Рішення від 07.07.2025 по справі 640/23733/20

Справа № 640/23733/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Керівника робочої групи Громадської ради при Державній службі України з безпеки на транспорті в Дніпропетровській області Трудова Станіслава Борисовича ( АДРЕСА_1 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті (пр.Перемоги,14, м.Київ, 01135), за участю третіх осіб: Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області (вул.Курчатова,8, м.Дніпро, 49038), Заступника начальника Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області Коміссар Вероніки Вікторівни (вул.Курчатова,8, м.Дніпро, 49038) про визнання протиправним та скасування наказу,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва перебувала справа №640/23733/20 за адміністративним позовом Керівника робочої групи Громадської ради при Державній службі України з безпеки на транспорті в Дніпропетровській області ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті, за участю третіх осіб: Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області, Заступника начальника Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області Коміссар Вероніки Вікторівни за результатом якого позивач просить:

визнати протиправним та скасувати наказ т.в.о Голови Державна служба України з безпеки на транспорті від 04.09.2020 року №1422-к «Про призначення Коміссар Вероніки» призначено ОСОБА_2 на посаду заступника начальника Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області - начальника відділу державного контролю та нагляду на вантажному транспорті, з 08.09.2020 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що ОСОБА_2 не відповідає вимогам п.2 ч.2 ст. 20 Закону №889-VIII а саме, станом на 08.09.2020 року (момент призначення на посаду) має стаж роботи лише 1 рік 6 місяців 2 дні, про що і вказано в оскаржуваному наказі. Крім того, зазначено про неетичну поведінку ОСОБА_2 .

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 жовтня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі. Визначено, що справа буде розглядатись одноособово суддею Погрібніченком І.М. в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Залучено до участі у справі в якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державну служби України з безпеки на транспорті в Дніпропетровській області (49038, м. Дніпро, вул. Курчатова, 8), заступника начальника Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області Коміссар Вероніку (49038, м. Дніпро, вул. Курчатова, 8).

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 листопада 2020 року відмовлено представнику Державної служби України з безпеки на транспорті в задоволенні клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

Відповідно до абзацу 1 та 4 пункту 2 Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

У відповідності до «Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва», затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 року № 399, адміністративна справа № 640/32725/20 надійшла до Одеського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2025 року справу №640/23733/20 було прийнято до провадження; визначено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи.

До суду від ОСОБА_2 надійшли пояснення щодо позову, в яких зазначає, що заперечує позову та зазначаю, що інформація вказана у позивній заяві керівника робочої групи Громадської ради при Державній службі України з безпеки на транспорті в Дніпропетровській області Трудова Станіслава Борисовича про визнання протиправним та скасування наказу «Про призначення Коміссар Вероніки» від 04.09.2020 року №1422-к в повному обсязі не відповідає дійсності та права позивача не були порушені.

Відповідач позов не визнав, у відзиві на позовну заяву зазначив, що оскаржуваний наказ є правомірним та обґрунтованим, а процедура призначення на посаду проходила відповідно до норм чинного законодавства.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.

Судом встановлено, що 25 червня 2020 року на Єдиному порталі вакансій державної служби career.gov.ua було розміщено інформацію про проведення добору на посаду: заступник начальника Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області начальник відділу державного контролю та нагляду на вантажному транспорті на підставі Наказу Голови Державної служби України з безпеки на транспорті від 24.06.2020р. №197.

25 червня 2020 року через Єдиний портал вакансій державної служби career.gov.ua Коміссар В.В. в електронному вигляді подано документи для участі у доборі, а саме: 1) заяву із зазначенням основних мотивів щодо зайняття посади згідно з додатком 1 до Порядку призначення на посади державної служби на період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 року № 290 (далі - Порядок); 2) резюме за формою згідно з додатком 2 до Порядку; 3) заяву, в якій особа повідомляє, що до неї не застосовуються заборони, визначені частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України «Про очищення влади», та надає згоду на проходження перевірки та на оприлюднення відомостей стосовно неї відповідно до зазначеного Закону; 4) копії документів про освіту; 5) копія паспорту громадянина України; 5) копія посвідчення атестації щодо вільного володіння державною мовою.

