Постанова від 07.07.2025 по справі 642/3317/25

07.07.2025

642/3317/25

3/642/976/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2025 року Холодногірський районний суд м. Харкова в складі головуючого судді Ольховського Є.Б., за участю секретаря судового засідання Прийма Ф.О., прокурора Василець Ю., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , адвоката Мирось С.В.

розглянувши матеріали, які надійшли з 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 , головного спеціаліста контрольно-аналітичного відділу департаменту контролю Харківської міської ради, місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце мешкання: АДРЕСА_2 .

за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, суд -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом сектору технічного нагляду контрольної інспекції Департаменту контролю Харківської міської ради, являючись згідно з п.п. «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме:13.03.2025р. о 12.57, подала без поважних причини щорічну декларацію за 2021 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, не виконала вимоги п.2-7 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» ЗУ «Про запобігання корупції», чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.176-2 КУпАП.

Також ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом сектору технічного нагляду контрольної інспекції Департаменту контролю Харківської міської ради, являючись згідно з п.п. «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме:13.03.2025р. о 13.55, подала без поважних причини щорічну декларацію за 2022 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агенства з питань запобігання корупції, не виконала вимоги п.2-7 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» ЗУ «Про запобігання корупції», чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.176-2 КУпАП.

Також, ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом контрольно-аналітичного відділу департаменту контролю Харківської міської ради, являючись згідно з п.п. «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме:13.03.2025р. о 15.09, подала без поважних причини щорічну декларацію за 2023 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агенства з питань запобігання корупції, не виконала вимоги ч.1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» , чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.176-2 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаного правопорушення визнала, у вчиненому щиро розкаялась.

Прокурор в судовому засіданні просив суд визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення.

Адвокат вважав за можливе застосувати до ОСОБА_1 покарання у вигляді попередження.

Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, доводи прокурора, захисника, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, повністю доведена.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням є протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до положень статті 1 Закону України "Про запобігання корупції" правопорушення, пов'язане з корупцією, - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Адміністративна відповідальність за ч.1 ст.172-6 КУпАП настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з приміткою до ст.172-6 КУпАП, суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

У відповідності ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до ст. 2, ч. 1 ст. 10, ч. 2 ст. 11 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету. Прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється: на посади керівника секретаріату (керуючого справами) районної, обласної ради, керуючого справами виконавчого апарату обласних і районних рад, керівників відділів, управлінь та інших працівників органів місцевого самоврядування шляхом призначення відповідно сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Посадова особа місцевого самоврядування, яка вперше приймається на службу в органи місцевого самоврядування, вважається такою, що вступила на посаду, з моменту складення Присяги.

Розпорядженням Харківського міського голови від 24.12.2015р. №2080/2к ОСОБА_1 з 28.12.2015р. призначено на посаду головного спеціаліста сектору технічного нагляду контрольної інспекції Департаменту контролю Харківської міської ради та їй присвоєно 13 ранг посадової особи місцевого самоврядування.

Розпорядженням Харківського міського голови від 25.05.2023р. №639/2к ОСОБА_2 з 01.06.2023р. призначено на посаду головного спеціаліста контрольно-аналітичного відділу Департаменту контролю Харківської міської ради зі збереженням 13 рангу посадової особи місцевого самоврядування.

ОСОБА_2 28.12.2015р. склала присягу посадової особи місцевого самоврядування.

Абзацом 3 ст. 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.

Згідно з п. п. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону №1700-VII посадові особи місцевого самоврядування є суб'єктами, на яких поширюється дія Закону № 1700- VII.

Таким чином, ОСОБА_2 , будучи посадовою особою місцевого самоврядування, є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

Статтею 13 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» встановлено, що посадові особи місцевого самоврядування зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порядку, встановленому Законом України "Про запобігання корупції".

Указом Президента України від 24.02.2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації на території України введено воєнний стан, який діє до теперішнього часу.

Відповідно до п.п.1 п.1 Закону України «Про захист інтересів суб'єктів звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-IX, від 20.09.2023 року, який набрав чинності 12.10.2023 року внесено зміни до Закону України «Про запобігання корупції», зокрема п.2-7 розділу XIII "Прикінцеві положення" викладено в наступній редакції: «2-7. Установити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше».

