Рішення від 07.07.2025 по справі 340/2249/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/2249/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Казанчук Г.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (філія ГСЦ МВС) (вул. Ботанічна, буд.24, м. Вінниця, Вінницька область, 21010; код ЄДРПОУ 45400935) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВИКЛАДОБСТАВИН:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (філія ГСЦ МВС) щодо відмови включити ОСОБА_1 в довідку про основні та додаткові види грошового забезпечення для перерахунку та виплати пенсії доплату за службу в нічний час в розмірі 35% посадового окладу відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988;

- зобов'язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (філія ГСЦ МВС) виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновлену довідку про основні та додаткові види грошового забезпечення станом на листопад 2019 року за прирівняною посадою поліцейського (поліції особливого призначення) з урахуванням доплати за службу в нічний час в розмірі 35% посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 для перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 .

В обґрунтування вимог зазначив, що є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ). Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області" виготовлено довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за №10431 від 30.04.2021 р. Однак, до вказаної довідки не включено доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Позивач звернувся із заявою від 19.12.2025 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях щодо виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в Кіровоградській області нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на листопад 2019 року, із обов'язковим зазначенням відомостей про всі розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) станом на 01.12.2019 року та додатково в довідку включити доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях листом від 26.12.2024 за № 31/31/С-3919-3321-2024 відмовлено у виготовленні оновленої довідки з урахуванням доплату за службу в нічний час. Позивач вважає таку бездіяльність відповідача щодо не включення у довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії такої доплати протиправною.

Суддя ухвалою від 14.04.2025 залишила без руху позовну заяву та встановила десятиденний строк для усунення її недоліків. Недоліки позовної заяви усунуто, подано заяву про поновлення строку звернення до суду.

Ухвалою судді від 28.04.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в судове засідання. Цією ж ухвалою сторонам встановлено порядок та строки для виконання процесуальних дій.

Відповідач позов не визнав, подав суду письмовий відзив на позовну заяву позивача, у якому зазначив, що у виготовленні оновленої довідки з урахуванням доплати за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час немає правових підстав, а тому у задоволені позову просив відмовити.

У період 30.04.2025 суддя Казанчук Г.П. тимчасово не здійснювала правосуддя у зв'язку з перебуванням у відпустці, 08.05.2025, 23.05.2025 та 26.05.2025 - у зв'язку з навчанням у Національній школі суддів України, у період з 28.05.2025 та 30.05.2025 - перебуванням у відпустці, 18.06.2025 - у зв'язку з навчанням у Національній школі суддів України та з 23.06.2025 по 04.07.2025 - у зв'язку з перебуванням у відпустці.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені сторонами у заявах по суті справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 з 01.09.2015 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області та отримує пенсію по лінії МВС України відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закону №2262-ХІІ) (а.с.15).

Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області» виготовлено довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за №10821 від 12.05.2021 за листопад 2019 року, відповідно до якої грошове забезпечення за прирівняною посадою поліцейського поліції особливого призначення (молодший склад) становив: посадовий оклад - 2700,00 грн; оклад за спеціальним званням капітан поліції - 1800 грн; надбавка за стаж служби в поліції (45% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням) - 2025,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (44,97% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби) - 2934,29 грн; премія (61,96% грошового забезпечення) - 5860,98 грн. Всього - 15320,27 грн (а.с.55).

На думку позивача, у вказаній довідці протиправно відсутня “доплата за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час». Також він зазначає, що хоч до складу грошового забезпечення не було включено доплату за роботу в нічний час 35%, в той же час відповідно до його особового рахунку за період з 01.07.2013 р. по 11.09.2015 р., наданого у відповіді Управління поліції охорони в Кіровоградській області від 12.02.2025 р. №91-2025 на його заяву від 20.01.2025 р., можна побачити про постійне щомісячне нарахування йому доплати за роботу у нічний час у період з 01.07.2013 р. по 11.09.2015 р. (а.с.18, 20-21).

