Рішення від 04.07.2025 по справі 360/820/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

04 липня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/820/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом адвоката Гребенара Олексія Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом адвоката Гребенара Олексія Володимировича (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - ГУ ПФУ в Луганській області, відповідач), в якому просять суд:

-визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо непроведення індексації пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірах 1,0796 за 2024 рік, 1,115 за 2025 рік;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185, у розмірі 1,115 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209, та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2025.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській з 16.08.2023 та отримує пенсію, обчислену відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Для обчислення розміру пенсії позивача при її призначенні відповідачем був врахований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2020-2022 роки, у розмірі 12236,71 гривень. Позивач вважає, що йому проведено індексацію пенсії, однак без застосування коефіцієнтів збільшення, що суперечить приписам законодавства, оскільки Кабінет Міністрів України визначає виключно порядок індексації пенсії, а визначення розміру індексації пенсії та інших доходів громадян України проводиться виключно законами України: як передбачено ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", - із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У відзиві на позовну заяву відповідач проти позову заперечував, просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що підстави для перерахунку пенсії відсутні, оскільки коефіцієнт індексації пенсії позивача застовано із дотриманням положень чинного Законодавства України.

Зазначено, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 21.11.2023 у справі № 360/1125/23, яке набрало законної сили 19.01.2024, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зобов'язано прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах згідно із частиною третьою статті 114 Закону № 1058-IV за заявою від 16.08.2023 із зарахуванням до загального страхового стажу періоду навчання з 01.09.1989 по 29.06.1990, періодів роботи з 15.11.1988 по 13.09.1989, з 09.07.1990 по 28.05.1991, з 14.06.1991 по 25.07.2003, та до пільгового страхового стажу за списком № 1 періоду роботи з 09.07.1990 по 28.05.1991.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21.11.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області призначено з 16.08.2023 ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 згідно з пунктом 1 частини другої статті 114 Закону У № 1058- IV та зараховано до страхового стажу період навчання з 01.09.1989 по 29.06.1990, періоди роботи з 15.11.1988 по 13.09.1989, з 09.07.1990 по 28.05.1991, з 14.06.1991 по 25.07.2003, та до пільгового страхового стажу за Списком № 1 період роботи з 09.07.1990 по 28.05.1991. Страховий стаж роботи ОСОБА_1 склав 29 років 2 місяці 7 днів, в тому числі пільговий стаж за Списком № 1 - 1 рік 20 днів, підземний пільговий стаж за Списком № 1 (для права) - 6 років 8 місяців.

Заробітну плату для розрахунку пенсії обчислено за нормами статті 40 Закону № 1058-IV за даними персоніфікованого обліку за періоди з 01.07.2000 по 25.07.2003, з 01.01.2011 по 31.07.2012, з 01.02.2015 по 30.11.2019, з 01.01.2020 по 31.07.2020, з 01.01.2023 по 31.07.2023, індивідуальний коефіцієнт заробітку складає 0,98488, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 12051,69 грн (12236,71 грн х 0,98488, де 12236,71 грн - середній заробіток за три попередні роки за 2020-2022 роки).

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 29.07.2024 у справі № 360/604/24, що набрало законної сили 29.08.2024, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зобов'язано здійснити ОСОБА_1 з 16.08.2023 перерахунок пенсії за віком із зарахуванням до страхового стажу періодів роботи у відокремленому підрозділі «Шахта ім. Д.Ф. Мельникова» відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» з 01.12.2010 по 31.12.2010 та з 01.08.2020 по 31.12.2021 електрослюсарем поверхні IV розряду, електрослюсарем підземним IV розряду з повним робочим днем під землею та врахуванням для обчислення пенсії сум отриманої заробітної плати за періоди роботи з 01.12.2010 по 31.12.2010, з 01.08.2020 по 31.12.2021.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 29.09.2024 у справі № 360/604/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області здійснено ОСОБА_1 з 16.08.2023 перерахунок пенсії за віком із зарахуванням до страхового стажу періодів роботи у Відокремленому підрозділі «Шахта ім. Д.Ф. Мельникова» відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» з 01.12.2010 по 31.12.2010 та з 01.08.2020 по 31.12.2021 електрослюсарем поверхні IV розряду, електрослюсарем підземним IV розряду з повним робочим днем під землею та врахуванням для обчислення пенсії сум отриманої заробітної плати за періоди роботи з 01.12.2010 по 31.12.2010, з 01.08.2020 по 31.12.2021.

