Рішення від 04.07.2025 по справі 640/11868/22

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

04 липня 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/11868/22

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисіль С. В., розглянувши в письмовому провадженні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кузня ребра та пива» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кузня ребра та пива» (далі - позивач, ТОВ «Кузня ребра та пива») до Головного управління ДПС у м. Києві (далі - відповідач, ГУ ДПС у м. Києві), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 19 листопада 2021 року № 0838980707.

Позовні вимоги ТОВ «Кузня ребра та пива» мотивовані тим, що спірне податкове повідомлення-рішення прийнято відповідачем протиправно, оскільки позивач не здійснював виробництво алкогольної продукції, а здійснював продаж коктейлів. Законодавство України чітко розмежовує поняття «виробництво алкогольних напоїв» та «приготування коктейлів». Зокрема, основна відмінність приготування коктейлів вiд виробництва алкогольних напоїв полягає у тому, що при приготуванні коктейлів відсутній повний технологічний цикл; використовуються готові, вироблені алкогольні напоїв вже ліцензованих виробників; приготування здійснюється безпосередньо в ресторані.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 серпня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та визначено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи.

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог ТОВ «Кузня ребра та пива», ГУ ДПС у м. Києві у жовтні 2022 року подало відзив на позовну заяву, вказуючи на те, що уповноваженими особами відповідача встановлено факт продажу позивачем алкогольної продукції власного виробництва за відсутності відповідної ліцензії на здійснення такого виробництва, а тому спірне податкове повідомлення-рішення, яким на позивача накладено штраф, є правомірним.

На виконання положень Закону України від 13 грудня 2022 року № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16 вересня 2024 року № 399 цю справу передано на розгляд до Луганського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 05 травня 2025 року справу прийнято до провадження та продовжено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено наступне.

ТОВ «Кузня ребра та пива» (ідентифікаційний код 44364226, місцезнаходження: вул. Тараса Шевченка, 2, м. Київ, 01004) зареєстровано юридичною особою 25 червня 2021 року, номер запису: 1000741020000097149, як платник податків перебуває на обліку в ГУ ДПС у м. Києві, видами діяльності є 56.10 Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування (основний) 47.22 Роздрібна торгівля м'ясом і м'ясними продуктами в спеціалізованих магазинах 47.25 Роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах 47.78 Роздрібна торгівля іншими невживаними товарами в спеціалізованих магазинах 56.21 Постачання готових страв для подій 56.30 Обслуговування напоями 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна 82.30 Організування конгресів і торговельних виставок.

Уповноваженими особами ГУ ДПС у м. Києві було проведено фактичну перевірку ресторану ТОВ «Кузня ребра та пива», за результатом якої було складено акт від 04 листопада 2021 року № 002060.

Відповідно до цього акта відповідачем були встановлені наступні порушення:

- при проведенні розрахункової операції реалізовано алкогольний напій «Настоянка власного виробництва журавлина» на виніс (без вживання на місці) в закоркованій пляшці об'ємом 0,5 л, вміст спирту 35 % - 37 % по ціні реалізації 399,00 грн без наявності марки акцизного податку;

- перевіркою встановлено, що в ресторані ТОВ «Кузня ребра та пива» проводиться реалізація алкогольної продукції без наявності відповідної ліцензії на право виробництва алкогольних напоїв. Так, в ресторані позивача проходить виготовлення та реалізація алкогольних напоїв в асортименті «Настоянка власного виробництва журавлина» шляхом змішування різного роду ягід в ємності з горілкою, настоюванням протягом 15 днів, проціджуванням через сито, переливом отриманого напою в ємність, заливається цукровий сироп, отримані продукти настоюються ще одну добу.

Всього відповідно до даних податкової інформації наявної в базах ДПС встановлено, що у період з 05 липня 2021 року по 07 листопада 2021 року позивачем виготовлено та реалізовано через РРО алкогольних напоїв власного виробництва на суму 31151,00 грн. та зберігається з метою реалізації алкогольних напоїв на суму 103741,00 грн (250 пляшок).

