Справа № 643/16544/24
Провадження № 3/643/359/25
04.07.2025
Салтівський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - Олійника О.О.,
за участю секретаря судового засідання - Новакової Т.С.
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1
захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвоката Ачкуріна К.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні протокол про адміністративне правопорушення з доданими до нього матеріалами про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП невідомий, громадянина України, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1
- за ч. 1 ст. 130 КУпАП -
Опис обставин, установлених під час розгляду справи.
Судом встановлено, що 12.12.2024 року о 00 год. 00 хв. в м. Харкові по вул. Гвардійців-Широнінців, б. 95, водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом Volkswagen Golf, д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння : запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук, порушення мови, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного за допомогою приладу Drager Alcotest 6820 та у медичному закладі КНП ХОР ОКНЛ категорично відмовився на місці зупинки, чим порушив п. 2.5. ПДР.
Нормативний акт, що передбачає відповідальність за адміністративне правопорушення.
Дії ОСОБА_1 суд кваліфікує за ч. 1 ст. 130 КУпАП, як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Пояснення учасників справи.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП не визнав та пояснив, що не керував транспортним засобом, а просто сидів у автомобілі зі своєю знайомою.
Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвокат Ачкурін І.І. у судовому засіданні також просив суд закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю в діях його підзахисного складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того, захисник долучив до матеріалів справи письмові заперечення, які обгрунтовані таким.
12 грудня 2024 року ОСОБА_1 не керував транспортним засобом. 12.12.24р. близько 23 години він знаходився в нерухомому автомобілі Volkswagen Golf, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , який був припаркований біля під'їзду будинку, де він проживає. Поруч з ним була його знайома ОСОБА_2 . У цей час до них під'їхав поліцейський автомобіль, з якого вийшли три співробітника поліції, з вимогою пред'явити документи, так як почалась комендантська година. Доказом того, що поліцейські не зупиняли транспортний засіб, а під'їхали до нерухомого автомобіля, є відео з реєстратора 70 МАІ додатне до протоколу, а також пояснення самого ОСОБА_1 , так і свідків.
ОСОБА_1 не був притягнутий до адміністративної відповідальності ні за порушення правил дорожнього руху, ні за порушення комендантської години.
У матеріалах справи взагалі відсутній відеозапис працівників поліції, який би підтверджував факт керування особою, яка притягається до адміністративної відповідальності транспортним засобом.
Як вбачається з відеозапису IMG 9457, який триває 19 секунд, відсутні будь які докази про те, що ОСОБА_1 саме 12 грудня 2024 року о 00 годині 00 хвилин дійсно керував вказаним у протоколі транспортним засобом, адже з відео фіксації видно, як якась машина з камерою під'їжджає в 23 години 06 хвилин к припаркованому біля під'їзду автомобілю.
На іншому відео EXPORT - lcgwl працівники поліції у 23 години 11 хвилин пропонують пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, особі, яку не можливо ідентифікувати, але він відмовляється. На відео не зафіксовано рух автомобіля, керування автомобілем перебування його на сидінні водія та будь- яких інших дій, які б вказували, що саме ОСОБА_1 керував транспортним засобом і в момент зупинки автомобіля працівниками поліції автомобіль рухався та ним керував саме він.
Тобто, докази керування транспортним засобом ОСОБА_1 в матеріалах справи відсутні.
У доданому до протоколу відео, незрозуміло з ким спілкується поліцейський, так як не можливо побачити і ідентифікувати особу, якої пропонується пройти перевірку. Також не було запропоновано пройти медичний огляд в закладі охорони здоров'я, хоча в матеріалах справи є направлення на огляд в якому вказано, що ОСОБА_1 доставлений до закладу охорони здоров'я поліцейським ОСОБА_3 .
Крім того, судом за клопотанням захисника було допитано свідків:
ОСОБА_2 , яка повідомила, що є знайомою ОСОБА_1 , знаходилася ввечері у ОСОБА_4 о 23.45, потім вони пішли на вулицю подивитися, як його дідусь ОСОБА_5 припаркував автомобіль. Сиділи у нерухомому автомобілі, коли до них підійшли три працівника поліції та вимагали пройти огляд на стан спяніння.
