Постанова від 07.07.2025 по справі 309/2421/25

Справа № 309/2421/25

Провадження № 3/309/813/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2025 року м. Хуст

Суддя Хустського районного суду Закарпатської області Сідей Я.Я., розглянувши матеріали, які надійшли з відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мешканця АДРЕСА_1 , начальника групи систем охорони локальних ділянок відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 », раніше до адміністративної відповідальності за ознаками даної статті не притягувався,

за ч. 2 ст. 172-18 Кодексу України про Адміністративні Правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 289073 від 28.06.2025 року, вбачається, що у період з 20 год. 00 хв. 27.06.2025 року по 08 год. 00 хв. 28.06.2025 року молодший сержант ОСОБА_1 , який виконував наказ про охорону державного кордону України в прикордонному наряді «Старший зміни прикордонних нарядів», службу належним чином не організував, а саме спостереження за біспектральною тепловізійною камерою «Hikvision», потік відео якої виведено на монітор у приміщенні оперативно-чергової служби, яка встановлена на державному кордоні, належним чином не здійснював, що призвело до порушення державного кордону на напрямку 242 прикордонного знаку п'ятьма громадянами України. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 04.12.2024 року № 6464-АГ «Про організацію оперативно-чергової служби у 2025 році» та скоїв правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-18 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, просив закрити провадження у справі. Пояснив, у період з 20 год. 00 хв. 27.06.2025 року по 08 год. 00 хв. 28.06.2025 року виконував наказ про охорону державного кордону України в прикордонному наряді «Старший зміни прикордонних нарядів» на відділ прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». О 01.45 черговий підрозділу охорони кордону солдат ОСОБА_2 здійснював видачу зброї та екіпірування прикордонного наряду «Секрет». Відповідно до функціональних обов'язків прикордонного наряду «Старший зміни прикордонних нарядів» він безпосередньо здійснює контроль за видачею зброї, боєприпасів, спеціальних засобів біля кімнати зберігання зброї, відповідно до додатку № 3 «Функціональні обовязки персоналу зміни оперативно-чергової служби підрозділу охорони державного кордону» та наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 04.12.2024 року № 6464-АГ «Про організацію оперативно-чергової служби у 2025 році». А тому фізично не зміг спостерігати за біспектральною тепловізійною камерою «Hikvision», на якій за результатами перегляду о 01.45 зафіксовано рух групи осіб через річку Тиса на околиці населеного пункту Буштино. Просив суд справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-18 КУпАП провадженням закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , суд дійшов висновку, що справа підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-18 КУпАП з огляду на таке.

Згідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

У відповідності до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Так, згідно протоколу ОСОБА_1 порушив вимоги наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 04.12.2024 року № 6464-АГ «Про організацію оперативно-чергової служби у 2025 році», яким передбачено (згідно даних зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення), що під час несення служби старший зміни прикордонних нарядів зобов'язаний: … здійснювати безперервний моніторинг обстановки та результатів оперативно-службової діяльності, фіксувати отриману інформацію в робочому зошиті.

Вказане означає, що за порушення вимог порушення вимог Наказу може бути притягнений старший зміни прикордонних нарядів.

Доказами, які додані до матеріалів справи є: протокол про адміністративне правопорушення від 28.06.2025 р., письмове пояснення ОСОБА_1 від 28.06.2025 р., Витяги з «Книги прикордонної служби» від 289.06.2025 р..

На спростування пояснень ОСОБА_1 посадовими особами прикордонної служби не було надано суду жодного доказу, які б підтверджували наявність в діянні ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 172-18 КУпАП, в тому складі яке йому інкримінується, а саме порушення правил несення прикордонної служби, перебуваючи у складі наряду з охорони державного кордону в умовах особливого періоду.

Статтею 7 КУпАП встановлено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП - адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Ч. 2 ст. 172-18 КУпАП передбачена відповідальність за порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчинене в умовах особливого періоду.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні; чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст. 251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються зокрема і протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та іншими матеріалами справи, що не є належним та допустимим доказом скоєння адміністративного правопорушення ОСОБА_1 ..

За таких обставин, на підставі вищевикладених норм закону, суд вважає докази, що містяться в матеріалах справи, є такими, що у своїй сукупності не доводять наявність в діянні ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-18 КУпАП.

Так за ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.

Відповідно до ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.

Таким чином, аналізуючи докази по справі, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-18 КУпАП, не доведена, за таких обставин провадження у даній справі необхідно закрити.

Керуючись п. 1 ст. 247, ст.ст. 283,284, 287, 294 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративну справу відносно ОСОБА_1 провадженням закрити на підставі ч. 1 п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до апеляційного суду Закарпатської області.

Суддя Хустського

районного суду: Сідей Я.Я.