Рішення від 02.06.2025 по справі 369/8476/22

Справа № 369/8476/22

Провадження № 2/362/151/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2025 року Васильківський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого судді Кравченко Л.М.,

за участю: секретаря Шмагун М.С.,

представника позивача адвоката Лютого О.В.,

представника відповідача адвоката Христич О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Василькові Обухівського району Київської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства товариство «Оператор газорозподільної системи «КИЇВОБЛГАЗ», третя особа Гребінське Споживче товариство, про визнання недійсним рішення комісії з розгляду актів про порушення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду із позовом, в якому просить визнати неправомірними та скасувати рішення комісії Васильківського відділення Акціонерного товариства товариство «Оператор газорозподільної системи «КИЇВОБЛГАЗ» з розгляду актів про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем, оформлене протоколом засідання комісії № 300 від 27.07.2022 р. про задоволення Акту про порушення № 876 від 15.03.2021 р. та Актів - розрахунку не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 27.07.2022 р. на суму 150130,00 грн., мотивуючи тим, що право власності на об'єкт виникло у неї 30.07.2012 р., а тому належним споживачем є третя особа, яка направляла відповідачу лист про зняття облікованого та закріпленого за ним вузла обліку, сама ж відповідач споживання газу не здійснювала та не планувала ткого, оскільки встановила автономне джерело опалення; зафіксовані представниками відповідача показники лічильника дублюють показники лічильника, вказані у акті приймання-передачі від 30.11.2011 р.; в акті перервірки технічного стану вузла обліку газу від 15.03.2021 р. вказується, що видимих ознак втручання у лічильник газу не виявлено; відсутній договір розподілу природнього газу між сторонами; порушено двомісячний строк для розгляду Акту.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав вимоги позову, просив його задовольнити із викладених у позові підстав.

Представник відповідача в судовому засіданні просила відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у поясненнях.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, судом повідомлявся належно.

Заслухавши представників сторін, дослідивши письмові докази у справі у їх сукупності, суд встановив такі обставини та приходить до наступних висновків.

Як вбачається із свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 14.07.2011 р. та витягу про державну реєстрацію прав № 30779007 від 28.07.2011 р., ОСОБА_1 на підставі рішення від 27.04.2011 р. № 39 набула право власності на частки нежитлової будівлі загальною площею 248,5 кв.м магазину «Культтовари», АДРЕСА_1 .

З огляду акту від 30.11.2011 р., складеного комісією в складі представників Гребінківського споживчого товариства та ОСОБА_1 , станом на день складення такого показник лічильника № 00120263 становив 15766, авансовий показник був наданий - 16358.

27.06.2012 р., на підставі Договору купівлі-продажу нежитлової будівлі, укладеного між позивачем та третьою особою, ОСОБА_1 набула право вланості на частину нежитлової будівлі - магазину № 3 «Культтовари» вул. Київська 152/2 смт. Гребінки. Цього ждня сторонами складено акт про передачу основних засобів згідно Договору купівлі - продажу будівлі.

Таким чином, позивачка є власницею нежитлової будівлі - магазину № 3 «Культтовари» вул. Київська 152/2 смт. Гребінки, загальною площею 248,5 кв.м.

Суд не приймає до уваги листа голови правління Гребінківської СТ від 30.11.2011 р. за вих. № 79, що адресований начальнику Васильківської філії ВАТ «КИЇВОБЛГАЗ», через відсутність доказів направлення та/або отримання такого адресатом.

Разом з тим, під час дослідження доказів знайшли підтвердження доводи позивача про відсутність між нею та відповідачем договірних відносин, а саме 28.01.2016 р. ОСОБА_1 подано заяву - приєднання до умов договору розподілу природного газу з адресою точки комерційного обліку суб'єкту № 160 по вул. Київська, смт. Гребінки, інших доказів наявності між стронами договірних відносин щодо нежитлової будівлі - магазину № 3 «Культтовари» відповідачем не надано.

Крім того, відповідачем не спростовано авансового показника лічильника наданого в 2011 р. третьою особою, а додані до пояснень заява-приєднання та Додаткова угода до Типового договору підтверджуть існування договірних відносин між відповідачем та третьою особою щодо нежитлового приміщенні аж до 01.01.2016 р., а також підтверджується фотознімком лічильника GALLUS 2000 № U00120263 1996 р. з показником 15766 куб.м.

Принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи та покладає тягар доказування на сторони. Водночас цей принцип не створює для суду обов'язок вважати доведеною та встановленою обставину, про яку стверджує сторона. Таку обставину треба доказувати таким чином, аби реалізувати стандарт більшої переконливості, за яким висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається вірогіднішим, ніж протилежний (Постанова ВП ВС від 18 березня 2020 р. у справі №129/1033/13-ц).

15.03.2021 р. представниками відповідача складено акт перевірки технічного стану комерційного ВОГ GALLUS 2000 № U00120263 та зафіксовано показник 15766 куб.м, а також вказано про відсутність видимих ознак втручання.

Цього ж дня, 15.03.2021 р., представниками відповідача за адресою:

АДРЕСА_1 , було здійснено перевірку технічного стану вузлів обліку газу та складено Акт перевірки технічного стану комерційного ВОГ провідним інженером з метрології АТ «Київоблгаз» ОСОБА_2 щодо об'єкту Гребінського Споживчого товариства (так як інформація про зміну власника не подавалась новим власником (власник ОСОБА_1 не подавалася заява про приєднання або про припинення газопостачання), проте в присутності та за підписом нового власника ОСОБА_1 за наслідками вказаної перевірки було виявлено, під час контрольного зняття показників, що блінда на стояку (та пломба) - відсутня, про що було складено Акт про порушення № 876 від 15.03.2021. Газопровід було відрізано та заварено на стояку.

Тобто, за наслідками перевірки було виявлено порушення, Кодексу ГРМ, використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу (пп. 1.6 п. 2 гл. 2 Р ХІ Кодексу ГРМ), та яке кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок якого здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу Споживачеві.

Відповідно до п.2 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами

На підставі чого, представниками Оператора ГРМ, відповідно до Порядку оформлення акту про порушення, що міститься в Главі 5 Р ХІ Кодексу ГРМ, складено Акт про порушення № 876 від 15.03.2021 р. (далі - акт про порушення) у присутності Позивача та засвідчено її підписом.

Відповідно до п. 7 гл. 5 Розділу ХІ Кодексу ГРМ, на дату складання акта про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис.

Вказане порушення усунуте того ж дня, а саме відрізано механічним шляхом та зафіксовано показники лічильника 15766,388 м3, про що зазначено в акті про порушення та Акті перевірки технічного стану.

Всі вищевказані документи було складено у присутності Позивача, при складанні яких нею не внесено жодних зауважень.

Відповідно до вимог статті 526 ЦК України зобов'язання повинні виконуватися належним чином, відповідно до умов договору.

У частині першій статті 626 ЦК України встановлено, що договором є домовленість двох і більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до вимог статті 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами

Згідно з частиною першою статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Статтею 13 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що споживач зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу. У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.

Відповідно до статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» встановлено, що суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Правопорушеннями на ринку природного газу, зокрема, є несанкціонований відбір природного газу.

Відносини між газорозподільними підприємствами та фізичними особами (населенням) - споживачами газу регулюються Кодексом газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРС), затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) № 2494 від 30 вересня 2015 р., зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1379/27824.

Згідно пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС, несанкціонований відбір природного газу - це відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу.

Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодекс ГРС до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу у оператора газорозподільної системи (далі - ГРМ) (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: несанкціоноване втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (далі - ЗВТ), зокрема лічильника газу.

Згідно із пунктом 4 глави 1 розділу І Кодекс ГРС несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - це втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Відповідно до пункту 5 глави 5 розділу ІІІ Кодексу ГРС Оператор ГРМ має право безперешкодного та безкоштовного доступу до земельних ділянок та інших об'єктів всіх форм власності, на яких розташована газорозподільна система, для виконання службових обов'язків, передбачених законодавством. Для належного виконання Оператором ГРМ функцій щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій споживач зобов'язаний забезпечити доступна власні об'єкти представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання службових обов'язків, зокрема, для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання.

Згідно з пунктом 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу.

Порядок оформлення акта про порушення встановлений главою 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем.

Зокрема, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу (пункт 1).

Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами (пункт 2).

