Справа № 159/3839/25
Провадження № 3/159/1903/25
04 липня 2025 року м. Ковель
Ковельський міськрайонний суд Волинської області у складі судді Чалого А.В., розглянувши матеріали справи, які надійшли з Ковельського РУП ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, пенсіонера, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП,
07.06.2025 о 23 год 25 хв в м. Ковель по вул. Незалежності, 158, водій ОСОБА_1 , в порушення вимог ст. 39 ЗУ "Про автомобільний транспорт" та п. 24 ст. 7 ЗУ "Про ліцензування видів господарської діяльності", здійснював господарську діяльність по перевезенню пасажирів на автомобілі "BMW", державний номерний знак НОМЕР_1 , з фішкою "таксі" без отримання ліцензії на даний вид господарської діяльності, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст.164 КУпАП.
До суду ОСОБА_1 не з'явився, належним чим повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, участь у розгляді справи здійснює через свого захисника адвоката Ковальчука В.В.
Під час судового розгляду захисник Ковальчук В.В. просив провадження у справі закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення. Зокрема зазначив, що ОСОБА_1 не займається перевезенням пасажирів на автомобілі "BMW", державний номерний знак НОМЕР_1 , на платній основі. В день складення протоколу про адміністративне правопорушення підвозив незнайому йому особу безоплатно. З 2008 року ОСОБА_1 офіційно здійснював підприємницьку діяльність за видом "Діяльність таксі", проте 28.12.2016 її припинив. Щодо фішки "таксі" на автомобілі зазначив, що вона вмонтована на даху автомобіля засобами кріплення різьбової форми, її демонтаж пошкодить верхню (дахову) частину кузова транспортного засобу.
Заслухавши пояснення захисника, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, на підставі всебічного, повного і об'єктивного аналізу всіх доказів по справі в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Так, ч.1 ст. 164 КпАП України передбачена адміністративна відповідальність, окрім іншого, - за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону.
У ст.3 ГК України зазначено, що під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
За положеннями п.14.1.36. ст.14 ПК України господарська діяльність - це діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема, за договорами комісії, дорученням та агентськими договорами.
П. 24 ст. 7 ЗУ "Про ліцензування видів господарської діяльності", ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності, зокрема, перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів внутрішнім водним, морським, автомобільним, залізничним та повітряним транспортом, міжнародні перевезення пасажирів та вантажів автомобільним транспортом.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про автомобільний транспорт» таксі - це легковий автомобіль, обладнаний розпізнавальним ліхтарем оранжевого кольору, який встановлюється на даху автомобіля, діючим таксометром, сигнальним ліхтарем із зеленим та червоним світлом, розташованим у верхньому правому кутку лобового скла, і який має нанесені композиції з квадратів, розташованих у шаховому порядку на дверцятах автомобіля з лівого та правого боків, призначений для надання послуг з перевезення пасажирів та їхнього багажу в індивідуальному порядку.
Відповідно до ст. 39 ЗУ "Про автомобільний транспорт", автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Документи для регулярних пасажирських перевезень: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України.
З аналізу положень Закону України «Про автомобільний транспорт» і ч.1 ст.164 КпАП України випливає, що основним критерієм для притягнення чи не притягнення особи до адміністративної відповідальності за цією нормою закону, є наявність чи відсутність в неї відповідної ліцензії на здійснення певного виду діяльності.
Суд під час розгляду матеріалів справи повністю та всебічно дослідив наявні в матеріалах справи докази, а саме: протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №429602 від 07.06.2025; рапорт помічника чергового Ковельського РУП ГУНП у Волинській області від 07.06.2025; письмові пояснення ОСОБА_1 від 07.06.2025 з яких вбачається, що останній їздив автомобілем в м. Ковель з увімкнутою фішкою "таксі", яку забув вимкнути; письмові пояснення ОСОБА_2 від 07.06.2025 з яких вбачається, що "його з центру забрав таксист та повіз додому", по дорозі їх зупинила поліція; фото транспортного засобу "BMW", державний номерний знак НОМЕР_1 , з фішкою "таксі"; письмові пояснення ОСОБА_1 від 04.07.2025; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, з якого вбачається, що ОСОБА_1 з 17.04.2008 по 28.12.2016 здійснював підприємницьку діяльність за КВЕД 60.22.0 - діяльність таксі.
Проаналізувавши зібрані та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КпАП України, тобто - у наданні послуг з перевезення пасажирів на таксі без наявності ліцензії на провадження такого виду діяльності, є повністю доведеною належними та допустимими доказами в розумінні ст.251 КпАП України, які містяться в матеріалах справи.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, судом не встановлено.
Твердження захисника про те, що фішка "таксі" вмонтована на даху автомобіля засобами кріплення різьбової форми, а її демонтаж пошкодить верхню (дахову) частину кузова транспортного засобу, жодним чином не спростовують вину правопорушника.
Відповідно до ст.ст. 23, 33 КУпАП при стягнення покарання, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу винного, ступінь його вини та вважає, що оскільки адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, то стягнення слід призначити у виді штрафу, в межах санкції ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір» з правопорушника слід стягнути в користь держави судовий збір в сумі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 33-35, ч. 1 ст. 164, 278, 280, 283, 284, 307-308 КУпАП, суд,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1000 (одна тисяча) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок.
Згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачено добровільно, протягом 15 днів з дня вручення копії постанови про накладення штрафу.
У разі несплати штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови стягнути з ОСОБА_1 подвійний розмір штрафу, а саме 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанову звернути до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
СуддяА. В. Чалий