На звернення позивача (заява від 20.01.2025) про внесення додаткових змін до довідки від 12.05.2021 №10821 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії, визначеного станом на листопад 2019 року, відповідач листом від 21.01.2021 за №31/31/П-313-317-2025 відмовив у виготовлені оновленої довідки чи внесення будь-яких змін до вже виготовленої довідки від 12.05.2021 №10821, зазначивши, що виплата доплати за службу в нічний час носить не постійний характер, а компенсаційний (а.с.16, 17).

Не погоджуючись із такою бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

У справі, яка розглядається спір виник через порушення, на думку позивача, його права на перерахунок пенсії у зв'язку із неправомірністю дій державного органу, який видає довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії особі, яка проходила службу в ОВС у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення діючих поліцейських Національної поліції, яке полягало у невключені до складових цього грошового забезпечення позивача доплати за службу в нічний час.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих поліцейських, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII.

Порядок здійснення перерахунку пенсій військовослужбовців, інших осіб, які отримують пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ у тому числі колишніх працівників міліції, врегульовано статтею 63 цього Закону та Порядком №45.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно із статтею 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Закон України від 02.07.2015 № 580-VIII “Про Національну поліцію» визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України. Пунктом 4 частини десятої статті 62 цього Закону, якою врегульовані гарантії професійної діяльності поліцейського визначено, що поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.

Статтею 94 Закону № 580-VIII регламентовано грошове забезпечення поліцейських, згідно із частиною першою якої поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається Кабінетом Міністрів України залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України (частина друга статті 94 Закону № 580-VIII).

Нормативно-правовими актами, якими визначається розмір грошового забезпечення, його складові, умови та порядок його виплати, є постанова № 988 та Порядок № 260.

Підпунктом 3 пункту 5 Постанови № 988 передбачено право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Разом з тим, відповідно до восьмого абзацу пункту 11 розділу II Порядку № 26 доплата за службу в нічний час не має постійного характеру та виплачується поліцейським, залучення яких до служби в нічний час, підтверджене вказаними вище документами, за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Проте, як зазначено вище порядок здійснення перерахунку пенсій військовослужбовців, інших осіб, які отримують пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ у тому числі колишніх працівників міліції, врегульовано статтею 63 цього Закону та Порядком №45.

Так, згідно з Згідно із пунктом 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахування пенсії не враховуються.

Отже цими положеннями визначено виключний перелік видів грошового забезпечення, який враховується при здійсненні перерахунку пенсії.

У той же час такий вид грошового забезпечення як доплата за службу у нічний час, ними не передбачено.

Доплата за роботу у нічний час не була постійною та у грошовому атестаті позивача (про, що він й сам зазначає) (а.с.24) не зазначена, а тому для перерахунку пенсії позивачу не враховується.

За вказаних вище обставин, суд прийшов до висновку про відсутність підстав для включення до складу грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, отриманої позивачем виплати за роботу у нічний час, оскільки така виплата має компенсаційний характер, пов'язана, як правило, з виконанням додаткових обов'язків. Тобто ця виплата не є щомісячною і не має систематичного характеру, її розмір не є фіксованим, а тому вона не є складовою грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.

Аналогічний висновок про відсутність підстав для врахування доплати за службу у нічний час при здійсненні перерахунку пенсії колишньому працівнику органів внутрішніх справ викладено в постанові Верховного Суду від 19 серпня 2021 року у справі № 809/813/17.

Також висновок щодо того, що при здійсненні перерахунку пенсії доплата за службу у нічний час не враховується висловлений Верховним Судом у постановах від 14 травня 2019 року у справі № 639/2222/17, від 21 серпня 2019 року у справі № 295/2765/17, від 24 грудня 2020 року у справі № 803/867/17.

Відтак у задоволенні позову належить відмовити.

Відповідно до положень статті 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 9, 90, 242-246, 250, 251, 255, 257 - 262, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (філія ГСЦ МВС) (вул. Ботанічна, буд.24, м. Вінниця, Вінницька область, 21010; код ЄДРПОУ 45400935) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.П. КАЗАНЧУК