Постанова від 04.07.2025 по справі 577/3399/25

Справа № 577/3399/25

Провадження № 3/577/1048/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" липня 2025 р. м. Конотоп

Суддя Конотопського міськрайонного суду Сумської області Кравченко В.О., за участю прокурора Сергієнка М.М., адвоката Прокоп'євої М.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Жовтневе Конотопського району Сумської області, зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 , громадянина України, одруженого, освіта вища, РНОКПП НОМЕР_1 , працюючого генеральним директором Комунального некомерційного підприємства Конотопської міської ради «Конотопська центральна районна лікарня імені академіка Михайла Давидова»,-

за вчинення корупційного правопорушення, передбаченого ч.ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Комунальне некомерційне підприємство Конотопської міської ради «Конотопська центральна районна лікарня імені академіка Михайла Давидова» (далі за текстом Підприємство), що розташоване за адресою: Сумська область, м. Конотоп, вул. Миколи Амосова, 5, є юридичною особою (ідентифікаційний код 02007532), засновником якої значиться Конотопська міська рада (ідентифікаційний код 24006881), а Керівником - ОСОБА_1 .

У Статуті комунального некомерційного підприємства Конотопської міської ради «Конотопська центральна районна лікарня імені академіка Михайла Давидова», затвердженого рішенням Конотопської міської ради 30.04.2020 (далі за текстом - Статут) зазначено, що Підприємство створене за рішенням Конотопської міської ради (далі - Засновник) від 29.11.2018 року (п. 1.2. розділу 1 Статуту).

Відповідно до ч. 1 ст. 62 Господарського кодексу України, підприємство - це самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами.

За змістом частин 3, 4 ст. 62 цього ж Кодексу, підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту або модельного статуту. Підприємства незалежно від форми власності, організаційно-правової форми, а також установчих документів, на основі яких вони створені та діють, мають рівні права та обов'язки. Підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків та може мати печатки.

У ст. 80 Цивільного кодексу України визначено, що юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.

Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування (ч. 2 ст. 81 ЦК).

У Статуті вказано, що Підприємство є юридичною особою публічного права. Права та обов'язки юридичної особи Підприємство набуває з дня його державної реєстрації (п.4.1. розділу 4 Статуту).

Органом, за яким закріплено функції управління Підприємством, є виконавчий комітет Конотопської міської ради в особі керівника. Підприємство є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним Засновнику та уповноваженому органу управління (п. 1.4 розділу 1 Статуту).

За положеннями п. 7.1. розділу 7 Статуту, управління підприємством здійснюється відповідно до цього Статуту на основі поєднання прав Засновника, Уповноваженого органу управління та Керівника.

У п. 7.5. Статуту зазначено, що Керівник Підприємства, зокрема:

- діє без довіреності від імені Підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших органах, у відносинах з іншими юридичними та фізичними особами, підписує від його імені документи та видає довіреності і делегує право підпису документів іншим посадовим особам Підприємства, укладає договори… (п. 7.5.1.);

- самостійно вирішує питання діяльності Підприємства за винятком тих, що віднесені законодавством та цим Статутом до компетенції Засновника та Уповноваженого органу управління (п. 7.5.2.);

- несе відповідальність за формування та виконання фінансового плану і плану розвитку Підприємства, результати його господарської діяльності, виконання показників ефективності діяльності Підприємства,…використання наданого на праві оперативного управління Підприємству майна спільної власності територіальних громад і доходу згідно з вимогами законодавства, цього Статуту та укладених Підприємством договорів (п. 7.5.4.);

- користується правом розпорядження майном та коштами Підприємства відповідно до законодавства та цього Статуту (п. 7.5.5.);

- у межах своєї компетенції видає накази та інші акти, дає вказівки, обов'язкові для всіх підрозділів та працівників Підприємства (п. 7.5.6.);

- приймає рішення про прийняття на роботу, звільнення з роботи працівників Підприємства, а також інші, передбачені законодавством про працю рішення в сфері трудових відносин, укладає трудові договори з працівниками Підприємства. Забезпечує раціональний добір кадрів (п. 7.5.10.);

- відповідно до діючого законодавства та колективного договору визначає розмір заробітної плати та порядок її виплати (п. 7.5.13.)… (п.п. 7.5.1.-7.5.2., 7.5.4.-7.5.6., 7.5.10., 7.5.13 п. 7.5. розділу 7 Статуту).

