Постанова від 02.07.2025 по справі 501/2740/25

Єдиний унікальний № 501/2740/25

Провадження № 3/501/723/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2025 року м. Чорноморськ

Чорноморський міський суд Одеської області, суддя Тюмін Ю.О.

Особа, стосовно якої розглядається справа:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та проживає за адресою: АДРЕСА_2 .

Обставини, установлені під час розгляду справи:

02.06.2025 р. о 15:56 год. у м. Чорноморськ по вул. Транспортна, 38, ОСОБА_1 , повторно протягом року після вчинення, 25.04.2025 р., порушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП відповідно до постанови Чорноморського міського суду Одеської області від 04.06.2025 р., керував транспортним засобом VOLVO FH 12.420 д.н.з. НОМЕР_1 з напівпричепом SCHMITZ д.н.з. НОМЕР_2 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме різкий запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук, почервоніння очей, нечітка мова, в порушення п. 2.5 Правил дорожнього руху, відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, відповідно до встановленого порядку, за що відповідальність передбачена ч. 2 ст. 130 КУпАП.

Нормативний акт, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення

«Стаття 130. Керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції -

Ч. 1 Керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, -

Ч. 2 Повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, -

тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або адміністративний арешт на строк десять діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого і на інших осіб - накладення штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або адміністративний арешт на строк десять діб з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.»

Мотиви суду:

Притягуваний в судовому засіданні вину визнав та пояснив, що пройти огляд на місці відмовився, однак проходити огляд у медичному закладі йому не пропонували, раніше вчиняв аналогічне правопорушення, за яке був притягнутий до адміністративної відповідальності.

Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів.

Відповідно до п. 2, 3, 6, 8 «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженого Постановою КМ № 1103 від 17 грудня 2008 р., огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.

Огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів (законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність).

Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.

У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.

Диспозиція ч.1 ст.130 КУпАП передбачає відповідальність в тому числі і за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Винуватість притягуваного у вчиненні правопорушення підтверджується даними протоколу про адміністративне правопорушення, відеозапису, рапорту, письмових пояснень ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння, постанови Чорноморського міського суду Одеської області від 04.06.2024 р., відповідно до якої на притягуваного накладене стягнення з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік за вчинення ним 25.04.2025 року адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Відеозапис, доданий до протоколу про адміністративні правопорушення містить вичерпні відомості для встановлення обставин керування транспортним засобом та відмови притягуваного від проведення огляду на стан сп'яніння. Так, на відеозаписі зафіксовано, що ОСОБА_1 перебуває на лавці, поліцейським роз'яснено необхідність проходження огляду на алкогольне сп'яніння. Поліцейським запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння на місці або у медичному закладі, на що притягуваний відмовився, далі працівник поліції роз'яснив наслідки відмови від проходження огляду. Другий відеозапис містить відомості про те, що за кермом вантажного автомобіля перебуває притягуваний, різко гальмує.

Пояснення притягуваного про те, що йому не було запропоновано пройти огляд в медичному закладі, спростовується відеозаписом, на якому містяться відомості про те, що такий огляд було запропоновано, та що притягуваний відмовився від його проходження декілька разів.

За вчинення адміністративних правопорушень можуть застосовуватись такі адміністративні стягнення оплатне вилучення предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення (п. 3, ч. 1 ст. 24 КУпАП).

Відповідно до ст. 25 КУпАП оплатне вилучення, конфіскація предметів та позбавлення права керування транспортними засобами можуть застосовуватися як основні, так і додаткові адміністративні стягнення.

За одне адміністративне правопорушення може бути накладено основне або основне і додаткове стягнення.

Оплатне вилучення предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, полягає в його примусовому вилученні за рішенням суду і наступній реалізації з передачею вирученої суми колишньому власникові з відрахуванням витрат по реалізації вилученого предмета правопорушення (ч. 1 ст. 28 КУпАП).

Оплатне вилучення предмета, на відміну від конфіскації предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, полягає у вилучені предмета, який не знаходиться у приватній власності порушника.

Транспортний засіб VOLVO FH 12.420 д.н.з. НОМЕР_1 належить ОСОБА_3 , про що зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення.

Враховуючи вказане суд дійшов висновку за необхідне накласти на притягуваного адміністративне стягнення у вигляді штрафу 34 000,00 грн., з позбавлення права керування транспортними засобами строком на три роки, з оплатним вилученням транспортного засобу, який належить ОСОБА_3 .

Відповідно до ч. 2, 3 ст. 30 КУпАП позбавлення наданого даному громадянинові права керування транспортними засобами застосовується на строк до трьох років за грубе або повторне порушення порядку користування цим правом або на строк до десяти років за систематичне порушення порядку користування цим правом.

Якщо особою, позбавленою права керування транспортним засобом, до закінчення строку дії такого стягнення вчинено нове адміністративне правопорушення, за яке застосовано стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, до стягнення за вчинення нового адміністративного правопорушення приєднується невідбута частина стягнення. При цьому загальний строк позбавлення права керування транспортним засобом може перевищувати гранично допустимий строк, передбачений частиною другою цієї статті.

Враховуючи, що на притягуваного було накладене стягнення у виді позбавлення права керування транспортним строком на 1 рік, постановою Чорноморського міського суду Одеської області від 04.06.2024 р., до закінчення строку дії якого ОСОБА_1 вчинив нове адміністративне правопорушення, за яке застосовано стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, відповідно до вимог ст. 30 КУпАП необхідно приєднати невідбуту частину стягнення.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», особою, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачується судовий збір.

Керуючись ст. ст. 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

постановив:

Накласти на ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП, адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 000,0 грн., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки з оплатним вилученням транспортного засобу VOLVO FH 12.420 державний номерний знак НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_3 .

На підставі ст. 30 КУпАП до призначеного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами на строк 3 (три) роки приєднати невідбуту частину стягнення, призначеного постановою Чорноморського міського суду Одеської області від 04.06.2025 р. за ч. 1 ст. 130 КУпАП, визначивши загальний строк позбавлення права керування транспортними засобами 4 (чотири) роки.

У разі несплати штрафу через п'ятнадцять днів з дня вручення порушнику постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, відповідно до статті 308 КУпАП, постанову про накладення штрафу надіслати для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби з метою стягнення подвійного розміру штрафу - 68 000 грн. та витрат на облік зазначених правопорушень.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 605,60 грн.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова про накладення адміністративного стягнення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з моменту її винесення. В разі ж оскарження постанови перебіг строку давності звернення її до виконання зупиняється до розгляду скарги.

Суддя Ю.О. Тюмін