцизних складів та розпорядників акцизних складів.

Електронні документи для наповнення Реєстру, які формуються розпорядниками акцизних складів та надсилаються до Реєстру за кожним місцем розташування акцизного складу, містять, зокрема інформацію про всі наявні у розпорядника акцизного складу акцизні склади (адреса, правовстановлюючі документи на споруди та приміщення акцизного складу) з уніфікованим номером кожного акцизного складу, який автоматично присвоєно в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, з уніфікованою нумерацією кожного акцизного складу та всі резервуари (їх кількість, тип, ємність) з уніфікованою нумерацією кожного резервуара, розташовані на акцизних складах.

При цьому, вказаним вище нормативно-правовим документом не конкретизовано, а отже не заборонено зазначення ємності резервуара згідно каліброваного об'єму.

Так, відповідно до технічного паспорта стального резервуару РГС-26 №5, об'єм останнього зазначено як: 26,0 м. куб (калібрований - 27,407 м. куб).

Відповідно до технічного паспорта стального резервуару РГС-26 №6, об'єм останнього зазначено як: 26,0 м. куб (калібрований - 27,414 м. куб).

Отже, зазначення об'єму резервуару згідно даних технічного паспорта, в тому числі каліброваного об'єму резервуару, є правильним, ідентичним та таким, що відповідає фактичним даним в частині об'єму резервуарів, що використовуються на АЗС.

А отже, висновки контролюючого органу про подання ТОВ «П.РІТЕЙЛ» недостовірних даних в частині об'єму резервуарів, які експлуатуються на АЗС при отриманні ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним є такими, що не відповідають дійсним обставинам справи та не ґрунтуються на вимогах законодавства.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, за загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Європейський суд з прав людини у пункті 36 рішення у справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), від 01.07.2003 року №37801/97 вказав, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Тож, рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.

При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

Прийняття рішення, вчинення (не вчинення) дії вимагає від суб'єкта владних повноважень діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів, з відданістю визначеним законом меті та завданням діяльності, передбачувано, без корисливих прагнень досягти персональної вигоди, привілеїв або переваг через прийняття рішення та вчинення дії.

Таким чином, висновки та рішення суб'єкта владних повноважень можуть ґрунтуватися виключно на належних, достатніх, а також тих доказах, які одержані з дотриманням закону. Аналогічні висновки наведені у постановах Верховного Суду від 20.04.2023 року у справі №380/4746/22, від 31.05.2023 року у справі №280/1255/20.

Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство України, враховуючи висновки Верховного Суду, суд дійшов висновку про задоволення позовної заяви.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що судовий збір у розмірі 7267,20 грн. підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "П. РІТЕЙЛ" (вул. Чумацький шлях, 64, м. Полтава, 36034, код ЄДРПОУ 44796056) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-А; ЄДРПОУ 4418658) про визнання протиправними та скасування розпорядження задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №272 від 16.04.2025 про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №04640314202400155 терміном дії з 20.09.2024 року до 20.09.2029 року, видану ТОВ "П.РІТЕЙЛ" на АЗС за адресою: місто Дніпро, вулиця Журналістів 16.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "П. РІТЕЙЛ" судовий збір у сумі 3028, 00 (три тисячі двадцять вісім гривень).

Скасувати заходи забезпечення позову встановлені ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 21.04.2025.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Г.В. Костенко