26 червня 2020 року на електронну адресу ОСОБА_2 надійшло повідомлення від Національного агентства з питань державної служби з наступною інформацією: «Ваш запит на участь в доборі на зайняття посади: заступник начальника Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області - начальник відділу державного контролю та нагляду на вантажному транспорті перевірено. Вас допущено до участі у доборі. З повагою, Служба управління персоналом.»ю

6 липня 2020 року в приміщенні Державної служби України з безпеки на транспорті з визначеною Наказом Голови Державної служби України з безпеки на транспорті від 24.06.2020р. №197 уповноваженою посадовою особою для проведення співбесіди на вакантну посаду заступник начальника Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області начальник відділу державного контролю та нагляду на вантажному транспорті, Русланом Гребинеченком ОСОБА_2 пройшла співбесіду відповідно до Порядку призначення на посади державної служби на період дії карантину, установленого з метою запобігання 19 поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 року № 290.

22 липня 2020 року в режимі телефонного дзвінка з Управління персоналом Державної служби України з безпеки на транспорті Коміссар В.В. було повідомлено, що за результатами співбесіди їй запропоновано укласти контракт на посаду заступника начальника Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області - начальника відділу державного контролю та нагляду на вантажному транспорті Державної служби України з безпеки на транспорті, але у зв'язку з тим, що я вступаю вперше на державну службу відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 № 171 ОСОБА_2 , як претендент на посаду має пройти спеціальну перевірку.

28 липня 2020 року ОСОБА_2 було подано в порядку п. 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 № 171 документи для проходження спеціальної перевірки, а саме:

1) письмову згоду на проведення спеціальної перевірки (12 копій);

2) автобіографію (12 копій);

3) копію паспорта громадянина України (всіх сторінок з наявними відмітками) (12 копій);

4) копії всіх документів про освіту (розпочинаючи з першого (початкового) рівня професійної (професійно-технічної) освіти), вчені звання та наукові ступені з додатками до них (по 2 копії);

5) медичні довідки щодо перебування на обліку в психоневрологічних та наркологічних закладах охорони здоров'я (Сертифікат про проходження профілактичного наркологічного огляду (ф. №140/0) та Медичну довідку про проходження обов'язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів (ф. №122-2/о)) (по 2 копії);

6) копію військово-облікового документа: для призовника посвідчення про приписку до призовної дільниці; для військовозобов'язаного військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов'язаного; для військовослужбовця - посвідчення особи військовослужбовця (4 копії);

7) довідку про допуск до державної таємниці (у разі його наявності) (2 копії);

8) заяву, передбачену частиною першою статті 6 Закону України «Про очищення влади» (2 копії);

9) реєстраційний номер облікової картки фізичної особи платника податків (ідентифікаційний код) (не завіряється) (1 копія).

26 серпня 2020 року після отримання висновків спеціальної перевірки зі ОСОБА_2 було укладено контракт.

Наказом т.в.о Голови Державної служби України з безпеки на транспорті від 04.09.2020 року №1422-к «Про призначення Коміссар Вероніки» призначено ОСОБА_2 на посаду заступника начальника Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області - начальника відділу державного контролю та нагляду на вантажному транспорті, з 08.09.2020 року, на умовах Контракту про проходження державної служби, на період карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID - 19, спричиненої короновірусом SARS - COV - 2, від 26 серпня 2020 року, №26/2020.

Склад Громадської ради при Державній службі України з безпеки на транспорті (далі - Громадська рада) було затверджено наказом Державної служби України з безпеки на транспорті від 27 червня 2018 р. № 580.

Відповідно до протоколу зборів інститутів громадянського суспільства в галузі транспорту Дніпропетровської області від 04 жовтня 2018 року доручено Трудову Станіславу Борисовичу представляти Дніпропетровське Представництво при здійсненні всіх необхідних протокольних та реєстраційних дій, відповідно до чинного законодавства, в т.ч. підписувати, подавати та отримувати документи в управлінні юстиції, державного реєстратора, управлінні статистики, органах податкової служби, Пенсійного Фонду, фондів соціального страхування, замовити та отримати при необхідності. печатку і штамп Представництва.

Повноваження даного складу Громадської ради закінчились 27 червня 2020 р.

Позивач вважає оскаржуваний наказ протиправним та за його скасуванням звернувся до суду.

Вирішуючи даний публічно-правовий спір, з урахуванням норм чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) (надалі - Закон №889-VIII).

Цей Закон регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, визначає правовий статус державного службовця.

Частиною першою статті 1 Закону №889-VIII визначено, що державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави.