05.10.2020 року між Конотопською міською радою, в особі міського голови (далі - орган управління) та ОСОБА_1 був укладений контракт за умовами якого останній призначений на посаду генерального директора комунального некомерційного підприємства Конотопської міської ради «Конотопська центральна районна лікарня імені академіка Михайла Давидова» (далі по тексту КНП КМР «Конотопська ЦРЛ ім. ак. М.Давидова») зі строком дії до 05.10.2025 року (п. 28 Контракту).

Відповідно до п. 5. Розділу права та обов'язки сторін Контракту, керівник здійснює поточне (оперативне) керівництво підприємством, організовує його господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання підприємством завдань, передбачених законодавством, статутом підприємства та цим контрактом.

Положеннями п.п. 14 та п.п. 16 п. 6 Розділу права та обов'язки сторін Контракту, визначено, що керівник підприємства зобов'язаний дотримуватися гарантій оплати праці, встановлених законодавством, створити систему стимулів та мотивації персоналу, забезпечувати проведення колективних переговорів, укладення колективного договору в порядку, визначеному Закону України «Про колективні договори і угоди», виконання його вимог.

Керівник має право: діяти від імені підприємства, представляти його інтереси у відносинах з підприємствами, установами, організаціями будь-якої форми власності, фізичними особами, іншими третіми особами та у судових органах, органах державної влади та органах місцевого самоврядування, видавати у межах своїх повноважень накази та розпорядження, обов'язкові для всіх підрозділів та працівників підприємства, розпоряджатися коштами підприємства, визначати розмір заробітної плати, застосовувати заходи заохочення та накладати на працівників дисциплінарні стягнення відповідно до законодавства (п.п. 1, 3, 5, 6, п. 8 Розділу права та обов'язки сторін Контракту).

Отже, у відповідності до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є посадовою особою юридичної особи публічного права і суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону.

У ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначені терміни, які вживаються в такому значенні:

- близькі особи - члени сім'ї суб'єкта, зазначеного у частині першій статті 3 цього Закону, а також чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб'єкта;

- реальний конфлікт інтересів - це суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень;

- приватний інтерес - це будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.

Директор КНП КМР «Конотопська ЦРЛ ім. ак. М.Давидова» ОСОБА_1 виконуючи покладені на нього повноваження, реалізував управлінське рішення, шляхом визначення близьким особам, якими є дружина ОСОБА_2 та рідна сестра ОСОБА_3 , працюючі на Підприємстві лікарем-дерматовенерологом та медичною сестрою терапевтичного відділення відповідно, маючи приватний інтерес, не повідомив про реальний конфлікт інтересів, який виник за наступних обставин.

Так, між КНП КМР «Конотопська ЦРЛ ім. ак. М.Давидова» (далі - Заклад) в особі керівника ОСОБА_1 , який діє на підставі Статуту Закладу (далі - Роботодавець) з однієї сторони, та профспілковим комітетом первинної профспілкової організації КНП КМР «Конотопська ЦРЛ ім. ак. М.Давидова» профспілки працівників охорони здоров'я України в особі голови ОСОБА_4 з другої сторони укладено Колективний договір (схвалено конференцією трудового колективу КНП КМР «Конотопська ЦРЛ ім. ак. М.Давидова», протокол № 1 від 03.03.2020).

Колективний договір є локальним нормативним актом соціального партнерства, який призначений для регулювання колективних трудових відносин, а також соціально-економічних питань, які підлягають визначенню за погодженням сторін відповідно до положень чинного законодавства (п.п.1.2.1 п. 1.2. розділу 1 Колективного договору).

У п.п. 4.1.20 Колективного договору зазначено: Застосовувати до працівників передбачені цим Колективним договором заходи матеріального та морального стимулювання за якісне та своєчасне виконання виробничих завдань та норм праці, раціональне використання обладнання та технічних засобів тощо (Додаток 10).

Вказаним додатком 10 є Положення про преміювання (далі - Положення).

У пунктах 3 та 4 Положення передбачено нарахування премії кожному працівнику в залежності від показників діяльності закладу (структурного підрозділу), особистого внеску в загальні результати роботи підрозділу, закладу і граничними розмірами в межах фонду оплати праці не обмежуються. Премія може виплачуватися за підсумками роботи за місяць, квартал, півріччя, за рік або до професійного свята - Дня медичного працівника, за умови виконання основних показників діяльності Закладу і залежно від особистого внеску кожного працівника.