На підставі вказаних висновків, 19 листопада 2021 року ГУ ДПС у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення № 0838980707, яким, відповідно до статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», до позивача застосовано штраф у розмірі 102000,00 грн.

Відповідно до розрахунку до наведеного податкового повідомлення-рішення, визначена ним сума штрафу у загальному розмірі 102000,00 грн складається з наступних сум та встановлених порушень:

- 17000,00 грн відповідно до статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме за виробництво, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку;

- 85000,00 грн відповідно до статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме за виробництво спирту етилового, коньячного і плодового та зернового дистилянту, спирту етилового, ректифікованого виноградного спирту, етилового ректифікованого плодового, дистилянту виноградного спиртового, спирту-сирцю плодового, біоетанолу, алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без наявності ліцензії.

Позивачем подано скаргу від 29 листопада 2021 року на податкове повідомлення-рішення від 19 листопада 2021 року № 0838980707.

Рішенням ДПС України від 14 липня 2022 № 7234/6/99-00-06-03-01-06 податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу - без задоволення.

Вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення протиправними, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначено Законом України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі - Закон № 481/95-ВР).

Відповідно до статті 2 Закону № 481/95-ВР виробництво алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) незалежно від форм власності за наявності відповідної ліцензії.

За змістом абзацу 3 частини четвертої статті 11 Закону № 481/95-ВР алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Основні вимоги щодо роботи суб'єктів господарської діяльності (закладів, підприємств) усіх форм власності, що здійснюють діяльність на території України у сфері ресторанного господарства регламентуються Правилами роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, затверджених наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24 липня 2002 року № 219 (далі - Правила № 219).

Згідно з пунктом 1.3 Правил № 219:

- ресторанне господарство - це вид економічної діяльності суб'єктів господарської діяльності щодо надавання послуг відносно задоволення потреб споживачів у харчуванні з організуванням дозвілля або без нього;

- заклад ресторанного господарства - це організаційно-структурна одиниця у сфері ресторанного господарства, яка здійснює виробничо-торговельну діяльність: виробляє і (або) доготовляє, продає і організовує споживання продукції власного виробництва і закупних товарів, може організовувати дозвілля споживачів;

- технологічна документація на страви та вироби - це документація із зазначенням опису технологічного процесу виробництва продукції, переліку продуктів, продовольчої сировини, речовин і супутніх матеріалів, що застосовуються в процесі приготування, даних про норми їх вмісту в кінцевому харчовому продукті, термін придатності до споживання, умов зберігання, способу реалізації (подання) споживачу, вимог до якості страв та виробів.

Відповідно до пункту 1.4 Правил № 219 суб'єктами господарської діяльності здійснюється діяльність у сфері ресторанного господарства після їх державної реєстрації в установленому законодавством порядку. Роздрібна торгівля алкогольними напоями і тютюновими виробами в закладах (підприємствах) ресторанного господарства здійснюється суб'єктами господарської діяльності за наявності відповідних ліцензій.

Поруч з основною діяльністю закладами (підприємствами) ресторанного господарства можуть надаватися додаткові послуги, перелік і вартість яких визначаються суб'єктом господарської діяльності та указуються в прейскуранті на послуги. Під час обслуговування в закладах (підприємствах) ресторанного господарства за бажанням споживачів кулінарна продукція та закупні товари, у тому числі алкогольні напої, можуть бути продані на винос у відповідній упаковці (пункт 3.5. Правил № 219).

Частиною першою статті 17 Закону № 481/95-ВР визначено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Відповідно до частини другої статті 17 Закону № 481/95-ВР:

- до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності ліцензії - 200 відсотків вартості виробленої продукції (за оптово-відпускними цінами), але не менше 85000,00 грн.

- до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.

Статтею 1 Закону № 481/95-ВР передбачено, що незаконним виробництвом, в тому числі алкогольних напоїв вважається виробництво без наявності ліцензії на цей вид підприємницької діяльності.

Отже, змішування різних напоїв і марок при виготовленні коктейлів дозволяється за наявності ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями.