За приписами ч.2, ст..3 Закону № 889-VIII відносини, що виникають у зв'язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, регулюються цим Законом, якщо інше не передбачено законом. Дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом.

Відповідно до ст.1 Закон № 889-VIII Державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів.

Згідно з ст.21 Закону № 889-VIII вступ на державну службу здійснюється шляхом призначення громадянина України на посаду державної служби за результатами конкурсу.

Проте, 17 квітня 2020 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік». Саме цим Законом призупинені норми Закону України «Про державну службу» в частині конкурсного добору на посади державної служби. Натомість затверджено Порядок призначення на посади державної служби на період дії карантину (постанова Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 290).

У новому порядку передбачається, що:

- суб'єкти призначення можуть скористатися, у першу чергу, правом призначити на вакантні посади осіб із числа тих, кого запропонували Комісія з питань вищого корпусу державної служби (для посад категорії А) та конкурсні комісії (посади категорії Б та В) за результатами незавершених конкурсів станом на початок дії карантину;

- суб'єкти призначення або керівники державної служби в державному органі можуть призначити на посаду державної служби осіб шляхом укладання контракту на проходження державної служби на період дії карантину та до дня призначення на цю посаду особи вже за результатами проведеного конкурсу після скасування дії карантину. Тобто, у цьому випадку особа призначається на посаду лише на певний термін, після завершення якого має бути проведено обов'язково класичний конкурс на зайняття посади державної служби. І такий конкурс має бути оголошений протягом 2 місяців після скасування дії карантину. Добір осіб за такою процедурою здійснюватиметься за результатами проведених співбесід з тими кандидатами, які виявлять бажання і відповідатимуть загальним вимогам до тих, хто претендує на посади державної служби. Окрім того, інформація про добір у такий спосіб оприлюднюватиметься на Єдиному порталі вакансій державної служби.

Отже, Постанова Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 290 тимчасово призупиняє лише дію щодо проведення конкурсу та вступу на державну службу шляхом призначення громадянина України на посаду державної служби за результатами конкурсу, але не відміняє вимоги до кандидата визначені Законом №889-VIII.

Частиною першою ст. 6 Закон № 889-VIII передбачено, що посади державної служби в державних органах поділяються на категорії залежно від порядку призначення, характеру та обсягу повноважень і необхідних для їх виконання кваліфікації та професійної компетентності державних службовців.

Згідно до абзацу 2 ч.2 Закону № 889-VIII встановлюються такі категорії посад державної служби: категорія "Б" - посади:

- керівників та заступників керівників державних органів, юрисдикція яких поширюється на територію Автономної Республіки Крим, однієї або кількох областей, міст Києва і Севастополя, одного або кількох районів, районів у містах, міст обласного значення;

- керівників державної служби у державних органах, юрисдикція яких поширюється на територію Автономної Республіки Крим, однієї або кількох областей, міст Києва і Севастополя, одного або кількох районів, районів у містах, міст обласного значення;

- керівників та заступників керівників структурних підрозділів державних органів незалежно від рівня юрисдикції таких державних органів.

Так, відповідно до ст.20 Закон №889-VIII встановлено вимоги до осіб, які претендують на вступ на державну службу:

1. Вимогами до осіб, які претендують на вступ на державну службу, є вимоги до їхньої професійної компетентності, які складаються із загальних та спеціальних вимог.

2. Особа, яка претендує на зайняття посади державної служби, повинна відповідати таким загальним вимогам:

1) для посад категорії "А" - загальний стаж роботи не менше семи років; досвід роботи на посадах державної служби категорій "А" чи "Б" або на посадах не нижче керівників структурних підрозділів в органах місцевого самоврядування, або досвід роботи на керівних посадах у відповідній сфері не менш як три роки; вільне володіння державною мовою, володіння іноземною мовою, яка є однією з офіційних мов Ради Європи;

2) для посад категорії «Б» у державному органі, юрисдикція якого поширюється на всю територію України, та його апараті досвід роботи на посадах державної служби категорій «Б» чи «В» або досвід служби в органах місцевого самоврядування, або досвід роботи на керівних посадах підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності не менше двох років, вільне володіння державною мовою;

