Рішення від 07.07.2025 по справі 360/719/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

07 липня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/719/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова В.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) позов ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Управління соціальної та ветеранської політики Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 (далі - позивач) до Управління соціальної та ветеранської політики Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - відповідач) з такими позовними вимогами:

- визнати протиправними дії Управління соціальної та ветеранської політики Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації, які полягають в неналежному розгляді заяви ОСОБА_2 від 27.01.2025 про поновлення довідки ВПО та призначені виплат грошової допомоги для ВПО;

- зобов'язати Управління соціальної та ветеранської політики Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 27.01.2025 щодо поновлення довідки ВПО та призначення виплати грошової допомоги для ВПО з урахуванням висновків суду.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є внутрішньо переміщеною особою.

З березня 2024 року були внесені зміни до постанови КМУ від 20 березня 2022 року №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам». Вказаними змінами передбачено продовження виплат на наступний шестимісячний період. Для цього особі необхідно звернутися до органу соціального захисту населення для продовження виплат.

В березні 2024 року мати позивача, звернулась із заявою про призначення допомоги на наступний шестимісячний період, в тому числі її сину ОСОБА_2 .

За результатами розгляду вказаного звернення, ОСОБА_2 відповідачем було скасовано довідку ВПО № 3001 - 7500872529 від 20.05.2022 та припинено виплату грошової допомоги. Підставою для скасування стало навчання в місті Києві з 2021 року.

В січні 2025 року позивач самостійно звернувся до Управління соціальної та ветеранської політики із заявою щодо поновлення довідки ВПО та призначення грошової допомоги для ВПО.

Листом від 11.02.2025 відповідач повідомив позивача, що позивач навчається в м.Києві з 2021 року, підстав для поновлення довідки та грошової допомоги немає, додані до заяви докази перебування на території та в межах активних бойових дій не підтверджують постійного проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону.

Представник позивача вважає що дії відповідача незаконними та такими, що порушують право позивача на належний соціальний захист.

Ухвалою суду від 14.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі після усунення недоліків позовної заяви, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 25.06.2025 витребувано докази у відповідача, провадження у справі зупинено.

Ухвалою суду від 07.07.2025 провадження у справі поновлено.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначає таке. що

ОСОБА_2 , 18.05.2022 звернувся до соціальної та ветеранської політики Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Для отримання довідки про облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_2 пред'явив паспорт громадянина України у вигляді ID картки номер НОМЕР_1 , виданий 28.05.2021 органом 4430, (термін дії 15.05.2018 - 15.05.2022) згідно якого адресою реєстрації зазначено: АДРЕСА_1 . Зазначена адреса, як адреса з якої здійснено внутрішнє переміщення, була внесена до Бази даних ВПО та заявнику було видано довідку № 3001- 5001606986.

20.05.2022 ОСОБА_2 , засобами Порталу Дія самостійно сформував нову довідку № 3001-7500872529, на підставі чого, видана йому 18.05.2022 довідка № 3001-5001606986, втратила чинність.

До Управління 25.03.2024 від ОСОБА_3 , матері ОСОБА_2 , як уповноваженого представника сім'ї, надійшла заява та документи про призначення допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» від 20.03.2022 № 332.

В ході розгляду наданих для призначення допомоги документів було встановлено, що ОСОБА_2 проживає та навчається в м. Києві з 2021 року, тобто перемістився до м. Києва з метою здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня, а не з метою уникнення збройного конфлікту про що він, під час обліку 18.05.2022, органи соцзахисту не поінформував.

З огляду на зазначене, рішенням керівника Управління від 20.05.2024 було скасовано сформовану ОСОБА_2 засобами Порталу Дія довідку про облік внутрішньо переміщеної особи відповідно до пункту 5 статті 12 Закону (в редакції, що діяла на дату виникнення обставин) про що внесені відповідні зміни до Єдиної інформаційної бази даних про переміщених осіб.

На підставі викладеного, відповідач просить у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , є внутрішньо переміщеною особою.

Згідно з довідкою Управління соціальної та ветеранської політики Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації від 18.05.2022 № 3001-5001606986 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, ОСОБА_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 . Фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_3 .

