Справа № 461/7962/24
Провадження № 1-кс/461/4267/25
07.07.2025 року. м. Львів.
Слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 ,
за участю: секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові клопотання старшого слідчого Відділу розслідування особливо тяжких злочинів Слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області капітана поліції ОСОБА_3 про обрання запобіжного заходу у виді застави підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в межах кримінального провадження №42024140000000164 від 24.07.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, -
Старший слідчий Відділу розслідування особливо тяжких злочинів Слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області капітан поліції ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором Франківської окружної прокуратури м. Львова Львівської області ОСОБА_5 , звернувся до суду з клопотанням, у межах кримінального провадження №42024140000000164 від 24.07.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, про обрання запобіжного заходу у виді застави підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Клопотання мотивує тим, що Наказом в.о. директора ЛКП «Ратуша-сервіс» Ірини ТИХОЛІЗ №96 від 31.12.2021 «Про визначення уповноваженої особи та затвердження Положення про уповноважену особу» фахівця з публічних закупівель ОСОБА_4 визначено уповноваженою особою, відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель ЛКП «Ратуша-сервіс», а також закупівель товарів, робіт і послуг, вартість яких не перевищує 50 тисяч гривень без використання електронної системи закупівель. Відповідно до п.4 вказаного наказу, уповноважена особа при виконанні своїх обов'язків повинна керуватись Конституцією України, законами України, іншими нормативними актами, а також Положенням про уповноважену особу.
Наказом в.о. директора ЛКП «Ратуша-сервіс» Ірини ТИХОЛІЗ №6-К від 04.01.2022 «Про переведення ОСОБА_4 » ОСОБА_4 переведено на посаду фахівця з публічних закупівель товарів, робіт та послуг, за його згодою, з 01 січня 2022 року.
Таким чином, ОСОБА_4 перебуваючи на посаді фахівця з публічних закупівель товарів, робіт та послуг ЛКП «Ратуша-сервіс», являвся особою, що постійно обіймає в установі посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, а отже мав статус службової особи в розумінні ч. 3 ст. 18 КК України та пункту 1 примітки до статті 364 КК України.
Відповідно до Статуту Львівське комунальне підприємство «Ратуша-Сервіс» створене Львівською міською радою відповідно до ухвали міської ради від 09.04.1998 №4 «Про затвердження структури виконавчих органів Львівської міської ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів, витрат на їх утримання» та розпорядження Львівського міського голови від 17.01.2000 №18 «Про реорганізацію господарського відділу департаменту організаційного та інформаційного забезпечення у Львівське комунальне підприємство «Ратуша-Сервіс» та підпорядковане виконавчому комітету Львівської міської ради, що є представником Власника - Львівської міської територіальної громади, і є органом, до сфери управління якого входить комунальне підприємство.
Відповідно до Ухвали Львівської міської ради 8 сесії 8-го скликання від 17.02.2022 №1981 «Про затвердження Програми заходів щодо підготовки Львівської міської територіальної громади до національного спротиву на 2022-2024 роки» ЛКП «Ратуша-Сервіс» визначено виконавцем із забезпечення учасників національного спротиву матеріально-технічними засобами, іншими необхідними матеріалами.
Програма розроблена відповідно до Законів України «Про місцеве самоврядування», «Про основи національного спротиву», нормативних актів міської ради, виконавчого комітету.
Пунктом 3.2 Програми визначено ЛКП «Ратуша-Сервіс» підприємством по забезпеченню підрозділів територіальної оборони матеріально-технічним забезпеченням, щодо придбання та доставки обладнання та предметів довгострокового користування, малоцінних швидкозношуваних предметів та інших матеріально-технічних засобів, програмного забезпечення, послуг телефонного зв'язку та передачі даних, послуг провайдерів, послуг розробки та підтримки програмного забезпечення для підтримки програмного забезпечення для підрозділів територіальної оборони регіонального управління Сил територіальної оборони « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Збройних Сил України або інших діючих військових підрозділів Збройних Сил України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Львівського комунального підприємства «Муніципальна обрядова служба», Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного та ін.
Відповідно до п.4.2 Програми передбачено, що ЛКП «Ратуша-Сервіс» має безоплатно передати матеріально-технічні засоби підрозділам територіальної оборони регіонального управління Сил територіальної оборони « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України або іншим діючим військовим підрозділам ЗСУ.
Закупівля здійснюється на підставі відповідного рішення виконавчого комітету Львівської міської ради, ухвали міської ради від 17.02.2022 № 1981 «Про затвердження Програми заходів щодо підготовки Львівської міської територіальної громади до національного спротиву на 2022-2024 роки», для передачі військовим частинам Збройних Сил України.