Отже, за матеріалами електронної пенсійної справи № 121130004375 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області з 16.08.2023 як отримувач пенсії за віком за віком на пільгових умовах за Списком № 1, призначеної згідно з пунктом 1 частини другої статті 114 Закону У № 1058-IV.

Страховий стаж ОСОБА_1 склав 30 років 8 місяці 07 днів. Для обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 враховано заробітну плату за період з 01.07.2000 по 31.07.2023 за даними Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення розміру пенсії склав - 1,02024. Середньомісячний заробіток для розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 складає 12484,38 грн.

При призначенні пенсії позивачу Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області застосовано середній заробіток в Україні, з якого сплачено страхові внески, за три календарні роки (2020-2022 роки) в розмірі 12236,71 грн, що підтверджується відповідним розрахунком.

З метою упорядкування проведення індексації у 2024 році, постановою Кабінету Міністрів України № 185 передбачено, що з 01.03.2024 перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Середня заробітна плата (дохід), з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії складає 7994,47 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796).

Відповідно до норм Постанови № 185 індексація заробітної плати ОСОБА_1 не проводилася, оскільки показник середньої заробітної плати, який застосовувався при призначенні пенсії - 12236,71 грн, є більшим за показник середньої заробітної плати для перерахунку пенсії відповідно до вищезазначеної постанови, а саме: показник середньої заробітної плати в Україні для проведення перерахунку пенсії з 01.03.2024 - 7994,47 грн.

Водночас, відповідно до підпункту 6 пункту 2 Постанови № 185 з 01.03.2024 до пенсій, які не підвищуються з 01.03.2024 згідно з Порядком № 124, ОСОБА_1 01.03.2024 встановлено щомісячну доплату до пенсії в сумі 100,00 грн.

Оскільки показник середньомісячного заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 , який застосовано при призначенні з 16.08.2023 пенсії складає 12236,71 грн, що перевищує показники: 01.03.2023 - 7405,03 грн та з 01.03.2024 - 7994,47 грн для перерахунку пенсій із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати підстав немає.

Наголошують, що Порядком № 124 передбачено застосування коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01.10.2017 - 3764,40 грн, та не передбачено застосування коефіцієнта до показника середньої заробітної плати із якого призначалась пенсія позивачу в 2023 році - 12236,71 грн.

Відповідно до пункту 6 Постанови № 209 ОСОБА_1 з 01.03.2025 автоматичним способом проведено перерахунок пенсії виду «Індексація заробітку».

Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення розміру пенсії складає 1,02024. Середньомісячний заробіток для розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 складає 12915,10 грн (12236,71 грн х 1,0345 х 1,02024). Розмір пенсії позивача з 01.03.2025 складає 4060,67 грн.

01.04.2025 за вхід. № 1488/8 відповідачем зареєстровано адвокатський запит від 01.04.2025 № 20 в інтересах позивача щодо перерахунку (індексації) пенсії у 2023- 2025 роках.

Розглянувши адвокатський запит відповідно до Закону України «Про адвокатську діяльність», відповідач листом від 02.04.2025 № 1200-0208-8/7814, окрім іншого, повідомив адвокату, що оскільки пенсію ОСОБА_1 призначено з 16.08.2023 перерахунок пенсії з 01.03.2023 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» не проводився та, що підстав для проведення перерахунку немає.

Таким чином дії відповідача, є правомірними, у зв'язку з чим у задоволенні позовних вимог належить відмовити, оскільки дії Головного управління ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального права.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 05.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській та отримує пенсію, обчислену відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 21.11.2023 у справі № 360/1125/23, яке набрало законної сили 19.01.2024, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зобов'язано прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах згідно із частиною третьою статті 114 Закону № 1058-IV за заявою від 16.08.2023 із зарахуванням до загального страхового стажу періоду навчання з 01.09.1989 по 29.06.1990, періодів роботи з 15.11.1988 по 13.09.1989, з 09.07.1990 по 28.05.1991, з 14.06.1991 по 25.07.2003, та до пільгового страхового стажу за списком № 1 періоду роботи з 09.07.1990 по 28.05.1991.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21.11.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області призначено з 16.08.2023 ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 згідно з пунктом 1 частини другої статті 114 Закону У № 1058- IV та зараховано до страхового стажу період навчання з 01.09.1989 по 29.06.1990, періоди роботи з 15.11.1988 по 13.09.1989, з 09.07.1990 по 28.05.1991, з 14.06.1991 по 25.07.2003, та до пільгового страхового стажу за Списком № 1 період роботи з 09.07.1990 по 28.05.1991. Страховий стаж роботи ОСОБА_1 склав 29 років 2 місяці 7 днів, в тому числі пільговий стаж за Списком № 1 - 1 рік 20 днів, підземний пільговий стаж за Списком № 1 (для права) - 6 років 8 місяців.

