Справа № 644/6023/25
Провадження № 3/644/1490/25
07 липня 2025 р. м.Харків
Індустріальний районний суд м. Харкова у складі:
головуючої судді Паляничко Д.Г.,
за участю:
секретаря судового засідання - Костильова О.В.,
розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,
за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП України,
03 липня 2025 року на адресу Індустріального районного суду м. Харкова з Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції надійшов адміністративний матеріал за вих. № 1247гб/41/14/0-2025 від 02.07.2025 стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі за текстом - ОСОБА_1 ), про скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.173-2 КУпАП (а.с. 13).
Відповідно до протоколу автоматичного розподілу справ між суддями від 03.07.2025 справа № 644/6023/25 визначена на розгляд судді Паляничко Д.Г. (а.с. 14).
27 червня 2025 року о 18 год 00 хв ОСОБА_1 перебуваючи за адресою фактичного місця проживання: АДРЕСА_2 , скоїв стосовно свого родича, брата дружини ОСОБА_2 (надалі за тестом - потерпілий) домашнє насильство фізичного характеру: вдарив в область обличчя, чим було завдано шкоди фізичному здоров'ю потерпілого, чим скоїв правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Частиною 1 ст. 276 КУпАП встановлено, що справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Згідно з протоколом серії ВАБ № 987424 від 27.06.2025 про адміністративне правопорушення, місцем вчинення адміністративного правопорушення зазначено адресу: АДРЕСА_2 , що належить до територіальної юрисдикції Індустріального районного суду м. Харкова на підставі ст.276 КУпАП (а.с. 1).
У судове засідання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не з'явився, про дату, час та місце розгляду адміністративної справи повідомлявся шляхом надсилання смс повідомлення на зазначений у матеріалах справи номер мобільного зв'язку НОМЕР_2 , про що свідчить довідка про доставлення смс-повідомлення про виклик до суду (а.с. 17).
07 липня 2025 року на електронну адресу суду від ОСОБА_1 надійшла заява, в якій останній, просить суд провести розгляд справи у його відсутність через перебування на військовій службі, свою вину повністю визнає, щиро кається, та просить суд призначити мінімальне покарання згідно з ч. 1 ст.173-2 КУпАП (а.с. 18).
Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, дослідивши докази, що містяться в матеріалах адміністративної справи, суд дійшов такого висновку.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Відповідно до ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з ч.1 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У відповідності до положень ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до вимог ст. 245, 280 та 256 КУпАП одним із завдань провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи. Необхідно також встановити, чи вчинено правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, які мають значення для справи. Наявним у матеріалах справи доказам суд повинен надати належну оцінку.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Згідно з п. 15 Розділу ІІ. Документування адміністративних правопорушень наказу МВС України «Про затвердження Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції» № 1376 від 06.11.2015 до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Статтею 278 КУпАП визначено питання які вирішує орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, зокрема: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Диспозиція ч. 1 ст. 173-2 КУпАП передбачає «Вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису».
Відповідно до п.3 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» 07.12.2017 № 2229-VIII (надалі за текстом - Закон № 2229-VIII) домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
За приписами п. 17 ч. 1 ст. 1 Закону № 2229-VIII фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
19.12.2024 набув чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України у зв'язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» від 22.05.2024 № 3733-IX, яким ч.1 ст.173-2 КУпАП викладена в новій редакції, в якій зазначено, що вчинення домашнього насильства -це умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Отже, відповідальність за скоєння домашнього насильства наразі настає виключно у випадку, якщо в результаті вчинення такого діяння мали місце наслідки у вигляді завдання шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, що повинно бути вказано у протоколі, який за своєю суттю є процесуальним документом обвинувачення.
