07 липня 2025 рокуСправа №160/31700/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сластьон А.О. розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
Суть спору: 29.11.2024 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:
-визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 24.05.2024 №047350005885 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.05.2024 про зарахування до страхового стажу періоду отримання допомоги по безробіттю з 21.11.2023 до 21.01.2024.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно відмовив у зарахуванні у повному обсязі до страхового стажу період одержання допомоги по безробіттю попри те, що зазначені обставини належним чином підтверджуються наданими документами і записами трудової книжки.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2024 року відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного прозовного провадження без виклику сторін.
06 січня 2025 року від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшли пояснення на позовну заяву. Зокрема, третя особа заперечує проти заявлених позовних вимог, вказує на їх безпідставність. Також, третя особа посилається на те, що період отримання допомоги по безробіттю з 21.11.2023 до 21.01.2024 не було зараховано до страхового стажу позивача, оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (Довідка ОК-5) відсутня інформація про нарахований дохід та сплачені внески за період з 21.11.2023 до 21.01.2024.
07 січня 2025 року від відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти заявлених позовних вимог. Зокрема, відповідач зазначив, що зарахування спірного періоду до страхового стажу позивача здійснюється із врахуванням законодавчих норм, визначених Законом №1058, на підставі відомостей персоніфікованого обліку, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру, а за періоди до 01.01.2004 - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом №1058. Враховуючи вищезазначене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення №047350005885 від 24.05.2024 про відмову у перерахунку пенсії, оскільки період отримання допомоги по безробіттю з 21.11.2023 до 21.01.2024 не підтверджено індивідуальними відомостями про застраховану особу.
10 січня 2025 року від позивача надійшла відповідь на відзив. Зокрема, позивач зазначив, що викладені відповідачем у відзиві доводи не повинні братися судом до уваги, оскільки належними чином оформлені записи в трудовій книжці є підставою для врахування спірного періоду до загального страхового стажу особи. Так, згідно з записами у трудовій книжці позивача, Петропавлівським відділом Синельниківської філії Дніпропетровського обласного центру зайнятості з 21.11.2023 розпочато виплату позивачу допомоги по безробіттю, а 21.01.2024 припинено її виплату. Дані записи завірені печаткою Петропавлівського відділу Синельниківської філії Дніпропетровського обласного центру зайнятості та підписом посадової особи.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,-
ОСОБА_1 з 12.04.2023 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію по інвалідності.
Згідно з записами трудової книжки НОМЕР_1 позивач у період з 21.11.2023 до 21.01.2024 перебував на обліку Петропавлівського відділу Синельниківської філії Дніпропетровського обласного центру зайнятості та отримував грошову допомогу по безробіттю.
Відповідно до довідки начальника Петропавлівського відділу Синельниківської філії Дніпропетровського ОЦЗ №383 позивачу 21.11.2023 розпочато виплату допомоги по безробіттю відповідно до ст. 2 п.2, ст. 23 п. 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», наказ №НТ231121 від 21.11.2023, а 21.01.2024 припинено виплату допомоги по безробіттю відповідно до пп.2 п.1 ст. 31 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», наказ №НТ240121 від 21.01.2024.
15.05.2024 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунко пенсії.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №047350005885 від 24.05.2024 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки періоди отримання допомоги по безробіттю з 21.11.2023 до 21.01.2024 не підтверджено індивідуальними відомостями про застраховану особу.
Не погодившись з рішенням відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Оцінюючи обґрунтованість рішення, суд враховує таке.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
У розумінні абз. 22 ст. 1 Закону №1058-IV пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом. Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Статтею 26 Закону №1058-IV встановлені умови призначення пенсії за віком. За загальним правилом особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності відповідного стажу, визначеного у статті 26 Закону №1058-IV, який для періоду звернення з з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року становить не менше 31 року.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджено постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 (надалі, також - Порядок №637).
Згідно з пунктом 1 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Відповідно до пункту 20 Порядку №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Відповідно до п. 3 вказаного Порядку за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Виходячи з приписів Порядку № 637, підтвердження трудового стажу потрібне у разі відсутності трудової книжки, необхідних записів в трудовій книжці, а також якщо містяться неправильні й неточні записи про періоди роботи.