На підставі Указу Президента України «Про введення воєнного стану в України» від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні із 05.30 год. 24.02.2022 введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався Законами та триває до теперішнього часу.
Постановою КМУ від 11.03.2022 №252 «Деякі питання формування та виконання місцевих бюджетів воєнного стану», прийнятою відповідно до абзацу четвертого підпункту 2 пункту 22 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України установлено, що з метою оперативного та ефективного прийняття управлінських рішень для забезпечення безперебійного функціонування установ і закладів бюджетної сфери, комунальних підприємств та задоволення життєво необхідних потреб жителів територіальних громад у період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», виконання та формування місцевих бюджетів здійснюється відповідно до бюджетного законодавства з урахуванням таких особливостей:
органи місцевого самоврядування, їх виконавчі органи, місцеві державні адміністрації, військово-цивільні адміністрації продовжують здійснювати бюджетні повноваження, а у разі утворення військових адміністрацій такі повноваження здійснюють військові адміністрації відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану»;
військові адміністрації населених пунктів, обласні, районні та Київська міська військові адміністрації;
приймають за поданням місцевих фінансових органів рішення про внесення змін до рішень про місцеві бюджети;
здійснюють без погодження відповідною комісією місцевої ради передачу бюджетних призначень від одного головного розпорядника бюджетних коштів до іншого, перерозподіл видатків бюджету і надання кредитів з бюджету за бюджетними програмами, включаючи резервний фонд бюджету, додаткові дотації та субвенції, у межах загального обсягу бюджетних призначень головного розпорядника бюджетних коштів, а також збільшення видатків розвитку за рахунок зменшення інших видатків (окремо за загальним та спеціальним фондами бюджету) за бюджетною програмою;
можуть приймати рішення про перерахування коштів з місцевого бюджету державному бюджету для здійснення згідно із законом заходів загальної мобілізації та з метою відсічі збройної агресії російської федерації проти України і забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державної незалежності України, її територіальної цілісності відповідно до пункту 22-2 розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України;
затверджують місцеві (цільові) програми (вносять до них зміни) з дотриманням вимог статті 91 Бюджетного кодексу України;
можуть приймати рішення (кожна із сторін) про передачу коштів у вигляді міжбюджетного трансферту до відповідного місцевого бюджету без укладення договорів;
здійснюють розподіл та перерозподіл обсягів трансфертів з державного та місцевих бюджетів місцевим бюджетам;
здійснюють управління коштами місцевих бюджетів без оприлюднення нормативно-правових актів та інших документів, які застосовуються під час бюджетного процесу;
Підставою щодо прийняття рішень вищезазначеним органом є обґрунтована потреба у необхідних матеріальних цінностях, яка зазначена у листах-зверненнях військових частин.
Також, 18 червня 2024 року, Верховна Рада України ухвалила в другому читанні та в цілому проект Закону №9559-д «Про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування у період дії воєнного стану». Ним врегульоване питання всебічної підтримки Збройних Сил з боку громад, окрім закупівлі зброї та боєприпасів.
Так, ЛКП «Ратуша-сервіс» здійснювалась закупівля товарів, для забезпечення заходів з підготовки територіальної оборони та для забезпечення потреб військових частин Збройних Сил України на підставі відповідних місцевих програм.
Законом України від 28.07.2023 № 3287-IX (набув чинності з 24.08.2023) внесені зміни до пункту 32 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо особливостей ввезення на митну територію України товарів для потреб безпеки і оборони.
Відповідно до пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, з урахуванням внесених змін Законами України від 10.04.2023 № 3019-ІХ та від 28.07.2023 № 3287-ІХ, тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України: товарів оборонного призначення, визначених такими згідно з пунктом 29 частини першої статті 1 розділу І Закону України від 17 липня 2020 року № 808-IX «Про оборонні закупівлі» (далі - Закон № 808-IX) - озброєння, військова та спеціальна техніка, зброя і боєприпаси, спеціальні комплектувальні вироби для їх виготовлення та експлуатації, матеріали та обладнання, спеціально призначені для їх розроблення, виготовлення або використання, спеціальні технічні засоби, технічні засоби розвідки, засоби технічного та криптографічного захисту інформації, засоби спеціального зв'язку, космічна техніка військового та подвійного призначення, засоби індивідуального захисту (бронежилети всіх класів захисту, протиударні, кулезахисні шоломи, комплекти протиударного захисту тощо), спеціальні засоби (кайданки, кийки, засоби, споряджені речовинами сльозогінної, світлошумової дії тощо), спеціальні (спеціалізовані) транспортні засоби; комп'ютерна, оптична, вимірювальна та інша техніка; спеціальний формений одяг, необхідний для виконання завдань правоохоронними органами, структурними підрозділами органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах забезпечення охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку, військовими формуваннями з правоохоронними функціями, товари подвійного використання для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, розвитку обороноздатності держави та системи національної стійкості, а також будь-які інші товари, які закуповуються державними замовниками, визначеними згідно з пунктом 10 частини першої статті 1 розділу І Закону № 808-IX, для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони.