Розмір премії визначається у відсотковому співвідношенні до посадового окладу за фактично відпрацьований час або у конкретному розмірі у вигляді фіксованої суми відповідно їх особистого внеску в загальні результати роботи та виплачується за рахунок економії фонду оплати праці (п. 8 Положення).

Роботодавець визначає розмір премії, зокрема, іншим медичним працівникам та спеціалістам (у виняткових випадках), а також Роботодавець затверджує розміри премій, які визначені керівниками відділень, лабораторій, кабінетів та інших структурних підрозділів (п. 9 Положення).

Премія виплачується на підставі наказу по Закладу… (п. 19 Положення).

Згідно диспозиції ст. 1727 КУпАП та п. 2 примітки до неї, порушення вимог стосовно запобігання та врегулювання конфлікту інтересів можуть полягати:

- у неповідомленні особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів - наявної суперечності між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання вказаних повноважень (ч. 1 ст. 1727 КУпАП);

- у вчиненні дій чи прийнятті рішень в умовах реального конфлікту інтересів, тобто за наявності суперечності між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що вплинуло на об'єктивність або неупередженість вчинення таких дій, або прийняття таких рішень (ч. 2 ст. 1727 КУпАП).

Під час реалізації дискреційних повноважень генеральний директор ОСОБА_1 з нагоди професійного свята «Дня медичного працівника», видав наказ від 24.07.2023 № 471 «Про виплату премії до Дня медичного працівника», яким преміював медичних та інших працівників лікарні, враховуючи навантаження з розрахунку, зокрема лікарському персоналу - 2 000 грн. та іншим працівникам лікарні 1 500 грн.

Згідно розрахунково-платіжної відомості за період з 01.07.2023 по 31.07.2023 дружина ОСОБА_2 (лікар дерматовенеролог) отримала премію до професійного свята у розмірі 2 000,00 грн., а рідна сестра ОСОБА_3 (сестра медична) - 1 500,00 грн.

Крім того, генеральний директор ОСОБА_1 видав наказ від 26.12.2024 року №739 «Про виплату одноразової матеріальної допомоги працівникам лікарні» за яким його дружина ОСОБА_2 (лікар дерматовенеролог) отримала 2 000,00 грн., а рідна сестра ОСОБА_3 (сестра медична) - 1 500,00 грн., що підтверджено розрахунково-платіжною відомістю за період з 12.12.2024 по 31.12.2024.

Суперечність між приватним інтересом ОСОБА_1 та його повноваженнями полягала в тому, що, з одного боку, у нього наявний приватний інтерес, викликаний родинними відносинами з підлеглими дружиною та рідною сестрою, а з іншого - він, як генеральний директор Підприємства, мав об'єктивно і неупереджено виконувати свої посадові обов'язки, приймати зважені рішення щодо визначення умови виконання основних показників діяльності Закладу і особистий внесок кожного працівника, що є його близькими особами та щодо визначення таким особам конкретного розміру премії та матеріальної допомоги.

Відтак, під час реалізації ОСОБА_1 вказаного повноваження стосовно його близьких осіб, приватний інтерес вступав у суперечність з публічним інтересом, що реально вплинуло на об'єктивність та неупередженість прийняття рішення в частині здійснення оцінки умови виконання основних показників діяльності Закладу і особистого внеску кожного працівника, зокрема, близьких осіб та щодо визначення таким особам конкретного розміру премії та матеріальної допомоги, тобто є реальним конфліктом інтересів в розумінні Закону України «Про запобігання корупції».

Вимоги Закону України «Про запобігання корупції» щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у даній ситуації стосуються реалізації ОСОБА_1 своїх службових повноважень та його особистої участі у виданні наказів в частині, що стосується близьких осіб.

Листом КНП КМР «Конотопська ЦРЛ ім. ак. М.Давидова» від 06.03.2025 № 610 зазначено, що повідомлень про конфлікт інтересів протягом 2023-2024 років не надходило.