ОСОБА_5 , який повідомив, що є дідусем ОСОБА_1 , ввечері припаркував автомобіль біля будинку та віддав ключі і документи своєму онуку. Онук алкогольних напоїв у той день не пив, автомобілем не керував.
Оцінка суду.
Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та його захисника, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, виходячи з наступного.
Розглядаючи справи про адміністративні правопорушення, суд відповідно до положень ст. 1 КУпАП здійснює охорону прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушення, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до ч. 5 ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Єдиний порядок дорожнього руху на всій території України встановлений Правилами дорожнього руху, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001.
Пункт 1.3 Правил дорожнього руху України, передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Пунктом 1.9 ПДР України встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Пунктом 2.5 ПДР України визначено обов'язок водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 130 КУпАП установлена адміністративна відповідальність не тільки за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або за передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння, а й за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2 розділу І «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» (далі за змістом Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Згідно з ч. 2, 4 ст. 266 КУпАП, огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Відповідно до пункту 2 розділу І «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» (далі - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння, згідно з п. 3 розділу І Інструкції, є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкіряного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Так, протокол про адміністративне правопорушення, складений саме за відмову ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в установленому законом порядку.
За таких обставин, суд вбачає в діях ОСОБА_1 склад адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП, яке виразилося у відмові від огляду на стан алкогольного сп'яніння в установленому законом порядку.
Крім того, факт вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 підтверджується доказами, що містяться в справі про адміністративне правопорушення, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії; відеозаписом з бодікамери, який був долучений до матеріалів справи та досліджений судом, на якому зафіксований факт відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, рапортом працівника поліції; направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції; актом огляду особи на стан алкогольного сп'яніння.
Переглянувши відеозапис поліцейського, суд пересвідчився, що ОСОБА_1 дійсно відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного за допомогою газоаналізатора Drager Alcotest, та у медичному закладі КНП ХОР ОКНЛ, чим порушив п. 2.5. ПДР, про що було зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення, з яким ОСОБА_1 ознайомився та жодних заперечень працівникам поліції не висловлював.
На відеозаписі зафіксовано, що автомобіль ОСОБА_1 був з увімкненими фарами та намагався припаркуватися, видно рух його автомобіля, який знаходився під керуванням водія ОСОБА_1 ..
Показання свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_5 , суд не бере до уваги, позаяк вони суперечать матеріалам справи, а саме відеозапису з боді камери поліцейського, з якого вбачається, що ОСОБА_1 дійсно керував автомобілем, намагаючись припаркуватися.
У даній справі процес фіксування відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння було зафіксовано на боді камеру поліцейського.
Наявні в матеріалах справи відеозаписи повністю узгоджуються з обставинами справи та доданими доказами.
Будь-яких інших доказів, які б ставили під сумнів правомірність притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП суду не надані.
Перевіркою матеріалів також не встановлено порушень при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, оскільки дії особи, уповноваженої на складання адміністративного протоколу, відповідають вимогам ст. 266 КУпАП та п. 8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженого Постановою КМУ від 17 грудня 2008 року № 1103.
Накладення стягнення за адміністративне правопорушення.
Дотримуючись вищевказаних вимог чинного законодавства суд, врахувавши характер вчиненого правопорушення, ступінь його суспільної небезпеки - дане правопорушення являється грубим порушенням правил дорожнього руху є потенційно небезпечним для суспільства та становить реальну небезпеку учасникам дорожнього руху, загрожує їх життю, здоров'ю, тяжкість ймовірних наслідків, а також відомості про особу ОСОБА_1 , дійшов висновку, що достатнім для виправлення ОСОБА_1 та запобігання вчинення нових правопорушень буде призначення адміністративного стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 130 Кодексу України з позбавленням права керування транспортними засобами, оскільки саме такий вид адміністративного стягнення досягне мети, визначеної ст. 23 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Інші питання, які вирішує суд при розгляді даної справи.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 605,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 283 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений ОСОБА_1 не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що у випадку несплати накладеного на нього штрафу у передбачений законом строк, до нього можуть бути застосовано подвійне стягнення штрафу в порядку ст. 308 КУпАП, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.
Постанова може бути оскаржена через Салтівський районний суд м. Харкова до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили з наступного дня після закінчення строку на її оскарження, а у випадку такого оскарження - з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження.
Повний текст постанов складений 07.07.2025 року.
Суддя - О.О. Олійник