Крім того, згідно підпункту 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України товарів, кінцевим отримувачем яких відповідно до сертифіката кінцевого споживача або згідно з умовами договору визначено правоохоронні органи, Міністерство оборони України, Збройні Сили України та інші військові формування, добровольчі формування територіальних громад, утворені відповідно до законів України, інші суб'єкти, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону та/або беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти України, підприємства, які є виконавцями (співвиконавцями) державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель, зокрема, радіоелектронні засоби виявлення та протидії безпілотним літальним апаратам, що класифікуються у товарній позиції 8543 згідно з УКТ ЗЕД, у тому числі антидронові рушниці.
ОСОБА_4 обіймаючи у відповідності до наказу в.о. директора ЛКП «Ратуша-сервіс» №6-К від 04.01.2022 посаду фахівця з публічних закупівель товарів, робіт та послуг, відповідно до наказу в.о. директора ЛКП «Ратуша-сервіс» №96 від 31.12.2021 визначений уповноваженою особою, відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель ЛКП «Ратуша-сервіс», будучи службовою особою, у порушення вимог ЗУ «Про публічні закупівлі», ЗУ «Про оборонні закупівлі», вимог пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу, Положення про уповноважену особу ЛКП «Ратуша-сервіс», володіючи необхідними знаннями у сфері публічних закупівель, не пересвідчившись у змінах до чинного законодавства щодо процедури закупівлі товарів для забезпечення потреб військових частин Збройних Сил України, незважаючи на обов'язок забезпечення максимальної ефективності використання та економії бюджетних коштів, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівлі товарів, перебуваючи у не встановленому досудовим розслідуванням місці, вчинив службову недбалість, шляхом неналежного виконання своїх службових обов'язків, через недбале та несумлінне ставлення до них, а саме в період часу з 10.10.2023 по 10.01.2024, організував та провів закупівлю товарів для забезпечення потреб військових частин Збройних Сил України з безпідставним врахуванням податку на додану вартість (далі - ПДВ), чим спричинив Львівській міській територіальній громаді, в особі Львівської міської ради, що знаходиться за адресою: місто Львів, площа Ринок, 1, шкоду, що становить тяжкі наслідки за наступних обставин.
Відповідно до листа-звернення військової частини НОМЕР_1 від 28.09.2023 №690/7969 про придбання комплексу направленої протидії PIRANHA-5HАD-R(RA) та рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 10.10.2023 №1083 про закупівлю та безоплатну передачу військовій частині НОМЕР_1 комплексу направленої протидії PIRANHA-5HАD-R(RA), 27.10.2023 ОСОБА_4 не пересвідчившись, що товари оборонного значення, а саме «Антидронний мобільний, п'ятидіапазонний переносний комплекс по купольному та спрямованому захисту PIRANHA-5HАD-R(RA)», які відносяться до товарів «радіоелектронні засоби виявлення та протидії безпілотним літальним апаратам, що класифікуються у товарній позиції 8543, товарній підкатегорії 8543709000 згідно з УКТ ЗЕД, у тому числі антидронові рушниці» та згідно пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, звільняються від оподаткування ПДВ, протокольним рішенням №218/УО від 27.10.2023, як уповноважена особа затвердив тендерну документацію щодо проведення відкритих торгів з особливостями на закупівлю товару Код ДК 021:2015:35730000-0: Електронні бойові комплекси та засоби радіоелектронного захисту та в подальшому на підставі розробленого ним обґрунтування технічних та якісних характеристик, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмету закупівлі «Антидронний мобільний, п'ятидіапазонний переносний комплекс по купольному та спрямованому захисту PIRANHA-5HАD-R(RA)» в кількості 5-ти штук, що становила 2900000,00 грн (з ПДВ), оголосив відкриті торги з особливостями на закупівлю вищевказаних товарів, за результатами яких протокольним рішенням уповноваженої особи №222УО від 01.11.2023 визначив переможця закупівлі Товариство з обмеженою відповідальністю «ПІРАНЬЯ ТЕХ» з ціновою пропозицією 2 900 000, 00 грн. з ПДВ, ухвалив рішення про намір укласти договір з переможцем закупівлі та опублікував відповідне повідомлення в системі «Прозорро».
