Справа № 610/2231/25
Провадження № 3/610/547/2025
07 липня 2025 року суддя Балаклійського районного суду Харківської області Тімонова Валентина Миколаївна, за участю секретаря Кучеренко Ю.М., прокурора Євсюкової Я.А., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України 7-го управління (з обслуговування Харківської області) стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка народилася та зареєстрована у АДРЕСА_1 , проживає у АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
ОСОБА_1 , будучи 03.10.2022 звільненою з посади молодшого інспектора відділу охорони Державної установи «Покровська виправна колонія (№ 17)», являючись відповідно до п. п. «д» п. 1 ч. 1 ст. З Закону № 1700-УІІ суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п. 27 р. XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 10.02.2024 о 21.30, подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: з 01.01.2022 по 03.10.2022 (при звільненні), чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП..
У судовому засіданні ОСОБА_1 з протоколом про адміністративне правопорушенням погодилась, не заперечувала тієї обставини, що вона несвоєчасно подала декларацію після звільнення.
Прокурор у судовому засіданні підтримала позицію, викладену в протоколі про адміністративне правопорушення, вважала, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, просила накласти на неї адміністративне стягнення за вчинення вказаного правопорушення.
За змістом ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен належним чином з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З матеріалів, доданих до протоколу № 327 від 10.06.2025 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, встановлено, що
Відповідно до п. п. «д» п. 1 ч. 1 ст. З Закону № 1700-УІІ особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби є суб'єктами, на яких поширюється дія Закону № 1700-УІІ.
Згідно зч. 1 ст. 6, ст. 11, ч. ч. 1, 6 ст. 14 Закону України «Про державну кримінальну-виконавчу службу України» державна кримінально-виконавча служба України відповідно до закону здійснює правозастосовні та правоохоронні функції і складається з центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, його територіальних органів управління, кримінально-виконавчої інспекції, установ виконання покарань, слідчих ізоляторів, воєнізованих формувань, навчальних закладів, закладів охорони здоров'я, підприємств установ виконання покарань, інших підприємств, установ і організацій, створених для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби України. Установи виконання покарань та слідчі ізолятори утворюються і ліквідуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань та виконують функції, передбачені законом та іншими нормативно-правовими актами. До персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України належать особи рядового і начальницького складу (далі - особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби), спеціалісти, які не мають спеціальних звань, та інші працівники, які працюють за трудовими договорами в Державній кримінально-виконавчій службі України (далі - працівники кримінально- виконавчої служби). Особам рядового і начальницького складу кримінально- виконавчої служби встановлюються такі спеціальні звання: молодший начальницький склад: молодший сержант внутрішньої служби, сержант внутрішньої служби, старший сержант внутрішньої служби, старшина внутрішньої служби, прапорщик внутрішньої служби, старший прапорщик внутрішньої служби.
Наказом начальника Державної установи «Покровська виправна колонія (№ 17)» від 09.08.2017 № 69/ОС-17 ОСОБА_1 (до шлюбу - ОСОБА_2 ) з 09.08.2017 призначено молодшим інспектором відділу охорони Державної установи «Покровська виправна колонія (№ 17)».
ОСОБА_1 (до шлюбу - ОСОБА_2 ) 20.07.2017 склала присягу співробітника Державної кримінально-виконавчої служби України.
Наказом начальника Державної установи «Покровська виправна колонія (№ 17)» від 01.09.2018 № 75/ОС-18 ОСОБА_1 (до шлюбу - ОСОБА_2 ) присвоєно звання сержант внутрішньої служби.
Згідно зі свідоцтвом про шлюб від 19.06.2019 Серії НОМЕР_2 після реєстрації 19.06.2019 шлюбу ОСОБА_2 змінила прізвище на ОСОБА_3 .
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи особою начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Наказом начальника Державної установи «Покровська виправна колонія (№ 17)» від 03.10.2022 № 122/ОС-22 ОСОБА_1 03.10.2022 звільнено з посади молодшого інспектора відділу охорони Державної установи «Покровська виправна колонія (№ 17)».
Упродовж 30 днів з дня припинення вказаної діяльності вона знову діяльності, яка уповноважує на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не продовжувала та не розпочала.
Статтею 14 Закону України «Про державну кримінальну-виконавчу службу України» встановлено, що на осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».
Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-УІІ суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", »в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Приміткою до ст. 1726 КУпАП встановлено, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» (в редакції, яка діяла до внесення змін на підставі Закону України від 20.09.2023 № 3384-ІХ) особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" і "г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до п. 2 ч. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 449/21, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду. Декларація при звільненні не подається у таких випадках: особа, яка припинила здійснення діяльності на одній посаді, продовжує здійснювати діяльність на іншій посаді; особа, яка припинила здійснення діяльності, упродовж 30 календарних днів з дня припинення діяльності знову розпочала здійснення діяльності.
Підпунктом 1 п. 1 Закону України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» встановлено, що фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи.
Враховуючи викладене, у період дії воєнного стану або стану війни в осіб, зазначених у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII, немає обов'язку, передбаченого ст. 45 цього Закону, щодо подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Проте Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, зазначений обов'язок поновлено.
Зокрема, згідно з п. 2-7 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Так, ОСОБА_1 , яка 03.10.2022 звільнилася з посади молодшого інспектора відділу охорони Державної установи «Покровська виправна колонія (№ 17)», 10.02.2024 о 21.30 подала декларацію при звільненні шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Покликання на декларацію в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування: https://public.nazk.gov.ua/documents/0cdc376f-39c8-4274-ac38- 018401с5е329.
Часом вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є 10.02.2024 - дата несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідно до глави 13-А КУпАП є адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією.
Відповідно до ч. 4 ст.38КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Згідно ч. 2 ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дане положення означає, що визначений ст. 254 КУпАП строк для складання протоколу починає свій відлік лише після того, як у посадової особи, уповноваженої складати протокол, буде достатньо фактичних даних для висновку про наявність у діях чи бездіяльності особи вини у вчиненні правопорушення, наявності всіх достатніх даних для заповнення та складання протоколу про адміністративне правопорушення, тобто після виконання всіх процесуальних дій.
Тому моментом виявлення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, слід вважати момент, коли особа, уповноважена на складання протоколу, здобула можливість за участю особи, яка вчинила адміністративне правопорушення (притягається до адміністративної відповідальності) здійснити дії, передбачені ч.ч. 2-4 ст. 256 КУпАП.
Фактичним моментом виявлення вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, слід вважати дату зібрання всіх доказів та складання стосовно неї протоколу № 327 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, а саме 10.06.2025.
Кінцевим строком притягнення до адміністративної відповідальності за вказане правопорушення, пов'язане з корупцією, є 11.12.2025 і на час розгляду справи цей строк не закінчився.
Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, вважаю вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повністю доведеною та підтвердженою:
- протоколом № 327 від 10.06.2025 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією;
- повідомленням особи, на яку покладено обов'язки уповноваженого з питань протидії та виявлення корупції від 14.02.2024;
- витягом з наказу ДУ «Покровська виправна колонія (№ 17)» від 09.08.2017 № 69/ОС-17 (до шлюбу - ОСОБА_4 ) про призначення з 09.08.2017 ОСОБА_1 молодшим інспектором відділу охорони;
- витягом з наказу начальника Державної установи «Покровська виправна колонія (№ 17)» від 01.09.2018 № 75/ОС-18 про присвоєння ОСОБА_1 (до шлюбу - ОСОБА_2 ) звання сержант внутрішньої служби;
- витягом з наказу ДУ «Покровська ВК «№17» № 122/ОС-22 від 03.10.2022 про звільнення ОСОБА_1 ;
- скріншотом з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
- поясненнями ОСОБА_1 .
Дії ОСОБА_1 кваліфікую за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою особою, що притягується до адміністративної відповідальності, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, вважаю за необхідне притягти ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, за якою кваліфіковано її дії, а саме 50 неоподатковуваних мінімумів громадян, що становить 850,00 грн.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з особи, на яку накладено таке стягнення, стягується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн (3028,00 х 0,2 = 605,60).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 23, 33-35, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, ст.ст. 245, 280, 283-285 КУпАП, суддя,
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає в сумі 850,00 грн (вісімсот п'ятдесят гривень) (реквізити для сплати штрафу: населений пункт - Балаклійська міська ТГ; отримувач - ГУК Харків обл/МТГ Балаклія/21081100; код отримувача (ЄДРПОУ) - 37874947; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача UA628999980314040542000020577; код класифікації доходів бюджету 21081100).
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень 60 копійок) (реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106, призначення - судовий збір).
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений ОСОБА_1 не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст.ст. 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що у випадку несплати накладеного на неї штрафу у передбачений законом строк, до неї може бути застосовано подвійне стягнення штрафу в порядку ст. 308 КУпАП, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: В. М. Тімонова