3) для посад категорії «Б» у державному органі, юрисдикція якого поширюється на територію однієї або кількох областей, міста Києва або Севастополя, та його апараті досвід роботи на посадах державної служби категорій «Б» чи «В» або досвід служби в органах місцевого самоврядування, або досвід роботи на керівних посадах підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності не менше двох років, вільне володіння державною мовою;

4) для посад категорії «Б» в іншому державному органі, крім тих, що зазначені у пунктах 2 і 3 цієї частини, досвід роботи на посадах державної служби категорій «Б» чи «В» або досвід служби в органах місцевого самоврядування, або досвід роботи на керівних посадах підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності не менше одного року, вільне володіння державною мовою;

5) для посад категорії «В» наявність вищої освіти ступеня не нижче молодшого бакалавра або бакалавра за рішенням суб'єкта призначення, вільне володіння державною мовою.

3. Спеціальні вимоги до осіб, які претендують на зайняття посад державної служби категорій «Б» і «В», визначаються суб'єктом призначення з урахуванням рекомендацій, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.

4. Особи, які претендують на зайняття посад державної служби категорії «А», мають відповідати типовим вимогам (включаючи спеціальні), затвердженим Кабінетом Міністрів України.

5. Спеціальні вимоги до осіб, які претендують на зайняття посад державної служби, також можуть визначатися суб'єктом призначення у контракті про проходження державної служби (у разі укладення) у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. № 103 Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

В свою чергу, відповідно до п. 1.1. Положення про територіальний орган Державної служби України з безпеки на транспорті, затверджене Наказом т.в.о Голови Державної служби України з безпеки на транспорті від 02.09.2020 року (далі -Положення).

Територіальний орган Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - Управління) є самостійним структурним підрозділом аппарату Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - Укртрансбезпека), утвореним відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 26 червня 2015 р. №592 «Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті», у межах граничної чисельності державних службовців та працівників Укртрансбезпеки і бюджетних коштів, передбачених на їх утримання.

Таким чином, Управління не володіє власною правосуб'єктністю та є структурною частиною органу центральної влади, а згідно п. 1.4. Положення Управління безпосередньо підпорядковується Голові Укртрансбезпеки або особі, яка виконує його обов'язки.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2" (зі змінами та доповненнями) установлено з 12 березня 2020 року на всій території України карантин, який в подальшому продовжувався.

Надалі, постановою Кабінету Міністрів України від 16 березня 2020 року №230, що набрала чинності 25 березня 2020 року, внесено зміни до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року №246, згідно з якими у разі встановлення карантину відповідно до статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та/або введення надзвичайного стану суб'єкт призначення або керівник державної служби своїм рішенням має право зупинити проведення конкурсу шляхом видання відповідного наказу (розпорядження).

Водночас, пунктом 8 розділу ІІ Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 13.04.2020 №553-IX, тимчасово, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, зупинено дію положень Закону України "Про державну службу" в частині проведення конкурсів на посади державної служби та призначення на посади державної служби за результатами конкурсу.

Визначено, що призначення на посади державної служби здійснюється в установленому Кабінетом Міністрів України порядку, який визначає механізм добору на посади державної служби шляхом проведення співбесід з визначеними суб'єктом призначення посадовими особами.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 22 квітня 2020 року №290 "Деякі питання призначення на посади державної служби на період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2", якою затверджений Порядок призначення на посади державної служби на період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2 (надалі, також Порядок №290). Вказаний порядок визначає механізм добору на вакантні посади державної служби на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, та протягом 30 днів з дня відміни цього карантину.

Згідно з пунктом 2 Порядку №290 добір і призначення осіб на вакантні посади державної служби відповідно до цього Порядку здійснюється у виняткових випадках, пов'язаних з необхідністю виконання завдань і функцій державних органів на період дії карантину.

Вказаним Порядком передбачено, що суб'єкт призначення або керівник державної служби в державному органі може призначити на посаду державної служби особу шляхом укладення контракту про проходження державної служби на період дії карантину та до дня визначення суб'єктом призначення або керівником державної служби в державному органі переможця конкурсу.

Призначення на такі посади здійснюється шляхом проведення співбесіди з визначеними суб'єктом призначення або керівником державної служби у державному органі посадовими особами.

Рішення про необхідність призначення на вакантну посаду державної служби на період дії карантину (далі - призначення на вакантну посаду) та визначення уповноваженої особи приймається шляхом видання відповідного наказу (розпорядження): на зайняття посад категорії «А» та посад категорії «Б», які здійснюють повноваження керівників державної служби в державних органах, - суб'єктом призначення; на зайняття інших посад категорій «Б» і «В» - керівником державної служби.