За результатами проведення ОСОБА_4 процедури закупівлі UA-2023-10-20-013882-а з безпідставним врахуванням ПДВ, всупереч вимог ЗУ «Про публічні закупівлі», ЗУ «Про оборонні закупівлі», вимог пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу, 07.11.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю «ПІРАНЬЯ ТЕХ» в особі директора ОСОБА_6 (Постачальник) та Львівського комунального підприємства «Ратуша-Сервіс» в особі в.о. директора ОСОБА_7 (Покупець) укладено договір №07/11-23, вартість якого становить 2 900 000, 00 грн. ( у т.ч. ПДВ на суму 483333,33 грн.)
Надалі на виконання умов договору №07/11-23 ТОВ «ПІРАНЬЯ ТЕХ» поставило вищевказаний товар, а ЛКП «Ратуша-Сервіс» 07.11.2023 здійснено перерахунок грошових коштів в сумі 2 900 000, 00 грн. з яких безпідставно включене ПДВ на суму 483333,33 грн. Після чого на підставі актів прийому-передачі вищевказаний товар безоплатно передано 16.11.2023 - ВЧ НОМЕР_2 , 16.11.2023 - ВЧ НОМЕР_3 , 16.11.2023 - ВЧ НОМЕР_1 .
Таким чином, ОСОБА_4 , незважаючи на обов'язок забезпечення максимальної ефективності використання та економії бюджетних коштів, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівлі товарів, неналежно виконуючи покладені на нього службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, не пересвідчившись, що товари оборонного значення, а саме: Антидронні мобільні, п'ятидіапазонні переносні комплекси по купольному та спрямованому захисту PIRANHA-5HАD-R(RA), згідно пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, звільняються від оподаткування ПДВ, в порушення вимог Закону України «Про публічні закупівлі», Закону України «Про оборонні закупівлі», вимог пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу, організував та провів закупівлю вищевказаних товарів, за результатами яких укладено договір поставки №07/11-23, вартість яких визначена з безпідставним урахуванням ПДВ. У подальшому при виконанні вказаного договору ЛКП «Ратуша-сервіс» на банківський рахунок ТОВ «ПІРАНЬЯ ТЕХ» було перераховано грошові кошти в сумі 2 900 000, 00 грн. з ПДВ, що призвело до заподіяння шкоди Львівській міській територіальній громаді, в особі Львівської міської ради, що знаходиться за адресою: місто Львів, площа Ринок, 1, на суму 483333,33 грн.
Крім цього, відповідно до листа-звернення військової частини НОМЕР_4 від 07.11.2023 №2124/1760 про придбання комплексу направленої протидії PIRANHA-5HАD-R(RA) та рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 17.11.2023 №1259 про закупівлю та безоплатну передачу військовій частині НОМЕР_4 комплексу направленої протидії PIRANHA-5HАD-R(RA) та протидронових глушників, 22.11.2023 ОСОБА_4 не пересвідчившись, що товари оборонного значення, а саме «Антидронний мобільний, п'ятидіапазонний переносний комплекс по купольному та спрямованому захисту PIRANHA-5HАD-R(RA)» та «П'ятиканальний стаціонарний антидрон комплекс направленої дії «PIRANHA-5Т», які відносяться до товарів «радіоелектронні засоби виявлення та протидії безпілотним літальним апаратам, що класифікуються у товарній позиції 8543, товарній підкатегорії 8543709000 згідно з УКТ ЗЕД, у тому числі антидронові рушниці» та згідно пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, звільняються від оподаткування ПДВ, протокольним рішенням №264/УО від 22.11.2023, як уповноважена особа затвердив тендерну документацію щодо проведення відкритих торгів з особливостями на закупівлю товару Код ДК 021:2015:35730000-0: Електронні бойові комплекси та засоби радіоелектронного захисту та в подальшому на підставі розробленого ним обґрунтування технічних та якісних характеристик, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмету закупівлі Антидронний мобільний, п'ятидіапазонний переносний комплекс по купольному та спрямованому захисту PIRANHA-5HАD-R(RA) або еквівалент -3 штуки, п'ятиканальний стаціонарний антидрон комплекс направленої дії «PIRANHA-5Т» або еквівалент- 3 штуки, що становила 3 240 000,00 грн (з ПДВ), оголосив відкриті торги з особливостями на закупівлю вищевказаних товарів, за результатами яких протокольним рішенням уповноваженої особи №295/УО від 30.11.2023 визначив переможця закупівлі Товариство з обмеженою відповідальністю «ПІРАНЬЯ ТЕХ» з ціновою пропозицією 3 240 000,00 грн (з ПДВ), ухвалив рішення про намір укласти договір з переможцем закупівлі та опублікував відповідне повідомлення в системі «Прозорро».
