Провадження № 3/734/1688/25 Справа № 734/2612/25
іменем України
07 липня 2025 року селище Козелець
Суддя Козелецького районного суду Чернігівської області Бузунко О.А., розглянувши матеріали, які надійшли від Чернігівської Спеціалізованої прокуратури у Сфері оборони Центрального регіону про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, лейтенанта, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП,
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 270 від 20.09.2024 лейтенанта ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу вказаного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, на всі види забезпечення та призначено на посаду офіцера ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 700 від 25.12.2024 ОСОБА_2 , за посадою офіцера ІНФОРМАЦІЯ_3 , уповноважено на складання адміністративних протоколів за ст.ст. 210, 210-1, 211 КУпАП.
Таким чином, на лейтенант ОСОБА_3 під час виконання обов?язків офіцера ІНФОРМАЦІЯ_3 покладаються організаційно-розпорядчі функції, а отже, в розумінні положення примітки до ст. 172-13 КУпАП та ст. 425 КК України він являється військовою службовою особою - суб?єктом правопорушення, передбаченого ст. 172-15 КУпАП.
Водночас, лейтенант ОСОБА_3 будучи військовою службовою особою ІНФОРМАЦІЯ_3 , ігноруючи вимоги законів, у порушення вимог ст. 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 № 700 від 25.12.2024, недбало поставилась до військової служби за наступних обставин.
29.05.2025 з ІНФОРМАЦІЯ_3 отримано відомості про те, що 22.04.2025 офіцером ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 складено протокол про адміністративне правопорушення № 84 відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за фактом вчинення останнім адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 211 КУпАП, що полягало у втраті військово-облікового документа.
При цьому, 22.04.2025 при складенні вказаного адміністративного протоколу ОСОБА_3 , для отримання вичерпних даних про військовозобов?язаного, використовував Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов?язаних та резервістів та виявив відсутність у такому реєстрі уточнених відомостей про ОСОБА_5 .
Вбачається, що ОСОБА_5 у порушення вимог підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11 квітня 2024 року № 3633-IX не уточнив свої персональні дані у період з 18 травня 2024 року по 16 липня 2024 року жодним із встановлених законодавством способів, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
У відповідності до вимог ст. 254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Однак, 22.04.2025 лейтенант ОСОБА_3 , будучи військовою службовою особою, перебуваючи у службовому приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 , що за адерсою: АДРЕСА_1 , діючи в супереч вимогам ст. 254, 259, 260 КУпАП, пункту 1 розділу 2 Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України № 3 від 01.01.2024, в умовах особливого періоду, діючи недбало, протиправно, не склав адміністративний протокол відносно ОСОБА_5 , за вчинення ним адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 211 КУпАП України, що полягало у порушенні порядку уточнення персональних даних військовозобв?язаним, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, а саме недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Таким чином, лейтенант ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, вчинив недбале ставлення до військової служби в умовах особливого періоду, тобто адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
29.05.2025 з ІНФОРМАЦІЯ_3 отримано відомості про те, що 10.04.2025 офіцером ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 складено протокол про адміністративне правопорушення № 83 відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 за фактом вчинення останнім адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, що полягало у порушенні останнім законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а саме у відмові ОСОБА_6 від проходження військово-лікарської комісії, чим порушено вимоги ч. 3 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до пункту 6 розділу 2 Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказ
Міністерства оборони України № 3 від 01.01.2024, до протоколу долучаються докази, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення.
Докази, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства.
Обов?язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення покладається на уповноважену особу, яка складає протокол.
В порушення, зазначеного 10.04.2025 лейтенант ОСОБА_3 , будучи військовою службовою особою, уповноваженою на складення протоколів за ст.ст. 210, 210-1, 211 КУпАП, перебуваючи у службовому приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 , що за адресою: АДРЕСА_1 , діючи в супереч вимогам пункту 6 розділу 2 Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України № 3 від 01.01.2024, в умовах особливого періоду, діючи недбало, протиправно, при складенні протоколу відносно ОСОБА_6 , за вчинення ним адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП України, не долучив до такого протоколу докази, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення та як наслідок, 18.04.2025 провадження у справі про адміністративне правопорушення було закрито.
Таким чином, лейтенант ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, вчинив недбале ставлення до військової служби в умовах особливого періоду, тобто адміністративне правопорушення, передбачене
ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
29.05.2025 з ІНФОРМАЦІЯ_3 отримано відомості про те, що 10.04.2025 офіцером ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_7 складено протокол про адміністративне правопорушення № 83 відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 за фактом вчинення останнім адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, що полягало у порушенні останнім законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а саме у відмові ОСОБА_6 від проходження військово-лікарської комісії, чим порушено вимоги ч. 3 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
При цьому 10.04.2025 при складенні вказаного адміністративного протоколу ОСОБА_3 , для отримання вичерпних даних про військовозобов?язаного, використовував Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов?язаних та резервістів та виявив відсутність у такому реєстрі відсутність уточнених відомостей про ОСОБА_6 .
Вбачається, що ОСОБА_6 у порушення вимог підпункту 1 пункту 2
Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11 квітня 2024 року
№ 3633-IХ не уточнив свої персональні дані у період з 18 травня 2024 року по 16 липня 2024 року жодним із встановлених законодавством способів, чим
вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
У відповідності до вимог ст. 254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Однак, 10.04.2025 лейтенант ОСОБА_8 , будучи військовою службовою особою, перебуваючи у службовому приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 , що за адресою: АДРЕСА_1 , діючи в супереч вимогам ст. 254, 259, 260 КУпАП, пункту 1 розділу 2 Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України № 3 від 01.01.2024, в умовах особливого періоду, діючи недбало, протиправно, не склав адміністративний протокол відносно ОСОБА_6 , за вчинення ним адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, що полягало у порушенні порядку уточнення персональних даних військовозобв?язаним, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, а саме недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Таким чином, лейтенант ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, вчинив недбале ставлення до військової служби в умовах особливого періоду, тобто адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнав, подав суду позитивну характеристику з місця роботи та просив закрити провадження в зв'язку з малозначністю, належні висновки для себе зробив.