Заробітну плату для розрахунку пенсії обчислено за нормами статті 40 Закону № 1058-IV за даними персоніфікованого обліку за періоди з 01.07.2000 по 25.07.2003, з 01.01.2011 по 31.07.2012, з 01.02.2015 по 30.11.2019, з 01.01.2020 по 31.07.2020, з 01.01.2023 по 31.07.2023, індивідуальний коефіцієнт заробітку складає 0,98488, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 12051,69 грн (12236,71 грн х 0,98488, де 12236,71 грн - середній заробіток за три попередні роки за 2020-2022 роки).

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 29.07.2024 у справі № 360/604/24, що набрало законної сили 29.08.2024, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зобов'язано здійснити ОСОБА_1 з 16.08.2023 перерахунок пенсії за віком із зарахуванням до страхового стажу періодів роботи у відокремленому підрозділі «Шахта ім. Д.Ф. Мельникова» відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» з 01.12.2010 по 31.12.2010 та з 01.08.2020 по 31.12.2021 електрослюсарем поверхні IV розряду, електрослюсарем підземним IV розряду з повним робочим днем під землею та врахуванням для обчислення пенсії сум отриманої заробітної плати за періоди роботи з 01.12.2010 по 31.12.2010, з 01.08.2020 по 31.12.2021.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 29.09.2024 у справі № 360/604/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області здійснено ОСОБА_1 з 16.08.2023 перерахунок пенсії за віком із зарахуванням до страхового стажу періодів роботи у Відокремленому підрозділі «Шахта ім. Д.Ф. Мельникова» відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» з 01.12.2010 по 31.12.2010 та з 01.08.2020 по 31.12.2021 електрослюсарем поверхні IV розряду, електрослюсарем підземним IV розряду з повним робочим днем під землею та врахуванням для обчислення пенсії сум отриманої заробітної плати за періоди роботи з 01.12.2010 по 31.12.2010, з 01.08.2020 по 31.12.2021.

Отже, за матеріалами електронної пенсійної справи № 121130004375 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області з 16.08.2023 як отримувач пенсії за віком за віком на пільгових умовах за Списком № 1, призначеної згідно з пунктом 1 частини другої статті 114 Закону У № 1058-IV.

Страховий стаж ОСОБА_1 склав 30 років 8 місяці 07 днів. Для обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 враховано заробітну плату за період з 01.07.2000 по 31.07.2023 за даними Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення розміру пенсії склав - 1,02024. Середньомісячний заробіток для розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 складає 12484,38 грн.

При призначенні пенсії позивачу Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області застосовано середній заробіток в Україні, з якого сплачено страхові внески, за три календарні роки (2020-2022 роки) в розмірі 12236,71 грн, що підтверджується відповідним розрахунком.

З метою упорядкування проведення індексації у 2024 році, постановою Кабінету Міністрів України № 185 передбачено, що з 01.03.2024 перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Середня заробітна плата (дохід), з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії складає 7994,47 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796).

Відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України № 185 індексація заробітної плати ОСОБА_1 не проводилася, оскільки, на думку відповідача, показник середньої заробітної плати, який застосовувався при призначенні пенсії - 12236,71 грн, є більшим за показник середньої заробітної плати для перерахунку пенсії відповідно до вищезазначеної постанови, а саме: показник середньої заробітної плати в Україні для проведення перерахунку пенсії з 01.03.2024 - 7994,47 грн.

Водночас, відповідно до підпункту 6 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 185 з 01.03.2024 до пенсій, які не підвищуються з 01.03.2024 згідно з Порядком № 124, ОСОБА_1 01.03.2024 встановлено щомісячну доплату до пенсії в сумі 100,00 грн.

Оскільки показник середньомісячного заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 , який застосовано при призначенні з 16.08.2023 пенсії складає 12236,71 грн, що перевищує показники: 01.03.2023 - 7405,03 грн та з 01.03.2024 - 7994,47 грн, на думку відповідача, для перерахунку пенсій із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати підстав немає.

Відповідачем у відзиві на позовну заяву зазначено, що Порядком № 124 передбачено застосування коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01.10.2017 - 3764,40 грн, та не передбачено застосування коефіцієнта до показника середньої заробітної плати із якого призначалась пенсія позивачу в 2023 році - 12236,71 грн.