В свою чергу, ОСОБА_1 13.03.25р. о 12.57 подала щорічну декларацію за 2021 рік, яку відповідно до п.2-7 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону №1700-VІІ повинна була подати не пізніше 31.01.24р.), тобто несвоєчасно.

Покликання на декларацію в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування:

https://public.nazk.gov.ua/documents/c06a97db-7099-4099-bd7b-75ecc20aбcc6.

ОСОБА_1 , 13.03.25р. о 13.55 год. подала щорічну декларацію за 2022 рік, яку відповідно до п.2-7 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону №1700-VІІ повинна була подати не пізніше 31.01.24р.), тобто несвоєчасно.

Покликання на декларацію в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування:

https://public.nazk.gov.ua/documents/502046f0-7eb7-4145-bfc1-90e3096e83bd.

ОСОБА_1 , 13.03.25р. о 15.09 год. подала щорічну декларацію за 2023 рік, яку відповідно до ч.1 ст.45 ЗУ №1700-VІІ повинна була подати до 01.04.2024р.), тобто несвоєчасно.

Покликання на декларацію в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування:

https://public.nazk.gov.ua/documents/72848a9b-cfe6-49c1-9a59-636108553734.

Даних щодо обставин, які об'єктивно могли завадити ОСОБА_1 подати декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у встановлені законом строки, суду не надано, а матеріали справи їх не містять.

Отже, своїми діями, які виразилися в несвоєчасному поданні без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021,2022,2023 рік ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім власного визнання вини, вина ОСОБА_1 у вчиненні вищевказаних правопорушень, підтверджується дослідженими матеріалами справи, а саме: протоколами про адміністративні правопорушення №322, 323, 324 від 09.06.25р., відповідями на запити з Виконавчого комітету ХМР від 19.05.25р., посадовими інструкціями, розпорядженнями про призначення ОСОБА_1 на посаду, присягою та попередженням про спеціальні обмеження, трудовою книжкою, даними витягів з офіційного сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, з яких вбачається дата та час подання декларацій ОСОБА_1 , а саме за 2021 - подала декларацію 13.03.25р. о 12.57 , за 2022 - 13.03.25р. о 13.55 год., за 2023 - 13.03.25р. о 15.09 год.; копіями щорічних декларацій за 2021, 2022, 2023 роки копією інформації Департаменту проведення спеціальних перевірок та моніторингу способу життя про стан функціонування інформаційно-комунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».

Аналіз наведених доказів в їх сукупності вказує на наявність в діяннях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, та на доведеність вини останньої.

При накладенні адміністративного стягнення, у відповідності до вимог, передбачених ст.33 КУпАП, суд враховує характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

ОСОБА_1 вчинила три адміністративні правопорушення, справи про які одночасно розглядаються судом, а тому адміністративне стягнення, відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 за адміністративні правопорушення, у відповідності до ст. 34 КУпАП, суд визнає й її щире розкаяння. Обставини, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, у відповідності до ст. 35 КУпАП, судом не встановлено.

А тому, на підставі положень ст.33 КУпАП, з урахуванням характеру вчинених правопорушень, даних про особу правопорушника, ступеня вини, обставину, що пом'якшує відповідальність за адміністративні правопорушення, та відсутність обставин, що обтяжують його відповідальність, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 стягнення, відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, у виді штрафу в мінімальному розмірі, визначеному санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП, що буде достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, та необхідним для запобігання вчинення нових правопорушень.

Крім того, згідно вимог Закону України «Про судовий збір», підлягає стягненню з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.

Керуючись ч. 1 ст. 172-6, ст. ст. 27, 30, 33-35, 36, 248, 249, 251, 252, 276, 283-285, 287, 289, 294 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 , винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6, ч.1 ст. 172-6, ч.1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення (ч. 1 ст. 307 КУпАП).

У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом (ч. 1 ст. 308 КУпАП).

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень (ч. 2 ст. 308 КУпАП).

Строк звернення постанови судді до виконання становить три місяці, починаючи з наступного дня після набрання постановою законної сили.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня винесення постанови.

Суддя Є.Б. Ольховський