20.05.2022 позивач засобами порталу Дія самостійно сформував нову довідку від 20.05.2022 № 3001-7500872529 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, відповідно до якої його зареєстроване місце проживання: : АДРЕСА_2 . Фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_3 .

25.03.2024 матір позивача - ОСОБА_3 , як уповноважений представник сім'ї, звернулася з заявою про призначення допомоги на шестимісячний період відповідно до постанови КМУ від 20 березня 2022 року №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» (зі змінами).

Листом від 24.09.2024 № 100/06-7001 Управлінням соціального захисту населення Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрацією повідомлено ОСОБА_3 , що її сину - ОСОБА_2 , було скасовано довідку ВПО № 3001 - 7500872529 від 20.05.2022 та припинено виплату грошової допомоги.

Рішенням керівника Управління соціального захисту населення Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації «Про скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи» від 20.05.2024 за №81 скасовано довідку № 3001-7500872529 від 20.05.2022 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який фактично проживає за адресою: АДРЕСА_4 відповідно до пункту 5 статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

27.01.2025 ОСОБА_2 звернувся до Управління соціальної та ветеранської політики Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою щодо відновлення довідки про облік внутрішньо переміщеної особи та призначення грошової допомоги для ВПО.

Листом від 11.02.2025 №100/06-100/06/К-21-112 відповідач повідомив позивача, що у зв'язку з навчанням позивача в м. Києві з 2021 року, рішенням керівника Управління від 20.05.2024 було скасовано сформовану позивачем засобами порталу Дія електронну довідку про облік внутрішньо переміщеної особи відповідно до пункту 5 статті 12 Закону (в редакції від 29.10.2022, що діяла на дату звернення), про що внесені відповідні зміни до Єдиної інформаційної бази даних про переміщених осіб. Додані до заяви докази перебування на території та в межах активних бойових дій не підтверджують постійного проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону.

Відповідно до довідки від 14 жовтня 2024 року № 20-190 позивач є здобувачем освіти 4 курсу денної форми здобуття освіти ННПІ імені академіка І.С. Гулого Національного університету харчових технологій, закінчує навчання 30.06.2025. У період 01.10.2021 по 30.06.2022 навчальний процес в Національному університеті харчових технологій відбувався у дистанційному форматі.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 №1706-VII (далі - Закон №1706-VII) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Статтею 2 Закону №1706-VII встановлено, що Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.

Згідно з частиною 1 та 2 статті 4 Закону №1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Частиною 1 статті 5 Закону №1706-VII передбачено, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

За приписами частини першої статті 9 Закону №1706-VII внутрішньо переміщена особа має право, зокрема, на створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання.

20.03.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», якою затверджено Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - Порядок №332 в редакції чинній на час виникнення правовідносин).

Відповідно до пункту 1 Порядку №332 цей Порядок визначає механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - допомога).

Пунктом 2 Порядку №332 встановлено, що з 1 серпня 2023 р. допомога призначається на шість місяців внутрішньо переміщеній особі, яка вперше звернулася за призначенням допомоги, та виплачується щомісяця внутрішньо переміщеній особі або уповноваженій особі на внутрішньо переміщену особу у випадку недієздатності отримувача або дитину (далі - уповноважена особа) у такому розмірі: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень. Допомога призначається на кожну внутрішньо переміщену особу (далі - отримувач), відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб. Допомога призначається за повний місяць, у якому уповноважена особа звернулася за її наданням, незалежно від дати такого звернення.

Допомога призначається внутрішньо переміщеним особам: які перемістилися (повторно перемістилися) з 1 січня 2022 р. з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції (далі - перелік територій), щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації; у яких житлове приміщення знищене або пошкоджене (до ступеня непридатного для проживання) та інформація про яке внесена до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Реєстр пошкодженого та знищеного майна) (за технічної можливості), або щодо якого подано документальне підтвердження органом місцевого самоврядування, а в разі його відсутності - обласною державною (військовою) адміністрацією факту пошкодження/знищення житлового приміщення внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації (пункт 5 Порядку №332).