Відповідно до пункту 6 Постанови № 209 ОСОБА_1 з 01.03.2025 автоматичним способом проведено перерахунок пенсії виду «Індексація заробітку».

Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення розміру пенсії складає 1,02024. Середньомісячний заробіток для розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 складає 12915,10 грн (12236,71 грн х 1,0345 х 1,02024). Розмір пенсії позивача з 01.03.2025 складає 4060,67 грн.

01.04.2025 за вхід. № 1488/8 відповідачем зареєстровано адвокатський запит від 01.04.2025 № 20 в інтересах позивача щодо перерахунку (індексації) пенсії у 2023- 2025 роках.

Розглянувши адвокатський запит відповідно до Закону України «Про адвокатську діяльність», відповідач листом від 02.04.2025 № 1200-0208-8/7814, окрім іншого, повідомив адвокату, що оскільки пенсію ОСОБА_1 призначено з 16.08.2023 перерахунок пенсії з 01.03.2023 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» не проводився та, що підстав для проведення перерахунку немає.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03.07.1991 №1282-XII Про індексацію грошових доходів населення (далі - Закон №1282-XII).

Відповідно до статті 1 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно приписів статті 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.

Обов'язковий характер індексації визначається статтею 18 Закону України від 05.10.2000 №2017-III Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії (далі - Закон №2017-III), у якій зазначається, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 19 Закону №2017-III).

Економічною підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно зі статтею 4 Закону №1282-XII, є факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотки.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (частина друга статті 9 Закону №1282-XII).

У зв'язку із необхідністю вдосконалення пенсійного забезпечення громадян, визначення дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються, 15.02.2022 було прийнято Закон України Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства №2040-ІХ, яким частину п'яту статті 2 Закону №1282-XII було викладено в новій редакції.

Так, частиною п'ятою статті 2 Закону №1282-XII в редакції Закону №2040-ІХ визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом №1058-ІV.

Преамбулою указаного Закону України закріплено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону України.

Відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-ІV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

З метою забезпечення ефективної реалізації права громадян на перерахунок їх пенсії Кабінет Міністрів України 20.02.2019 видав постанову №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, якою, серед іншого, затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Порядок №124).

Згідно з пунктом 5 Порядку №124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пунктом 4 Порядку №124 визначено, що коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою:

(ЗСЦ+ЗСЗ )х 50%

К = ---------------------------- + 1%,

100%

де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);

ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:

ЗСЗ = Псзп (1): Псзп(2) х 100% - 100%,

де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;

Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

Запровадивши удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема особам, пенсія яким призначена за Законом №1058-ІV, для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування держава взяла на себе зобов'язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим, та підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів.

Кабінет Міністрів України Постановою №118 з 01.03.2022 установив, що перерахунок пенсій згідно з Порядком №124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14 (пункт 1).

Пунктом 4 Постанови № 118 установлено з 01.03.2022 до пенсій, призначених відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за зверненнями, що надійшли до 31.12.2021 включно, які не підвищуються з 01.03.2022 згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 гривень, яка виплачується додатково до встановленої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році щомісячної доплати до пенсії, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 розділу Прикінцеві положення Закону України Про Державний бюджет України на 2023 рік на 2023 рік зупинено дію Закону України Про індексацію грошових доходів населення. У свою чергу пунктом 8 розділу Прикінцеві положення Закону України Про Державний бюджет України на 2023 рік установлено, що у 2023 році, зокрема, частина друга статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

З метою реалізації пункту 8 розділу Прикінцеві положення Закону України Про Державний бюджет України на 2023 рік Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №168, пунктом 1 якої установлено, що з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197.

Пунктом 6 Постанови №168 установлено з 1 березня 2023 року до пенсій, призначених відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за зверненнями, що надійшли до 31.12.2022 включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році та пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою №185 з 01.03.2024 було установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком №124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 (пункт 1).

Підпунктом 6 пункту 2 Постанови №185 установлено з 01.03.2024 до пенсій, призначених відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за зверненнями, що надійшли до 31.12.2023 включно, які не підвищуються з 01.03.2024 згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році, пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році та пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пунктом 6 розділу Прикінцеві положення" Закону України Про Державний бюджет України на 2025 рік установлено, що у 2025 році частина 2 статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 6 розділу Прикінцеві положення Закону України Про Державний бюджет України на 2025 рік Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 25.02.2025 №209 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році (далі - Постанова №209), якою зокрема постановив, що з 01.03.2025 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.