Співбесіди з особами, які виявили бажання взяти участь у доборі з призначення на вакантну посаду, проводяться в порядку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку.

Після проведення співбесіди уповноваженою особою з визначеними нею кандидатурами вноситься обґрунтоване подання суб'єкту призначення або керівнику державної служби в державному органі про призначення на вакантну посаду державної служби кандидата шляхом укладення з ним контракту.

Суб'єкт призначення або керівник державної служби в державному органі розглядає таке подання та приймає рішення про укладення контракту про проходження державної служби на період дії карантину (далі - контракт), який укладається на підставі Типового контракту про проходження державної служби на період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 року №290, або про відхилення поданої кандидатури.

Строк дії контракту встановлюється на період дії карантину та до дня визначення суб'єктом призначення або керівником державної служби переможця за результатами конкурсного відбору відповідно законодавства.

Граничний строк перебування особи на посаді державної служби, призначення на яку відбулося шляхом укладення контракту, становить не більше двох місяців після відміни карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Рішення про призначення на посаду державної служби приймається суб'єктом призначення або керівником державної служби в державному органі після підписання контракту.

Таке рішення оформляється шляхом видання відповідного наказу (розпорядження).

У разі відмови особи від підписання контракту або ознайомлення з рішенням про призначення на посаду державної служби вона вважається такою, що відмовилася від зайняття посади державної служби.

Таким чином, 28.07.2020 за результатом проведеної співбесіди уповноваженою особою було направлено подання ні ім'я керівника.

26 серпня 2020 р. було укладено контракт про проходження державної служби на період дії карантину між Укртрансбезпекою та Коміссар Веронікою.

02 вересня 2020 р. Коміссар Вероніка подала заяву та 04 вересня 2020 р. Укртрансбезпека видала наказ «Про призначення Коміссар Вероніки».

У період між 28.07.2020 та 26.08.2020 ОСОБА_3 проходила спеціальну перевірку стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 171 (постанов № 171).

Відповідно до пункту 18 постанови № 171 довідка про результати спеціальної перевірки додається до документів, поданих претендентом на посаду, або особової справи, якщо прийнято рішення про його призначення (обрання) на посаду.

Таким чином, на підтвердження проходження ОСОБА_3 даної перевірки надаю копію довідки про результати спеціальної перевірки щодо ОСОБА_2 від 26.08.2020.

Відповідно до статей 19, 20 Закону України «Про державну службу» та пункту 5.5 Положення про територіальний орган Державної служби України з безпеки на транспорті, затвердженого т.в.о. Голови Укртрансбезпеки Микитою Лагуніним 02 вересня 2020 р. до осіб що претендують на зайняття посади, заступника начальника Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області начальника відділу державного контролю та нагляду на вантажному транспорті, яка відноситься до категорії «Б», висувають наступні вимоги: досвід роботи на посадах державної служби категорій «Б» чи «В» або досвід служби в органах місцевого самоврядування, або досвід роботи на керівних посадах підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності не менше двох років, вільне володіння державною мовою; та мають вищу освіту не нижче ступеня магістра (спеціаліста).

Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про вищу освіту» (набрав чинності 06.09.2014) вища освіта за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста (повна вища освіта) після набрання чинності цим Законом прирівнюється до вищої освіти ступеня магістра.

На підтвердження відповідності даним вимогам надаю копію посвідчення ОСОБА_2 щодо вільного володіння державною мовою, копію диплома спеціаліста НОМЕР_1 , копію трудової книжки, копію резюме, поданого для участі у доборі, копію листа Громадської організації «Майдан Січеслав-Дніпро» від 25.06.2020 та довідку про трудовий та страховий стаж ОСОБА_2 з 01.01.2004 по 31.08.2020.

Відповідно до записів у трудовій книжці, досвід служби в органах місцевого самоврядування складає 1 рік і 6 місяців 2 дні. Проте відповідно до поданого резюме у ОСОБА_2 наявний досвід роботи на керівних посадах у Громадській організації «Майдан - Січеслав Дніпро» з 07.07.2015 по дату подачі резюме (25.06.2020 відповідно до заяви), а також у Громадській раді при Дніпропетровській обласній державній адміністрації з 24.01.2018 по 04.02.2019.