Відповідно до абзацу другого пункту 1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509 (далі - Порядок № 509) довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Згідно з положеннями пункту 2 Порядку №509 для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік за формою згідно додатком 1 до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).

Заява про взяття на облік та включення до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб інформації про внутрішньо переміщену особу за наявності технічної можливості може подаватися також через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі - Портал Дія).

У період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. №64 "Про введення воєнного стану в Україні", внутрішньо переміщена особа для отримання довідки може звернутися до уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг (далі - уповноважена особа територіальної громади / центру надання адміністративних послуг).

Уповноважена особа територіальної громади / центру надання адміністративних послуг приймає рішення та видає довідку внутрішньо переміщеній особі і реєструє заяву з формуванням електронної справи з використанням інформаційних систем Мінсоцполітики для включення інформації про внутрішньо переміщену особу до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

З метою обліку внутрішньо переміщених осіб орган соціального захисту населення на підставі отриманої електронної справи включає інформацію про таких осіб до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

На отримання довідки мають право також студенти, які навчаються в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, які перемістилися з територій, на яких ведуться бойові дії, або з тимчасово окупованих Російською Федерацією територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінрозвитку, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації Російською Федерацією, а також особи, у яких внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, знищене або пошкоджене (до ступеня непридатного для проживання) житлове приміщення.

Інформація про внутрішньо переміщену особу, у тому числі отримана від уповноваженої особи територіальної громади / центру надання адміністративних послуг у вигляді сформованої електронної справи, включається до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб без копій / сканкопій документів, передбачених пунктом 4 цього Порядку. При цьому посадова особа уповноваженого органу, уповноважена особа територіальної громади / центру надання адміністративних послуг несе персональну відповідальність за правильність внесення інформації про внутрішньо переміщену особу до електронної справи та Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Починаючи з 1 серпня 2023 р. на отримання довідки мають право особи, які залишили або покинули своє місце проживання у зв'язку з обставинами, зазначеними у статті 1 Закону, та перемістилися з територій, на яких ведуться бойові дії, або з тимчасово окупованих Російською Федерацією територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінрозвитку, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації Російською Федерацією, а також особи, у яких внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, знищене або пошкоджене (до ступеня непридатного для проживання) житлове приміщення.

Відповідно до пункту 2-1 Порядку № 509 заява про взяття на облік може бути подана в електронній формі з використанням мобільного додатка Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі - Портал Дія) повнолітньою або неповнолітньою внутрішньо переміщеною особою, якій присвоєно реєстраційний номер облікової картки платника податків. У разі наявності в такої особи дітей подання заяви про взяття їх на облік можливе лише за наявності відображення в електронному вигляді інформації, що міститься у свідоцтві про народження таких дітей, виготовленому на паперовому бланку (далі - е-свідоцтво про народження).

Для подання заяви особі необхідно встановити мобільний додаток порталу «ДІЯ» на електронний пристрій, критерії якого підтримують використання такого додатка, підключений до Інтернету, із увімкненою функцією геолокації, та пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, або інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначного встановлення особи.

Заява про взяття на облік в електронній формі формується засобами мобільного додатка Порталу Дія у формі, придатній для сприйняття її змісту відповідно до відомостей, зазначених у пункті 3 цього Порядку, заповнення форм (полів) заяви здійснюється автоматично, зокрема з урахуванням відомостей, отриманих у порядку електронної інформаційної взаємодії.

Під час формування заяви в мобільному додатку Порталу Дія отримуються/підтверджуються такі відомості:

- із Єдиного державного демографічного реєстру через єдину інформаційну систему МВС (щодо осіб, які мають паспорт громадянина України у формі картки та/або паспорт громадянина України для виїзду за кордон, оформлені засобами Єдиного державного демографічного реєстру) - відомості про стать особи, дату та місце народження, серію та/або номер, дату видачі, найменування уповноваженого суб'єкта, що видав паспорт, строк дії (за наявності), адресу та дату поточного задекларованого/зареєстрованого місця проживання;

- із відомчої інформаційної системи ДМС через єдину інформаційну систему МВС - відомості про адресу та дату поточного задекларованого/зареєстрованого місця проживання, відомості про особу (за наявності): стать, дата та місце народження, серія та номер, дата видачі паспорта громадянина України, найменування уповноваженого суб'єкта, що видав паспорт;

- із електронного пристрою, за допомогою якого особа подає заяву, - відомості про геолокацію особи на момент подання такої заяви;

- із е-свідоцтва про народження (за наявності) - відомості про серію та номер свідоцтва про народження дитини.