За результатами проведення ОСОБА_4 процедури закупівлі UA-2023-11-22-011156-а з безпідставним врахуванням ПДВ, всупереч вимог ЗУ «Про публічні закупівлі», ЗУ «Про оборонні закупівлі», вимог пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу, 15.12.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю «ПІРАНЬЯ ТЕХ» в особі директора ОСОБА_6 (Постачальник) та Львівського комунального підприємства «Ратуша-Сервіс» в особі в.о. директора ОСОБА_7 (Покупець) укладено договір №08/12-23, вартість якого становить 3 240 000,00 грн ( у т.ч. ПДВ на суму 540 000, 00 грн.)
Надалі на виконання умов договору №08/12-23 ТОВ «ПІРАНЬЯ ТЕХ» поставило вищевказаний товар, а ЛКП «Ратуша-Сервіс» 15.12.2023 здійснено перерахунок грошових коштів в сумі 3 240 000,00 грн. з яких безпідставно включене ПДВ на суму 540 000, 00 грн. Після чого на підставі акту прийому-передачі вищевказаний товар безоплатно передано 28.12.2023 - ВЧ НОМЕР_4 .
Таким чином, ОСОБА_4 , незважаючи на обов'язок забезпечення максимальної ефективності використання та економії бюджетних коштів, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівлі товарів, неналежно виконуючи покладені на нього службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, не пересвідчившись, що товари оборонного значення, а саме: Антидронні мобільні, п'ятидіапазонні переносні комплекси по купольному та спрямованому захисту PIRANHA-5HАD-R(RA) та п'ятиканальні стаціонарні антидронні комплекси направленої дії «PIRANHA-5Т», згідно пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, звільняються від оподаткування ПДВ, в порушення вимог Закону України «Про публічні закупівлі», Закону України «Про оборонні закупівлі», вимог пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу, організував та провів закупівлю вищевказаних товарів, за результатами яких укладено договір поставки №08/12-23, вартість яких визначена з безпідставним урахуванням ПДВ. У подальшому при виконанні вказаного договору ЛКП «Ратуша-сервіс» на банківський рахунок ТОВ «ПІРАНЬЯ ТЕХ» було перераховано грошові кошти в сумі 3 240 000,00 грн. з ПДВ, що призвело до заподіяння шкоди Львівській міській територіальній громаді, в особі Львівської міської ради, що знаходиться за адресою: місто Львів, площа Ринок, 1, на суму 540 000, 00 грн.
Крім цього, відповідно до листа-звернення військової частини НОМЕР_5 від 21.11.2023 №1626/7981/окп про придбання комплексу направленої протидії PIRANHA-5HАD-R(RA), п'яти канальний стаціонарний антидрон комплекс направленої дії PIRANHA-5Т та рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 24.11.2023 №1293 про закупівлю та безоплатну передачу військовій частині НОМЕР_5 комплексів направленої протидії PIRANHA-5HАD-R(RA) та п'яти канальний стаціонарний антидрон комплекс, 29.11.2023 ОСОБА_4 не пересвідчившись, що товари оборонного значення, а саме «Антидронний мобільний, п'ятидіапазонний переносний комплекс по купольному та спрямованому захисту PIRANHA-5HАD-R(RA)» та «П'ятиканальний стаціонарний антидрон комплекс направленої дії «PIRANHA-5Т», які відносяться до товарів «радіоелектронні засоби виявлення та протидії безпілотним літальним апаратам, що класифікуються у товарній позиції 8543, товарній підкатегорії 8543709000 згідно з УКТ ЗЕД, у тому числі антидронові рушниці» та згідно пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, звільняються від оподаткування ПДВ, протокольним рішенням №291/УО від 29.11.2023, як уповноважена особа затвердив тендерну документацію щодо проведення відкритих торгів з особливостями на закупівлю товару Код ДК 021:2015:35730000-0: Електронні бойові комплекси та засоби радіоелектронного захисту та в подальшому на підставі розробленого ним обґрунтування технічних та якісних характеристик, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмету закупівлі Антидронний мобільний, п'ятидіапазонний переносний комплекс по купольному та спрямованому захисту PIRANHA-5HАD-R(RA) або еквівалент -1 штуки, п'ятиканальний стаціонарний антидрон комплекс направленої дії «PIRANHA-5Т» або еквівалент- 5 штуки, що становила 3 080 000,00 грн (з ПДВ), оголосив відкриті торги з особливостями на закупівлю вищевказаних товарів, за результатами яких протокольним рішенням уповноваженої особи №334УО від 14.12.2023 визначив переможця закупівлі Товариство з обмеженою відповідальністю «ПІРАНЬЯ ТЕХ» з ціновою пропозицією 3 080 000,00 грн (з ПДВ), ухвалив рішення про намір укласти договір з переможцем закупівлі та опублікував відповідне повідомлення в системі «Прозорро».
