Рішення від 07.07.2025 по справі 160/10940/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2025 рокуСправа №160/10940/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Серьогіної О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні в м. Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

15.04.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не нарахування відповідної доплати за досягнення 80-ти річного віку ОСОБА_1 та зобов'язати здійснити нарахування відповідно до всіх передбачених законом пільг та надбавок ОСОБА_1 ;

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 недоплачену заборгованість, що виникла з вини Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Також позивач просить суд стягнути на його користь витрати на правову допомогу у розмірі 8000 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 отримує пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262- XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених від з військової служби, та деяких інших осіб» №2262. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення надбавки у зв'язку із досягненням 80-ти річного віку. 20.11.2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позивачу було направлено листа, в якому зазначалося, що ПФУ було враховано надбавку у зв'язку з досягненням 80-ти річного віку та змінено суми надбавки з 456,00 грн. до 570,00 грн. І хоча ПФУ стверджує про надбавку, але позивач вважає, що пенсія не збільшилася на вказану суму. Прийняте рішення вважає безпідставним та таким, що порушує чинне в Україні законодавство, тому просить суд задовольнити позовні вимоги

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.04.2025 року відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін з 01.05.2025 року.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.

30.04.2025 року через підсистему «Електронний суд» від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на адресу суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому з позовними вимогами, викладеними в позовній заяві Головне управління не погоджується та вважає їх необгрунтованими з наступних підстав. 23.10.2024 року (вх. № 45712/Т-0400-24) позивач, 24.08.1944 р.н., звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з питання пенсійного забезпечення. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 20.11.2024 року № 62440-45712/Т-01/8-0400/24 позивачу надано роз'яснення з приводу призначеної пенсії. Позивач отримує пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262). Відповідно до пункту 8 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168) з 1 березня 2023 року встановлено щомісячну компенсаційну виплату особам, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, не досягає розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2020 рік, яким виповнилося 80 років і більше, - у розмірі до 570 гривень. Щомісячна компенсаційна виплата особам, які досягли 80-річного віку після 1 березня 2023 року, встановлюється і виплачується з дати досягнення ними відповідного віку. З огляду на зазначене після досягнення позивачем 80-річного віку, а саме, з 24.08.2024 року компенсаційну виплату у розмірі 456,00 грн. змінено на компенсаційну виплату у розмірі 570,00 грн. З огляду на викладене, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.06.2025 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надати до суду в строк до 04.07.2025 року належним чином завірені копії доказів перерахування ОСОБА_1 доплати за досягнення 80-ти річного віку у розмірі 570,00 грн.

02.07.2025 року та 03.07.2025 року на адресу суду через підсистему «Електронний суд» від відповідача надійшли витребувані ухвалою суду від 24.06.2025 року документи.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.07.2025 року продовжено строк розгляду адміністративної справи до 07.07.2025 року.

Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених від з військової служби, та деяких інших осіб».

23.10.2024 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення надбавки у зв'язку із досягненням 80-ти річного віку.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 20.11.2024 року №62440-45712/Т-01/8-0400/24 позивачу повідомлено про відсутність підстав для призначення надбавки та зазначено про таке. Відповідно до пункту 8 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168) з 1 березня 2023 року встановлено щомісячну компенсаційну виплату особам, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, не досягає розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2020 рік, яким виповнилося 80 років і більше, - у розмірі до 570 гривень. Щомісячна компенсаційна виплата особам, які досягай 80-річного віку після 1 березня 2023 року, встановлюється і виплачується з дати досягнення ними відповідного віку. З огляду на зазначене після досягнення ОСОБА_1 80-річного віку, а саме, з 24.08.2024 року компенсаційну виплату у розмірі 456,00 грн змінено на компенсаційну виплату у розмірі 570,00 грн.

Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування відповідної доплати за досягнення 80-ти річного віку ОСОБА_1 , звернувся за захистом своїх прав до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Статтею 46 Конституції України гарантовано право громадянам на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі по тексту - Закон №1058).

Відповідно до статті 1 Закону № 1058- IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

З метою здійснення послідовних заходів щодо підтримки найбільш вразливих категорій осіб, які досягли відповідного віку та мають тривалий страховий стаж, Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2020 року № 849 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат для окремих категорій осіб у 2021 році та в подальшому", якою встановлено розмір компенсаційних виплат для пенсіонерів, яким виповнилося 80 років і більше та для пенсіонерів, яким виповнилося 75 років до досягнення 80-річного віку. Такі доплати нараховуються органами Пенсійного фонду України повинен автоматично, без звернення зазначених осіб до пенсійного фонду.

З 1 березня 2023 року згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» встановлено щомісячну компенсаційну виплату особам, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, не досягає розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2020 рік (10 340 гривень 35 копійок): яким виповнилося 80 років і більше, - у розмірі 570 гривень.

Предметом спору в даній справі є бездіяльність відповідача щодо не нарахування відповідної доплати за досягнення 80-ти річного віку ОСОБА_1 .

Суд зазначає, що згідно розрахунку пенсії від 01.11.2024 року пенсію ОСОБА_1 із суми грошового забезпечення для обчислення пенсії 5727,50 грн. (померлого годувальника) розраховано наступним чином:

Основний розмір пенсії: 30% грошового забезпечення (померлий в/службовець/пенсіонер) у розмірі: 1718,25 грн. (5727,50 грн. х 30% = 17818,25 грн.).

З урахуванням індексації: 2531,34 грн. (1718,25 грн. + 240,56 грн. + 385,89 грн. + 186,64 грн.).

З урахуванням мінімального розміру пенсії на 1 утриманця: 4722,00 грн. (2190,66 грн. (це доплата до мінімального розміру пенсії 4722,00 грн. (сума 4722,00 грн. складає 2 мінімальних пенсії, а саме 2361 грн. х 2 = 4722,00 грн)) + 2531,34 грн.

Вид підвищення або надбавка до пенсії: 570,00 грн.

Всього нараховано пенсію: 5292,00 грн. (4722,00 грн. + 570,00 грн. = 5292,00 грн.).

Таким чином, із вищенаведеного вбачається, що позивачу спірна компенсаційна виплата 80-річним у розмірі 570,00 грн. нараховується пенсійним органом з 24.08.2024 року, з дати досягнення пенсіонером 80-ти років, що підтверджується матеріалами справи.

Крім того, доказом перерахування суми 5292,00 грн на рахунок позивача є Інформація про доходи ОСОБА_1 , зі змісту якої вбачається, що з кінця серпня 2024 року позивачу виплачується спірна компенсаційна виплата 80-річним у розмірі 570,00 грн. (пенсія в серпні 2024 року становить 5207,42 грн, пропорційно з 24.08.2024 року, а з вересня 2024 року - у розмірі 5292,00 грн., куди входить сума надбавки 570,00 грн.).

Таким чином, в ході розгляду даної справи судом встановлено відсутність протиправності в діях відповідача, оскільки матеріалами даної справи спростовуються доводи позивача про відсутність виплати спірної надбавки 80-річним у розмірі 570,00 грн.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідач в спірних правовідносинах діяв з дотриманням норм чинного законодавства України.

Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином, особливістю адміністративного /судочинства є те, що тягар доказування у спорі покладається на відповідача - суб'єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

З урахуванням наведеного, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд приходить до висновку, що встановлені у справі обставини не підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а тому позовні вимоги є такими, що задоволенню не підлягають.

Згідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України в разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Згідно частиною 5 статті 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 255, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя О.В. Серьогіна