Так, чинним законодавством розмежовано поняття «виробництво алкогольних напоїв» та «приготування коктейлів». Зокрема, основна відмінність приготування коктейлів від виробництва алкогольних напоїв полягає у тому, що при приготуванні коктейлів: відсутній повний технологічний цикл; використовуються готові, вироблені алкогольні напої вже ліцензованих виробників; приготування здійснюється безпосередньо в ресторані.

Згідно з ДСТУ 3297-95 «Лікеро-горілчана промисловість. Терміни та визначення понять.» коктейль - це лікеро-горілчаний напій міцністю від 20 % до 40 % з масовою концентрацією екстрактивних речовин від 5 г до 25 г / 100 см куб., який перед вживанням розводять мінеральною водою, або плодово-ягідними соками, або безалкогольними напоями, виготовлений змішуванням готових напоїв або купажуванням окремих напівфабрикатів та інгредієнтів.

Із акта фактичної перевірки, на підставі якого було прийнято спірне податкове повідомлення-рішення, вбачається, що у позивача станом на час проведення фактичної перевірки була наявна ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями № 26590308202103437 від 13 липня 2021 року терміном дії з 13 липня 2021 року по 13 липня 2022 року і він здійснює свою підприємницьку діяльність у сфері ресторанного господарства, а відтак має законне право виготовляти, зберігати і реалізовувати алкогольні коктейлі.

З матеріалів справи також вбачається, що позивачем було надано технологічну картку від 01 жовтня 2021 року на фірмову кулінарну страву коктейль «Настоянка журавлина», яка складається з горілки «Мороша Джерельна», журавлини та сиропу цукрового.

Так, процес виробництва продукту «Настоянка власного виробництва журавлина» відображено в акті фактичної перевірки, на підставі якої було прийнято спірне податкове повідомлення-рішення, та з якої видно, що при виготовленні останньої позивачем використовується готова алкогольна продукція, а саме горілка, шляхом її змішування з ягодами та цукровим сироп, що в свою чергу за своєю правовою природою є саме коктейлем.

Крім того, суд зазначає, що обмежень щодо вигляду, форми і місткості тари, в якій реалізується алкогольний напій на розлив, у тому числі і коктейль, законодавством не встановлено, а діюче законодавство передбачає, що під час обслуговування в закладах (підприємствах) ресторанного господарства за бажанням споживачів кулінарна продукція та закупні товари, у тому числі алкогольні напої, можуть бути продані на винос у відповідній упаковці.

Отже, з огляду на технологію виробництва товару та вказані обставини справи, суд дійшов висновку про відсутності в межах спірних правовідносин факту саме виробництва позивачем алкогольних напоїв, оскільки останній виготовляє саме коктейлі, шляхом змішування готових алкогольних напоїв з іншими складниками, а тому у позивача відсутній обов'язок отримувати ліцензію на виробництво алкогольних напої. Також, з огляду на вищезазначене, відсутні правові підстави вважати наявним факт здійснення позивачем торгівлі позивачем алкогольними напоями без марок акцизного податку.

З урахуванням вказаного, податкове повідомлення-рішення від 19 листопада 2021 року № 0838980707 є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Із матеріалів справи вбачається, що позивачем при зверненні до суду було сплачено судовий збір за подання адміністративного позову у розмірі 2481,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням від 29 липня 2022 року № 493.

Оскільки позовні вимоги у цій справі підлягають задоволенню, то сплачений позивачем судовий збір за подання адміністративного позову у розмірі 2481,00 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у м. Києві.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 291 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Кузня ребра та пива» (ідентифікаційний код 44364226, місцезнаходження: вул. Тараса Шевченка, 2, м. Київ, 01004) до Головного управління ДПС у м. Києві (ідентифікаційний код 44116011, місцезнаходження: вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 19 листопада 2021 року № 0838980707, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кузня ребра та пива» застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у розмірі 102000,00 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Кузня ребра та пива» сплачений судовий збір за подання адміністративного позову у розмірі 2481,00 грн (дві тисячі чотириста вісімдесят одна гривня).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ Закону України від 13 грудня 2022 року № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» судом апеляційної інстанції щодо всіх справ, підсудних окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, та переданих на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України відповідно до цього Закону, є Шостий апеляційний адміністративний суд.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.В. Кисіль