Ухвала від 07.07.2025 по справі 482/1371/25

07.07.2025

Справа № 482/1371/25

Номер провадження 1-кс/482/518/2025

УХВАЛА

Іменем України

07 липня 2025 року місто Нова Одеса

Слідчий суддя Новоодеського районного суду Миколаївської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СУ ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_3 погоджене прокурором Спеціалізованої екологічної прокуратури Миколаївської обласної прокуратури ОСОБА_4 у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №12024150000000730 від 16.08.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191, ч.3 ст.28 ч.2 ст.239, ч.3 ст. 28 ч.2 197-1, ч.3 ст.28 ч.1 ст. 325 КК України, про арешт майна, -

ВСТАНОВИВ:

До Новоодеського районного суду Миколаївської області на розгляд слідчого судді надійшло клопотання слідчого у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №12024150000000730 від 16.08.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191, ч.3 ст.28 ч.2 ст.239, ч.3 ст. 28 ч.2 197-1, ч.3 ст.28 ч.1 ст. 325 КК України, про арешт майна з позбавленням права на відчуження та розпорядження майном, яке належить на праві спільної часткової власності у частці 1/2 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме квартири за адресою: АДРЕСА_1 .

На обґрунтування клопотання вказано, що СУ ГУНП в Миколаївській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024150000000730 від 16.08.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч.3 ст.28 ч.2 ст.239, ч.3 ст.28 ч.2 ст.197-1, ч.3 ст.28 ч.1 ст.325 КК України.

Встановлено, що Законом України від 20.06.2022 №2320-ІХ «Про управління відходами» з 09.01.2024 скасовано ліцензію «Поводження з небезпечними відходами» від 08.01.2014 № 2287669, серія АЕ ТОВ «ЮГ-СПЕЦСЕРВИС» у зв'язку з чим, вказане підприємство було позбавлено права на здійснення операцій, пов'язаних з вивезенням, зберіганням та утилізацією небезпечних відходів.

Про факт скасування ліценції від 08.01.2014 № 2287669, серія АЕ директор ТОВ «ЮГ-СПЕЦСЕРВИС» був обізнаний у зв'язку з чим, 28.03.2024 звертався до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України з заявою про отримання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів.

Водночас, за результатами розгляду заяви за наданими ТОВ «ЮГ-СПЕЦСЕРВИС» документами, Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України було прийнято рішення № 2663/24 - 01 від 11.07.2024 про відмову у видачі дозволу.

Таким чином, директору ТОВ «ЮГ-СПЕЦСЕРВИС» ОСОБА_6 , не пізніше 28.03.2024, було достовірно відомо про відсутність права у ТОВ «ЮГ-СПЕЦСЕРВИС» на здійснення діяльності, пов'язаної з вивезенням, зберіганням та утилізацією відходів.

Водночас, в порушення вищевказаних вимог законодавства, у невстановлений час, однак не пізніше 28.03.2024, у ОСОБА_6 виник злочинний умисел, направлений на незаконне отримання прибутку, шляхом порушення умов збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації небезпечних відходів, та їх несанкціоноване скидання, зливання, розміщення, зберігання на земельній ділянці в Миколаївській області, місті Миколаєві, які не визначенні для таких цілей органами влади та місцевого самоврядування, без відповідного дозволу та ліцензії, за відсутності матеріально-технічної бази, що спричинило забруднення земель речовинами, відходами та іншими матеріалами, шкідливими для життя, здоров'я людей та довкілля, що створило небезпеку для життя, здоров'я людей та довкілля.

Розробивши план злочинної діяльності, усвідомлюючи неможливість самостійної його реалізації, розуміючи переваги здійснення злочинної діяльності у складі організованої групи, ОСОБА_6 , як активний учасник та її організатор, перебуваючи у дружніх зв'язках із ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , шляхом переконань та заохочень, запропонував їм взяти участь у злочинній діяльності, пов'язаною із збиранням, перевезенням, зберіганням, оброблення (перероблення), утилізацією небезпечних відходів, їх несанкціоноване скидання, зливання, розміщення, зберігання на земельній ділянці в Миколаївській області, місті Миколаєві.

Оскільки ОСОБА_5 вже працював на ТОВ «ЮГ-СПЕЦСЕРВИС» та мав досвід роботи з утилізації небезпечних відходів, усвідомлюючи наявність авторитету в ОСОБА_6 , прийняв пропозицію останнього на участь в організованій групі.

Досудовим розслідуванням встановлено, що приблизно з 28.03.2024 по січень 2025 року ОСОБА_6 , спільно з учасниками організованої групи - ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , з використанням ТОВ «ЮГ-СПЕЦСЕРВИС», з корисливих мотивів, з метою отримання прибутку, достовірно знаючи про відсутність ліцензії на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами та відповідної матеріально-технічної бази для провадження такої діяльності, а також те, що внаслідок їх незаконної діяльності з надання послуг зі збирання, перевезення, зберігання та утилізації відходів відбувається засмічення та забруднення земельної ділянки речовинами, відходами та іншими матеріалами, шкідливими для життя, здоров'я людей та довкілля, в порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним хворобам, а також масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними, підготовлено та укладено низку договорів на вивезення, збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізацію відходів, у тому числі небезпечних, з низкою суб'єктів господарювання, з використанням юридичної особи - ТОВ «ЮГ-СПЕЦСЕРВИС».

