Рішення від 07.07.2025 по справі 160/11532/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2025 рокуСправа №160/11532/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сластьон А.О. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмежено відповідальністю «Деталь Дніпро» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Суть спору: 22 квітня 2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмежено відповідальністю «Деталь Дніпро» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (надалі - відповідач 1), Державної податкової служби України (надалі - відповідач 2), в якій позивач просить суд:

-визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 01.04.2025 р. №12692733/447487677 про відмову в реєстрації податкової накладної від 26.02.2025 №2;

-зобов'язати Державну податкову службу України здійснити дії по реєстрації (зареєструвати) податкову накладну від 26.02.2025 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою подання.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачем було подано на реєстрацію до податкового органу податкову накладну №2 від 26.02.2025, однак її реєстрацію було зупинено та запропоновано платнику податків подати додаткові документи та пояснення, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК. На виконання п.п.201.16.2 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України позивачем було направлено документи, запитувані відповідачем. Однак, комісією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області було прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

Позивач вважає, що рішення відповідача-1 Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про відмову в реєстрації податкової накладної є протиправним, оскільки підстав для зупинення реєстрації податкової накладної не було. Подані позивачем документи повністю підтверджують факт здійснення господарської операції, за результатами якої складено надіслано на реєсрацію податкову накладну. З урахуванням наведеного, рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, є протиправним та підлягає скасуванню. З огляду на викладене, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.04.2025 відкрито спрощене провадження у справі, розгляд якої вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.

02 травня 2025 року через підсистему «Електронний суд» від представника відповідачів надійшли відзиви на позовну заяву.

В обґрунтування відзиву відповідач-1 зазначив, що оскаржуване рішення правомірне, та таке, що винесено відповідно до вимог діючого законодавства, оскільки платником податків не надано документи на підтвердження тих обставин, які були підставою для реєстрації податкової накладної. Вказує, що позивачу було надіслано повідомлення про надання додаткових пояснень, проте, додаткові пояснення та документи надано позивачем поза межами визначеного законом строку. Також, відповідач просить суд не брати до уваги документи, які ТОВ «Деталь Дніпро» не надавало комісії регіонального рівня, зокрема, видаткову накладну 200301 від 20.03.2025, видаткову накладну 200302 від 20.03.2025, товарно-транспортну накладну 200301 від 20.03.2025, товарно-транспортну накладну 200302 від 20.03.2025, видаткову накладну ТЗ-0000402 від 18.03.2025. З викладених у відзиві підстав просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування відзиву відповідач-2 зазначив, що оскаржуване рішення винесено відповідно до вимог діючого законодавства. Також, відповідач-2 зауважив, що дії по реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН є дискреційними повноваженнями. Вказує, що надані позивачем до суду платіжні інструкції, в порушення вимог постанови Правління НБУ від 29.07.2022 №163, не містять підпису платника та/або отримувача, а в товарно-транспортних накладних не зазначено час прибуття та час вибуття автомобіля для завантаження і розвантаження, не зазначено пункти навантаження із зазначенням повної адреси. З огляду на викладене, просить відмовити у задоволенні позову.

Від представника позивача також надійшла відповідь на відзив, в якій він не погоджується з викладеними відповідачами у відзиві доводами та просить суд задовольнити позовні вимоги. Вказує, що відповідачем 1 при прийнятті оскаржуваного рішення не враховано то, що підставою для реєстрації податкової накладної є отримання передоплати за товар. Відтак, на момент надання пояснень об'єктивно у позивача не могло бути товарно-транспортних та видаткових накладних.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ДЕТАЛЬ ДНІПРО» зареєстроване як суб'єкт господарювання у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 09.11.2022, місцезнаходження: 49009, м. Дніпро, вул. Акінфієва Івана, буд. 18, офіс 412А, ідентифікаційний код 44748767.