Згідно з записами трудової книжки НОМЕР_1 позивач ОСОБА_1 у період з 21.11.2023 до 21.01.2024 перебував на обліку Петропавлівського відділу Синельниківської філії Дніпропетровського обласного центру зайнятості та отримував грошову допомогу по безробіттю.
Відповідно до довідки начальника Петропавлівського відділу Синельниківської філії Дніпропетровського ОЦЗ №383 позивачу 21.11.2023 розпочато виплату допомоги по безробіттю відповідно до ст. 2 п.2, ст. 23 п. 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», наказ №НТ231121 від 21.11.2023, а 21.01.2024 припинено виплату допомоги по безробіттю відповідно до пп.2 п.1 ст. 31 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», наказ № НТ240121 від 21.01.2024.
Отже, судом встановлено, що записи про отримання допомоги по безробіттю позивача у спірні періоди у трудовій книжці виконані без перекреслень, виправлень, у чіткій послідовності та з відповідністю дати.
Суд виходить з того, що записи трудової книжки є належною підставою для підтвердження стажу роботи для перерахунку пенсії.
Крім того, на підтвердження зазначених у трудовій книжці обставин позивач надав довідку начальника Петропавлівського відділу Синельниківської філії Дніпропетровського ОЦЗ №383, в якій містяться номери наказів, на підставі яких здійснювалася та припинялася виплата допомоги по безробіттю.
Водночас, частиною 3 ст. 44 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV органам Пенсійного фонду надано право вимагати і отримувати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інші відомості, передбачені законодавством для визначення права на пенсію.
Однак, як свідчать матеріали справи, вказаних дій відповідачі не вчиняли, тим самим не дотримались вимог щодо всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих пенсіонером документів.
Щодо непідтвердження індивідуальними відомостями про застраховану особу даних про отримання позивачем допомоги по безробіттю в період з 21.11.2023 до 21.01.2024.
За визначенням ст. 1 Закону №1058, страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону №1058, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з ст. 20 Закону №1058, страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до положень ст. 106 Закону №1058, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Отже, за змістом вищезазначених норм вбачається, що обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Так, умовою зарахування до страхового стажу позивача періоду допомоги по безробіттю або періоду отримання матеріальної допомоги є утримання з таких сум страхових внесків.
При цьому, суд погоджується з доводами позивача з приводу того, що несвоєчасна сплата страхових (єдиного) внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, а так само неутримання центром зайнятості страхових внесків з сум нарахованої допомоги по безробіттю не повинні порушувати законні права та інтереси застрахованої особи, зокрема, право на належне пенсійне забезпечення, оскільки обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до Пенсійного фонду покладено на роботодавця або особу, яка виплачувала допомоги по безробіттю.
Відтак, несплата страхових внесків не може позбавляти працівників права на зарахування періоду отримання допомоги по безробіттю до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права на пенсію в належному розмірі.
Відтак, підлягає зарахування до страхового стажу позивача спірний період з 21.11.2023 до 21.01.2024, коли позивачем отримувалася допомога по безробіттю.
Враховуючи встановлені під час розгляду справи обставини, суд вважає, що рішення про відмову у перерахунку пенсії, яке ґрунтується на протиправному незарахуванні (невизнанні) частини наявного у позивача страхового стажу, зокрема періоду отримання допомоги по безробіттю з 21.11.2023 до 21.01.2024, є протиправним та підлягає скасуванню.
Також, порушені права позивача підлягають захисту шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 про перерахунок пенсії.
Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки відповідач не довів правомірності прийнятого рішення позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Сплачений судовий збір у розмірі 968,96 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ідентифікаційний код: 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, буд. 83), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Головне упралвіння Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ідентифікаційний код: 21910427, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 24.05.2024 № 047350005885 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період отримання допомоги по безробіттю з 21.11.2023 до 21.01.2024.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.05.2024 про перерахунок пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ідентифікаційний код: 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, буд. 83) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн. (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи в порядку письмового провадження апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя А.О. Сластьон