Суд звертає увагу, що у матеріалах справи про адміністративне правопорушення наявні докази скоєння фізичного характеру домашнього насильства, детально зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 987424 від 27.06.2025, зокрема: 27 червня 2025 року о 18 год 00 хв ОСОБА_1 перебуваючи за адресою фактичного місця проживання: АДРЕСА_2 , скоїв стосовно свого родича, брата дружини ОСОБА_2 вчинив домашнє насильство фізичного характеру: вдарив в область обличчя, чим було завдано шкоди фізичному здоров'ю потерпілого, чим скоїв правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП (а.с. 1), що також підтверджується відповідними наданими потерпілою особою ОСОБА_2 (а.с. 8, 9), відеозаписами з нагрудних камер працівників поліції долучених до протоколу про адміністративне правопорушення на оптичному диску «АЛ 6077 АЛ 6078 АЛ 6079» (а.с. 3) тощо.
Відеозаписами з нагрудних камер працівників поліції долучених до протоколу про адміністративне правопорушення на оптичному диску «АЛ 6077 АЛ 6078 АЛ 6079» (а.с. 3) зафіксовано розмову поліції зі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та процедуру складення протоколу за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП. Так з розмови з ОСОБА_2 та ОСОБА_1 вбачається, що вони перебували у стані алкогольного сп'яніння.
Суд бере до уваги форму оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 27.06.2025 стосовно ОСОБА_1 , яку складено на підставі відповідей потерпілої особи ОСОБА_2 стосовно ОСОБА_1 згідно якої рівень небезпеки високий (а.с. 4).
З заяви ОСОБА_2 вбачається, що останній просить органи Національної поліції вжити міри відносно ОСОБА_1 , який наніс йому тілесні ушкодження (а.с. 5).
З пояснень ОСОБА_2 вбачається, що 27.06.2025 о 18 год 00 хв за адресою: АДРЕСА_2 його рідна сестра ОСОБА_3 та її чоловік ОСОБА_1 побили його , чим завдали фізичного болю (а.с. 6).
З копії термінового заборонного припису стосовно ОСОБА_1 від 27.06.2025 вбачається, що припис винесений на 5 діб з 00 год 50 хв 28.06.2025 до 00 год 50 хв 03.07.2025, у зв'язку зі вчиненням останнім домашнього насильства стосовно ОСОБА_2 (а.с. 2).
З рапорту інспектора взводу № 1 роти № 4 батальйону № 2 УПП В Харківській області ДПП старшого лейтенанта поліції Воробйової Т. від 28.06.2025 вбачається, що 27.06.2025 під час патрулювання Індустріального районного м. Харкова у складі «КУПОЛ-4103» на службовий планшет було отримано повідомлення «Конфлікт». Прибувши за адресою: АДРЕСА_2 виявлено заявника ОСОБА_2 , який повідомив, що його сестра - ОСОБА_3 та її чоловік - ОСОБА_1 вчинили відносно нього домашнє насильство, а саме: били його руками по обличчю (а.с. 11).
З рапорту інспектора взводу № 2 роти № 4 батальйону № 2 УПП В Харківській області ДПП старшого лейтенанта поліції Лісового О. від 28.06.2025 вбачається, що при складанні ТЗП АА 431563 відносно ОСОБА_1 у фабулі помилково зазначено статус постраждалої особи по відношенню до кривдника, вважати вірним статус постраждалої особи по відношенню до кривдника «брат дружини» (а.с. 12).
Проаналізувавши вищевказані документи, суд дійшов переконання, що вони є доказами в розумінні ст. 251 КУпАП, які підтверджують існування обставин, що викладені у протоколах про адміністративні правопорушення, отримані у порядку, передбаченому законом, уповноваженою посадовою особою, відтак відповідають критеріям належності і допустимості. У своїй сукупності ці докази є достатніми для прийняття рішення. Доказів, які б спростовували наведені в протоколах обставини або породжували обґрунтовані сумніви у достовірності цих обставин, суду не надано.
Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши всі обставини події та додані до адміністративних матеріалів докази, що містяться в матеріалах адміністративної справи, суд вважає доведеним факт скоєння ОСОБА_1 інкримінованих йому діянь, з доведеним складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, за таких підстав.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов переконання, що вина ОСОБА_1 повністю доведена та підтверджена:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 987424 від 27.06.2025 (а.с. 1);
- копією термінового припису стосовно ОСОБА_1 від 27.06.2025 (а.с. 2);
- відеозаписами з нагрудних камер працівників патрульної поліції зафіксованих на оптичному диску АЛ 6077 АЛ 6078 АЛ 6079 (а.с. 3);
- формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 27.06.2025 (а.с. 4);
- письмовою заявою до ВП № 1 ХРУП № 2 ГУНПУ в Харківській області Клімова О.А. (а.с. 5);
- письмовими поясненнями ОСОБА_2 (а.с. 6);
- рапортом інспектора взводу № 2 роти № 4 батальйону № 2 УПП В Харківській області ДПП старшого лейтенанта поліції Воробйової Т. від 28.06.2025 (а.с. 11);
- рапортом інспектора взводу № 1 роти № 4 батальйону № 2 УПП В Харківській області ДПП старшого лейтенанта поліції Лісового О. від 28.06.2025 (а.с. 12);
- письмовою заявою до суду ОСОБА_1 (а.с. 18).
Отже, суд дійшов переконання, що своїми діями ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 173-2 КУпАП, зокрема: вчинення домашнього насильства,
фізичного характеру, тобто умисне вчинення діянь фізичного характеру, внаслідок чого завдана шкода фізичному здоров'ю потерпілому ОСОБА_2 .
Згідно зі ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладанні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 34 КУпАП, обставиною, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення, є щире каяття ОСОБА_1 .
Обставин, що обтяжує відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлено, відповідно до ч. 1ст. 35 КУпАП
Згідно з ст. 252 КУпАП суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб'єктом правопорушення, всіх обов'язкових ознак складу певного адміністративного правопорушення.
Згідно з ч. 2 ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Завданням КУпАП є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Отже, при визначенні виду та міри стягнення, суд враховує факт та характер скоєного правопорушення та ступінь його суспільної небезпеки, дані про особу правопорушника, обставини що пом'якшують відповідальність та обставини, що обтяжують відповідальність, та вважає необхідним накласти адміністративне в межах санкції ч. 1 ст. 173-2 КУпАП передбачає покарання у виді накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб.
З огляду на вищенаведене, з урахуванням практики ЄСПЛ та допустимих доказів на підтвердження вини ОСОБА_1 у скоєнні правопорушення за обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення ВАБ № 987424 від 27.06.2025, враховуючи характер його вчинення, особу правопорушника, вирішуючи питання щодо міри адміністративного стягнення, яку необхідно призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянину України (а.с. 8-9), ступінь вини, зокрема її повне визнання та щире розкаяння у вчиненому (а.с. 18), загальні основи накладення адміністративних стягнень, обставиною, що пом'якшує відповідальність (а.с. 18), суд дійшов висновку про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу, в межах санкції статті за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, а саме: у виді штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340 (триста сорок) гривень
Згідно положень ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Отже, відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605,60 грн.
Доказів які б давали підстави вважати, що ОСОБА_1 має пільги до сплати судового збору у матеріалах справи відсутні, тому одночасно з накладенням адміністративного стягнення з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в сумі 605,60 грн.
Отже, на підставі викладеного вище, керуючись ч. 1 ст. 173-2, 280, 283, 284, 287 КУпАП, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ), визнати винним за ч.1 ст.173-2 КпАП України та накласти на нього стягнення у виді штрафу в дохід держави у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340 (триста сорок) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) на користь держави (отримувач коштів - ГУК Харківська область/МТГ Харків/21081100; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37874947; банк отримувача - Казначейство України(ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - UA558999980313030106000020649; код класифікації доходів бюджету - 21081100) штраф у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340 (триста сорок) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок (отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; банк отримувача - Казначейство України(ЕАП); код банку отримувача (МФО) 899998; рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету 22030106).
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст. 300-1, 300-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законодавством України.
Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого ч. 1 ст. 307 КУпАП, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення штрафу.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через Індустріальний районний суд м. Харкова протягом десяти днів з дня її винесення.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки: http://og.hr.court.gov.ua /sud2029/.
Суддя Д.Г. Паляничко