Видами економічної діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЕТАЛЬ ДНІПРО» є: 25.62 Механічне оброблення металевих виробів (основний), інші: 46.12 Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами; 46.14 Діяльність посередників у торгівлі машинами, промисловим устаткованням, суднами та літаками; 46.69 Оптова торгівля іншими машинами й устаткованням; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 63.99 Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у.; 69.10 Діяльність у сфері права.

24 лютого 2025 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «ДЕТАЛЬ ДНІПРО» (постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ТАС ДНІПРОВАГОНМАШ» укладено Договір поставки №449, за умовами якого постачальник зобов'язується поставити і передати у власність Покупцю на умовах Договору, а покупець зобов'язується прийняти та своєчасно оплатити за товар в асортименті, кількості і за цінами, які зазначені в Специфікаціях, що є невід'ємною частиною цього договору.

24 лютого 2025 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «ДЕТАЛЬ ДНІПРО» (постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ТАС ДНІПРОВАГОНМАШ» укладено специфікацію №1 від 24.02.2025 до договору №449 від 24.02.2025, відповідно до якої сторонами було узгоджено поставку товару, його ціну, спосіб оплати та умови поставки.

Для забезпечення виконання Договору поставки №449 від 24.02.2025 між позивачем та Приватним акціонерним товариством «Роменський завод «Тракторозапчастини» укладено Договір поставки №6-РЗТ від 08 травня 2023 року, за умовами якого продавець зобов'язується поставляти покупцю Товар (запасні частини до вантажної, спеціальної та тракторної техніки, поковки) в асортименті, кількості та по ціні в українській гривні згідно з заявками покупця, що узгоджується сторонами усно або за допомогою факсимільного чи електронного зв'язку, а покупець зобов'язується приймати і оплачувати товар на умовах, передбачених цим Договором.

Відповідно до наявної в матеріалах справи банківської виписки, на виконання Договору поставки №449 від 24.02.2025 Товариством з обмеженою відповідальністю «ТАС ДНІПРОВАГОНМАШ» було сплачено на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЕТАЛЬ ДНІПРО» попередню оплату у розмірі 2 168 958, 96 грн. з призначенням платежу «клин поковка, конус, пластина, шайба, плита упорна, петля кришки люка рах. 240201 від 24.02.2025 дог. 449 від 24.02.2025 у т.ч. ПДВ 20% - 361493, 16 грн.

Судом встановлено, що на виконання вимог ст.187 та ст.201 Податкового кодексу України, Товариством з обмеженою відповідальністю «ДЕТАЛЬ ДНІПРО» з настанням першої події - отримання попередньої оплату було складено і направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних наступну податкову накладну №2 від 26.02.2025.

Відповідно до квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної від 18.03.2025, документ збережено, реєстрація зупинена, відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 26.02.2025 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги8607, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"= 4. 1327%, "Рпоточ"=114004 запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

19 березня 2025 року ТОВ «Деталь Дніпро» надало пояснення та копії документів для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному державному реєстрі податкових накладних, а саме: договори, рахунок, специфікації до договорів, витяги по руху коштів. В наданих відповідачу 1 поясненнях, позивач вказав, що покупцем товару зроблена передоплата, відтак, видаткових та товарно-транспортних накладних позивач надати не може.

Судом з'ясовано, що відповідач 1 надсилав позивачу повідомлення про надання додаткових документів та пояснень. Зазначені обставини не заперечуються позивачем.

29.03.2025 на виконання п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, підприємством було надано копії документів, та додаткові пояснення щодо податкової накладної №2 від 26.02.2025, реєстрацію якої було зупинено. Позивач не заперечує обставин того, що додаткові пояснення та документи були надіслані після закінчення визначеного п.9 Порядку №520 строку надання відповіді.

За результатами розгляду наданих позивачем пояснень та документів, Комісією ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийнято рішення №12692733/44748767 року від 01.04.2025, якими відмовлено у реєстрації податковою накладної у зв'язку з ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

08 квітня 2025 року ТОВ «ДЕТАЛЬ ДНІПРО» направило скаргу на рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 01.04.2025 №12692733/447487677 про відмову в реєстрації податкової накладної від 26.02.2025 №2 до Державної податкової служби України (реєстраційний номер документа 9092172553).