Для визначення застрахованих осіб, зазначених в абзацах дванадцятому - чотирнадцятому пункту 2 Порядку №509, використовуються відомості, надані Пенсійним фондом України.

Протягом одного робочого дня з дня визначення території адміністративно-територіальних одиниць, на яких проводяться бойові дії, ДПС передає Пенсійному фонду України відомості про страхувальників, які перебувають на обліку як платники єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, сформовані ДПС станом на 1 число місяця.

Пенсійний фонд України на підставі відомостей, що обробляються в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про застрахованих осіб, та на підставі інформації ДПС про страхувальників, яка поновлюється щомісяця до 10 числа, формує та передає Мінцифри інформацію про застрахованих осіб, зазначених у абзацах дванадцятому - чотирнадцятому пункту 2 цього Порядку, що містить актуальні відомості на дату та час її формування.

Порядок інформаційної взаємодії між ДПС, Пенсійним фондом України та Мінцифри, структура та формат інформації, зазначеної в цьому пункті, що передається, визначаються в договорі інформаційної взаємодії.

Формування заяви про взяття на облік в електронній формі припиняється за допомогою засобів мобільного додатка «ДІЯ» , якщо зазначені в заяві відомості:

надані не в повному обсязі;

не відповідають відомостям інформаційно-комунікаційних систем, зазначених у цьому пункті;

не відповідають вимогам арифметичного та формато-логічного контролю.

Відповідальність за достовірність відомостей, що містяться в заяві про взяття на облік, несе заявник.

У разі подання заяви в електронній формі через Портал Дія, у тому числі мобільний додаток Портал Дія, складення та/або подання будь-яких інших заяв, документів чи відомостей для отримання довідки не вимагається.

Обробка персональних даних осіб здійснюється відповідно до законодавства про захист персональних даних.

Заява про взяття на облік в електронній формі, сформована засобами мобільного додатка Порталу Дія та накладеним віддаленим кваліфікованим електронним підписом "Дія.Підпис" ("Дія ID") особи, передається засобами Порталу Дія до інформаційної системи Мінсоцполітики для включення до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Після включення відомостей про особу до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб така особа може сформувати засобами Портал Дія електронну довідку, яка підтверджує факт внутрішнього переміщення та взяття на облік такої особи відповідно до пункту 6-1 цього Порядку.

Внутрішньо переміщена особа, яка подала заяву в електронній формі через Портал Дія, зокрема мобільний додаток Порталу Дія, після включення відомостей про неї до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб може звернутися до уповноваженого органу або уповноваженої особи територіальної громади/центру надання адміністративних послуг за місцем перебування на обліку для отримання довідки у паперовій формі.

Така довідка з позначкою щодо подання внутрішньо переміщеною особою заяви в електронній формі видається уповноваженим органом або уповноваженою особою територіальної громади/центру надання адміністративних послуг відповідно до пункту 6 цього Порядку.

Положеннями пункту 6 Порядку №509 визначено, що Електронна форма довідки може формуватися засобами Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб та Порталу Дія і передається в мобільний додаток Порталу Дія (Дія) (за наявності технічної можливості) внутрішньо переміщеної особи за її запитом шляхом використання інформації, наявної в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб та переданої до Порталу Дія з дотриманням вимог законодавства про інформацію та законодавства про захист персональних даних.

Довідка діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону та абзацом восьмим цього пункту.