Крім цього досвід роботи на керівних посадах у Громадській організації «Майдан - Січеслав - Дніпро» підтверджується листом Громадської організації «Майдан Січеслав-Дніпро» від 25.06.2020 та довідкою про трудовий та страховий стаж ОСОБА_2 з 01.01.2004 по 31.08.2020.

Таким чином, Коміссар Вероніка відповідала вимогам чинного законодавства.

Щодо доводів позивача про неетичну поведінку ОСОБА_2 суд зазначає наступне.

У своїй позовній заяві керівник робочої групи Громадської ради при Державній службі України з безпеки на транспорті в Дніпропетровській області Трудов Станіслав Борисович посилається на події, які мали місце 17 серпня 2018 року.

Суд зазначає, що станом на 17 серпня 2018 року ОСОБА_2 не перебувала на державній службі або на службі в органах місцевого самоврядування, а отже її дії не можуть кваліфікуватись, як неетична поведінка в розумінні наказу Національного агентства України з питань Державної служби від 05 серпня 2016 року №158 «Про затвердження Загальних правил етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування», так як і зазначено у позовній заяві, дані Загальні правила є узагальненням стандартів етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, якими вони зобов'язані керуватися під час виконання своїх посадових обов'язків.

Отже зазначена позивачем норма не має відношення до подій, які описані в позовній заяві та мали місце 17 серпня 2018 року.

Кримінальне провадження на яке посилається позивач за № 12019040460000391, яке було відкрито Криничанським ВП КМВП ГУ НП в Дніпропетровській області було закрито 26.12.2019 року.

Виходячи з викладеного, враховуючи приписи статті 62 Конституції України: «Особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду».

З огляду на викладене оскаржуваний наказ прийнято відповідно до норм чинного законодавства.

Окремо суд зазначає, що згідно із статтею 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Завданням адміністративного судочинства згідно з частиною першою статті 2 КАС України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною першою статті 5 КАС України встановлено право на звернення до суду і передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Конституційний Суд України, вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні і конституційному поданні щодо тлумачення ч. 2 ст. 55 Конституції України, в рішенні від 14.12.2011 № 19-рп/2011 зазначив, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина друга статті 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.

Утвердження правової держави відповідно до приписів статті 1, другого речення частини третьої статті 8, статті 55 Основного Закону України полягає, зокрема, у гарантуванні кожному судового захисту прав і свобод, а також у запровадженні механізму такого захисту.

Відносини, що виникають між фізичною чи юридичною особою і представниками органів влади під час здійснення ними владних повноважень, є публічно-правовими і поділяються, зокрема, на правовідносини у сфері управлінської діяльності та правовідносини у сфері охорони прав і свобод людини і громадянина, а також суспільства від злочинних посягань. Діяльність органів влади, у тому числі судів, щодо вирішення спорів, які виникають у публічно-правових відносинах, регламентується відповідними правовими актами.

Рішення, прийняті суб'єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин першої та другої статті 55 Конституції України, статей 2, 5 КАС України.

Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Таким чином, гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 12 червня 2018 року у справі № 826/4406/16, від 26 червня 2018 року у справі № 802/1064/17-а, від 03 липня 2018 року у справі № 826/16634/16.

Поряд з цим, слід відмітити, що звернення до суду є способом захисту порушених суб'єктивних прав, а не способом відновлення законності та правопорядку у публічних правовідносинах.

Водночас, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.01.2019 у справі №822/3345/17 зазначено, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Таким чином, у порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення суб'єкта владних повноважень, яке безпосередньо порушує права, свободи чи законні інтереси позивача, при цьому захист порушеного права на майбутнє не допускається.

Вказане повністю відповідає усталеній практиці Європейського суду з прав людини.

Так, Суд зазначив, що право особи на звернення до ЄСПЛ пов'язане з наявністю у неї статусу жертви (потерпілого). Слово «жертва» в контексті статті 34 Конвенції означає особу або осіб, яких прямо або опосередковано торкнулося стверджуване порушення. (Валліанатос та інші проти Греції [ВП], № 29381/09 та№ 32684/09, п. 47, від 7 листопада 2011).

Щоб мати можливість подати скаргу відповідно до статті 34, заявник повинен бути здатним довести, що оскаржуваний захід «зачіпає його безпосередньо» (Бердєн проти Сполученого Королівства п. 33, від 29 квітня 2008).