В скарзі ТОВ «ДЕТАЛЬ ДНІПРО» виклало причини незгоди з рішенням від 01.04.2025 №12692733/447487677. На момент подання скарги вже відбулася поставка товару покупцю ТОВ «ТАС ДНІПРОВАГОНМАШ», тому ТОВ «ДЕТАЛЬ ДНІПРО», крім документів, які були подані 19.03.2025 разом з поясненнями, надало ще копії відвантажувальних документів, які підтверджують реальність господарської операції, а саме: договори, рахунок, специфікації до договорів, витяги по руху грошових коштів, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні.

14 квітня 2025 року ТОВ «ДЕТАЛЬ ДНІПРО» отримало рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 14.04.2025 №16228/44748767/2. Цим рішенням скаргу позивача залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін. В якості підстави для залишення скарги без задоволення зазначено ненадання платником податку копiй первинних документiв щодо постачання/ придбання товарiв/послуг, зберiгання i транспортування, навантаження, розвантаження продукцiї, складських документiв (iнвентаризацiйнi описи), у тому числi рахунки-фактури/iнвойси, акти приймання-передачi товарiв (робiт, послуг) з урахуванням наявностi певних типових форм та галузевої специфiки, накладних.

Не погоджуючись з рішенням про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України(далі -ПК України).

Згідно з п.187.1 ст. 187 Податкового кодексу України(далі -ПК України) датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної/розрахунку коригування на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року (далі - Порядок № 1246), після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 ПК України; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів визначені Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165).

Пунктами 5, 6 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення. Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4). У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4). Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

Згідно п. 7, 8, 9 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет. Платник податку отримує розраховані показники позитивної податкової історії через електронний кабінет.

Додатком 3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, якими є, зокрема, відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року №520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок 520).

Відповідно до п. 2-11 Порядку 520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстр платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження: інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питанні прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригуванню в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлене повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійсненню операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг"; "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

-ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній /розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

-та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

-та/або надання платником податку копій документів, складених/ оформлених із порушенням законодавства.

Враховуючи викладене вище нормативне обґрунтування, первинним об'єктом судового дослідження в даній справі є обставини, за яких відповідач вчинив дії щодо зупинення реєстрації податкових накладних. Підставою для таких дій мають бути: чіткі критерії оцінки ступеня ризиків відповідних господарських операцій; конкретний перелік документів, встановлений податковим законодавством.

Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

При цьому, податковий орган, як встановлено судом, не навів в квитанції переліку документів, надання яких було б достатнім для прийняття суб'єктом владних повноважень рішення щодо реєстрації податкових накладних.

Повертаючись до обставин справи.

Підставою для відмови в реєстрації податкової накладної стало ненадання/часткове надання документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній.

Позивачем до матеріалів справи додано Договір №449 від 24.02.2025, специфікацію №1 від 24.02.2025 до Договору №449 від 24.02.2025; Договір поставки №6-РЗТ від 08.05.2023; специфікацію №2 від 25.02.2025; банківські виписки за період з 01.02.2025 по 19.03.2025 та з 26.02.2025 по 19.03.2025, видаткові накладні №200301 від 20.03.2025, №200302 від 20.03.2025; Товарно-транспортні накладні №200301 від 20.03.2025, №200302 від 20.03.2025, рахунок-фатура №ТЗ-0000243 від 25.02.2025, видаткову накладну №ТЗ-0000402 від 18.03.2025.

При цьому, як з'ясовано судом, частина зазначених документів була подана позивачем 19.03.2025 за результатами отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, частина - після закінчення визначеного п.9 Порядку №520 строку надання відповіді, а також на стадії адміністративного оскарження рішення відповідача 1 про відмову в реєстрації податкової накладної. У зв'язку із останнім відповідачі просять не приймати до уваги документи, які не надавалися позивачем відповідачу 1 під час прийняття останнім оскаржуваного рішення.

