Рішення від 07.07.2025 по справі 640/13013/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

07 липня 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/13013/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області до Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головне управління по м. Києву та Київській області Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні суду перебуває справа за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області (далі - позивач, ГУ ДСНС у Київській області) до Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» (далі - відповідач, АТ «Державний ощадний банк України»), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головне управління по м. Києву та Київській області Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» (далі - третя особа, ГУ по м. Києву та Київській області АТ «Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України»), з такими вимогами:

- застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», а саме: відокремленого підрозділу: філія - Головне управління по м. Києву та Київській області публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» за адресою: Київська область, Бородянський район, смт. Бородянка, вул. Семашка, 2-А, шляхом зобов'язання відповідача повністю зупинити експлуатацію вказаного об'єкта до повного усунення порушень зазначених в акті планової перевірки від 22.02.2021 № 28.

В обґрунтування позову представник позивача зазначив таке.

12.01.2021 було видане посвідчення № 92 на проведення заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання (виконання) вимог нормативно-правових актів та нормативних документів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», відокремленого підрозділу: філія Головне управління - по м. Києву та Київській області публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» за адресою: Київська область, Бородянський район, смт. Бородянка, вул. Семашка, 2-А, головному інспектору Бородянського РВ ГУ ДСНС України у Київській області майору служби цивільного захисту Марцю І.П. та провідному інспектору Бородянського РВ ГУ ДСНС України у Київській області старшому лейтенанту служби цивільного захисту Прокопенку В.І.

22.01.2021 за результатами планової перевірки був складений акт № 28 щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, в якому чітко вказані 18 порушень.

Як стверджує позивач, застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», а саме: відокремленого підрозділу: Філія - Головне управління по м. Києву та Київській області публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» за адресою: Київська область, Бородянський район, смт. Бородянка, вул. Семашка, 2-А, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, шляхом заборони експлуатації приміщень зазначеного об'єкту направлені на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

07.06.2021 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому заперечував щодо задоволення позовних вимог в повному обсязі, з огляду на таке.

Підставою свого звернення до суду позивач вказує порушення банком вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що були виявлені ГУ ДСНС у Київській області за результатами планової перевірки згідно акту від 22.02.2021 №28.

Відповідач зазначає, що на теперішній час банком було усунено всі порушення, що зазначені у вказаному акті перевірки. Зокрема, відповідальними особами банку за дотриманням вимог законодавства у сфері цивільного захисту та пожежної безпеки був складений план заходів від 11.04.2021 по усуненню виявлених порушень за результатом проведення планового заходу державного нагляду та направлений до Бородянського РВ ГУ ДСНС у Київській області.

31.05.2021 ГУ ДСНС у Київській області було проведено позапланову перевірку АТ «Ощадбанк»: філія - Головне управління по м. Києву та Київській області Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» (Київська область, Бородянський район, смт Бородянка, вул. Семашка, буд. 2-А) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки і підтверджено відсутність порушення банком вимог законодавства.

3 огляду на викладені фактичні обставини та норми законодавства, враховуючи усунення банком в повному обсязі всіх порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що були виявлені ГУ ДСНС у Київській області за результатами планової перевірки згідно акту від 22.02.2021. №28, представник відповідача вважає вимоги позивача про застосування заходу реагування у вигляді зупинення експлуатації приміщень АТ «Ощадбанк» необґрунтованими.

Судом по справі вчинено наступні процесуальні дії:

- ухвалою суду від 26.02.2025 прийнято справу до провадження, розгляд справи продовжено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні);

- ухвалою суду від 17.03.2025 витребувано від позивача додаткові докази;

- ухвалою суду від 24.06.2025 залишено позовну заяву без руху після відкриття;

- ухвалою суду від 04.07.2025 продовжено розгляд справи.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.

Працівниками Бородянського районного відділу ГУ ДСНС України у м. Києві проведено планову перевірку Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», відокремленого підрозділу: філія Головне управління - по м. Києву та Київській області публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» за адресою: Київська область, Бородянський район, смт. Бородянка, вул. Семашка, 2-А щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

За результатами планового заходу складений акт щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 22 лютого 2021 року № 28, яким зафіксовано порушення та встановлено, що об'єкт перевірки експлуатується з порушенням правил та норм пожежної і техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано позовні вимоги, суд виходить з наступного.

У частині другій статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини п'ятої статті 4 Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі Закон № 877-V) виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Згідно з частинами шостою, сьомою статті 7 Закону № 877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Також, частиною першою статті 66 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Частиною першою статті 67 Кодексу цивільного захисту України визначено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить:

- складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень (пункт 11);

- звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей (пункт 12).

Статтею 68 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Поряд з цим, пунктом 21 частини першої статті 20 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що до завдань і обов'язків суб'єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить: забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки.

Відповідно до статті 11 Закону № 877-V суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду зобов'язаний виконувати вимогу органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства.

У разі виконання у повному обсязі та в установлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб'єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються (частина одинадцята статті 7 Закону № 877-V).

Як вже було встановлено судом, що на підставі вищевказаних положень чинного законодавства позивачем проведено планову перевірку відповідача з питань додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено акт від 22 лютого 2021 року № 28. Вказаним актом підтверджено допущення відповідачем порушень, пов'язаних із недотриманням вимог пожежної безпеки, визначених нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами, в акті зафіксовані відповідні порушення.

Порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, Кодексом цивільного захисту України не визначено, отже, віднесення до зазначеної категорії є оцінкою суб'єкта владних повноважень, а тому, в кожному окремому випадку суб'єкт владних повноважень має визначати чи створюють виявлені порушення загрозу життю та здоров'ю людей у взаємозв'язку із встановленими обставинами, що мають значення для вирішення даного питання.

Важливою умовою застосування запобіжних заходів є наявність обґрунтованих підстав для застосування саме конкретного заходу реагування та його адекватність виявленим порушенням.

Із матеріалів справи вбачається, що позивачем була проведена повторно перевірка відповідача, за результатами якої складено Акт позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 31.05.2021 № 119. Вказаним актом встановлено відсутність порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Отже, відповідачем повністю виконано вимоги органу державного нагляду (контролю) та усунуто виявлені порушення, що підтверджується наявним у матеріалах справи актом позапланової перевірки від 31.05.2021 № 119 та не заперечується позивачем.

З огляду на вказане, суд вважає, що обставини, які стали передумовою для звернення до суду з цим позовом про вжиття заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) відповідача відпали, тому підстави для застосування до відповідача заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», а саме: відокремленого підрозділу: філія - Головне управління по м. Києву та Київській області публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» за адресою: Київська область, Бородянський район, смт. Бородянка, вул. Семашка, 2-А, відсутні.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною першою статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вказане, системно проаналізувавши норми чинного законодавства, оцінивши наявні докази у справі, беручи до уваги усунення відповідачем виявлених порушень у сферах пожежної і техногенної безпеки, що не заперечується позивачем, суд дійшов висновку про відсутність підстав для застосування заходів реагування, а тому у задоволенні позову треба відмовити.

За правилами статті 139 КАС України понесені позивачем судові витрати покладаються на позивача та відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області до Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головне управління по м. Києву та Київській області Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» про застосування заходів реагування про застосування заходів реагування.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ Закону України від 13 грудня 2022 року № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» судом апеляційної інстанції щодо всіх справ, підсудних окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, та переданих на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України відповідно до цього Закону, є Шостий апеляційний адміністративний суд.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Є.О. Кисельова