Провадження № 3/641/1289/2025 Справа № 641/4080/25
01 липня 2025 року м. Харків
Слобідський районний суд міста Харкова у складі:
головуючого судді Онупко М.Ю.,
за участю секретаря Кисіль О.С.,
розглянувши матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , працюючого начальником групи психологічної підтримки персоналу ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
- за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, -
До Слобідського районного суду міста Харкова надійшов адміністративний матеріал у відношенні ОСОБА_2 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Згідно до протоколу про адміністративне правопорушення ДНХ-2783 від 29.05.2025 року, складеного старшим офіцером відділення запобігання вчиненню, виявлення і припинення кримінальних та інших правопорушень ІНФОРМАЦІЯ_3 капітаном ОСОБА_3 , відповідно до Наказу Командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (по особовому складу) від 04.12.2024 № 660 ОСОБА_1 призначений на посаду начальника групи психологічної підтримки персоналу ІНФОРМАЦІЯ_5 виконує завдання за призначенням в Харківській області. У відповідності до ст.ст. 72, 73 Статуту, а також функціональних обов'язків начальника групи психологічної підтримки персоналу ІНФОРМАЦІЯ_2 , майор ОСОБА_1 , перебуваючи на вказаній посаді, в мирний і воєнний час відповідає за безпосередню організацію і проведення заходів морально-психологічного забезпечення; за військову дисципліну, морально-психологічний стан особового складу; за морально-психологічне забезпечення бойової готовності, бойової підготовки, виконання бойових завдань, правопорядку, повсякденної діяльності особового складу підрозділу; за національно-патріотичну підготовку та інформаційну роботу, організацію дозвілля військовослужбовців, членів їх сімей, працівників ІНФОРМАЦІЯ_6 , їх соціальний захист. Всупереч вимогам ст. ст. 11,12,14,16,72,73 Статуту, ст.ст. 1, 2, 3, 4, Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, пункт 2 Розділу ІІ «Інструкції з надання доповідей і донесень про події, кримінальні правопорушення, військові адміністративні правопорушення та адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, порушення військової дисципліни та їх облік у Міністерстві оборони України, Збройних Сил України та Державній спеціальній службі транспорту», затвердженої наказом Міністерства оборони України 29 листопада 2018 року за № 604, майор ОСОБА_1 , проходячи військову службу на посаді начальника групи психологічної підтримки персоналу ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи військовою службовою особою, діючи недбало, протиправно, всупереч інтересам служби, на порушення своїх статутних обов'язків, приписів законів та інструкцій, вчинив недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду, а саме: порушення пункту 16 розділу 2 наказу Міністерства оборони України 29 листопада 2018 року за № 604 в питанні не проведення щомісячних звірок за вищезазначеними напрямками з органом управління Військової служби правопорядку в зоні діяльності в період часу з 04.12.2024 року по 29.05.2025 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що він був призначений на посаду начальника групи психологічної підтримки персоналу ІНФОРМАЦІЯ_2 04.12.2024 року, та 06.12.2024 року він був ушпиталений. Після лікування він вийшов на роботу 27.01.2025 року, та зазначив, що виконання обов'язків за посадою він приступив 28.01.2025 року. За новим місцем служби відбулася перевірка в ході якої було встановлено факт відсутності щомісячних звірок про події, кримінальні правопорушення, військові адміністративні правопорушення та адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, порушення військової дисципліни з органом управління Військової служби правопорядку (далі - ВСП) в період часу з липня 2024 року по 29.05.2025 року. Зазначені звірки відбувалися на підставі даних, які заносяться до «Журналу обліку протоколів про військові адміністративні правопорушення ІНФОРМАЦІЯ_7 », «Книги обліку військовослужбовців, які самовільно залишили ІНФОРМАЦІЯ_8 », «Журналу обліку подій і кримінальних правопорушень ІНФОРМАЦІЯ_7 », «Журналу обліку порушень військової дисципліни, вчинених військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_7 », про існування яких на час вступу на нову посаду йому відомо не було, так як попередник за посадою на яку він вступав був відсутній і справи він фактично ні від кого не приймав. В день проведення перевірки були знайдені журнали обліку, які він заповнив в той же день за період з липня 2024 року. Крім того вказав, що коли він прийняв посаду, то він не був обізнаний про ведення відповідних журналів. Фактично на вказаній посаді він виконував інші функціональні обов'язки та займався спілкуванням з родичами загиблих військовослужбовців. Також вказав, що він вніс всі необхідні дані до всіх журналів 24.05.2025 року, умислу на скоєння адміністративного правопорушення за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП він не мав, та його діями не було завдано будь-якої шкоди та вважав, що відсутня його провина у вчиненні зазначеного правопорушення.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Згідно з вимогами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Завданням КУпАП є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Відповідно до ст. 2 КУпАП законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України. Закони України про адміністративні правопорушення до включення їх у встановленому порядку до цього Кодексу застосовуються безпосередньо.