Відповідно до пункту 7-1 Порядку №509 рішення про відкликання або визнання недійсною довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відповідно до статті 12 Закону (крім осіб, які є власниками знищеного або пошкодженого (до ступеня непридатного для проживання) житлового приміщення (до відновлення такого житлового приміщення) внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, що підтверджується інформацією з Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Реєстр пошкодженого та знищеного майна) (за технічної можливості), або органом місцевого самоврядування, або обласною державною (військовою) адміністрацією) приймається керівником уповноваженого органу за місцем проживання особи та надається їй протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення або надсилається на адресу місця проживання, зазначену в довідці.

Уповноважений орган або уповноважена особа територіальної громади / центру надання адміністративних послуг на підставі прийнятого рішення невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб запис про скасування дії довідки.

Статтею 12 Закону №1706-VII (в редакції на час прийняття спірного рішення) визначено підстави для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до частини 1 статті 12 Закону №1706-VII підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:

1) подала заяву про відмову від довідки;

2) скоїла кримінальне правопорушення: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; вчинення кримінального правопорушення проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку або військового кримінального правопорушення;

3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;

4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;

5) подала завідомо недостовірні відомості.

Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.

Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад на підставі прийнятого рішення невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб відомості про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Суд зазначає, що вищенаведеними нормами законодавства встановлений вичерпний перелік підстав для скасування дії довідки про взятті на облік внутрішньо переміщеної особи.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, позивач згідно довідки від 18.05.2022 №3001-5001606986 був зареєстрований як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_5 .

20.05.2022 через портал “Дія» позивач сформував нову довідку № 3001 - 7500872529 внутрішньо переміщеної особи за адресою: АДРЕСА_5 , внаслідок чого довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 18.05.2022 №3001-5001606986 втратила чинність.

Як слідує з листа Управління соціальної та ветеранської політики Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації №100/06-100/06/К-21-112 від 11.02.2025 рішенням керівника Управління від 20.05.2024 було скасовано сформовану позивачем засобами порталу «Дія» довідку про облік внутрішньо переміщеної особи відповідно до пункту 5 статті 12 Закону у зв'язку із навчанням у м.Києві.

Суд звертає увагу, що у розумінні статтей 1, 2, 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є особа, яка, зокрема, покинула своє місце проживання у результаті тимчасової окупації. При цьому, підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є факт проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення, та факт переміщення особи з такої території.

Позивач зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_2 . Місто Лисичанськ відноситься до територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції. Позивач перемістився з тимчасово окупованої території та звернувся для відповідача з заявою про реєстрацію внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування: АДРЕСА_3 .

Отже, позивач є особою, яка покинула своє місце проживання та перемістилася з тимчасово окупованої території, що також підтверджується довідками відповідача про взяття позивача на облік як внутрішньо переміщеної особи від 18.05.2022 №3001-5001606986 та від 20.05.2024 № 3001 - 7500872529.

Відтак, суд дійшов висновку, що рішення відповідача про скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав того, що особа перемістилася з окупованої території до м. Києва з метою здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня, а не з метою уникнення збройного конфлікту, не грунтуються на положеннях Закону та Порядку №509, отже є протиправним.

Суд також зазначає, що згідно пункту 4 Порядку №509 підтвердженням місця реєстрації, зокрема, є: документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини.

При цьому, норми чинного законодавства не передбачають встановлення фактичного переміщення особи з певної території у разі наявності документу з відміткою про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, зазначеними у статті 1 Закону.

Крім того, Порядок №509 не містить положень щодо часу, коли особа має внутрішньо переміститись, або факту повторності такого переміщення, для того, щоб вона мала право на допомогу.

Згідно висновків Верховного Суду у постанові від 16.09.2021 у справі №826/11638/18 згідно статті 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово. Фізична особа може мати кілька місць проживання. Верховний Суд зазначив, що законодавець не пов'язує виникнення статусу внутрішньо переміщеної особи зі строком проживання на певній території та не містить застережень щодо типу проживання на території: постійного, переважного або тимчасового.

Згідно ст. 14 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщені особи користуються тими ж правами і свободами відповідно до Конституції, законів та міжнародних договорів України, як і інші громадяни України, що постійно проживають в Україні. Забороняється їх дискримінація при здійсненні ними будь-яких прав і свобод на підставі, що вони є внутрішньо переміщеними особами.