Отже, генеральний директор КНП КМР «Конотопська ЦРЛ ім. ак. М.Давидова» ОСОБА_1 не дотримався вимог пунктів 1, 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» за якими зобов'язаний вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів та повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли дізнався чи повинен був дізнатися про наявність у нього реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, та не повідомив у встановлених законом випадках та порядку про наявність реального конфлікту інтересів, чим скоїв правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 1727 КУпАП, а саме: використовуючи службові повноваження з приватним інтересом, реалізував управлінські рішення у письмовій формі, особисто не вжив заходів щодо недопущення виникненню реального конфлікту інтересів та не повідомив про наявність такого конфлікту інтересів під час прийняття рішень в частині здійснення оцінки навантаження роботи близьких осіб та визначення їм конкретного розміру премії згідно наказу № 471 «Про виплату премії до Дня медичного працівника» від 24.07.2023 та в частині визначення конкретного розміру одноразової матеріальної допомоги відповідно до наказу № 739 від 26.12.2024 року «Про виплату одноразової матеріальної допомоги працівникам лікарні».

Крім того, за обставин викладених вище генеральний директор КНП КМР «Конотопська ЦРЛ ім. ак. М.Давидова» ОСОБА_1 не дотримавшись вимог пунктів 3, 4 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», згідно яких зобов'язаний не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів та вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів, скоїв правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 1727 КУпАП, а саме використовуючи свої повноваження, з приватним інтересом, вчинив дії та прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, а також не вжив заходів щодо врегулювання реального конфлікту інтересів під час прийняття рішення в частині здійснення оцінки навантаження роботи близьких осіб та визначення їм конкретного розміру премії згідно наказу № 471 «Про виплату премії до Дня медичного працівника» від 24.07.2023 та в частині визначення конкретного розміру одноразової матеріальної допомоги відповідно до наказу № 739 від 26.12.2024 року «Про виплату одноразової матеріальної допомоги працівникам лікарні».

Прокурор підтримав доводи викладені в протоколах фактично пославшись на зазначене вище та пропонує притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за інкримінованими статтями з накладенням штрафу.

ОСОБА_1 та його захисник Прокоп'єва М.А., кожен окремо, не спростовуючи наведені факти просять врахувати сумлінне ставлення до роботи, відсутність дисциплінарних стягнень, позитивну репутацію серед колег та керівництва, раніше до кримінальної чи адміністративної відповідальності не притягувався, а також, що накази про виплату коштів близьким родичам не мали привілегії над іншими працівниками і жодних негативних наслідків не настало.

На підтвердження цих доводів надали позитивну характеристику на ОСОБА_1 та клопотання міської ради у якому просять, з урахуванням бездоганної трудової діяльності звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності і обмежитися усним зауваженням.

Вислухавши доводи учасників процесу та дослідивши представлені докази суд дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_1 .

Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права, свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку передбачено адміністративну відповідальність.

Як визначено положеннями ст.ст. 10, 11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків. Адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.

Згідно зі ст.ст. 245, 280 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи. При розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд, окрім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.

Частиною 1 ст. 172-7 КУпАП передбачена відповідальність за неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.

У частині 2 ст. 172-7 КУпАП встановлена відповідальність за вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Зазначена норма закону за своїм змістом є бланкетною та відсилає для повного визначення його ознак до інших норм.

За положеннями підпункту «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі по тексту Закон № 1700-VII) посадові особи юридичної особи публічного права є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Статтею 1 Закону № 1700-VII дано визначення потенційному та реальному конфлікту інтересів.

Потенційний конфлікт інтересів - наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Правилами ст. 22 Закону № 1700-VII закріплено, що особам, зазначеним у частині першій статті 3 цього Закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.

За змістом ч. 1 ст. 28 Закону № 1700-VII особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані: 1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; 3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; 4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.

Слід зауважити, що на офіційному веб-сайті НАЗК в розділі «Декларування» розміщено роз'яснення щодо того, хто вважається посадовою особою юридичної особи публічного права відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону №1700-VII.

Так, під посадовими особами юридичних осіб публічного права, насамперед комунальних та державних установ і підприємств, слід розуміти осіб, які мають повноваження здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно - господарські функції. Визначальним при цьому є обсяг повноважень відповідного працівника.

Адміністративно-господарські функції (обов'язки) - це обов'язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в різному обсязі є у начальників планово - господарських, постачальницьких, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їхніх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо.

Організаційно-розпорядчі функції (обов'язки) - це обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ, організацій, структурних підрозділів, їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт.