Суд, заслухавши думку особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, розглянувши справу про адміністративне правопорушення та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 2 ст. 172-15 КУпАП як недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Судом встановлено, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, підтверджується:
даними, що містяться у протоколах про адміністративні правопорушення № 26 від 30 травня 2025 року, № 27 від 30 травня 2025 року, №28 від 30 травня 2025 року,
письмовими поясненнями ОСОБА_1 ,
іншими матеріалами справи.
Згідно зі ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності та обмежитись усним зауваженням.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про можливість звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, на підставі ст. 22 КУпАП у зв'язку з малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням, з огляду на те, що ОСОБА_1 вперше вчинив адміністративні правопорушення, які є однотипними, позитивно характеризується за місцем роботи, на підтвердження чого суду надано службову характеристику за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , майнова шкода адміністративними правопорушеннями не заподіяна.
Відповідно до ч. 2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття справи.
Крім того, 29.05.2025 з ІНФОРМАЦІЯ_3 отримано відомості про те, що 03.02.2025 офіцером ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 складено протокол про адміністративне правопорушення № 11 відносно ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 за фактом вчинення останнім адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАї, що полягало у порушенні останнім законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а саме у неприбутті ОСОБА_9 за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до пункту 6 розділу 2 Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказ Міністерства оборони України № 3 від 01.01.2024, до протоколу долучаються докази, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення. Докази, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства. Обов?язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення покладається на уповноважену особу, яка складає протокол.
В порушення зазначеного, 03.02.2025 лейтенант ОСОБА_3 , будучи військовою службовою особою, уповноваженою на складення протоколів за ст.ст. 210, 210-1, 211 КУпАП, перебуваючи у службовому приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 , що за адресою: АДРЕСА_1 , діючи в супереч вимогам пункту 6 розділу 2 Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України № 3 від 01.01.2024, в умовах особливого періоду, діючи недбало, протиправно, при складенні протоколу відносно ОСОБА_6 , за вчинення ним адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, не долучив до такого протоколу докази, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення та як наслідок, 17.02.2025 провадження у справі про адміністративне правопорушення було закрито.
Таким чином, лейтенант ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, вчинив недбале ставлення до військової служби в умовах особливого періоду, тобто адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
29.05.2025 з ІНФОРМАЦІЯ_3 отримано відомості про те, що 03.02.2025 офіцером ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 складено протокол про адміністративне правопорушення № l1 відносно ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 за фактом вчинення останнім адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, що полягало у порушенні останнім законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а саме у неприбутті ОСОБА_9 за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
При цьому 03.02.2025 при складенні вказаного адміністративного протоколу ОСОБА_3 , для отримання вичерпних даних про військовозобов?язаного, використовував Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов?язаних та резервістів та виявив відсутність у такому реєстрі відсутність уточнених відомостей про ОСОБА_9 .
Вбачається, що ОСОБА_9 у порушення вимог підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11 квітня 2024 року № 3633-IХ не уточнив свої персональні дані у період з 18 травня 2024 року по 16 липня 2024 року жодним із встановлених законодавством способів, чим
вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
У відповідності до вимог ст. 254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Однак, 03.02.2025 лейтенант ОСОБА_3 , будучи військовою службовою особою, перебуваючи у службовому приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 , що за адресою: АДРЕСА_1 , діючи в супереч вимогам ст. 254, 259, 260 КУпАП, пункту 1 розділу 2 Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України N? 3 від 01.01.2024, в умовах особливого періоду, діючи недбало, протиправно, не склав адміністративний протокол відносно ОСОБА_9 , за вчинення ним адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП України, що полягало у порушенні порядку уточнення персональних даних військовозобв?язаним, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, а саме недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Таким чином, лейтенант ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, вчинив недбале ставлення до військової служби в умовах особливого періоду, тобто адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Винуватість особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, підтверджується сукупністю зібраних по справі доказів:
протоколами про адміністративне правопорушення № 24 від 30 травня 2025 року, № 25 від 30 травня 2025 року, письмовими поясненнями ОСОБА_1 тощо.
Разом з тим, відповідно ч. 1, ч. 2 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення,за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді). Якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій-шостій цієї статті.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 247КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає за необхідне визнати ОСОБА_1 винним за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, а провадження по справі закрити за закінченням строків давності притягнення до адміністративної відповідальності, оскільки на момент розгляду справи закінчився 3-місячний строк, встановлений ст. 38 КУпАП, для накладення адміністративного стягнення. Матеріали надійшли до суду 16 червня 2025 року (поза межами встановленого тримісячного строку).
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 22, ч. 2ст. 172-15, 283, 284, 289, 294 КУпАП суд,
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, вчинені ним 10 та 22 квітня 2025 року, у зв'язку із малозначністю вчиненого, оголосивши йому усне зауваження.
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відносно ОСОБА_1 .
Провадження по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , вчинене ним 03 лютого 2025 року, закрити у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст. 38 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Козелецький районний суд Чернігівської області протягом десяти днів з дня винесення.
Суддя Олена БУЗУНКО