Згідно ст. 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Громадянин України не може бути позбавлений права в будь-який час повернутися в Україну.

Відповідно до ст.13 Конвенції кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Крім цього, статтею 2 Протоколу №4 до Конвенції передбачено, що кожен, хто законно перебуває на території будь-якої держави, має право вільно пересуватися і вільно вибирати місце проживання в межах цієї території. Кожен є вільним залишати будь-яку країну, включно зі своєю власною.

На здійснення цих прав не можуть бути встановлені жодні обмеження, крім тих, що передбачені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної чи громадської безпеки, для підтримання публічного порядку, запобігання злочину, для захисту здоров'я чи моралі або з метою захисту прав і свобод інших осіб.

Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово нагадував, що будь-яке втручання у право особи має бути: 1) здійснено згідно з законом; 2) переслідувати легітимну мету або цілі; 3) бути необхідним у демократичному суспільстві (тобто пропорційним цілям, які мали бути досягнуті та виправданим).

У справі «Мелоун проти Сполученого Королівства» Європейський суд зазначив, що вимога передбачуваності означає, що закон має бути достатньо чітким у своїх положеннях, щоб громадяни усвідомлювали обставини і умови, за яких органи влади, уповноважені застосовувати втручання в право на повагу до приватного життя.

Таким чином, визначена відповідачем обставина, як підстава для скасування довідки позивача як внутрішньо переміщеної особи, є неналежною, відтак відповідач діяв необґрунтовано та без урахування всіх обставин, що мали значення для його прийняття, тому рішення відповідача

Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає таке.

Судом встановлено, що право позивача порушено прийняттям рішенням керівника Управління соціального захисту населення Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації «Про скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи» від 20.05.2024 за №81, яким скасовано довідку № 3001-7500872529 від 20.05.2022 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_2 .

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У спірних правовідносинах, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім і необхідним (ефективним):

- визнання протиправним та скасування рішення керівника Управління соціального захисту населення Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації «Про скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи» від 20.05.2024 за №81, яким скасовано довідку № 3001-7500872529 від 20.05.2022 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_2 ;

- зобов'язання Управління соціального захисту населення Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_2 27.01.2025 про поновлення довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та призначення виплати грошової допомоги внутрішньо переміщеній особі, з урахуванням висновків суду.

У задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій Управління соціальної та ветеранської політики Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації, які полягають в неналежному розгляді заяви ОСОБА_2 від 27.01.2025 про поновлення довідки ВПО та призначені виплат грошової допомоги для ВПО суд відмовляє внаслідок обрання позивачем неналежного способу захисту порушеного права, зважаючи на те, що такий спосіб захисту не призведе до відновлення прав позивача через наявність рішення відповідача, яким скасовано довідку позивача про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з обранням належного способу захисту порушених прав позивача.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною третьою статті 139 КАС України визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору (частина восьма статті 139 КАС України).

При зверненні до суду позивачем сплачено суму судового збору у розмірі 968,96 грн грн.

Оскільки судом встановлено, що спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, судові витрати зі сплати судового збору суд покладає на відповідача в розмірі 968,96 грн.

Керуючись статтями 2, 9, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Чекменьова Дениса Миколайовича в інтересах ОСОБА_2 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_6 ) до Управління соціальної та ветеранської політики Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації (місцезнаходження: 03040, місто Київ, вулиця Юлії Здановської, буд. 5 корп.3) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення керівника Управління соціального захисту населення Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації «Про скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи» від 20.05.2024 за №81, яким скасовано довідку № 3001-7500872529 від 20.05.2022 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_2 .

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 27.01.2025 про поновлення довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та призначення виплати грошової допомоги внутрішньо переміщеній особі, з урахуванням правової оцінки, наданої судом в цьому рішенні.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціальної та ветеранської політики Голосіївської районної у місті Києві державної адміністрації на користь ОСОБА_2 витрати зі сплати судового збору в розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Захарова