За результатами проведення ОСОБА_4 процедури закупівлі UA-2023-11-28-007377-в з безпідставним врахуванням ПДВ, всупереч вимог ЗУ «Про публічні закупівлі», ЗУ «Про оборонні закупівлі», вимог пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу, 25.12.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю «ПІРАНЬЯ ТЕХ» в особі директора ОСОБА_6 (Постачальник) та Львівського комунального підприємства «Ратуша-Сервіс» в особі в.о. директора ОСОБА_7 (Покупець) укладено договір №25/12-23, вартість якого становить 3 080 000,00 грн ( у т.ч. ПДВ на суму 513 333, 33 грн.).
Надалі на виконання умов договору №25/12-23 ТОВ «ПІРАНЬЯ ТЕХ» поставило вищевказаний товар, а ЛКП «Ратуша-Сервіс» 15.01.2024 здійснено перерахунок грошових коштів в сумі 3 080 000,00 грн. з яких безпідставно включене ПДВ на суму 513 333, 33 грн. Після чого на підставі акту прийому-передачі вищевказаний товар безоплатно передано 31.01.2024 - ВЧ НОМЕР_5 .
Таким чином, ОСОБА_4 , незважаючи на обов'язок забезпечення максимальної ефективності використання та економії бюджетних коштів, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівлі товарів, неналежно виконуючи покладені на нього службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, не пересвідчившись, що товари оборонного значення, а саме: Антидронні мобільні, п'ятидіапазонні переносні комплекси по купольному та спрямованому захисту PIRANHA-5HАD-R(RA) та п'ятиканальні стаціонарні антидронні комплекси направленої дії «PIRANHA-5Т», згідно пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, звільняються від оподаткування ПДВ, в порушення вимог Закону України «Про публічні закупівлі», Закону України «Про оборонні закупівлі», вимог пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу, організував та провів закупівлю вищевказаних товарів, за результатами яких укладено договір поставки №25/12-23, вартість яких визначена з безпідставним урахуванням ПДВ. У подальшому при виконанні вказаного договору ЛКП «Ратуша-сервіс» на банківський рахунок ТОВ «ПІРАНЬЯ ТЕХ» було перераховано грошові кошти в сумі 3 080 000,00 грн. з ПДВ, що призвело до заподіяння шкоди Львівській міській територіальній громаді, в особі Львівської міської ради, що знаходиться за адресою: місто Львів, площа Ринок, 1, на суму 513 333, 33 грн.
Крім цього, відповідно до листа-звернення військової частини НОМЕР_6 від 08.12.2023 №4495 про придбання антидронних рушниць та рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 19.12.2023 №1451 про закупівлю та безоплатну передачу військовій частині НОМЕР_6 антидронних комплексів, 22.12.2023 ОСОБА_4 не пересвідчившись, що товари оборонного значення, а саме: «Антидронний мобільний, три діапазонний переносний комплекс спрямованому захисту PIRANHA-SF-3», які відносяться до товарів «радіоелектронні засоби виявлення та протидії безпілотним літальним апаратам, що класифікуються у товарній позиції 8543, товарній підкатегорії 8543709000 згідно з УКТ ЗЕД, у тому числі антидронові рушниці» та згідно пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, звільняються від оподаткування ПДВ, протокольним рішенням №351/УО від 22.12.2023, як уповноважена особа затвердив тендерну документацію щодо проведення відкритих торгів з особливостями на закупівлю товару Код ДК 021:2015:35730000-0: Електронні бойові комплекси та засоби радіоелектронного захисту та в подальшому на підставі розробленого ним обґрунтування технічних та якісних характеристик, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмету закупівлі Антидронний мобільний, три діапазонний переносний комплекс спрямованому захисту PIRANHA-SF-3 -3 штуки, що становила 1 140 000,00 грн (з ПДВ), оголосив відкриті торги з особливостями на закупівлю вищевказаних товарів, за результатами яких протокольним рішенням уповноваженої особи №5/УО від 03.01.2023 визначив переможця закупівлі Товариство з обмеженою відповідальністю «ПІРАНЬЯ ТЕХ» з ціновою пропозицією 1 140 000,00 грн (з ПДВ), ухвалив рішення про намір укласти договір з переможцем закупівлі та опублікував відповідне повідомлення в системі «Прозорро».
За результатами проведення ОСОБА_4 процедури закупівлі UA -2023-12-22-009304-a з безпідставним врахуванням ПДВ, всупереч вимог ЗУ «Про публічні закупівлі», ЗУ «Про оборонні закупівлі», вимог пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу, 10.01.2024 між Товариством з обмеженою відповідальністю «ПІРАНЬЯ ТЕХ» в особі директора ОСОБА_6 (Постачальник) та Львівського комунального підприємства «Ратуша-Сервіс» в особі в.о. директора ОСОБА_7 (Покупець) укладено договір №10/01-24, вартість якого становить 1 140 000,00 грн ( у т.ч. ПДВ на суму 190 000, 00 грн.).