Згідно з пунктами 8, 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

22.04.2021 р. протоколом № 231 засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу, у відсутності Споживача та уповноваженної ним особи, здійснили розгляд акту про порушення № 876 від 15.03.2021 р. та вирішили перенести засідання комісії на невизначений термін (дати та час буде повідомленою додатково) в зв'язку із необхідністю додаткового обстеження та перевірки матеріалів справи. При цьому, акт комісії від 22.04.2021 р. містить підпис ОСОБА_1 без визначення статусу такої у описовійй та мотивувальній частині акту та без заначення її присутності.

27.07.2022 р., тобто через один рік чотири місяці 12 днів, протоколом № 300 засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу, розглянувши наявні матеріали на відділенні, прийняло рішення про задоволення акту про порушення в частині порушення, що передбачено пп.1.6 п. 2 гл. 2 Р ХІ Кодексу ГРМ, а саме, використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газ, та розраховано об'єм спожитого природного газу за період з 15.09.2020 о 15.03.2021, про що складено протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу № 300 від 27.07.2022 р., який Позивач підписала із зауваженнями та запереченнями.

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Абзацом 1 пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодекс ГРС встановлено, що у разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму не облікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Відповідно до статей 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до абзацу першого пункту 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ (у редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1469 від 29.07.2020) акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо нього відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом "Про судову експертизу").

Тобто вказана норма встановлює для комісії з розгляду актів про порушення оператора ГРМ строк, в який повинно бути проведено засідання комісії з розгляду акта про порушення.

Таким чином господарюючий суб'єкт, на якого розповсюджується вимоги пункту 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, повинен їх дотримуватися, тобто розглядати акти про порушення у строки визначені Кодексом ГРМ, а порушення таких строків є невиконанням вимог Кодексу ГРМ, що, у свою чергу, має встановлювати відповідальність за такі порушення, зокрема, шляхом визнання недійсним рішення комісії.

При цьому, судом враховується, що в абзаці першому пункту 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ (у редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1469 від 29.07.2020 р.) передбачено випадок, коли комісія може розглянути акт про порушення за межами встановленого вказаною нормою строку, а саме у випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом "Про судову експертизу".

Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду, проаналізувавши зміст абзацу першого пункту 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ (у редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1469 від 29.07.2020 р.) та судову практику щодо застосування вказаної норми права, а також враховуючи суспільно значущі обставини, які виникають у суспільстві, наприклад такі як погіршення епідеміологічного стану в країни (поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, як було у справі № 914/993/21), проведення бойових дій (введено воєнний стан в країни, що є у даний час в Україні), тобто такі обставини, на які не можливо вплинути, та які є поза межами волевиявлення осіб, що повинні дотримуватись, передбачених абзацом першим пункту 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, строків, вважає за необхідне зазначити, що судам у кожному конкретному випадку необхідно встановлювати обставини, за яких засідання комісії відбулося з пропуском строку встановленого абзацом першим пункту 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, тобто надавати оцінку відповідним доказам у справі та в залежності від поважності причин пропуску такого строку ухвалювати відповідне рішення щодо визнання/не визнання недійсним рішення комісії.

Відповідачем не доведено поважність причин пропуску строку розгляду акту про порушення та ухвалення рішення за результатом розгляду такого лише через майже півтора року, а тому суд приходить до обгрунтованого висновку про задоволення позову та визнання рішення комісії, оформлене протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу № 300 від 27.07.2022 р., недійсним.

За правилами ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 992 грн. 40 коп.

На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 13, 59 Закону України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільчих систем, ст.ст. 1 13, 19, 23, 27, 34, 76 83, 89, 95, 133, 141, 142, 206, 258, 259, 263 265, 273 279ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ

Позов задовольнити.

Визнати недійсним рішення комісії Васильківського відділення Акціонерного товариства товариство «Оператор газорозподільної системи «КИЇВОБЛГАЗ» з розгляду актів про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем, оформлене протоколом засідання комісії № 300 від 27.07.2022 р. про задоволення Акту про порушення № 876 від 15.03.2021 р. та Актів - розрахунку не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 27.07.2022 р. на суму 150130,00 грн.

Стягнути з Акціонерного товариства товариство «Оператор газорозподільної системи «КИЇВОБЛГАЗ» на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 992 грн. 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Кравченко Л.М