Справа № 369/5615/25
Провадження № 2-а/369/167/25
07.07.2025 м. Київ
Суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області Янченко А.В., розглянувши позов ОСОБА_1 до Поліцейського ВП №1 (м. Вишневе) Бучанського РУП Гу НП в Київській області про визнання дій поліції протиправними та повернення сплачених коштів,
ОСОБА_1 звернувся до суду в порядку позовного провадження зі скаргою (згідно позиції суду за своєю правовою природою є позовом), до Поліцейського ВП №1 (м. Вишневе) Бучанського РУП Гу НП в Київській області про визнання дій поліції протиправними та повернення сплачених коштів.
Позивач просив суд:
1. Визнати незаконними дії працівників поліції поліцейського відділу поліції №1 (м. Вишневе) щодо:
- незаконного затримання його автомобіля;
- евакуації авто без складання відповідного протоколу.
2. Зобов'язати поліцію компенсувати ОСОБА_1 збитки у розмірі 4 100,00 грн, сплачені ним за евакуацію та зберігання авто.
3. Стягнути з відповідача судові витрати на користь ОСОБА_1 .
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі, суддя виходить з наступного.
За змістом п.1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Стаття 20 КАС України регламентує розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів.
Місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:
оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;
уточнення списку виборців;
оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів у сфері медіа, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників суб'єктів у сфері медіа, що порушують законодавство про вибори та референдум;
оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:
примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;
примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні, або особами без громадянства;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України" Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років";
6) адміністративні справи за позовними заявами територіального центру комплектування та соціальної підтримки з приводу тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті.
Частина 3 статті 286 КАС України містить вичерпний перелік дій суду за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності, а саме: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу(посадової особи); 3)скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
З огляду на зазначені норми закону, дані позовні вимоги не підсудні місцевому загальному суду як адміністративному суду.
На підставі п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суд відмовляє у відкритті провадження у справі.
Отже, зважаючи на предмет позову, відповідно до вимог закону, позовна заява підсудна окружному адміністративному суду.
Керуючись ст. 5, 9, 12, 19-22, 25-27, 77, 79, 80, 121, 122, 126, 170, 171, 268, 269, 286 КАС України, суд,
Відмовити у відкритті провадження за вимогами ОСОБА_1 до Поліцейського ВП №1 (м. Вишневе) Бучанського РУП Гу НП в Київській області про визнання дій поліції протиправними та повернення сплачених коштів.
Роз'яснити ОСОБА_1 його право звернення з цими вимогами в порядку адміністративного судочинства до окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд Київської області протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвалу складено та підписано: 07.07.2025 року.
Суддя А.В. Янченко