Безпосередню підготовку договорів організатором організованої групи ОСОБА_6 доручено бухгалтеру ТОВ «ЮГ-СПЕЦСЕРВИС» ОСОБА_7 , яка, розуміючи протиправність власних дій, які виразились у введенні замовників послуг в оману щодо наявності законних прав у вищевказаного підприємства на поводження з небезпечними відходами, упродовж березня 2024 року - січня 2025 року склала відповідні договори про надання послуг щодо утилізації небезпечних відходів.

Внаслідок вищевказаних протиправних дій, у період з 28.03.2024 по січень 2025 року ТОВ «ЮГ-СПЕЦСЕРВИС», в особі директора ОСОБА_6 , укладено 26 договорів за допомогою електронної системи публічних закупівель Prozorro та прямі договори щодо збирання, перевезення, зберігання, утилізації відходів з підприємствами, установами та організаціями, складені ОСОБА_7 з державними та комунальними установами Миколаївської обалсті.

Після укладання кожного договору із вищевказаними установами, ОСОБА_5 , діючи у складі організованої групи із ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , в порушення вимог ст. ст. 12, 46, 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ч. 2 ст. 17, ч. 3 ст. 27, ч. 1 ст. 44 Закону України «Про управління відходами», ст. 10 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», ст. 3 Закону України «Про систему громадського здоров'я», п. 5 розділу І Загальні положення Наказу Міністерства охорони здоров'я України № 1827 від 31.10.2024 «Про затвердження Державних санітарних норм та правил «Порядок управління медичними відходами, у тому числі вимоги щодо безпечності для здоров'я людини під час утворення, збирання, зберігання, перевезення, оброблення таких відходів», розуміючи протиправність власних дій, починаючи з 28.03.2024 року по січень 2025 року незаконно розмістив на земельній ділянці, розташованої за адресою: Миколаївська область, м. Миколаїв, мікрорайон Темвод, 50 метрів на північ від АДРЕСА_2 (географічні координати: 46.9834444, 32.0086111), площею 0.4887 га, відходи, у тому числі небезпечні, які отримав на підставі вищевказаних договорів від замовників, завантажив до попередньо підшуканого транспортного засобу та перевіз до попередньо визначеного місця їх зберігання за вищевказаною адресою (місцем розташування земельної ділянки).

Внаслідок протиправних умисних дій ОСОБА_5 та інших учасників організованої групи, якими розміщено небезпечні відходи з порушенням спеціальних правил, спричинено засмічення та забруднення 1696 кв.м. земельної ділянки, розташованої за адресою: Миколаївська область, м. Миколаїв, мікрорайон Темвод, 50 метрів на північ від проспекту Героїв Сталінграду, 1-к (географічні координати: 46.9834444, 32.0086111), площею 0.4887 га, яка не має кадастрового номеру, шкідливими для життя, здоров'я людей та довкілля речовинами, а саме - міддю, хромом, цинком, чим спричинено шкоду в розмірі 3 млн 274 тис. 494 грн, що створило небезпеку для життя, здоров'я людей та довкілля, що є тяжкими наслідками.

Таким чином, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється в забрудненні земель речовинами, відходами та іншими матеріалами, шкідливими для життя, здоров'я людей або довкілля, внаслідок порушення спеціальних правил, що створило небезпеку для життя, здоров'я людей та довкілля, що спричинило тяжкі наслідки, вчиненого організованою групою, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст. 239 КК України.

Крім того, ОСОБА_5 , діючи у складі організованої групи спільно з ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , будучи достовірно обізнаним про відсутність у ТОВ «ЮГ-СПЕЦСЕРВИС» ліцензії на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами та технічної бази щодо їх зберігання та утилізації, у період приблизно з 28.03.2024 по січень 2025 року, в порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним хворобам, діючи умисно, розмістив небезпечні медичні відходи, отримані від закладів охорони здоров'я Миколаївської області на підставі 26 договорів, на земельній ділянці площею 1696 кв.м., розташованої за адресою: Миколаївська область, м. Миколаїв, мікрорайон Темвод, 50 метрів на північ від проспекту Героїв Сталінграду, 1-к (географічні координати: 46.9834444, 32.0086111), площею 0.4887 га, що могло спричинити поширенню цих захворювань.

Таким чином, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється в порушенні правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним хворобам, а також масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними, якщо такі дії завідомо могли спричинити поширення цих захворювань, вчиненому організованою групою, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 325 КК України.