Отже, індексація пенсій у подальшому відповідно до Постанови №127, Постанови №118, Постанови №168, Постанови №185, Постанови №209) проводиться згідно з Порядком №124 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії станом на 01.10.2017 на відповідні коефіцієнти.

Верховний Суд у постанові від 13.01.2025 у справі №160/28752/23 в аналогічному спорі виснував, що положення Порядку №124 не узгоджені з приписами частини другої статті 42 Закону №1058-IV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:

показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);

показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01.10.2017 (за приписами Порядку №124).

Усуваючи юридичну колізію та визначаючись щодо правозастосування за подібних зі спірними правовідносин Верховний Суд виходив з такого.

Відповідно до статті 7 Закону №1058-IV загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється, серед іншого, за принципами: законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу).

Так, принцип законодавчого визначення умов і порядку його здійснення, полягає у забезпеченні чітких, рівних та прозорих правил для всіх суб'єктів, що беруть участь у цій системі. Умови, права та обов'язки щодо пенсійного страхування встановлюються виключно законами України. Це забезпечує правову визначеність і недопущення свавільного регулювання. При цьому, цей принцип також передбачає рівність прав і гарантій, адже законодавство повинно гарантувати однакові умови участі в системі для всіх осіб, незалежно від їхнього соціального чи економічного статусу. Крім того, зазначений принцип загальнообов'язкового державного пенсійного страхування полягає у прозорості умов нарахування пенсій, обчислення страхового стажу, розмір внесків і виплат, що дає змогу громадянам чітко розуміти свої права та обов'язки. Цей принцип правового регулювання також втілює принцип соціальної справедливості, адже законодавчо врегульовані умови покликані забезпечити справедливий розподіл пенсійних коштів між усіма учасниками системи, враховуючи сплачені внески та тривалість страхового стажу.

Принцип диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу) спрямований на забезпечення соціальної справедливості та мотивації до участі в системі страхування. Оскільки розмір пенсії прямо залежить від тривалості страхового стажу - чим довший стаж, тим вищий розмір пенсії. Це стимулює громадян працювати довше та сплачувати страхові внески протягом більшого періоду. Крім того, пенсійні виплати обчислюються з урахуванням заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески. Більший розмір заробітної плати означає більший внесок до Пенсійного фонду, що впливає на кінцевий розмір пенсії. Отже, вказаний принцип стимулює громадян працювати офіційно, отримуючи легальну заробітну плату, з якої сплачуються страхові внески, адже це безпосередньо впливає на майбутні пенсійні виплати. Отже, принцип диференціації розмірів пенсії залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати спрямований на створення прозорої, справедливої та економічно обґрунтованої пенсійної системи. Він забезпечує зв'язок між внесками, зробленими до Пенсійного фонду, і рівнем соціального забезпечення у пенсійному віці.

Таким чином, законодавче визначення умов і порядку загальнообов'язкового державного пенсійного страхування забезпечує передбачуваність, стабільність і довіру до пенсійної системи. Це є ключовою складовою соціального захисту населення.

Тому Верховний Суд резюмував, що абзац перший в сукупності з абзацом другим пункту 5 Порядку №124 повинні застосовуватися у відповідності з частиною другою статті 42 Закону №1058-IV, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення.

В іншому випадку, відповідно до частини третьої статті 7 КАС України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Повноваження суду не застосовувати нормативно-правовий акт у разі висновку про його суперечність Конституцій України закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту кореспондує з принципом верховенства права. При цьому, дотримання принципу верховенства права можливе лише за умови застосування судами під час розгляду та вирішення справ законодавчого акта, який відповідає критерію якості закону.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі нормативно-правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі №913/204/18, від 10.03.2020 у справі №160/1088/19).

У випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

Так, у постанові від 13.01.2025 у справі №160/28752/23 Верховний Суд зробив висновок, що при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020 - 2023 роках згідно з Законом №1058-IV, у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено частиною другою статті 42 Закону №1058-IV. Застосуванню також підлягають відповідні Постанови Кабінету Міністрів України №127, №118, №168. Порядок №124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону № 1058-IV.

З огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами Верховний Суд вказав на те, що застосування при проведенні індексації пенсій починаючи з 2020 року відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-IV положень пункту 5 Порядку №124, є протиправним.