Надалі на виконання умов договору №10/01-24 ТОВ «ПІРАНЬЯ ТЕХ» поставило вищевказаний товар, а ЛКП «Ратуша-Сервіс» 31.01.2024 здійснено перерахунок грошових коштів в сумі 1 140 000,00 грн. з яких безпідставно включене ПДВ на суму 190 000, 00 грн. Після чого на підставі акту прийому-передачі вищевказаний товар безоплатно передано 15.02.2024 - ВЧ НОМЕР_6 .
Таким чином, ОСОБА_4 , незважаючи на обов'язок забезпечення максимальної ефективності використання та економії бюджетних коштів, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівлі товарів, неналежно виконуючи покладені на нього службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, не пересвідчившись, що товари оборонного значення, а саме: Антидронний мобільний, три діапазонний переносний комплекс спрямованому захисту PIRANHA-SF-3, згідно пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, звільняються від оподаткування ПДВ, в порушення вимог Закону України «Про публічні закупівлі», Закону України «Про оборонні закупівлі», вимог пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу, організував та провів закупівлю вищевказаних товарів, за результатами яких укладено договір поставки №10/01-24, вартість яких визначена з безпідставним урахуванням ПДВ. У подальшому при виконанні вказаного договору ЛКП «Ратуша-сервіс» на банківський рахунок ТОВ «ПІРАНЬЯ ТЕХ» було перераховано грошові кошти в сумі 1 140 000,00 грн. з ПДВ, що призвело до заподіяння шкоди Львівській міській територіальній громаді, в особі Львівської міської ради, що знаходиться за адресою: місто Львів, площа Ринок, 1, на суму 190 000, 00 грн.
Так, неналежне виконання ОСОБА_4 покладених на нього службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, призвело до заподіяння шкоди Львівській міській територіальній громаді, в особі Львівської міської ради, що знаходиться за адресою: місто Львів, площа Ринок, 1, на суму 1 726 666,66 яка у 250 разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, що відповідно до п. 4 примітки ст. 364 КК України є тяжкими наслідками та мало місце за вищевказаних обставин.
Таким чином ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні службової недбалості, а саме у неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки, тобто у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
02 липня 2025 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 367 КК України.
При оцінці обставин, передбачених ст.ст. 177, 178 КПК України, досудове слідство прийшло до висновків, що: наявні докази вчинення підозрюваним кримінального правопорушення є вагомими та допустимими, отриманими у встановленому КПК України порядку; у разі визнання винним, ОСОБА_4 загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п'ятдесяти до семисот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого, що відповідно до ст.12 КК України є нетяжким злочином.
З огляду на необхідність забезпечення виконання підозрюваним ОСОБА_4 , покладених на нього процесуальних обов'язків, а також на наявність ризиків, передбачених п. п. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме запобігання спробам переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду; незаконно впливати на учасників кримінального провадження у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вбачається необхідність у застосуванні до підозрюваного ОСОБА_4 , запобіжного заходу у вигляді застави.
Таким чином, враховуючи наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. ст.367 КК України, а також наявність вищенаведених ризиків, з метою забезпечення виконання підозрюваним ОСОБА_4 своїх обов'язків, а також запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на учасників кримінального провадження у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, підозрюваному ОСОБА_4 доцільно обрати запобіжний захід у вигляді застави, оскільки, шляхом застосування більш м'яких запобіжних заходів неможливо запобігти вищенаведеним ризикам.
З огляду на викладене, з метою забезпечення виконання ОСОБА_4 покладених на нього процесуальних обов'язків, із врахуванням положень ч. 5 ст. 182 КПК України, йому необхідно обрати розмір застави на рівні 20-ти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 60 560 гривень, що зможе достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним покладених на нього обов'язків.
Оцінюючи обставини, передбачені ст. 178 КПК України, сторона обвинувачення дійшла до висновків, що: наявні докази вчинення підозрюваним інкримінованого йому кримінального правопорушення є вагомими та допустимими, отриманими у встановленому КПК України порядку; у разі визнання винним, ОСОБА_4 загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п'ятдесяти до семисот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого; майновий стан підозрюваного дозволяє застосування щодо нього запобіжного заходу у вигляді застави.
З урахуванням викладених ризиків та особи підозрюваного, обставин вчинення та суспільної небезпеки кримінального правопорушення, у скоєнні якого підозрюється ОСОБА_4 , орган досудового розслідування приходить до висновку про необхідність застосування щодо підозрюваного запобіжного заходу у вигляді застави, оскільки більш м'які запобіжні заходи запобігти вищевказаним ризикам та забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного не в силі, тому слідчий просить клопотання задовольнити.