Крім того, ОСОБА_5 , діючи спільно з ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , виконуючи відведено йому роль, в порушення вимог вищезазначених норм законодавства, будучи достовірно обізнаним про відсутність у ТОВ «ЮГ-СПЕЦСЕРВИС» відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу у власність або надання у користування (оренду) земельних ділянок, розташованих в межах території міста Миколаєва, за відсутності будь-якого правочину щодо них, а також без державної реєстрації речових прав на землю, діючи умисно, реалізовуючи єдиний корисливий мотив, у невстановлений час, але не пізніше 28.03.2025, самовільно зайняли земельну ділянку площею 0.4887 га, розташовану за адресою: Миколаївська область, м. Миколаїв, мікрорайон Темвод, 50 метрів на північ від проспекту Героїв Сталінграду, 1-к (географічні координати: 46.9834444, 32.0086111), на яку упродовж березня 2024 - січня 2025 років ОСОБА_5 завозив та розміщував небезпечні відходи, отримані ним на підставі укладених 26 договорів з установами замовниками відповідних послуг.

Таким чином, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється в самовільному зайнятті земельної ділянки, вчиненому організованою групою, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст. 197-1 КК України.

19.06.2025 за наявності достатніх доказів для підозри особи, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українцю, уродженцю Республіки Молдова, одруженому, зареєстрованому та проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимому підозрюється в забрудненні земель речовинами, відходами та іншими матеріалами, шкідливими для життя, здоров'я людей та довкілля, внаслідок порушення спеціальних правил, що створило небезпеку для життя, здоров'я людей та довкілля, що спричинило тяжкі наслідки, вчиненого організованою групою, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст. 239 КК України, самовільному зайнятті земельної ділянки, вчиненому організованою групою, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст. 197-1 КК України, порушенні правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним хворобам, а також масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними, що завідомо могло спричинити поширення цих захворювань, вчиненому організованою групою, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 325 КК України.

Згідно з інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно №428806514, квартира за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрована, як приватна власність у частині 1/2 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом з цим, відповідно до матеріалів виконання УСР в Миколаївській області ДСР НП України №64497-2025 від 03.06.2025, вказаним нерухомим майном, постійно фактично користується ОСОБА_5 .

Посилаючись на те, що вказане майно може бути використане для відшкодування шкоди завданої внаслідок кримінального правопорушення, слідчий просив накласти на нього арешт.

Слідчий та прокурор у судове засідання не з'явилися.

Власник майна у судове засідання не з'явився, його захисник надав до суду заяву про розгляд клопотання за його та його підзахисного відсутності.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 172 КПК України неявка вказаних осіб у судове засідання не перешкоджає розгляду клопотання.

Вивчивши доводи клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання.

Матеріалами клопотання підтверджується наявність підстав вважати, що було вчинено злочини, передбачені ч.4 ст.191, ч.3 ст.28 ч.2 ст.239, ч.3 ст. 28 ч.2 197-1, ч.3 ст.28 ч.1 ст. 325 КК України.

Як вбачається з матеріалів клопотання, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 підозрюється в забрудненні земель речовинами, відходами та іншими матеріалами, шкідливими для життя, здоров'я людей та довкілля, внаслідок порушення спеціальних правил, що створило небезпеку для життя, здоров'я людей та довкілля, що спричинило тяжкі наслідки, вчиненого організованою групою, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст. 239 КК України, самовільному зайнятті земельної ділянки, вчиненому організованою групою, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст. 197-1 КК України, порушенні правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним хворобам, а також масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними, що завідомо могло спричинити поширення цих захворювань, вчиненому організованою групою, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 325 КК України.

Згідно з положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.

Згідно ст. 173 КПК України, при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати правову підставу для арешту майна, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 цього Кодексу), можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої статті 170 цього Кодексу).

З огляду на обставини кримінального провадження, враховуючи положення ч.ч. 1, 2 ст. 170 КПК України щодо завдання та мети арешту, слідчий суддя приходить до висновку, що майно про арешт якого клопотав прокурор може бути використане для відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов)

Виходячи із даних матеріалів судового провадження, на цьому етапі провадження потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси власників та володільців майна з метою виконання завдань кримінального провадження, так як незастосування арешту в даному випадку може призвести до відчуження вказаного майна з метою уникнення спеціальної конфіскації, або конфіскації як виду покарання.

Керуючись ст.ст. 170-173, 309 КПК України, слідчий суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання - задовольнити.

Накласти арешт з позбавленням права на відчуження та розпорядження майном, яке належить на праві спільної часткової власності у частці 1/2 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме квартира за адресою: АДРЕСА_1 .

Ухвала підлягає негайному виконанню слідчим, прокурором.

Ухвала може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня її проголошення безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду.

Ухвала може бути скасована в порядку ст. 174 КПК України за клопотанням власника, володільця майна, що не був присутнім під час розгляду.

Слідчий суддя ОСОБА_1