Стаття 34 Конвенції не дозволяє скаржитися абстрактно на порушення Конвенції (Центр правових ресурсів імені Валентин Кампеану проти Румунії, № 47848/08, п. 101, від 7 липня 2014).

транспорті від 04.09.2020 року №1422-к «Про призначення Коміссар Вероніки» призначено ОСОБА_2 на посаду заступника начальника Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області - начальника відділу державного контролю та нагляду на вантажному транспорті, з 08.09.2020 року не порушує права позивача, не породжує для позивача права на захист, а його скасування не призведе до будь-яких юридичних наслідків, а отже суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, про наявність підстав для відмови у задоволенні даного адміністративного позову.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.

До суду від Державної служби України з безпеки на транспорті надійшла заява про залишення адміністративного позову без розгляду на підставі пункту 2 частини 1 статті 240 КАС України, в обґрунтування якого зазначено, що склад Громадської ради при Державній службі України з безпеки на транспорті (далі - Громадська рада) було затверджено наказом Державної служби України з безпеки на транспорті від 27 червня 2018 р. № 580.

Таким чином, повноваження даного складу Громадської ради закінчились 27 червня 2020 р.

У позовній заяві ОСОБА_1 стверджує, що він є керівником робочої групи Громадської ради при Державній службі України з безпеки на транспорті в Дніпропетровській області (далі - Робоча група).

На підтвердження даного твердження Позивач надає протокол Громадської ради від 16 листопада 2018 року, яким було утворено Робочу групу.

Отже, позивач не наділений правом подавати позов до суду від імені та в інтересах громадськості та/або перевізників щодо скасування та визнання наказів Укртрансбезпеки протиправними.

Розглянувши клопотання про залишення позову без розгляду, суд зважає на таке.

Підстави та порядок залишення позову без розгляду визначені статтею 240 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).

Пунктом 2 частини 1 статті 240 КАС України передбачено, що суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позовну заяву не підписано або підписано особою, яка не має права підписувати її, або особою, посадове становище якої не вказано.

Відтак на підставі згаданої норми суд повинен залишити позовну заяву без розгляду у таких випадках: 1) позовну заяву не підписано; 2) позовну заяву підписано особою, яка не має права її підписувати; 3) позовну заяву підписано особою, посадове становище якої не вказано.

Представник відповідача у поданому клопотанні стверджує, що керівник Гайсинської окружної прокуратури Вінницької області в даному випадку не має права на звернення до суду із цим позовом, а тому у нього відсутнє право підписувати позовну заяву.

Проте, на думку суду, такі доводи є помилковими, оскільки у пункті 2 частини 1 статті 240 КАС України йдеться не про право особи на звернення до суду з позовом, а про повноваження особи на підпис позовної заяви.

Тобто із системного аналізу зазначеної норми слідує, що суд повинен залишити позовну заяву без розгляду на підставі пункту 2 частини 1 статті 240 КАС України зокрема якщо буде встановлено, що особою подано позовну заяву, яку він не уповноважений підписувати.

В даному випадку судом встановлено, що позивачем подано позов не від імені робочої групи Громадської ради при Державній службі України з безпеки на транспорті в Дніпропетровській області, а як фізичною особою, при цьому позивачем зазначено посаду яку він обіймав у робочій групі Громадської ради при Державній службі України з безпеки на транспорті в Дніпропетровській області, а отже підстави передбачені у пункті 2 частини 1 статті 240 КАС України для залишення адміністративного позову без розгляду відсутні.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні заяви Державної служби України з безпеки на транспорті про залишення адміністративного позову без розгляду - відмовити.

У задоволенні адміністративного позову Керівника робочої групи Громадської ради при Державній службі України з безпеки на транспорті в Дніпропетровській області Трудова Станіслава Борисовича ( АДРЕСА_1 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті (пр.Перемоги,14, м.Київ, 01135), за участю третіх осіб: Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області (вул.Курчатова,8, м.Дніпро, 49038), Заступника начальника Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області Коміссар Вероніки Вікторівни (вул.Курчатова,8, м.Дніпро, 49038) про визнання протиправним та скасування наказу - відмовити.

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів в порядку приписів ст.295 КАС України.

Рішення набирає законної сили згідно з приписами ст.255 КАС України.

Суддя К.С. Єфіменко

.