1Справа № 335/5088/25 3/335/1487/2025
07 липня 2025 року м. Запоріжжя
Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя у складі: головуючого судді: Апаллонової Ю.В., за участю секретаря судового засідання Шевченко К.В. за участю прокурора: Мордовченко К.А. особи, яка притягується до відповідальності: ОСОБА_1 , захисника Уткіна О.Є., розглянувши матеріали, які надійшли з Департаменту стратегічних розслідувань Управління стратигічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , уродженки м. Запоріжжя, громадянки України, проживає АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до примітки до ст.172-6 КУпАП суб'єктом правопорушення у цій статті є особи, які відповідно до ч.1 та ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є судді, судді Конституційного Суду України, Голова, заступник Голови, члени, дисциплінарні інспектори Вищої ради правосу,пдя, керівник служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосу,пдя та його заступник, посадові особи секретаріату Вищої ради правосуддя, Голова, заступник Голови, члени, інспектори Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, посадові особи секретаріату цієї Комісії, посадові особи Державної судової адміністрації України, присяжні (під час виконання ними обов'язків у суді).
Згідно рішення сесії Запорізької міської ради від 07.12.2022 року №134 ОСОБА_1 включено до списку присяжних Жовтневого районного суду м.Запоріжжя, з числа громадян, які відповідають вимогам до присяжного, встановленим ст. 65 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», дали згоду бути присяжними та постійно проживають на території, на яку поnrnрюється юрисдикція відповідного суду.
Відповідно до рішення Запорізької міської ради від 23.10.2024 року №29 було продовжено повноваження ОСОБА_1 , як присяжної Жовтневого районного суду м.Запоріжжя.
Згідно листа Жовтневого районного суду м.Запоріжжя від 14.04.2025 №01-23/29/2025, протягом 2024 року ОСОБА_1 була залучена до здійснення правосуддя у складі суду.
Відповідно до «Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», затвердженого Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 08.11.2023 року № 252/23: «Щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, або абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00 годин00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року».
Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік в термін до 00 годин 00 хвилин 1 квітня 2025 року.
Проте встановлено, що згідно з відомостями: Реєстру Національного агентства, ОСОБА_1 подала щорічну декларацію за 2024 рік, шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua, лише 07.04.2025 року о 14:27, що є порушенням вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у скоєнні правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, визнала та, не оспорюючи факт несвоєчасного подання декларацій пояснила суду, що є суб'єктом декларування та про обов'язок подачі декларацій знала. Причиною несвоєчасної подачі є те, що через завантаженість на роботі, забула про подачу щорічної декларації.
Прокурор, вважаючи, що вина ОСОБА_1 у скоєнні нею правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП доведена, просила, беручи до уваги особу правопорушника, яка вперше притягується до адміністративної відповідальності за корупційне діяння, притягнути її до відповідальності та накласти мінімальне стягнення у межах санкції зазначеної частини вказаної статті у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 гривень 00 копійок..
Вислухавши ОСОБА_1 , захисника Уткіна О.Є., прокурора Мордовченко К.А. дослідивши в сукупності всі докази, які мають значення для правильного вирішення даної справи, суд прийшов до висновку що ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен належним чином з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозицією ч. 1 ст.172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є судді, судді Конституційного Суду України, Голова, заступник Голови, члени, дисциплінарні 1нспектори Вищої ради правосу,пдя, керівник служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосу,пдя та його заступник, посадові особи секретаріату Вищої ради правосуддя, Голова, заступник Голови, члени, інспектори Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, посадові особи секретаріату цієї Комісії, посадові особи Державної судової адміністрації України, присяжні (під час виконання ними обов'язків у суді).
Згідно рішення сесії Запорізької міської ради від 07.12.2022 року №134 ОСОБА_1 включено до списку присяжних Жовтневого районного суду м.Запоріжжя, з числа громадян, які відповідають вимогам до присяжного, встановленим ст. 65 Закону України «Про судоустрій і статус судців», дали згоду бути присяжними та постійно проживають на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного суду.
Відповідно до рішення Запорізької міської ради від 23.10.2024 року №29 було продовжено повноваження ОСОБА_1 , як присяжної Жовтневого районного суду м.Запоріжжя.
Згідно листа Жовтневого районного суду м.Запоріжжя від 14.04.2025 №01-23/29/2025, протягом 2024 року ОСОБА_1 була залучена до здійснення правосуддя у складі суду.
Таким чином, присяжна Жовтневого районного суду м.Запоріжжя (з 30.04.2025 - Олександрівський районний суд м.Запоріжжя) ОСОБА_1 , відповідно до п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст .172-6 КУпАП.
У відповідності до абз. 2 п. 2 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016, «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Порядок) та форму декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Встановлено, що згідно з відомостями: Реєстру Національного агентства, ОСОБА_1 подала щорічну декларацію за 2024 рік, шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua, лише 07.04.2025 року о 14:27, що є порушенням вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Окрім повного визнання ОСОБА_1 , своєї вини, її вина підтверджується наступними доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №215, від 06.05.2025 року; копією письмовими поясненнями ОСОБА_1 , витягом з Єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щодо ОСОБА_1 , списком присяжних для Жовтневого районного суду, Рішенням ЗМР від 23.10.2024 року; табелем обліку робочого часу присяжної ОСОБА_1 .
Докази, на яких ґрунтується протокол про скоєння корупційного правопорушення, походять з різних джерел, а тому не можуть вважатися однобічними і необ'єктивними.
ОСОБА_1 , було відомо, що вона є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону, вона була обізнана з вимогами Закону, а тому була зобов'язана подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у визначені Законом строки.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення.
Згідно з ст. 33 КУпАП, при накладенні адміністративного стягнення враховуються: характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий та сімейний стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
При накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обираючи міру адміністративного стягнення, суд, враховуючи особу ОСОБА_1 , яка раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, її характеристику, та з огляду на характер скоєного нею правопорушення, вважає за необхідне застосувати відносно неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 гривень 00 копійок, яке буде достатнім для його виправлення.
Згідно ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. 36, ч.1 ст.172-6, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на час винесення постанови становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що на день винесення постанови становить 605 гривні 60 копійок.
На постанову може бути подано апеляцію до Запорізького апеляційного суду протягом 10 днів з моменту її винесення.
Суддя: Ю.В. Апаллонова