Згідно з підпунктом «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII, посадові особи юридичних осіб публічного права, є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Абзацом 10 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VІІ визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією-діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Отже, ОСОБА_1 , будучи генеральним директором КНП КМР «Конотопська ЦРЛ ім. ак. М.Давидова» є посадовою особою юридичної особи публічного права і відповідно до положень підпункту «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VІІ - суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.

Особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності лише за наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, який має бути встановлений судом тільки після всебічної та повної оцінки всіх доказів по справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 251 та ст. 252 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Вина ОСОБА_1 доводиться: протоколами про адміністративні правопорушення від 29.05.2025 року: № 247 - за ч. 1 ст. 172-7 КУпАП; № 248 - за ч. 1 ст. 172-7 КУпАП; №249 - за ч. 2 ст. 172-7 КУпАП; № 250 - за ч. 2 ст. 172-7 КУпАП; повідомленням начальника відділу кадрів КНП КМР «Конотопська ЦРЛ ім. ак. М.Давидова», що в період 2023-2024 років та протягом січня-лютого 2025 року не надходило повідомлень про виникнення реального конфлікту інтересів від посадових осіб та працівників підприємства; Розпорядженням міського голови від 07.10.2020 № 73-КПК/к «Про врегулювання конфлікту інтересів ОСОБА_1 » про застосування зовнішнього контролю на предмет конфлікту інтересів дружиною ОСОБА_2 - лікарем-дерматовенерологом, та рідною сестрою ОСОБА_3 - медичною сестрою; наказом генерального директора Василя Згонника від 08.10.2020 р. № 793 «Про врегулювання конфлікту інтересів ОСОБА_1 »; Статутом КНП КМР «Конотопська ЦРЛ ім. ак. М.Давидова», у якому визначені повноваження Керівника підприємства, зокрема щодо права розпорядження коштами та видачі наказів; Колективним договором між КНП КМР «Конотопська ЦРЛ ім. ак. М.Давидова» і профспілковим комітетом, а також Положенням про преміювання працівників, які урегульовують підстави та порядок нарахування і виплату премій та доплат; повними витягами з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб із якого видно, що ОСОБА_2 є дружиною ОСОБА_1 ; Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відповідно до якого Комунальне некомерційне підприємство Конотопської міської ради «Конотопська центральна районна лікарня імені академіка Михайла Давидова» є юридичною особою (ідентифікаційний код 02007532), засновник - Конотопська міська рада (ідентифікаційний код 24006881), керівник - ОСОБА_1 ; контрактом від 05.10.2020 року між Конотопською міською радою, в особі міського голови (далі - орган управління) та ОСОБА_1 (далі - Керівник) за умовами якого останній був призначений на посаду Генерального директора комунального некомерційного підприємства Конотопської міської ради «Конотопська центральна районна лікарня імені академіка Михайла Давидова» на строк до 05.10.2025 року; посадовою інструкцією генерального директора КНП КМР «Конотопська центральна районна лікарня ім. академіка М.Давидова»; виписками з наказів про працевлаштування до КНП КМР «Конотопська центральна районна лікарня ім. академіка М.Давидова» ОСОБА_3 (дружини) та ОСОБА_2 (сестри); витягом із протоколу № 121 від 24.12.2024 року засідання профкому КНП КМР «Конотопська центральна районна лікарня ім. академіка М.Давидова» про виплату матеріальної допомоги працівникам лікарні; наказами від 24.07.2023 року № 471 та від 26.12.2024 року № 739 «Про виплату премії до Дня медичного працівника» і «Про виплату одноразової матеріальної допомоги працівникам лікарні» відповідно, а також розрахунково-платіжними відомостями про отримання цих доплат дружиною ОСОБА_3 та сестрою ОСОБА_2 .

Вказані обставини свідчать про прийняття ОСОБА_2 рішень та вчинення дій в умовах реального конфлікту інтересів спричиненого суперечністю між його приватним інтересом та службовими повноваженнями, в частині стимулюючих доплат працівникам, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішення, або вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Дискреційний характер службових повноважень в КНП КМР «Конотопська центральна районна лікарня ім. академіка М.Давидова» при вирішенні питання щодо нарахування доплат і права на їх отримання працівникам закладу шляхом видання та підписання відповідних наказів, зумовлений можливістю тільки ним приймати остаточне рішення щодо встановлення цих грошових виплат, свідчить про наявність впливу вказаної суперечності на об'єктивність прийняття ОСОБА_2 відповідних рішень.