Так, судом з'ясовано, що ТОВ «Деталь Дніпро» за наслідком зупинки реєстрації податкової накладної надало відповідачу 1 такі документи: Договір №449 від 24.02.2025, специфікація №1 від 24.02.2025 до Договору №449 від 24.02.2025; Договір поставки №6-РЗТ від 08.05.2023; специфікація №2 від 25.02.2025; банківські виписки за період з 01.02.2025 по 19.03.2025 та з 26.02.2025 по 19.03.2025, рахунок-фатура №ТЗ-0000243 від 25.02.2025.

Натомість, документи на підтвердження поставки товару, зокрема, видаткові накладні №200301 від 20.03.2025, №200302 від 20.03.2025; Товарно-транспортні накладні №200301 від 20.03.2025, №200302 від 20.03.2025, видаткова накладна №ТЗ-0000402 від 18.03.2025, надано позивачем після закінчення визначеного п.9 Порядку №520 строку надання відповіді, а також на стадії адміністративного оскарження рішення відповідача 1 про відмову в реєстрації податкової накладної.

Повертаючись до обставин справи, суд зазначає, що в спірних правовідносинах виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг пов'язано з датою зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів, що підлягають постачанню, а не з датою відвантаження товарів.

Відтак, до предмета доказування входить, перш за все, факт оформлення документів, що засвідчують підстави та факт зарахування коштів від покупця товарів на рахунок позивача, а не факт поставки товару.

Суд зазначає, що надані позивачем 19.03.2025 документи в повній мірі підтверджували факт здійснення господарської операції, з настанням якої виникла необхідність в складанні податкової накладної, реєстрацію якої було зупинено, а в подальшому в реєстрації якої було відмовлено. Зокрема, позивачем підтверджено факт виставлення покупцю рахунку на оплату товару, а також зарахування коштів на банківський рахунок ТОВ «Деталь Дніпро». Також, позивачем надано документи на підтвердження придбання тих товарів, які ТОВ «Деталь Дніпро» поставляло в спірних правовідносинах та предоплату за які було ним отримано 26.02.2025.

Відтак, не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду обставини про ненадання/часткове надання платником податків документів та пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній.

Натомість, в контексті реєстрації податкової накладної, яка є предметом розгляду у цій справі, не є визначальними обставини поставки товару, відтак, і документи на підтвердження таких обставин.

З цих підстав суд не беру до уваги твердження відповідачів про те, що документи на підтвердження поставки товарів надано позивачем після закінчення визначеного п.9 Порядку №520 строку для надання відповіді, а також на стадії адміністративного оскарження рішення. Також, з огляду на викладене суд не враховує зауваження відповідачів до наданих позивачем товарно-транспортних накладних.

Крім того, суд враховує обставини того, що на момент зупинення реєстрації податкової накладної, а також під час надання пояснень 19.03.2025 поставка товарів ще не була здійснена позивачем. Відтак, об'єктивно позивач не мав можливості надати податковому органу документи на підтвердження факту поставки.

Щодо зауважень відповідачів до наданих позивачем виписок з банківських рахунків.

Зокрема, відповідачі у відзиві вказали, що надані позивачем платіжні інструкції не містять підпису платника та/або отримувача, що є порушенням вимог постанови Правління НБУ від 29.07.2022 №163 «Про затвердження Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті користувачів платіжних послуг» та постанови Правління НБУ від 04.07.2018 №75 (в редакції постанови Правління НБУ від 26.09.2022 №209) «Про затвердження Положення про організацію бухгалтерського обліку в банках України».

Суд звертає увагу, що позивачем за наслідком зупинення реєстрації податкової накладної надано відповідачу 1 виписки з клієнтських рахунків, а не платіжні інструкції.