Прокурор подав до суду заяву про розгляд клопотання у його відсутності клопотання підтримує та просить таке задовольнити, посилаючись на наявність ризиків передбачених ст. 177 КПК України.
Підозрюваний подав до суду заяву про розгляд клопотання у його відсутності, проти задоволення клопотання не заперечує.
Відповідно до ч.4 ст. 107 КПК України , у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Дослідивши надані матеріали, суд вважає, що клопотання підлягає до задоволення з таких підстав.
Згідно з положеннями статті 8 КПК України, кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
02 липня 2025 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 367 КК України.
Поняття "обґрунтована підозра" визначена в рішенні Європейського суду з прав людини від 21 квітня 2011 року у справі "Нечипорук і Йонкало проти України", відповідно до якої цей термін означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення Мета затримання для допиту полягає в сприянні розслідуванню злочину через підтвердження або спростування підозр, які стали підставою для затримання (рішення у справі "Мюррей проти Сполученого Королівства" від 28 жовтня 1994 року).
Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 стверджується зібраними доказами, а саме:
- довідкою спеціаліста від 22.01.2025;
-протоколом свідка ОСОБА_7 від 19.05.2025;
- висновком експерта за результатами проведення судової економічної експертизи №СЕ-19/120-25/3823-ЕК від 25.04.2025;
- висновком експерта за результатами проведення судово-почеркознавчої експертизи №Л/147 від 11.06.2025;
- іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.
Практика Європейського суду з прав людини свідчить про те, що рішення суду повинно забезпечити не тільки права підозрюваного, обвинуваченого, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів, що вимагає більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства з боку особи, яка обвинувачується у вчиненні протиправного діяння.
Згідно з ч.5 ст.182 КПК України, щодо особи, підозрюваної у вчиненні особливо тяжкого злочину, розмір застави визначається в межах від вісімдесяти до трьохсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 5 ст. 182 КПК України, у виключних випадках, якщо слідчий суддя, суд встановить, що застава у зазначених межах не здатна забезпечити виконання особою, що підозрюється, обвинувачується у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, покладених на неї обов'язків, застава може бути призначена у розмірі, який перевищує вісімдесят чи триста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно.
Згідно з ч. 4 ст. 182 КПК України, розмір застави визначається слідчим суддею, судом з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірним для нього.
Враховуючи особу підозрюваного, його сімейний та майновий стан, який раніше не суджений, та те, що ОСОБА_8 може: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на учасників кримінального провадження у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, слідчий суддя приходить до висновку, що достатнім для забезпечення виконання підозрюваною покладених на неї процесуальних обов'язків буде обрання застави у розмірі 20 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Задовольняючи повністю клопотання слідчого про обрання запобіжного заходу у виді застави, слідчий суддя вважає за необхідне покласти на підозрюваного ОСОБА_4 , обов'язки, передбачені ст. 194 КПК України.
Керуючись ст. 376 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання задовольнити.
Обрати підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід - заставу - 20 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 60560, 00 гривень, з покладенням на підозрюваного ОСОБА_4 наступних обов'язків:
-прибувати до старшого слідчого СУ ГУ НП у Львівській області ОСОБА_3 або іншого слідчого, у провадженні якого перебуватиме дане кримінальне провадження, прокурора, який визначений постановою про визначення групи прокурорів у кримінальному провадженні №42024140000000164 від 24.07.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 367 КК України та суду за першим викликом;
-не відлучатись із території Львівської області без дозволу слідчого, прокурора або суду;
-повідомляти слідчого, прокурора та суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
-утримуватися від спілкування зі свідками та підозрюваними у провадженні;
-здати на зберігання до відповідного органу державної влади свій паспорт громадянина України для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Заставу належить внести на депозитний рахунок суду IBAN: UA598201720355219002000000757 Банк одержувача: Державна казначейська служба України, м. Київ, ЄДРПОУ 26306742, одержувач ТУ ДСА в Львівській області.
Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_4 його обов'язок виконувати зазначені обов'язки з моменту оголошення цієї ухвали.
У разі невиконання обов'язків заставодавцем, а також якщо підозрювана, обвинувачена порушить покладені на неї обов'язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України, а слідчий суддя, суд, вирішує питання про застосування до підозрюваного, обвинуваченого запобіжного заходу у виді застави у більшому розмірі або іншого запобіжного заходу.
Строк дії ухвали становить два місяці, тобто до 07.09.2025 року включно.
Контроль за виконанням ухвали покласти на старшого слідчого Відділу розслідування особливо тяжких злочинів Слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області капітана поліції ОСОБА_3 .
Повний текст ухвали виготовлено 07.07.2025 року.
На ухвалу слідчого судді може бути подана апеляційна скарга протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Слідчий суддя ОСОБА_9