Наявність приватного інтересу, зумовленого бажанням поліпшення матеріального стану своїх рідних, у зв'язку з підписанням наказів про виплату доплат працівникам підприємства, де серед інших працівників були його сестра та дружина, не могло не впливати на об'єктивність або неупередженість прийнятого ним рішення та вчинення дій.

За таких умов, а саме наявності реального конфлікту інтересів, генеральний директор КНП КМР «Конотопська центральна районна лікарня ім. академіка М.Давидова» ОСОБА_1 був зобов'язаний повідомити не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли дізнався чи повинен був дізнатися про таку наявність свого безпосереднього керівника та не вчиняти дій і не приймати рішень до прийняття безпосереднім керівником або керівником органу, до повноважень якого належить звільнення/ініціювання звільнення з посади рішення щодо врегулювання конфлікту інтересів, та повідомлення про прийняте рішення.

ОСОБА_2 був беззаперечно обізнаний про наявність у нього реального конфлікту інтересів під час прийняття рішень щодо виплати грошей працівникам, в тому числі близьким родичам та вчинення дій шляхом підписання відповідних наказів.

Відтак, генеральний директор КНП КМР «Конотопська центральна районна лікарня ім. академіка М.Давидова» ОСОБА_2 , не повідомивши у встановленому Законом порядку про наявність у нього реального конфлікту інтересів, порушив вимоги пунктів 1 та 2 ч. 1 ст. 28 Закону № 1700 VII.

Крім того, генеральний директор КНП КМР «Конотопська центральна районна лікарня ім. академіка М.Давидова» ОСОБА_1 , діючи умисно, з корисливих мотивів вчинив дію (підписав накази) в умовах реального конфлікту інтересів, пов'язаного з виникненням суперечностей між його особистими інтересами та службовими повноваженнями як директора, які впливають на об'єктивність прийняття рішення, чим порушив вимоги п. 3 ч. 1 ст. 28. Закону № 1700 - VII.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обтяжуючих відповідальність обставин не встановлено.

До пом'якшуючих - слід віднести щире каяття у вчиненому, раніше до адміністративної чи кримінальної відповідальності не притягувався, позитивно характеризується, має тривалу (більше 30 років) бездоганну трудову діяльність.

Під час вирішення питання накладення стягнення, суд приймає до уваги приписи ст.22 КУпАП, які передбачають при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення можливість звільнення порушника від адміністративної відповідальності та обмеження усним зауваженням.

При цьому, у кожному конкретному випадку суд має вирішувати питання про визнання діяння малозначним, виходячи з того, що його наслідки не представляють суспільної небезпеки, не завдали або не здатні завдати значної шкоди суспільним або державним інтересам, правам та свободам інших осіб.

Жодних застережень щодо застосування до вчинених правопорушень положень ст.22 КУпАП закон не містить.

Враховуючи обставини справи, зокрема те, що накази про преміювання та виплату матеріальної допомоги були винесені відносно всіх працівників лікарні, тобто не мали індивідуального характеру щодо родичів ОСОБА_1 , раніше останній до адміністративної відповідальності не притягувався, позитивно характеризується, беручи до уваги суб'єктивне ставлення до вчиненого, а саме те, що він не мав умислу на скоєння даного правопорушення, щиро розкаявся, правопорушення не потягло настання будь-яких негативних наслідків суспільним або державним інтересам, клопотання місцевої ради з проханням звільнення ОСОБА_1 від відповідальності, а також тривалу бездоганну трудову діяльність суд дійшов висновку про можливість звільнення правопорушника від адміністративної відповідальності через малозначність скоєного адмінправопорушення, обмежившись усним зауваженням.

Відповідно до ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження, органом (посадовою особою), який уповноважений розглядати справу, виноситься постанова про закриття справи.

Керуючись: ст.ст. 22, 34, ч.ч. 1, 2 ст.172-7, 283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

На підставі статті 22 КУпАП звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої частинами 1, 2 статті 172-7 КУпАП за малозначністю вчиненого порушення і обмежитись усним зауваженням, а провадження по справі закрити.

Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Конотопський міськрайонний суду протягом десяти днів з дня винесення.

Суддя: В. О. Кравченко