Надані виписки відповідають вимогам пунктів 62 та 63 Положення про організацію бухгалтерського обліку в банках України, затвердженого постановою Правління НБУ від 04.07.2018 №75 (в редакції постанови Правління НБУ від 26.09.2022 №209) та, серед іншого, містять особистий підпис та посаду особи, яка брала участь у складанні виписки з рахунку клієнта, печатку банка.

Відтак, не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи обставини ненадання/часткового надання позивачем пояснень та документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній.

Верховний Суд, зокрема у постановах від 16.09.2022 у справі №380/7736/21, від 07.12.2022 у справі №500/2237/20, від 17.05.2023 у справі №140/14282/20 неодноразово наголошував на тому, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

Враховуючи наведену вище практику Верховного Суду, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів щодо проведення господарської операції між позивачем та його контрагентом, а також те, що первинні документи та пояснення надавались контролюючому органу, достатність яких для прийняття рішення про реєстрацію вказаних податкових накладних не спростована відповідачами, суд дійшов висновку, що податковим органом не було виконано законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії, що в свою чергу призводить до його протиправності.

Так, з наявних матеріалів справи вбачається, що первинні документи, оформлені позивачем в рамках господарських відносин із контрагентом, копії яких надані 19.03.2025 разом із поясненнями для прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної, складені у відповідності до вимог законодавства та є первинними документами, які засвідчують факт виконання позивачем та його контрагентом господарських зобов'язань.

Також, суд зазначає, що надіслана позивачу квитанція містять вимогу щодо надання пояснень та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, без зазначення конкретного переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

Отже, в даному випадку суд зазначає, що використання податковим органом загальних висновків призвело до необґрунтованого обмеження права платника податків бути обізнаним у моделюванні поведінки, оскільки платник не був повідомлений про необхідність надання документів за вичерпним і зрозумілим переліком.

Відтак, за викладених обставин, рішення про відмову у реєстрації податкової накладної не є обґрунтованим та вмотивованим, та не містить переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття, оскільки не встановлює, які саме первинні документи позивач не надав податковому органу для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 01.04.2025 №12692733/447487677 про відмову в реєстрації податкової накладної від 26.02.2025 №2.

Суд також враховує, що чинним законодавством покладено на Державну податкову службу України обов'язок щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Тобто, податковому органу надано право вільно обирати одне з двох рішень, яке на його думку є законодавчо обґрунтованим та правильним. А отже, «свобода розсуду» податкового органу, у разі встановлення судом протиправності відмови у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, звужується до єдиного юридично допустимого рішення, в даному випадку рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 26.02.2025, датою її фактичного подання.

Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно з ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про задоволення позовної заяви.

З огляду не те, що позовні вимоги були задоволені в повному обсязі, судовий збір, понесений позивачем за подачу адміністративного позову до суду в розмірі 2422,40 грн. (з урахуванням коефіцієнту 0,8), підлягає стягненню з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись статтями 139, 241 - 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмежено відповідальністю «Деталь Дніпро» (ідентифікаційний код: 44748767, місцезнаходження: 49009, м. Дніпро, вул. Акінфієва Івана, буд. 18, офіс 412А) до Головного управління Державної податкової служби в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49005, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул. Сімферопольська, буд.17-а, ідентифікаційний код ВП: 44118658), Державної податкової служби України (місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8 ідентифікаційний код: 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 01.04.2025 №12692733/447487677 про відмову в реєстрації податкової накладної від 26.02.2025 №2.

Зобов'язати Державну податкову службу України здійснити дії по реєстрації (зареєструвати) податкову накладну від 26.02.2025 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49005, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул. Сімферопольська, буд.17-а, ідентифікаційний код ВП: 44118658) на користь Товариства з обмежено відповідальністю «Деталь Дніпро» (ідентифікаційний код: 44748767, місцезнаходження: 49027, м. Дніпро, вул. Акінфієва Івана, буд. 18, офіс 412А) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422, 40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя А.О. Сластьон