07 липня 2025 року м. ДніпроСправа № 640/35145/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної та ветеранської політики Подільської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
30.11.2021 до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації, в якому позивачка просила суд: визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації про відмову в призначенні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РІІОКПП: НОМЕР_1 ) компенсації послуг «Муніципальна няня» з догляду за дитиною до трьох років; зобов'язати Управління соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві Державної адміністрації (вул. Ярославська, буд. 31-Б, м. Київ, 04071, код ЄДРПОУ 37393782) прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) компенсації послуги «Муніципальна няня» на підставі поданих позивачем документів, відповідно до порядку відшкодування вартості послуг з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого Постановою КМ України № 68 від 30.01.2019, з врахуванням змін, прийнятих Постановою № 897 від 30.09.2020.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.12.2021 відкрито провадження в адміністративній справі; визначено, що справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
31.01.2022 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, зокрема, що відповідно до пункту 8 Порядку№ 68 11.11.2020 ОСОБА_1 подала у паперовій формі заяву на призначення компенсації послуги «Муніципальна няня» та комплект документів. Проте у зв'язку з відсутністю законних підстав позивачці відмовлено в призначенні компенсації послуги «муніципальна няня» з 01 листопада 2020 року.
У зв'язку з ліквідацією Окружного адміністративного суду м. Києва справу передано на розгляд до Луганського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 адміністративну справу № 640/35145/21 прийнято до провадження; визначено продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 07.07.2025 змінено назву відповідача з Управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Києві державної адміністрації (місцезнаходження: 04071, місто Київ, вул. Ярославська, будинок 31-Б, код ЄДРПОУ 37393782) на Управління соціальної та ветеранської політики Подільської районної в місті Києві державної адміністрації (місцезнаходження: 04071, місто Київ, вул. Ярославська, будинок 31-Б, код ЄДРПОУ 37393782).
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частинами першою, другою та третьою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин. Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частини четвертої статті 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу (частина третя статті 80 КАС України).
Письмовими доказами відповідно до частини першої статті 94 КАС України є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Згідно з частинами другою, четвертою, п'ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
В матеріалах справи відсутня сама заява ОСОБА_1 від 11.11.2020 про призначення компенсації послуги «Муніципальна няня» та додані до неї документи, а також рішення відповідача, прийняте за наслідками розгляду вказаної заяви.
З метою встановлення наявності або відсутності обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги позивача та заперечення відповідача, та інших обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, суд вважає за необхідне для з'ясування всіх обставин у справі витребувати від Управління соціальної та ветеранської політики Подільської районної в місті Києві державної адміністрації вищевказану заяву з додатками та рішення, прийняте за наслідками розгляду цієї заяви.
Керуючись статтями 9, 77, 78, 80, 94, 241, 243, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Витребувати від Управління соціальної та ветеранської політики Подільської районної в місті Києві державної адміністрації заяву ОСОБА_1 від 11.11.2020 про призначення компенсації послуги «Муніципальна няня» та додані до неї документи, а також рішення відповідача, прийняте за наслідками розгляду вказаної заяви.
Витребувані судом документи надати протягом десяти робочих днів з дня отримання цієї ухвали через підсистему «Електронний суд».
У разі невиконання ухвали суду можуть бути вжиті заходи процесуального примусу за ст. 149 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя І.О. Свергун