Справа 362/4636/25
Провадження 3/362/1896/25
01.07.2025 року м. Васильків
Васильківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючої - судді Рубан Т.П.,
за участю:
секретаря судового засідання Трохименко Є.Ю.,
прокурора Прасол В.І.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 ,
розглянувши справи, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, депутата Васильківської міської ради Обухівського району Київської області, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
ОСОБА_1 , будучи депутатом Васильківської міської ради Обухівського району Київської області (набув повноважень депутата 01.12.2020), а, отже, й суб'єктом, на якого згідно з підпунктом "б" пункту 1 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції" поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції", тобто особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та який відповідно до примітки до статті 172-6 КУпАП є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, в порушення вимог частини першої статті 45 розділу VII та пункту 2-7 розділу XIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про запобігання корупції", несвоєчасно, 07.03.2024, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - НАЗК) щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація) за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною першою статті 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , депутат Васильківської міської ради Обухівського району Київської області, будучи згідно з підпунктом "б" пункту 1 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції" суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції", тобто особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та який відповідно до примітки до статті 172-6 КУпАП є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, в порушення вимог частини першої статті 45 розділу VII та пункту 2-7 розділу XIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про запобігання корупції", несвоєчасно, 08.03.2024, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному вебсайті НАЗК щорічну декларацію за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною першою статті 172-6 КУпАП.
Так, частиною першою статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" передбачений обов'язок осіб, зазначених, зокрема, у пункті 1 частини першої статті 3 названого Закону, щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК декларацію за минулий рік за формою, що визначається НАЗК.
Водночас у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Законом України "Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни" було установлено, що фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи.
Разом з тим, 12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", яким внесено зміни до Закону України "Про запобігання корупції", зокрема пункт 2-7 розділу XIII "Прикінцеві положення" Закону викладено в новій редакції, якою установлено:
особи, які у 2021-2022 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 вказаного Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року;
з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України "Про запобігання корупції" (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Тобто, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічні декларації в такі строки:
за 2021 рік - упродовж часу з 00:00 год. 01.01.2022 по 23:59 год. 31.01.2024;
за 2022 рік - упродовж часу з 00:00 год. 12.10.2023 по 23:59 год. 31.01.2024.
Фактично ОСОБА_1 подав щорічні декларації:
за 2021 рік - 07.03.2024 о 22 год. 59 хв.;
за 2022 рік - 08.03.2024 об 11 год. 39 хв., що підтверджується наявною у справі роздруківкою послідовності дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр).
Тож ОСОБА_1 порушив порядок, передбачений статтею 45 розділу VII "Фінансовий контроль" та пунктом 2-7 розділу XIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про запобігання корупції", в частині строків подання щорічних декларацій за 2021, 2022 роки.
У судовому засіданні ОСОБА_1 факт правопорушення визнав та пояснив, що несвоєчасно подав декларації через неуважність до строків, визначених законодавством. Просив суд суворо не карати.
Прокурор підтримала протоколи про вчинення адміністративних правопорушень у повному обсязі, просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 172-6 КУпАП та призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Суд, вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, позицію прокурора, дослідивши матеріали справ про адміністративне правопорушення, відповідно до положень статті 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходить до висновків про таке.
Положеннями статті 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами тощо.
Крім особистих пояснень, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 КУпАП, підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами, зокрема:
даними протоколів про адміністративне правопорушення № 3713 та № 3714 від 16.06.2025, які складено у відповідності з вимогами статті 256 КУпАП та містять необхідні у ньому відомості, зокрема щодо дати, часу, місця та способу вчинення адміністративного правопорушення;
даними витягу з протоколу першої сесії Васильківської міської ради Обухівського району Київської області VIII скликання від 01.12.2020 року щодо результатів голосування і підсумків виборів та обрання ОСОБА_1 депутатом зазначеної ради;
роздруківками послідовності дій користувача з ІТС Реєстру щодо ОСОБА_1 .
За таких обставин суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за частиною першою статті 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до частини другої статті 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Стосовно ОСОБА_1 до суду надійшло дві окремі справи про адміністративні правопорушення, які розглядаються одним складом суду одночасно, тож суд вважає за необхідне об'єднати в одне провадження справи про адміністративні правопорушення № 362/4636/25 (провадження № 3/362/1896/25) та № 362/4640/25 (провадження № 3/362/1897/25), присвоївши їм спільний № 362/4636/25 (провадження № 3/362/1896/25), та накладати стягнення із дотриманням вимог частини другої статті 36 КУпАП.
Відповідно до статей 33, 34 КУпАП під час накладення адміністративного стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно зі статтею 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Призначаючи адміністративне стягнення, суд бере до уваги характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , ступінь його вини, причини несвоєчасного подання декларації, та вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у межах санкції частини першої статті 172-6 КУпАП у виді штрафу.
За статтею 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. При цьому ставка судового збору відповідно до пункту 5 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ураховуючи наведене, з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір.
Керуючись статтями 23, 27, 30, 33, 36, 38, 40-1, 172-6, 221, 251, 252, 256, 280, 283-285, 294 КУпАП, Законом України "Про судовий збір", суд
Об'єднати в одне провадження справи за 362/4636/25 (провадження № 3/362/1896/25) та № 362/4640/25 (провадження № 3/362/1897/25) стосовно ОСОБА_1 за фактом вчинення адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 КУпАП, присвоїти об'єднаній справі № 362/4636/25.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 КУпАП, та на підставі частини другої статті 36 КУпАП накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, сплачується за наступними реквізитами: Одержувач: ГУК у Київ. обл./Васильків МТГ/, код одержувача ЄДРПОУ: 37955989. Банк Казначейство України (ЕАП). № рахунку UA 098999980314090542000010786, код класифікації доходів бюджету 21081100; Адміністративні штрафи та інші санкції. Місцевий бюджет.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок судового збору, які перерахувати за наступними реквізитами: Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106 Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001 Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Роз'яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше п'ятнадцяти днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення вказаного строку надсилається правопорушником до органу (посадової особи), який виніс постанову про накладення штрафу.
У разі несплати штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання правопорушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом. При здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" строк пред'явлення постанови до примусового виконання три місяці з дня набрання нею законної сили.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення до Київського апеляційного суду через Васильківський міськрайонний суд Київської області.
Суддя Т.П. Рубан