Положення ст.7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Диспозиція частини першої статті 172-15 КУпАП передбачає відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби.
Відповідальність за частиною другою статті 172-15 КУпАП настає за вчинення особою діяння, передбаченого частиною першою цієї статті, вчинене в умовах особливого періоду.
З вказаної правової норми слід зробити висновок, що суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-15 КУпАП, є військова службова особа.
Згідно примітки до ст. 172-13 КУпАП під військовими службовими особами розуміються військові начальники, а також інші військовослужбовці, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним дорученням повноважного командування.
Також і відповідно до ч. 12 ст. 6 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов'язків згідно із законодавством.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 р. в Україні з 24.02.2022 р. введений воєнний стан строком на 30 діб, який надалі продовжувався указами Президента України та триває досі.
Таким чином, на даний час в Україні діє особливий період.
Згідно з Законом України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Суд зазначає, що в судовому засідання ОСОБА_1 підтвердив, що прийняв справи та почав виконувати обов'язки на посаді начальника групи психологічної підтримки персоналу ІНФОРМАЦІЯ_7 з 28.01.2025 року, що також підтверджується витягом із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_9 (по стройові частині) № 28 від 28.01.2025 року.
Також під час розгляду справи до суду було надано копію рапорта ОСОБА_1 в якому зазначено, що справи та посаду начальника групи психологічної підтримки персоналу ІНФОРМАЦІЯ_7 він прийняв у повному обсязі та приступив до виконання службових обов'язків за посадою 28.01.2025 року.
Також матеріали справи містять функціональні обов'язки начальника групи психологічної підтримки персоналу, затверджені начальником ІНФОРМАЦІЯ_7 25.12.2024 року з відміткою про ознайомлення ОСОБА_1 28.01.2025 року.
Виходячи з наведеного суд приходить до висновку, що посадові обов'язки начальника групи психологічної підтримки персоналу ІНФОРМАЦІЯ_7 у ОСОБА_1 виникли з моменту його фактичного вступу на посаду та виконання обов'язків за посадою саме з 28.01.2025 року. Відтак і обов'язок проведення щомісячних звірок з ВСП та щодо ведення «Журналу обліку протоколів про військові адміністративні правопорушення ІНФОРМАЦІЯ_7 », «Книги обліку військовослужбовців, які самовільно залишили ІНФОРМАЦІЯ_8 », «Журналу обліку подій і кримінальних правопорушень ІНФОРМАЦІЯ_7 », «Журналу обліку порушень військової дисципліни, вчинених військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_7 » також виник у ОСОБА_1 саме з 28.01.2025 року.
Отже, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення в період з 28.01.2025 року по 29.05.2025 року повністю підтверджується зібраними доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення ДНХ-2783 від 29.05.2025 року, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , витягом із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_9 (по стройові частині) № 28 від 28.01.2025 року, відповідно до якого майора ОСОБА_1 було зараховано до списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_10 та на всі види забезпечення з 28.01.2025 року, рапортами ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , функціональними обов'язками начальника групи психологічної підтримки персоналу ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, а саме недбале ставлення військової службової особи до військової служби в період з 28.01.2025 року по 29.05.2025 року, вчинене в умовах особливого періоду.
Враховуючи характер та обставини вчиненого правопорушення, дані про особу ОСОБА_1 , ступінь його вини, відсутність пом'якшуючих та обтяжуючих відповідальність за адміністративне правопорушення обставин, вважаю за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу, в мінімальних межах санкції статті за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Згідно п.12 ст.5 Закону України «Про судовий збір» військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Керуючись ч. 2 ст. 172-15, ст.ст. 283, 284 КУпАП, суддя -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Роз'яснити, що штраф, відповідно до ст. 304 КУпАП, має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника, згідно зі ст. 308 КУпАП, стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя- М. Ю. Онупко