За встановлених обставин у цій справі та наведеного правового регулювання, а також з урахуванням висновку щодо застосування норм права за подібних зі спірними у цій справі правовідносин, викладеного у постанові Верховного Суду від 13.01.2025 у справі №160/28752/23, суд дійшов висновку, що абзац 1 в сукупності з абзацом 2 пункту 5 Порядку №124 повинні застосовуватися лише у відповідності з частиною другою статті 42 Закону №1058-IV, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії.

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України №124, підпунктом 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році, пунктом 1 Постанови №118, пунктом 1 Постанови №168, пунктом 1 Постанови №185 і пунктом 1 Постанови №209 установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком №124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, відповідно:

- з 1 березня 2019 року у розмірі 1,17;

- з 1 березня 2020 року у розмірі 1,11;

- з 1 березня 2021 року у розмірі 1,11;

- з 1 березня 2022 року у розмірі 1,14;

- з 1 березня 2023 року у розмірі 1,197;

- з 1 березня 2024 року у розмірі 1,0796;

- з 01 березня 2025 року у розмірі 1,115.

При перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-IV і Порядку №124 органи Пенсійного фонду України, і в тому числі відповідач, використовують такі показники середньої заробітної плати:

- з 1 березня 2019 року 4404,35 грн (3764,40 грн х 1,17 = 4405,35 грн);

- з 1 березня 2020 року 4888,83 грн (3764,40 грн х 1,17 Х 1,11 = 4888,83 грн);

- з 1 березня 2021 року 5426,60 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 Х 1,11 = 5426,60 грн);

- з 1 березня 2022 року 6186,32 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 = 6186,32 грн);

- з 1 березня 2023 року 7405,03 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 = 7405,03 грн).

- з 1 березня 2024 року 7994,47 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 = 7994,47 грн).

- з 1 березня 2025 8913,83 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 1,115 = 8913,83 грн).

Як вже було зазначено вище, при обчисленні розміру пенсії позивача відповідно до Закону №1058-IV враховано показник середньої плати за три календарні роки, що передують року звернення позивача за призначенням пенсії, тобто за 2020 -2022 роки, у розмірі 12236,71 грн. Оскільки зазначений показник вище ніж той, що застосовувався при перерахунку пенсії, то відповідач вважає недоцільним перерахунок пенсії позивача з урахуванням зазначених показників, оскільки це призведе до зменшення розміру пенсії позивача, та натомість установив позивачу відповідні доплати.

Таким чином, індексація пенсій у 2024-2025 роках повинна проводитись відповідно до постанови №185, постанови №209, Порядку №124 та з урахуванням приписів частини другої статті 42 Закону № 1058-IV шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення 1,0796, 1,115 відповідно.

Застосовуючи наведені вище норми права, з урахуванням зазначених вище доводів ГУ ПФУ, здійснюючи в 2024-2025 роках перерахунок пенсії позивачу на підставі частини другої статті 42 Закону №1058-IV, замість застосування коефіцієнтів збільшення 1,0796, 1,115 до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяло не у відповідності до вимог чинного законодавства.

Отже, застосування відповідачем при проведенні індексації пенсії позивача, починаючи з 2024 року відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-IV положень пункту 5 Порядку №124 не ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права.

Подібний правовий висновок міститься у постанові Верховного від 28.01.2025 у справі №400/4663/24, який відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Стосовно ефективного способу захисту порушених прав позивача, то суд, з урахуванням зазначених вище висновків Верховного Суду, приходить до висновку про задоволення позовних вимог адвоката Гребенара Олексія Володимировича в інтересах ОСОБА_1 у спосіб визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо непроведення індексації пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірах 1,0796 за 2024 рік, 1,115 за 2025 рік та необхідність відновлення порушених прав та інтересів позивача шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», у розмірі 1,115 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2025, з урахуванням раніше виплачених сум.

Підсумовуючи наведене, враховуючи встановлені обставини справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог. Відтак позов слід задовольнити у повному обсязі зі словесним корегуванням.

Питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується, оскільки у позові не заявлено клопотання позивачем про відшкодування судового збору на його користь за рахунок бюджетних асигнувань у разі задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 72-77, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов адвоката Гребенара Олексія Володимировича в інтересах ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (м. Дніпро, вул. Воскресенська, 41, ЄДРПОУ 21782461) про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо непроведення індексації пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2025 року із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірах 1,0796 за 2024 рік, 1,115 за 2025 рік.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2025 року із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185 ««Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», у розмірі 1,115 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 ««Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», та провести перерахунок і виплату пенсії з 01 березня 2025 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.О. Кисельова